Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Imam Echo i Echo Dot, 4th gen...
Vidis to sam totalno zaboravio a skoro sam procitao negde da imaju zigbee hub...
Hvala, probacu tako!
Taj Echo 4th Gen ima u sebi takodje senzor koji moze da detektuje da li ima nekoga u prostoriji pa i to moze biti korisno . Doduse malo je spor,detektuje tek ako si vrlo blizu ali opet korisno.
 
uspeo sam da ga povezem na echo ali ga vidi kao motion sensor...
 
Ima li neko iskustva sa Wyze Lock bravom ? Djeluje skroz pristupačno + je koliko sam skapirao i uključen WiFi gateway. Primjera radi Yale Linus je oko 300e + gateway se zasebno kupuje +100e još.

Wyze komplet je 3 puta jeftiniji... :oops:
Zaboravi Wyze ,bar za sada ako si u Srbiji. Pomenuh malopre da su sve kamere prestale raditi i upravo sam dobio odgovor njihovog cyber tima.... iz bezbedonosnih razloga svaka konekcija koja potice iz Srbije je blokirana !
 
I mene zeza jedan wize prekidač iz čista mira ume da ugasi svetlo i ne znam sta da mu radim, posto 99% radi normalno.

Sa kinezima ni jedan problem.
 
Da li ima neko preporuku za wifi uticnicu za potrosace do 16A a da radi bas pouzdano?

Ranije sam uzimao D-link Dsp-w118 i sa njima sam bas bio zadovoljan. Nikad se nije desilo da je zabagovala za vise od godinu dana koroscenja. Sada vidim da ih slabo ima u prodaji
 
Da li ima neko preporuku za wifi uticnicu za potrosace do 16A a da radi bas pouzdano?

Ranije sam uzimao D-link Dsp-w118 i sa njima sam bas bio zadovoljan. Nikad se nije desilo da je zabagovala za vise od godinu dana koroscenja. Sada vidim da ih slabo ima u prodaji
Imam vec 2-3 godine nekoliko Sonoff S26,nikad nisam imao problema.Oni su ja mislim 16A.Takodje Meross radi stabilno, mada u oba slucaja ih nikada ne bih opteretio do maximuma.
 
Hvala 🙂
Ni ja nikada ne idem sa opterecenjem do maksimuma, najvise do 2400 W (10A)
nznm ,ja bih bio kao na iglama znajuci da kroz taj plug prolazi 2kW :rolleyes: .Nesto im nikako ne verujem kad su u pitanju veliki potrosaci . Prosle godine sam za grejalicu privremeno koristio Sonoff POWR3 koji je do 25A ,ali i njega sam kasnije zamenio sa Zigbee i kontaktorom.
 
Apsolutno bih uvek stavio preko sklopke.
 
nznm ,ja bih bio kao na iglama znajuci da kroz taj plug prolazi 2kW :rolleyes: .Nesto im nikako ne verujem kad su u pitanju veliki potrosaci . Prosle godine sam za grejalicu privremeno koristio Sonoff POWR3 koji je do 25A ,ali i njega sam kasnije zamenio sa Zigbee i kontaktorom.
Kroz moj Shelly 1PM proslo oko 1800kWh za ove 2+ godine. Koristi se za bojler od 2kW. Za sad stvarno radi kao sat, da kucnem u drvo. :D
 
Shelly 3em na glavni napojni kabl za kuću.
 
Možda se za strujomer upravo i brine.
Ima prednosti u boljem ličnom strujomeru, mada je pitanje ima li poente ako na kraju opet platiš kako džava kaže.
 
Hteo sam da pratim potrošnju u toku dana/meseca, da li se mogu napraviti neke uštede

3em može električar da namesti ili EPS?
 
Baš je skup, verovatno manje Kosta pravi strujomer za daljinsko očitavanje jedino što on nije baš Smart😅
 
Za pravi strujomer moraš da presečeš instalaciju da bi ga postavio. Ovo samo nađeš gde su faze i postaviš klešta, nema nikakvog posla.
 
Tu si u pravu, ali je besmisleno skupo.

Možda ima jeftinije za svaku fazu posebno?
 
Društvo, imam problem da klimu povezem na net i da upravljam preko Ewpe Smart aplikacije sa bilo koje mreže, bilo lokalne, druge wifi ili mobilnog net-a. Tj, preko lokalne uspem ali cim ugasim wifi i predjem na mobilni net, veza se prekine i vracanjem na wifi se ne vraća vise, vec moram iznova da uparujem 😡.
Pre na SBB je radilo sve savršeno, bez bilo kakvih akcija oko otvaranja portova, dodavanje mac adrese na belu listu i slicno u samom ruteru.
Slike pokazuju da nisam iza NAT-a i ne znam sta više da probam od gore navedenog, tako da bilo koji predlog sta da pokušam sa ovim zabunjenim Nokia ruterom, je dobrodošao.

Nisam našao temu za MTS net, pa sam ovde napisao, ako postoji, izvinjavam se.
 

Prilozi

  • IMG-a3708f69510480dc93e38d4358bf1976-V.jpg
    IMG-a3708f69510480dc93e38d4358bf1976-V.jpg
    23.2 KB · Pregleda: 63
  • IMG-e3b10315355d7aae83f6d222c679b75d-V.jpg
    IMG-e3b10315355d7aae83f6d222c679b75d-V.jpg
    39.5 KB · Pregleda: 58
Ja za bojler od 2kW već 7 meseci koristim Broadlink SP3S. Pali i gasi bojler automatski u predefinisano vreme i meri potrošnju.
 
Pozdrav ljudi! Molim za pomoc... Imam ovo smece od "asistenta" MLS Maic i od kada sam ga uzeo, samo probleme imam sa njim. Elem, posto mnogo baguje, uradio sam mu reset i sada ne mogu da predjem dalje od ekrana gde mi trazi lokaciju. Ako neko moze da mi pomogne, bih mu jako zahvalan. Mesecima trazim odgovor na ovo. Pogledajte pliz slike. Hvala
 

Prilozi

  • 20220929_230527.jpg
    20220929_230527.jpg
    221.6 KB · Pregleda: 21
  • 20220929_234622.jpg
    20220929_234622.jpg
    192.4 KB · Pregleda: 20
  • 20220929_234741.jpg
    20220929_234741.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 19
  • 20220930_020209.jpg
    20220930_020209.jpg
    85.8 KB · Pregleda: 18
  • 20220930_020352_HDR.jpg
    20220930_020352_HDR.jpg
    326.9 KB · Pregleda: 20
Pozdrav ljudi! Molim za pomoc... Imam ovo smece od "asistenta" MLS Maic i od kada sam ga uzeo, samo probleme imam sa njim. Elem, posto mnogo baguje, uradio sam mu reset i sada ne mogu da predjem dalje od ekrana gde mi trazi lokaciju. Ako neko moze da mi pomogne, bih mu jako zahvalan. Mesecima trazim odgovor na ovo. Pogledajte pliz slike. Hvala
I ja isti problem imam, dobio sam taj uredjaj pre neki dan, nov stajao par meseci negde u ostavi, uključio ga sva podešavanja prodje osim adrese
 
I ja isti problem imam, dobio sam taj uredjaj pre neki dan, nov stajao par meseci negde u ostavi, uključio ga sva podešavanja prodje osim adrese
Mislim da sam precesljao pola interneta i nigde nema nikakvo resenje. Bar to sto sam uspeo da nadjem :/ Ne znam sta da radim.
 
Iscitao sam dosta na ovoj temi. Nešto sam razumeo a nešto ne. A evo ga moj slučaj koji će možda značiti i drugima. U pitanju je objekat stan na dan. Pri tome u taj objekat ulaze i radnici koji ga održavaju a teoretski mogu ti radnici i da nekom daju da prespava bez dozvole kad je objekat prazan. Pa treba optimizacija potrošnje struje ali i kontrola da niko ne ulazi u stan kad je stan prazan.

1. Za 5 norveških radijatora sam uzeo prosto wifi termoregulatore za kontrolu potrošnje i to kad mi ugradi elekticar bi trebalo da je rešeno. Tu samo ostaje pitanje dal vredi ubaciti i neku wifi ta peć koja bi se samo noću punila a danju grejala. A onda norveške radijatore da korisnik po želji dodatno uključi ako mu je hladno... Da li bi to trebalo da imamo račun za struju da ima smisla?

2. Za bojler ili neki nov bojler 80l koji je wifi a to je oko 200-250e ili Shelly 1pm za stari bojler? Ako je nov bojler onda imam tačniju kontrolu kad i koliko radi i koja je temp i sl ako se ne varam.. a sa 1pm je jedina prednost što je jeftiniji.. ali praktično samo služi da se pali ili gasi automatski..na stranu što ovo ne znam dal je ok za stan na dan..gde korisnik fizički sam treba da može da pokreće bojler a ja da kontrolišem kako radi i posle da uradim.optimizacija da samo tipa noću radi i ponekad tokom dana i sl? Iz ovog razloga mi se čini nov bojler wifi bolji za stan na dan? Gde je vlasnik sam tu retko

3.
Senzor za otvaranje ulaznih vrata. Ovaj bih uzeo?

4. Senzor za merenje temperature i vlažnosti- bas da mogu lakše da pratim
Isto nešto za oko 1000 din ima mi store neki...

5.
Da li staviti neku wifi i koju utičnicu za veš mašinu? Čisto da znam kada neko eventualno pere veš.. samo kao informaciju da imam ovo. Treba stalno da radi a poželjno da mogu da znam dal se pere veš često i kada :)

6. Za sijalice ne vidim potrebu ista za stan na dan..obične led se i tako koriste ..

Ne znam da li bi imalo smisla još nešto ili ne? Stan na dan je dakle tipa 200km udaljen od vlasnika stana :) pa je vlasnik vrlo retko tako :)
 
2. Shelly 1PM ti daje uvid i u potrosnju. Prekidac nastavlja da radi kao i pre, dakle moze normalno da se koristi.
3. Treba ti i xiaomi gateway na koji ce taj senzor da se kaci. Ja imam staru verziju koja radi na zigbee, kompaktnija je dosta od ove nove. Ova je dosta veca.
4. Imas ih od xiaomi-a koliko hoces, BT i zigbee varijante, sa ekranom i bez. Moja preporuka da uzimas sve to na aliju jer je jeftinije. Ako uzimas BT uredjaje(ovaj senzor za prozore/vrata je BT npr) treba ti xiaomi gateway 3(verzija 2 ne podrzava BT).
5. Mozes, ali.. Je l' ti to jedini steker u kupatilu? Ako jeste, i ako je na vidljivom mestu, racunaj da ce gosti cesto da iscupaju plug iz stekera kako bi ukljucili nesto drugo(fen?). Ako je steker negde pozadi, i nije pristupacan, onda ok. Treba ti nesto do 3.5kW, posto je masina 2 ili 2.5kW, dakle da budes siguran. Ja imam shelly plug npr, on je do 3.5kW. Imas uvid u potrosnju i on/off kontrolu. Opet postoji opcija da stavis 1PM u doznu iza stekera, to ti je duplo jeftinije, a ista je funkcija.
 
Na mi store imam popust preko ada mall kartice 10% na sve sto nije snizeno plus placam preko firme pa i tu realno imam povoljnost kao da mi je tipa 15% niza cena.. tj realno me izadje 25 posto jeftinije a valjda sigurno da radi sve. Ne znam dal mi onda vredi usteda na aliju za ove jeftine stvari...


2. Da li ovo znaci da sa 1P i sa nekim senzorom za temperaturu koji nakacim na 1P (ovo nesto mi rece kolega Sajber danas kad ga pitah :D jer sam dunster) - da cu da vidim temperaturu vode i da cu moci da nocu pustam da se voda greje. I samo po potrebi da se dogreje tokom dana. Ako sam to dobro razumeo onda je ovo resenje samo da mi elektricar to negde u sam bojler ugradi da bi se videla temp vode... Ceo zivot koristim samo CG i protocnu toplu vodu bez bojlera :D


3. Hvala za ovo i Sajber mi rece za gateway :D nisam znao da mora :)
sa popustom me izadje jedno 2500 din... kao gateway
Inace imam mts box paket ali je brzina do 65 download.. upload ne znam. Ali kazu da ok radi. Tek kad odem provericu jer je uveden internet pre 2 dana.. Optike jos nema tamo...Trebalo bi da je dovoljno za sve ovo sto mi treba.. Svakako mi ne treba nista za kontrolu svetla i sl...Nego samo ono za optimizaciju i pracenje potrosnje struje plus pracenje da neko ne ulazi unutra kad nema gostiju


5. nije jedini steker u kupatili ali je dostupan lako. Postoji jos jedan... Ja sam mislio da ceo steker bude wifi ako to moze. A ne plug in za steker. Svakako ako moze preporuka za ovo sta uzeti tacno :)
 
Poslednja izmena:
Aha, ok, onda nije velika razlika ako imas toliki popust I guess. :)

2. Tako je, moze i tako. Samo, ne znam kakva je onda kompatibilnost sa prekidacem, da li fizicki prekidac nastavlja da radi isto ili ne? Jer ti kad ga stavljas iza stekera povezujes ga i na prekidac, ovako bi morao da ide u bojler direktno jer mora sonda u vodu, a u tom slucaju ti nemas napajanje za shelly osim ako fizicki prekidac nije u ON polozaju. Kolega @vidor bi znao bolje vrv. ;)

3. To je mnogo vise od dovoljnog, smart home uredjaji(osim kamera) koriste ekstremno malu kolicinu podataka za komunikaciju, da imas 1/1 brzinu i to bi bilo dovoljno. :)

5. Moze i to, mada iskreno nemam iskustva sa tim, niti znam sta bi mogao da uzmes. Vodi racuna samo da je do 3.5kW.

Jos jedna stvar, kad krenes u ovu pricu onda vidis nedostatke smart home resenja u startu, i zasto je nastao home assistant. Ti ces ovde da imas npr xiaomi, shelly + jos recimo 2 proizvodjaca. Svaki ima svoje uredjaje i svoj ekosistem, svoju aplikaciju. Medjusobno nisu kompatibilni po defaultu, tj ne mozes da kazes if temperatura > 26c upali klimu, zato sto je temp senzor xiaomi, a IR blaster za klimu broadlink npr.

Tu ulazi u pricu home assistant koji moze da objedini sve ove uredjaje i gde mozes da radis bukvalno sta hoces. :D Ali opet, nije bas sve na klik, moras da se iscimas da podesis sve to i da udjes u materiju, a kad jednom udjes nema nazad :D
 
Nazad
Vrh Dno