Šta je novo?

Otvaranje Servisa Racunara - Saveti

Znaci ako bi radio samo servisiranje ne bih opstao i moram u startu da prosirim delatnost na stampace,video nadzor i ostalo
Nisam napomenuo da se bavim i servisiranjem samih maticnih ploca pretezno za laptop i sada trenutno to mi odvlaci puno vremena pa ne znam kako bih se organizovao za ostale poslove i to bih trebao da razmislim sta dalje...

Imam vec dve firmice kojima odrzavam privatno ali to je sitno ono zamenim napajanje preinstaliram sistem i to tako dobro uradim da me posle toga ne zovu po godinu dana :)
Mora da ima neka fora da kao sredis i ono sve je uredu ali nastimas da posle kraceg vremena ponovo zovu kao nesto opet nije u redu :)
 
Sad bi mogao sa njima da potpises ugovor recimo na godinu dana.
U to ulazi recimo poseta firmi jednom nedeljno ili cesce.
Znaci odes fizickih i pitas jel ima kakvih problema, ako nema, cepas dalje.
Al u tom ugovoru bi verovatno trebalo da stoji hitna intervencija, to znaci da kad im se nesto desi sa racunarom ili mrezom, da budes dostupan tog dana.

Al onda takvo organizovano tvoje vreme moras lepo i naplatiti.
Nema vise na sitno, nego neki ozbiljan ugovor.

Dakle, dal ima ili nema problema, obilazis ih redovno.
E sad na njima je da vide, dal im odgovara takav ugovor il bi i dalje nesto na crno i sitno da rade sa tobom, ili sa nekim drugim.
 
Cisto sumnjam da ce ta firmica da pristane na mesecno odrzavanje ako im se retko desavaju problemi. Verovatno imaju malo racunara ili prostu mrezu koja im radi. Ja tako radim sa nekim skolama i manjim firmama koji nemaju zaposleno IT lice. Stim da ne idem nedeljno kod njih nego me zovu kad imaju neki problem. Desi se recimo da par meseci nema nista ili da mogu da resim preko anydeska problem....
 
Pa jel bi im skupo bilo recimo da ih takav ugovor kosta 100e mesecno ?
Ako jeste, onda izem ti takvu firmu.
 
Naravno da bi im tih 100EUR bilo skupo na mjesečnom nivou, jer je sada jednom u 2-3 mjeseca po neka intervencija koja se završi za neki sitniš. Problem sa malim firmama je i manji obim posla, što automatski vuče i njima manji priliv, što automatski vuče i na drugoj strani manji rashod. Malo je ljudi kod nas koji kontaju da je kompjuter/laptop naročito od prelaska na 10ku maltene živo biće kome se treba posvetiti i truda i vremena da funkcioniše i bude u stalno operativnom stanju, a da onda to sa druge strane i treba da košta na mjesečnom nivou. Mentalitet je prvenstveni problem za bilo koji posao kod nas, naročito za ovaj naš dok ne uspostaviš saradnju kako treba.
 
Cekaj bre, Zvone je oziveo temu, cekaj da vidimo sta on kaze, koliko je naplacivao te sitnis intervencije :).
 
Kad već imaš nešta posla uzmeš subvenciju bar ti ide staž a 250k ti približno pokrije troškove za skoro godinu dana. Pogledaj kalkulator paušala i na to dodaš 600-700 din održavanje računa i računaj skoro 200 din provizije za plaćanje davanja prema državi, registracija firme i pečat su grubo 3,5k i to su ti troškovi. Lako ti je da se iskalkulišeš 250k- troškovi a znaš koliko sada uzimaš mesečno pa ako uspeš za godinu dana da proširiš posao lepo je što ti i želim. Ako ulaziš u tu priču odma upisuj sertifikovani potpis u lk ili menjaj istu ako ne može da se upiše potpis jer ako ga uzimaš nezavisno to ti je trošak od 4,5k
Davanja prema državi, održavanje računa i provizije su ti na mesečnom nivou a ostalo je jednokratno.
 
Licnu kartu sa cipom nemam,par puta se desilo da sam imao problema prilikom ucitavanja i na kraju vise nije ni radila verovatno ostecen cip pa sam je skoro zamenio .
A sto se tice ovih sitnis ntervencija :) Maksimalno sam naplatio 7000 din za mesec dana u jednoj firmi,obicno bude 2000-3000 din mesecno mada desavalo se da bude i 0 din :)
 
Ja sam ti napisao koliki su troškovi a ti se kalkuliši da li je isplativo ili ne, imaš start 250k-troškovi i vidiš da li možeš da izdržiš godinu dana, najlakše je zatvoriti firmu. Za paušal moraš sam da vidiš kolika su davanja jer to zavisi od godina starosti, zone stanovanja. Danas malo firmi ima ugovor o održavanju računara i mreže. Nije tu poenta samo te firmice koje radiš već i komšiluk pa kreneš malo po poštanskim sandučićima, Nisam iz te fele ali sam ti u početku napisao da je muka u svim sferama, firme koje su do juče vrtele solidnu kintu za ovu godinu nemaju ni jedan potpisan ugovor a evo već polugodište.
 
Danas sam posle neke prepravke biznis plana predao na salteru,dobio potvrdu da sam predao i sada cekam...
Intresantna situacija se desila prilikom predaje radnica koja je primala potvrde videla cime se bavim i kaze imam jedan laptop prosuta voda da li mozete da pogledate :)
 
Danas sam posle neke prepravke biznis plana predao na salteru,dobio potvrdu da sam predao i sada cekam...
Intresantna situacija se desila prilikom predaje radnica koja je primala potvrde videla cime se bavim i kaze imam jedan laptop prosuta voda da li mozete da pogledate :)
Dobio si potvrdu da si predao? Ili si već predao pa si prepravljao pa predao opet?
Ja sam juče predao plan i radnica je samo uzela i rekla to je to, nisam dobio nikakvu potvrdu?
 
Tebi je salterusa ukrala biznis plan :D

Ja sam onomad davno predao u lokalnoj ekspozituri NSZ na Banovom brdu.
Ne secam se da sam dobio neki papir kao potvrdu predaje biznis plana.
 
Tebi je salterusa ukrala biznis plan :D

Ja sam onomad davno predao u lokalnoj ekspozituri NSZ na Banovom brdu.
Ne secam se da sam dobio neki papir kao potvrdu predaje biznis plana.
A je l su ti odobrili?
 
Danas sam posle neke prepravke biznis plana predao na salteru,dobio potvrdu da sam predao i sada cekam...
Intresantna situacija se desila prilikom predaje radnica koja je primala potvrde videla cime se bavim i kaze imam jedan laptop prosuta voda da li mozete da pogledate :)
Ma muva te. Kao dodji do mene da mi pogledas laptop :D
 
za sistem administratore u Srbiji - mrka kapa ! Ovde svi sve znaju i sve sami rade, a sta na kraju ispadne je sasvim neka druga prica. Znam i po sebi i mnogim svojim kolegama sa fakulteta, niko se u poslednjih 30 godina nije zaposlio u struci. To je bato Srbija, samo neke potvrde, certifikati, licence na 2 godine pocev od cuvara pruge i tako u nedogled, drzava hoce svakog meseca porez a ti kljucnes tek tu i tamo po nesto. Jedino sto mozes je da se utopis u svercersko sivilo, kupi prodaj online kineske sitnice, ko sto su narasli winwin i tehnomanija, isto kao i oni nakupci na pijaci. A da se oslonis na proizvodnju ili usluge, propao si pre nego sto si poceo jer retki su oni kojima podje za rukom da brzo razrade posao, osim ako imaju vec sta da uloze pa dograbe neku poziciju. Znaci, ova tema je freelensing-II.
 
Dobio si potvrdu da si predao? Ili si već predao pa si prepravljao pa predao opet?
Ja sam juče predao plan i radnica je samo uzela i rekla to je to, nisam dobio nikakvu potvrdu?
Dobio potvrdu da sam predao a pre toga dva puta sam morao da ispravljam nesto oko obracuna i nekih dodatnih potvrda ,znaci posle tri dana su primili zahtev
 
Nisam siguran koliko ti se uopste isplati ukoliko nemas kao klijente pravna lica da otvaras firmu koja ce ti biti u stanu. Ukoliko imas lokal koji je vidljiv imas i musterije koje ce ti sa ulice doci,). Ukoliko si u stanu nisi vidljiv za običnu raju. Ukoliko dobijes subvencije idi u otvaranje u suprotnom nemoj, ja bih ti ipak savetovao da uzmeš neki lokal pošto je kriza stisla i ima jeftinih. Ukoliko ti ne odobre subvencije mislim da ti se ne isplati otvaranje u stanu, kad eventualno nešto odradiš firmama vidi da naplatiš preko nekog ko ima SZR. Ako ti je potrebno radi doprinosaza penziono mozes sebi uplacivati (mesečno je oko 7242 din).
Ali da ti ja ne solim pamet, ovo je moje mišljenje.
 
U planu je da kasnije nadjem neki lokal,mislim da lokal ima svoje prednosti jer kao sto kaze @gmlale ljudi prolaze i vide da se tu nesto radi pa i mozes da ocekujes i od njih da ti usput donesu nesto...Videcemo evo uskoro se zavrsava prijava i saznacu da li su mi odobrena sredstva a posle polako moracu da se organizujem dalje sta i kako
 
Ne znam koliko se krecu lokali, naravno kapiram da zavisi od grada/BG opstine.
Al neka bliza periferija tipa Zarkovo, pocetak Karaburme i slicno.
Tu treba bukvalno prostor 3x 3m, sa mokrim cvorom.
 
Van epicentra Bgd lokali idu od 50 pa nadalje, masa lokala zvrji prazno ali bolje kreneš od kuće pa kako kane neka kinta razmišljaš o lokalu. Nisu male komunalije za poslovni prostor a treba i ubaciti nešta od stvari u taj lokal, nakupi se troškova dosta.
 
Sto, stolica i police.

Na koje tacno komunalije mislis ?
 
Voda, smeće i ostalo, nije ista cena kao i za stambeni prostor, frizerka mi skoro kukala za smeće klepili po ušima za 25 kvadrata.
 
Pa koliko je odnosenje smeca za poslovni prostor mesecno ?
Koliko je to nju izaslo.
Ovo bi bio dva i po puta manji prostor :)

Zimi i kad je hladno treba dodati i dodatni trosak struje, tu kapiram jedna mala TA pec il sta vec.
To je mozda max 2 hiljade mesecno, kad su hladni dana jelte.
 
Preko 1000 je za lokale do 30 kvadrata u zavisnosti od delatnosti a TV servis, frizeri, obućari itd je 2k.
Lako može da se nakupi i do vrednosti paušala :D
 
Ma idi u persun :D

A dobro, znaci jedna crvena za komunalije neka covek racuna.
 
Čini mi se da su 2 črvene, valjda je to kao TV servis pa dodaj min. 6k lokal, daj struju, daj vodu i ko zna šta još pa se nakupi. Većina servisa radi po rentiranim stanovima u prizemlju ili suterenu iz tog razloga. Za servis ne pravi reklamu izlog već kvalitet a niko neće da stavi desktop pod mišku pa ajd da gledam izloge koji je lep da utrčim. Odavno sam napisao flajere po kraju pa kad počne da kaplje onda da razmišlja o lokalu a i ako zatvori posle godinu dana klijentela ostaje.
 
Nazad
Vrh Dno