Šta je novo?

Orion Telekom

Meni je bio akviziter pre mesec-dva, zvučalo je kao neka dobra akcija, nešto za dinar, pa onda 50%, ali ga nisam pažljivo slušao. Čekao sam da uzme vazduh da ga prekinem i kažem da sam pod ugovorom. Ali sam tad mislio da mi ugovor važi bar još godinu dana...
 
Постоји и опција 18 месеци за џ и онда 12 месеци пуна цена. Такође може и да се добије и вифи 6 рутер уз основни пакет ако се лепо замоли ;)
 
Постоји и опција 18 месеци за џ и онда 12 месеци пуна цена. Такође може и да се добије и вифи 6 рутер уз основни пакет ако се лепо замоли ;)
12+12 ... Nikako 18
 
@патриције

Takvi ugovori , ako su zakljuceni posle 02.08.2023 nisu po zakonu

Zakоn о elektrоnskim kоmunikacijama ( 35/2023 )


Važenje i raskid ugovora

Član 129

Period važenja ugovorne obaveze koji pružalac javno dostupne elektronske komunikacione usluge, osim pružaoca komunikacione usluge između lica koja nije zasnovana na korišćenju numeracije i pružaoca usluga komunikacije između mašina zaključuje sa potrošačem na određeno vreme, ne može biti duži od 24 meseca.
 
Ima tih ugovora i dalje, ćale potpisao 18+18 sa sbb, sestra i zet 6+24 sa orionom. Koliko mogu da tumačim zakon, taj se ugovor može raskinuti u bilo kom trenutku (pa čak i nakon isteka meseci po 1 dinar). Ja bih na keca potpisao ugovor sa što dužim trajanjem, s jedne strane jer ga mogu raskinuti kad ja hoću, s druge strane jer su se operateri (do pre par meseci) uzdržavali od podizanja cena tokom trajanja ugovorne obaveze, pa je koliko-toliko veća šansa da će cena paketa ostati ista neko duže vreme.
 
da li je neko uspeo da dobije neki ruter sa 5/10Gbps portom uz paket od 4.5/1? Malo je dziberska fora dolaze i donose neki huawei i kao "e ali imas 4x1Gbps na lan i 0.5Gbps na wifi i to je 4.5 ukupno). Reko wtf... meni bi i media converter od 5/10Gbps igrao ulogu posto mi wifi ne treba (bar ne sa njihovog uredjaja). Ili jel neko uspeo da koristi neki svoj uredjaj kao ont?
 
Mislim da postoji premium paket od 10gbps
 
znam da postoji, ali mene zanima za ovaj konkretan paket od 4.5Gbps
 
Nema to su ruteri sa 1gbps portom.
Druga stvar moras imati mreznu karticu koja podrzava 2.5, 5 ili 10Gbps Ako se snades za ruter
 
da li je neko uspeo da dobije neki ruter sa 5/10Gbps portom uz paket od 4.5/1? Malo je dziberska fora dolaze i donose neki huawei i kao "e ali imas 4x1Gbps na lan i 0.5Gbps na wifi i to je 4.5 ukupno). Reko wtf... meni bi i media converter od 5/10Gbps igrao ulogu posto mi wifi ne treba (bar ne sa njihovog uredjaja). Ili jel neko uspeo da koristi neki svoj uredjaj kao ont?
za 3-4k dinara je dziberska fora sto ti daju zbirno 4.5/1 ? pa ti pljusni love malo vise da imas nesto sto neces nikad iskoristiti na jednom kompu.

Bez sale jel moze neka bar naznaka sta bi radio sa brzinom od preko 1gb na jednom kompu ? i kako bi to iskoristio u realnosti ?

1gb je oko 120 MB/s,, 4.5 b bilo 540 MB/s , sto je brzina SSD-a, znaci gusio bi i komp sa pisanjem na hdd, ne znam ni gde bi nasao server da ti toliko ide ista sem zbirno torente koje opet mozes pustiti na par kompova bolje nego da ubijes komp sa tim brzinama, totalno beskorisno, kada neka firma ima tipa 25/25 GB brzine zna se zasto ima da bi obsluzila 100tine korisnike bez osetne razlike kada svi krenu da ga koriste a ne da bi na jednom kompu svlacili ili slali nerealne brzine.

Za kucu 4.5 je predvidjen da imas mogucnost na 2-3 kompa recimo paralelno da svlacis po 1gb(manja firmica ili vise ukucana), xbox nakacen, tv i ostali uredjaji da bude bas siroko bez ikakvog usporenja.
 
Jel ima neko supersonic 4.5/1 da su mu ostavili huawei HG8245Q2 i da mu radi pun upload ? Meni ide upload samo do 730 Mbita, probace sa novim ruterom ali mi rece neka iz podrske da je mozda do lokacije da nece moci da se postignu vece brzine.
 
Taj ko ti je ostavio HG8245Q2 za paket od 4.5Gbps je u najmanju ruku neznalica.

Naime Orion telekom na svojoj optičkoj mreži koristi paralelno GPON i XGPON signal. Oba mogu da rade paralelno kroz ista vlakna.

GPON radi na sledećim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1480 ~ 1500 nm
  • Upstream: 1290 ~ 1330 nm

XGPON/XGSPON radi na drugim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1575 ~ 1580 nm
  • Upstream: 1260 ~ 1280 nm

GPON podržava brzine do:
Downstream: 2.488 Gbit/s
Upstream: 1.244 Gbit/s

XGPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 2.488 Gbit/s

XGSPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 9.953 Gbit/s

Taj HG8245Q2 je GPON terminal i sa optičke strane podržava do 2.488/1.244Gbps.

Taj koji te prebacio na 4.5G a nije stavio XGPON terminal - u najmanju ruku pojma nema sa životom i poslom koji obavlja.
 
Ili tačno zna da praktično niko neće povući 4.5gbps, pa da neće ni primetiti da je ruter limit...
 
Preostri ste prema monterima... Ne mogu da daju rutere koje nemaju na stanju... Dakle, kriv je Orion sto nije nabavio dovoljnu kolicinu adekvatne opreme, sto Ratel trenutno dopusta ( a pisao sam vec o tome) jer mu odgovara da u nekom izvestaju stoji da imamo toliko i toliko XGPON prikljucaka, a Orion obecava da ce nabaviti brzo adekvatne rutere...

btw, postoje NVMe SSD...
 
Taj ko ti je ostavio HG8245Q2 za paket od 4.5Gbps je u najmanju ruku neznalica.

Naime Orion telekom na svojoj optičkoj mreži koristi paralelno GPON i XGPON signal. Oba mogu da rade paralelno kroz ista vlakna.

GPON radi na sledećim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1480 ~ 1500 nm
  • Upstream: 1290 ~ 1330 nm

XGPON/XGSPON radi na drugim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1575 ~ 1580 nm
  • Upstream: 1260 ~ 1280 nm

GPON podržava brzine do:
Downstream: 2.488 Gbit/s
Upstream: 1.244 Gbit/s

XGPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 2.488 Gbit/s

XGSPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 9.953 Gbit/s

Taj HG8245Q2 je GPON terminal i sa optičke strane podržava do 2.488/1.244Gbps.

Taj koji te prebacio na 4.5G a nije stavio XGPON terminal - u najmanju ruku pojma nema sa životom i poslom koji obavlja.
sve jasno zamenice sada nego me plasi sto nije povukao ni upload 1000gb vec 730 taj stari, valjda ce biti ok sa novim.
Ili tačno zna da praktično niko neće povući 4.5gbps, pa da neće ni primetiti da je ruter limit...
Pa nazalost po njih pustio sam na tri kompa paralelno download i nije povukao vise od 2.5gb :)
 
Ja bar pola dana radim kroz neki VPN koji su baš uskor grlo, a ostatak dana, kada mi VPN nije potreban, zaboravim da isključim.

Tako da sam sa računara retko na više od 40mbps, a uglavnom 10-12mbps.
I sve to radi odlično 😄
 
Pozdrav, prethodna stanarka u stanu u kojem stanujem je imala Orion internet i odjavila ga je, ali su svi kablovi ostali u stanu, ja sada zelim uzeti Orion opticki internet, pa me zanima da li oni mogu da me prikljuce preko tih postojecih kablova ili je bolje da stave druge?, hvala.
 
i da li je prilikom uzimanja neta bolje zvati direktno orion ili prodavce, posto je lik koji je dolazio u moju zgradu ostavio broj mobilnog telefona
 
Pozdrav, prethodna stanarka u stanu u kojem stanujem je imala Orion internet i odjavila ga je, ali su svi kablovi ostali u stanu, ja sada zelim uzeti Orion opticki internet, pa me zanima da li oni mogu da me prikljuce preko tih postojecih kablova ili je bolje da stave druge?, hvala.
Ako je i prethodna stanarka isto imala optiku onda ne morate nista menjati samo da vas prikljuce ali svakako ce vam oni to reci ako ne doci ce seviseri i podesiti sta treba.

Veci je problem sto ste vi odvojena fizicka lica i ona mora da vrati opremu da se razduzi pri odjavi ili prekidu ugovora, pa da vi ponovo se zaduzite za tu opremu, ali sad ne bi me cudilo da oni nisu to bili revnosni i da joj nisu ni trazili tu opremu ali svakako ce vam sve sto treba objasniti tehnicka podrska posle potpisivanja ugovora, vas se to i ne tice toliko.
 
Taj prodavac ce ti dati verovatno bolju ponudu nego da zoves direktno orion
 
Cao drugari. Kakav je orion u poredjenju sa Irisom,kontam da je ista infrastruktura,nego sto se tice podrske,kvarova,azurnosti? Razmisljam sta je trenutno najbolje u ponudi sto se neta tice i deluje da Orion za sad ima najbolju ponudu na trzistu...
 
Nisam pratio desavanja na trzistu,kontao sam da je to sve telekom? U svakom slucaju jeste li zadovoljni uslugom?
 
Nisam pratio desavanja na trzistu,kontao sam da je to sve telekom? U svakom slucaju jeste li zadovoljni uslugom?
Najbolje da prelistas temu u glavnom je vise od pola sadrzalja kuknjava kako kome radi, pa probaj da izvuces dal ti se isplati,
U jednoj recenici ako ti je komsiluk zadovoljan uslguom da je tu na toj adresi dobro instalirana infrastruktura onda nema razloga da ne uzmes jer su definitivno najpovoljniji za ono sto nude,
Konkretno NBGD je vise nego dobar, ima tu uvek problema ako nesto treba podesiti dok se sve to namesti nije su bas strucni i brzi, ali ako radi i ne otpadne neka zica sa zgrade neces ni morati da ih zoves sem kada dodje do poskupljenja ili isteka ugovora, sto su znali da jave samo na sajtu pa da kasno kao korisnik provalis da si zakasnio sa ponistenjem ugovora (ali i to je vise do kuknjave samo, vecina opet nije ni mislila da predje kod drugih zbog 200din, posto i ostali "koriguju" cene svremena na vreme)
Nisam pratio desavanja na trzistu,kontao sam da je to sve telekom? U svakom slucaju jeste li zadovoljni uslugom?
Nije telekom je druga firma skroz druga infrastruktura, Orion je nastao sjedinjavanjem Sezam pro, Neobee i jos nekih manjih provajdera pre 15tak godina, Direktor je i osnivac jedan od vodja otpora http://digitalconference.rs/sr/speaker/slobodan-djinovic/
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno