Šta je novo?

Orion Telekom

Tu ih vidim, to sam odmah i napisao, ali me je bunilo obaveštenje koje nedostaje. Nije važno. Stigne SMS.

A plaćanje preko QR koda na samom računu. Izbegvama poslovnice, kad god mogu, bez obzira čija je poslovnica.
Nazovi korisnički servis i proveri koji i da li uopšte imaju imaju tvoj mail upisan kod njih u sistemu. Meni uredno dolazi prvo mail-om račun, nedugo posle stigne i sms.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Ili ako platis Eon van mreze
 
A VPN ne bih baš držao u jednom stanu da bih u drugom mogao da gledam SK.
Ima li sta od ovih Ili?
 
A VPN ne bih baš držao u jednom stanu da bih u drugom mogao da gledam SK.
Ima li sta od ovih Ili?

Ako imaš opciju da digneš VPN na SBB, sa Orion se kačiš samo za navedene programe. I kačiš samo TV. ne moraš ostatak mreže.
 
Cao svima,

Danima nisam uspeo da namestim IPv6 na Orion Telekom mrezi uz uputstva sa youtube-a.
Da li neko moze da mi pomogne oko toga? Takodje, da li modem Huawei HG8245Q2 koji sam dobio, moze da proglasi jedan od lanova za WAN kako bih uspeo da dobijem vecu brzinu od 1000/1000 koliko uspevam trenutno na fabrickom podesavanju da imam. Ukoliko HG8245Q2 ruter nije sposoban za to, molim Vas recite mi koja bi bila dobra zamena za Orion mrezu kako bih imao IPv6 i vecu brzinu od 1000 megabita preko lan kabla. Sta mislite o apgrejdu na ruter EG8145X6? Hvala
 
Ćao, IPV6 nije stvar koju možeš dobiti prostim podešavanjem rutera.

Za korišćenje IPV6 potrebno je da:
  • ISP podržava u svojoj mreži (orion to nema)
  • Ruter podržava (ovo je ispunjeno)
  • Tvoj klijentski uređaj podržava (svi moderni operativni sistemi podržavaju)

Što znači da IPV6 nećeš dobiti dok god Orion ne podesi svoju mrežu da radi sa IPV6.

Ako želiš brzine veće od 1000Mbps na jednom portu treba ti ONT kompativilan sa konkretnom varijantom Orion optike koja je prisutna kod tebe, i da uspeš da isprogramiraš serijski broj tvog huawei-ja u taj novi ONT, i da taj novi ONT ima 2.5, 5 ili 10Gbe.

Možda postoji i "ont on a module" - odnosno SFP+ modul koji je PON ONT (isto je važno da je kompatibilan sa mrežom provajdera i da može da se programira serijski broj).

Koji paket konkretno imaš?
 
Ako imaš opciju da digneš VPN na SBB, sa Orion se kačiš samo za navedene programe. I kačiš samo TV. ne moraš ostatak mreže.
Znam, mogao bih u teoriji podesiti ali mi se ne kupuje RPI da bih držao VPN da gledam kanale koje već plaćam.
Možda bi mogao stari telefon da stavim kao VPN ali baš mi deluje kao glupo rešenje za glupi problem 😅
 
Ćao, IPV6 nije stvar koju možeš dobiti prostim podešavanjem rutera.

Za korišćenje IPV6 potrebno je da:
  • ISP podržava u svojoj mreži (orion to nema)
  • Ruter podržava (ovo je ispunjeno)
  • Tvoj klijentski uređaj podržava (svi moderni operativni sistemi podržavaju)

Što znači da IPV6 nećeš dobiti dok god Orion ne podesi svoju mrežu da radi sa IPV6.

Ako želiš brzine veće od 1000Mbps na jednom portu treba ti ONT kompativilan sa konkretnom varijantom Orion optike koja je prisutna kod tebe, i da uspeš da isprogramiraš serijski broj tvog huawei-ja u taj novi ONT, i da taj novi ONT ima 2.5, 5 ili 10Gbe.

Možda postoji i "ont on a module" - odnosno SFP+ modul koji je PON ONT (isto je važno da je kompatibilan sa mrežom provajdera i da može da se programira serijski broj).

Koji paket konkretno imaš?

Hvala.

NET
SUPERSONIC
2.5 Gb/s

Nudili su mi povoljno HYPERSONIC 4.5 Gb/s i hteo sam da im trazim bolji ruter koji nude biznis korisnicima koji moze da protera vise od 1 gigabita ali nisam stigao da realizujem plan.
 
Znam, mogao bih u teoriji podesiti ali mi se ne kupuje RPI da bih držao VPN da gledam kanale koje već plaćam.
Možda bi mogao stari telefon da stavim kao VPN ali baš mi deluje kao glupo rešenje za glupi problem 😅
Svaki iole kršten ruter podržava neki vpn server. Naravno ne ovi što dolaze od provajdera ali kontam da svako ko hoće kršten net ima svoj ruter
 
Svaki iole kršten ruter podržava neki vpn server. Naravno ne ovi što dolaze od provajdera ali kontam da svako ko hoće kršten net ima svoj ruter
ali jako malo ih podrzava (ispod 200e) brz internet a da koristite vpn to malo ko naglasi, imacete do 20 mbita sto je dovoljno za gledanje tv-a ali opet ne podrzavaju ni podesavanje da samo jedan uredjaj ide preko vpna nego ili svi ili niko, sto opet smeta.

Ako zelite bas ugodjaj onda preko 200e za ruter mora da se izdvoji i opet ce biti do 200 mibta, cisto da ne bude posle kasno sto nece brze (problem su procesori na ruterima da bi kriptovali i dekriptovali sadrzaj).
 
ali jako malo ih podrzava (ispod 200e) brz internet a da koristite vpn to malo ko naglasi, imacete do 20 mbita sto je dovoljno za gledanje tv-a ali opet ne podrzavaju ni podesavanje da samo jedan uredjaj ide preko vpna nego ili svi ili niko, sto opet smeta.

Ako zelite bas ugodjaj onda preko 200e za ruter mora da se izdvoji i opet ce biti do 200 mibta, cisto da ne bude posle kasno sto nece brze (problem su procesori na ruterima da bi kriptovali i dekriptovali sadrzaj).
naravno ko voli da se igra i da mu jeftiniji ruter podrzava da instalira openwrt ili neki sistem na ruteru sto omoguva moze da podesi samo neki uredjaj da mu radi na vpn, ali mnogo muke a uvek nesto uskraceno :)
 
Znam, mogao bih u teoriji podesiti ali mi se ne kupuje RPI da bih držao VPN da gledam kanale koje već plaćam.
Možda bi mogao stari telefon da stavim kao VPN ali baš mi deluje kao glupo rešenje za glupi problem 😅

Instalirao sam OPEN VPN klijent na Sony Android TV i uključim ga samo ako je potrebno za neke od tih programa.

Doduše, mogu i stalno da ga držim uključenog, jer TV stvarno vuče, pa nikog nije briga.
 
Da li neko zna kakav je WiFi 6 ruter koji daju uz pakete?
 
Meni crko ripiter tp-link re700x.
Super je radio godinu ipo dana.
Sada gledam asus rt-ax57 ax3000 koji moze i kao access point i kao ripiter.
Ruter mi je orionov gpon huawei i opet imam isti problem.
Ne znam kakav je ovaj asus kao extender. Da li ga neko od vas koristi ili ima neki bolji predlog ili savet sta bi jos bilo efikasno.
Ne treba mi za vpn, samo da imam dobru pokrivenost u stanu. Brzina mi je 200/20.
 
ako ti treba pokrivenost kupi mesh ruter.
Ja sa jeftinim dlinkom i tendom imam 500-600mbit na 5ghz
 
ako ti treba pokrivenost kupi mesh ruter.
Ja sa jeftinim dlinkom i tendom imam 500-600mbit na 5ghz
Da, ali bih hteo opet sa wifi6 jer je brzi od ac i super mi odgovara na 5GHz.
Pogledacu i te kombinacije sa kit mesh, mada nisam siguran da li ce moci u mesh sa ovim orionovim ruterom.


Ovaj forum mi nesto ne funkcionise kao ranije i dosta kasnije izlazi post. Da li je i kod vas tako ?
Doduse, evo opet ubrzao, ali zadnjih 3-4 dana bas je bio usporen.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna kakav je WiFi 6 ruter koji daju uz pakete?
Ja sam u julu prošle godine dobio Huawei HN8145X6 i za sada nisam ama baš nikakvih problema imao sam njim. Tada sam potpisao UO za metro optiku 2,5 / 0,75 Gb/s, a u međuvremenu sam prešao na 4,5 / 1 Gb/s (uz novu UO, zbog onog poskupljenja).

Ovo su otprilike Wi-Fi brzine koje dobijam sa njim, nemam ništa zakačeno kablom niti sam merio na kablu:

 
Da, ali bih hteo opet sa wifi6 jer je brzi od ac i super mi odgovara na 5GHz.
Pogledacu i te kombinacije sa kit mesh, mada nisam siguran da li ce moci u mesh sa ovim orionovim ruterom.
Naravno i ja da sada kupujem tražio bih wi-fi 6 (ovo moje je staro nekoliko godina) nego vidim da je taj što je crkao oko 11k a za te pare možeš sigurno uzeti mesh sa dva noda koji će imati bolju pokrivenost iz dve tačke, i on nema veze sa njihovim ruterom
 
Naravno i ja da sada kupujem tražio bih wi-fi 6 (ovo moje je staro nekoliko godina) nego vidim da je taj što je crkao oko 11k a za te pare možeš sigurno uzeti mesh sa dva noda koji će imati bolju pokrivenost iz dve tačke, i on nema veze sa njihovim ruterom
Asusove mesh kombinacije nisu kompatibilne sa svim ruterima, mozda neka druga marka.

Ja vec neko vreme razmisljam o asus 4g-ax56 (radi i kao AP, ali za ripiter mod ne pise u specifikaciji). Imam par 4g rutera ali nisu wifi6. Posto boravim na nekoliko adresa (i u italiji po nekoliko meseci godisnje), ne mogu svuda da uvodim kablovsku, pa selim i 4g ruter. I u medjuvremenu mi crko i taj ripiter, problem vise, nisam se nadao. Mislim da je jos pod garancijom ali u Madjarskoj... i od toga slaba vajda.
I tu su u igri razne kombinacije, a svaka proba kosta. Uglavnom treba se modernizovati, stari modeli rutera sve vise zaostaju za ovim vecim brzinama i treba ih povremeno menjati.
 
Vrh Dno