Šta je novo?

Panasonic ST50 serija

Negde sam citao da je normal mod namenjen samo da bi TV dobio sertifikat da je EKO tv.

Kazes da ti je true cinema previse zut. Probaj staviti na COOL (color temp.)

Ako jos uvek nisi zadovoljan onda probaj smanjiti zelenu i crvenu boju (zelena + crvena = zuta).

Zapravo ides tom logikom, trebas znati kako da mesas boje.

Kakav cool preset u true cinema modu? :trust:

Cool, normal i warm preseti postoje samo u game modu.

Treba koristiti isključivo true ciname mod, a što se tiče white balance-a, color management-a i gamma-e, probaj da potražiš negde kalibracijske postavke sa hd portala ili nekog evropskog sajta.

Nemoj koristiti postavke sa američkih i engleskih sajtova, jer su oni namenjeni US i UK modelima.

Ja sam postavio te postavke sa HD portala i zadovoljan sam, sve je ok.

Druga varijanta je da ti neko iskalibriše TV s profesionalnim kalibratorom, nekim calman-om ili s tako nečim, ali to košta.

Neko je pominjao da neko s foruma to radi, ali ja nisam uspeo da pronađem ko, niti da pronađem neki oglas na KP i sličnim sajtovima.

Ukoliko neko s foruma radi profi kalibracije, bilo bi lepo da se javi, pošto verujem da ja ne bih bio jedini koji bi to odradio, naravno ako cena nije po američkim standardima, pošto to tamo košta i po par stotina dolara ako se ne varam.
 
Gizmo ima aparat koji koristi prilikom opisa na Bench sajtu - i nekako mi u glavi da je bila neka prica da li bi Benchmark radio kalibrisanje za clanove ili ne... po meni, greota je da aparat skuplja prasinu. :)

Pokusavam da nadjem na avforumsu ili sl. neki Owners thread sa podesavanjima za razne "ulaze" - PC, HDMI, PS3, STB i sl... ali nikako da nadjem.
za stari TV sam imao link za sva podesavanja, pa mi cudno sto za ST50 ne nalazim.
 
Kakav cool preset u true cinema modu? :trust:

Cool, normal i warm preseti postoje samo u game modu.

Treba koristiti isključivo true ciname mod, a što se tiče white balance-a, color management-a i gamma-e, probaj da potražiš negde kalibracijske postavke sa hd portala ili nekog evropskog sajta.

Nemoj koristiti postavke sa američkih i engleskih sajtova, jer su oni namenjeni US i UK modelima.

Ja sam postavio te postavke sa HD portala i zadovoljan sam, sve je ok.

Druga varijanta je da ti neko iskalibriše TV s profesionalnim kalibratorom, nekim calman-om ili s tako nečim, ali to košta.

Neko je pominjao da neko s foruma to radi, ali ja nisam uspeo da pronađem ko, niti da pronađem neki oglas na KP i sličnim sajtovima.

Ukoliko neko s foruma radi profi kalibracije, bilo bi lepo da se javi, pošto verujem da ja ne bih bio jedini koji bi to odradio, naravno ako cena nije po američkim standardima, pošto to tamo košta i po par stotina dolara ako se ne varam.

Postoji i color preset u Normal modu. Upravo mi je na Normal mode, cool color.

Sa druge strane, u postavkama Normal moda nema advanced color settings, vec samo white balance.

Koristio sam True Cinema sa postavkama HD portala, ali ni to mi nije OK. Te postavke mi daju tamnu sliku.
 
Kakav cool preset u true cinema modu? :trust:

Cool, normal i warm preseti postoje samo u game modu.

Treba koristiti isključivo true ciname mod, a što se tiče white balance-a, color management-a i gamma-e, probaj da potražiš negde kalibracijske postavke sa hd portala ili nekog evropskog sajta.

Nemoj koristiti postavke sa američkih i engleskih sajtova, jer su oni namenjeni US i UK modelima.

Ja sam postavio te postavke sa HD portala i zadovoljan sam, sve je ok.

Druga varijanta je da ti neko iskalibriše TV s profesionalnim kalibratorom, nekim calman-om ili s tako nečim, ali to košta.

Neko je pominjao da neko s foruma to radi, ali ja nisam uspeo da pronađem ko, niti da pronađem neki oglas na KP i sličnim sajtovima.

Ukoliko neko s foruma radi profi kalibracije, bilo bi lepo da se javi, pošto verujem da ja ne bih bio jedini koji bi to odradio, naravno ako cena nije po američkim standardima, pošto to tamo košta i po par stotina dolara ako se ne varam.

Nisam gamer tako da neznam o cemu pricas.
Te posetavke imas u servis meniju i trebalo bi da budu i svim modovima (mozda ga nema u True Cinema ali onda mora da budu dodatna podesavanja za boje).
 
Poslednja izmena:
Postoji i color preset u Normal modu. Upravo mi je na Normal mode, cool color.

Sa druge strane, u postavkama Normal moda nema advanced color settings, vec samo white balance.

Koristio sam True Cinema sa postavkama HD portala, ali ni to mi nije OK. Te postavke mi daju tamnu sliku.

Probaj cinema mode onda. Ili true cinema ali probaj gammu da smanjis na 2.2 ili S-CURVE
 
Nisam gamer tako da neznam o cemu pricas.

Al' se zato uspešno praviš i lud i nepismen... ;)

Piše se: "Nisam gejmer, tako da ne znam o čemu pričaš".

Nisam mislio ništa loše, niti sam hteo da te uvredim ili povredim tvoj ego, samo sam lepo postavio pitanje, pošto si tako sastavio rečenicu da ispada da u true cinema modu postoji cool color preset.

Ali pošto si odlučio da se malo praviš pametan, odlučio sam i ja da ti odgovorim, nema ljutiš. :p

Šta, kao nikad nisi prošao kroz sve modove, čisto da vidiš kakva su podešavanja za svaki?

Postoji i color preset u Normal modu.

Evo, vidiš kako lepo može da se odgovori.

Sa druge strane, u postavkama Normal moda nema advanced color settings, vec samo white balance.

Koristio sam True Cinema sa postavkama HD portala, ali ni to mi nije OK. Te postavke mi daju tamnu sliku.


Svi se slažu da true cinema daje daleko najbolje rezultate i "out of the box", a tu su i sva moguća podešavanja, ako izuzmeno ulazak u servisni meni, ne znam da li tamo ima još nečeg dodatnog.

Podešavanja s HD portala su idealna jedino za taj njihov primerak koji su testirali, ali su sigurno dovoljno dobra za sve ostale primerke, ukoliko izuzmeno kalibraciju s kalibratorom, koja daje najbolje rezultate, jer je svaki primerak različit, mada su najčešće nijanse u pitanju.

Ukoliko ti je previše žuta slika sa true cinema modom i postavkama s hd portala, možda nešto nije u redu s tvojim primerkom ili si slučajno možda uneo neku pogrešnu cifru, vredi proveriti svakako.

A to što kažeš da ti je slika tamna na true cinema modu, onda si ti verovatno navikao na lcd-led-ove, koji su daleko svetliji, ali nauštrb mnogo lošijeg nivoa crne. Takva je plazma tehnologija, najbolje rezultate daje u mraku (ne u mrklom mraku, već uz neko bias osvetljenje i sl.).

Ja sam se navikao na dnevno gledanje TV-a, a ako gledam nešto bitno preko dana, samo zamračim potpuno sobu s roletnama kao da je mrak i to je to. Navikne se čovek.

Ne bih ti savetovao da sam mešaš boje i da drndaš ostala podešavanja.

Možda će ti se isprva činiti bolja slika (zavisi na kakvu sliku si navikao do sada), ali verovatnije je da ćeš se samo udaljiti od optimalne i objektivno najbolje slike koju tv može da prikaže.

Probaj eventualno da staviš gamma-u na 2.2, kao što čere Covix, ali ne i da ideš dalje od toga.

Ja bih svakako na tvom mestu pokušao da se naviknem na nešto tamniju sliku, ali pre toga bih se postarao da imam što optimalnije uslove za gledanje plazme, a njih sam već pomenuo.



Gizmo ima aparat koji koristi prilikom opisa na Bench sajtu - i nekako mi u glavi da je bila neka prica da li bi Benchmark radio kalibrisanje za clanove ili ne... po meni, greota je da aparat skuplja prasinu. :)

Pokusavam da nadjem na avforumsu ili sl. neki Owners thread sa podesavanjima za razne "ulaze" - PC, HDMI, PS3, STB i sl... ali nikako da nadjem.
za stari TV sam imao link za sva podesavanja, pa mi cudno sto za ST50 ne nalazim.

Ako juriš neke druge postavke po netu pored ovih sa HDportala, bolje gledaj neke evropske sajtove i forume ili proveri da li su te postavke za EU model, pošto US (a mislim i UK model) imaju drugačije aranžirana podešavanja (sam softver je drugačiji), tako da nećeš moći njih nikako da udeneš u postavke EU modela.

Bilo bi super kad bi mogao neko s benchmark-a za neku razumnu svotu novca kalibriše TV-ove s tim kalibratorom... barem članovima foruma, ako ne svakome.

Stvarno je grehota da skuplja prašinu i koristi se samo povremeno za po koji test, kad može da obraduje mnoge, a i da donese po koju paricu.
 
Poslednja izmena:
Al' se zato uspešno praviš i lud i nepismen... ;)
Svi se slažu da true cinema daje daleko najbolje rezultate i "out of the box", a tu su i sva moguća podešavanja, ako izuzmeno ulazak u servisni meni, ne znam da li tamo ima još nečeg dodatnog.

Ali ja znam cega ima u servis meniju ;) + nema da se ljutis :d

A za zutu boju veruj mi skini crvenu i zelenu i bit ce ti bolje (u zavisnosti u kojim podesavanjima skidas).
Diplomirani dizajner sam, a i u vrticu su nas vec ucili da sta se desava ako se pomesa zelena sa crvenom.

PS, za st50 je poznato da malo ima jace izrazeniju zelenu boju tako da ako ti video materijal sadrzi sam u sebi vise izrazenu crvenu boju onda ti se dobija taj zuti efekat.

Najbolje da pustis neku belu pozadinsku boju i ako ti to nije dovoljno bela onda se malo poigras sa bojama.
 
Ali ja znam cega ima u servis meniju ;) + nema da se ljutis :d

Blago tebi. Nemam zbog čega da se ljutim. Znam i ja čega generalno ima od podešavanja u servisnom meniju, ali se nikad nisam udubljivao u njega, jer mi je ulazak u servisni meni poslužio samo da proverim broj radnih sati panela.

Sve ostalo sam podesio u "klasičnim podešavanjima", te nije bilo potrebe za dodatnim avanturama po servis meniju.

A za zutu boju veruj mi skini crvenu i zelenu i bit ce ti bolje (u zavisnosti u kojim podesavanjima skidas).
Diplomirani dizajner sam, a i u vrticu su nas vec ucili da sta se desava ako se pomesa zelena sa crvenom.

PS, za st50 je poznato da malo ima jace izrazeniju zelenu boju tako da ako ti video materijal sadrzi sam u sebi vise izrazenu crvenu boju onda ti se dobija taj zuti efekat.

Najbolje da pustis neku belu pozadinsku boju i ako ti to nije dovoljno bela onda se malo poigras sa bojama.

Ja lično nemam problem ni sa jednom bojom, pošto sam posle razrade panela ubacio postavke s HD portala, promenio par sitnica i to je to.

Nemam nikakvih krupnih zamerki na rezultate, generalno sam zadovoljan.

Tek uz neki calman bih verovatno dobio bolje rezultate, ali to i nije toliko primetno pri svakodnevnom korišćenju, osim ako neko ne pilji po ceo dan u test pattern-e i sl.

Meni smetaju neke druge stvari kod ovog TV-a, kao što su false contouring, posterisation, line bleed, quick onset IR-a itd., ali ne bih više da se ponavljam.

Sve u svemu, i pored svojih mana, kad se čovek navikne na iste, ovaj TV ume malo da nervira, ali generalno izuva s kvalitetom slike.
 
Ipak su odustao od toga da ga reklamiraš? :-D
Meni prođe godinu dana kako sam ga uzeo i baš sam zadovoljan kupovinom.
 
Ipak su odustao od toga da ga reklamiraš? :-D
Meni prođe godinu dana kako sam ga uzeo i baš sam zadovoljan kupovinom.

Ma nisam, ali ne mogu nikako da se odvojim od njega... :D

Nikako da se nakanim. Imam fore do kraja godine svakako, a nije mi žurba, pošto i da mi odobre reklamaciju i ponude povraćaj, zamenu, ne znam koji bi TV sada uzeo.

ST60 ne dolazi u obzir zbog input laga, a imam trenutno pametnija posla s uštekanom lovom nego da dodajem za GT60.

Odugovlačim maksimalno zbog toga, a imam fore do kraja godine.

Nije to toliko strašno, ali poludim kad stavim scroll bar i vidim svaki mogući logo. Potrebno je bukvalno 30 sekundi da se nešto utisne, a satima da se skine.

Većina logotipa se i ne vidi u realnom gledanju, osim kad je na tom mestu, nebo zid ili neka druga veća i slabije saturisana površina, ali npr. gledam eurosport pola sata i sledeća dva dana mi isti izbija oči šta god gledao, tako da moram svaki slobodan trenutak da koristim za scroll bar.

Praktično ne gasim TV... a računi za struju me i ovako ubijaju iz meseca u mesec.

Dakle, smatram da definitivno imam osnova za reklamaciju, ali sve zavisi na koga će TV da naleti u servisu i da li će mi ta osoba praviti probleme i zezati me ili ne, pošto je to malo pipava tema. Mogu da me zezaju i da se prave ludi s izgovorima: "Pa to je normalno kod plazme, bla bla...", a ja sam trenutno malo tanak sa živcima pa se bojim da im se tamo ne pretvorim u Hulka... :d

Zato i čekam neki period kad neću imati vremena da gledam TV (neki put ili zidanje potkrovlja koje očekujem na proleće-leto, ako Bog da), tako da tada verovatno neću mnogo da se nerviram ukoliko budu odugovlačili u servisu.
 
izgleda da bas imas felerican ako ti je toliki IR.
meni ceo dan gori TV, i ne primecujem na scroll baru da ima neki logo... mada, da budem iskren, dioptrija mi je jaca :D
 
izgleda da bas imas felerican ako ti je toliki IR.
meni ceo dan gori TV, i ne primecujem na scroll baru da ima neki logo... mada, da budem iskren, dioptrija mi je jaca :D

Dovoljno je i desetak sekundi pa da se ureže desktop dovoljno da se vidi na beloj pozadini, a njemu treba jedno 5 minuta scroll bar-a da se izbriše. Što duže stoji neka statična slika-logo itd. tako eksponencijalno raste vreme potrebno da se taj IR izbriše.

Ne znam kada sam poslednji put video čist beli ekran. Trebalo bi svake noći po jedno 6 sati scroll bara kako bih održavao čist ekran, a žena mi ne da da uveče ostavljam scroll bar jer joj smeta. Ponekad sačekam da zaspi pa ga upalim, ali svakako je to jedno svakodnevno mučenje, pogotovo za mene picajzlu.

Nisu mi problem polutransparenti i manje kontrasni logotipi, kao što ima History ili 24 kitchen itd, ali eurosport, SK-ovi, Fox-ovi i većina njih ubija, jer se vide često prilikom normalnog gledanja TV-a, a žena hoće da me skalpira kad čuje Rudolfa Van Vina, Pawn Stars ili Storage Wars... :d

Bukvalno ispadam rob TV-a i svaki put kad samo odem do WC-a pri gledanju filma palim refleksno scroll bar...

Koliko je uživanje gledati ga, toliko je i mučenje trpeti ga... :d

SVakako ću da se nakanim i reklamiram ga, makar i pred istek garancije.
 
ali npr. gledam eurosport pola sata i sledeća dva dana mi isti izbija oči šta god gledao, tako da moram svaki slobodan trenutak da koristim za scroll bar.

Ja sam nedavno gledao Australian open na EurosportuHD za kojeg tvrde da izaziva najveći mogući IR. Znači bukvalno sam gledao po par mečeva na dan. Logo ostane vidljiv ali samo na scroll baru, a nakon par sati gledanja nečeg drugog, nema ga ni na scroll baru. Na običnim kanalima ga nisam primjetio, osim kad trenutno kad prešaltam sa Eurosporta na plavo nebo drugom programu. Kroz par minuta se ni tu nije vidio.

Pusti film kakav u full screenu, prije će ti isprati taj logo nego scroll. U to sam siguran 100%.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nedavno gledao Australian open na EurosportuHD za kojeg tvrde da izaziva najveći mogući IR. Znači bukvalno sam gledao po par mečeva na dan. Logo ostane vidljiv ali samo na scroll baru, a nakon par sati gledanja nečeg drugog, nema ga ni na scroll baru. Na običnim kanalima ga nisam primjetio, osim kad trenutno kad prešaltam sa Eurosporta na plavo nebo drugom programu. Kroz par minuta se ni tu nije vidio.

Pusti film kakav u full screenu, prije će ti isprati taj logo nego scroll. U to sam siguran 100%.

Grešiš, pošto full screen video nikada neće biti toliko kontrastan da prelazi stalno iz crne u belu kao scroll bar. I ja sam tako isprva mislio, ali IR se najbrže pojavljuje kada je statična slika veoma kontrastna u odnosu na ostatak slike, kao što je eurosport-ov logo i slični, dakle, kada nije nimalo transparentan i kada ima dosta bele ili jarko crvene, plave, zelene, tj. sve ono što odudara od ostatka slike u tom delu ekrana, tako da full 16-9 video teško da može brže da skine IR od scroll bar-a, osim ako nije neki snimak sa kaleidoskopskim efektima ili nešto nalik praktičnijim screen saver-ima.

Uostalom, ja ni ne koristim scroll bar, osim da vidim kakvo je stanje na tabeli na brzaka... :d već koristim ovaj klip (ali iz navike i njega nazivam scroll bar, da ne bih morao stalno da objašnjavam šta koristim):



Ovo najbolje skida IR zbog ovog spiralnog dizajna, jer tako se najbrže vrše jasni prelazi između boja i to po celom ekranu, tj. s ovim klipom se najbrže šaltaju svi pikseli i to s najviše varijacija...

Sve u svemu, kod mene ni ovo ne pomaže, tj. ne postoji rešenje da skinem IR ni upola brzo koliko mi se brzo pojavi. Odnos je negde verovatno 10 prema jedan ili tako nešto, ako ne i dosta više.
 
Poslednja izmena:
Kako da iskljucim da kada upalim TV da mi automatski ne prebaci na resiver D3 nego kada ja hocu pa prebacim, koji stoji na hmdi1.
 
imas negde u opcijama da li je kod paljenja primaran TV ili HDMI ....
 
Nasao sam hvala!
setup > other setting > power on preference > TV umesto AV.
 
Moze li se nastimati screensaver na ovom tvu?


Eeee, i tata bi sine... ali neće da može... :d barem ja nisam našao nikakvo slično podešavanje.

Barem da ovaj scroll bar ima nego predefinisano dugme na daljincu, a ne da stalno ulazim u meni pa tamo pa vamo i dok dođem do njega, više mi i ne treba... :d

Pogotovo kad je u pitanju moj svileni panel koji upija sve živo kao malo dete psovke dok se mama i tata svađaju... :d
 
Majkicu im, valjda će to implementirati u novi softver.

Ne znam može li se kako isprčkati screensaver sa laptopa, jer mi je uvijek povezan HDMIem na TV.
 
Poslednja izmena:
Cisto ja sumljam da njih zanima vise razvijanje soft. za ovaj model.
 
Na ST60 imam screen saver.

Mozda ako se nekako update-uje st50 ...
 
proverit cu veceras, znam da kada upalim TV onda mi se vrti VIERA u 3d dok ne pritisnem nesto na daljinskom.

Mada neki dan sam slucajno zaspao na par minuta i kada sam otvori oci onda mi je bila siva slika i vrtio se VIERA screensaver.

Moguce da ja prvi kod paljenja samo logo a ovaj sivi je screensaver, proverit cu pa cu javit
 
Poslednja izmena:
Da, sivi je screensaver, ali mislim da se automatski pali, ne znam gde je podešavanje. ST60
 
U ovim hladnim danima plazma nam dolazi do potpunog dozivljaja :).
 
Ako ne grije onda je neispravan... ili ga ne gledas "dovoljno" :)
 
Od jutra do sutra je upaljen, toplota se osjeti samo do 10tak cm od ekrana.
 
Nazad
Vrh Dno