Šta je novo?

Orion Telekom

Prepaid korisnicima tih 5 dana pred isticanje prvog gratis meseca pošalju SMS u kom navedu ta 2 linka (tj koriste neki URL shortner pa ti linkovi redirect-uju na ove Orionove) i informišu te o ta 2 dostupna načina plaćanja.

Prvi portal je za generisanje podataka (poziv na broj pre svega) za uplatnicu ili fakturu a drugi logično za online plaćanje karticom.

"Prodavnica" ako se dobro sećam ima linkovana negde na "e-račun" sajtu a "predračun" ja makar nisam nigde našao da se spominje i nisam znao da postoji dok mi nisu poslali taj SMS sa uputstvima prvi put.
 
Forumasi. Jedno pravno pitanje.
Ako predjem kod provajdera koji ima samo SINGLE paket dakle samo internet da li je protivpravno da mi idalje naplacuju RTV/RTS pretplatu?
 
Ne more osim ako nisi neko iz sledećih kategorija:

Prema Zakonu o javnim servisima iz 2016. godine, svi koji koriste brojila, i pravna i fizička lica, dužni su da plaćaju taksu, osim lica izuzetih članom 42., a to su: osobe sa invaliditetom sa 100 odsto telesnog oštećenja, osobe s minimalnom penzijom, korisnici socijalne pomoći, fizičko lice koje je korisnik više merila električne energije.
U poslednjem slučaju, vlasnici mogu biti oslobođeni plaćanja za objekte u kojima godišnje troše manje od 300 kilovata i u kojima ne stanuju.

Za dalje, sledeća tema: https://forum.benchmark.rs/threads/ima-li-pravnika-na-forumu.386566/page-17

Ili angažovanje advokata pa se vijaš dalje.
 
Forumasi. Jedno pravno pitanje.
Ako predjem kod provajdera koji ima samo SINGLE paket dakle samo internet da li je protivpravno da mi idalje naplacuju RTV/RTS pretplatu?
Pa RTS/RTV pretplata se plaća po električnom brojilu, a ne da li imaš/gledaš tv.
Tako da koliko brojila- toliko pretplata.
 
Nema od otkazivanja RTS pretplate ništa, to je samo 300 dinara mesečno, tako da batali posao, nemoj da samo sebi stvaraš problem i gubiš vreme na izgubljenu stvar.
 
Da li neko ima orion optiku Vracar ili Stari grad? Isto sam pitao i pre 2 godine. Niko se nije javio, ili niko nije procitao.
Orion se ne siri na potezu desna obala Save i desna obala Dunava?
 
Pa sad, desna obala Save - Čukarica, Banovo brdo, širi se ;)
 
Razumem za taj deo, u nastavku Zarkovo pa potez sve do Kukuriku brda, gusto naseljena podrucja.
Ali Savski venac, Vracar i Stari grad kao da se zaobilaze. Zar Beograd na vodi da bude bez orion optike?
U temi ima nekog iz oriona?
 
Isto Stari grad, granica sa Vračarom. Ali ne pitaj kuda su i kako prošli s kablom... Priheftali ga za zgradu, pa tako 150 metara. Vezan na čvorište u Beograđanci.
 
Pa to i nije nesto dobro, za Stari grad.
Kao svojevremeno sbb s krova na krov, a hvalio se odavno hibridnom opticko koaksijalnom mreza, a optiku je tada imao samo u svom sedistu - na staroj adresi.
To bi onda znacilo da infrastruktura oriona jedino valja na levoj obali Save, gde su kopali mikro rov. I ako su jos negde prosli podzemno.

A Vracar nece skoro. Pre ce stici do mene prevaranti iz beotelnet-a. Vec nekoliko godina im fali samo oko 1000m niz Neimar. Ali ne pomeraju se.
 
Pozdrav ljudi i srećna Nova! 🥳

Imam SBB a Arene kupujem dodatno. Prvo sam preko ArenaCloud i to je prvo seckalo i pucalo, posle iz nekog razloga nisam mogao da se opet pretplatim (istekla pretplata, nisam imao novac na tom računu, kad sam uplatio nisam uspeo da produžim) pa sam prešao na Orion, platio 1100 dinara i to je to. Ipak, kad gledam Arena kanale na SmartTV (Android, brzina interneta 300/15) deluje kao da je sve usporeno. 🤮 Bukvalno toliko iritira da ne mogu da gledam. Da li ima neka "caka" ili je jednostavno tako?
 
^Meni Orion radi savršeno na Sony Android tv. Ništa nije usporeno. Mnogo bolje i od arena cloud i od iris go.
 
Srecna Nova godina svima! :)

Krajem januara uzimam Orion optiku, trenutno sam korisnik MTS-a. Kada mi je instaliran MTS, dobio sam net switcher sa 5 portova iz kojeg se, koliko vidim, koriste 2 porta (1 je za ulazni signal, ukupno 3 kabla su u upotrebi). Pitao sam tehnicku podrsku iz Oriona, i kazu da oni ne obezbedjuju switcher.
Iskreno, ne razumem se najbolje u taj deo, ne znam zasto je MTS ubacio switcher, pa bih da pitam ovde nekoga oko toga, ko se bolje razume, da mi pomogne.

Lan kablovi su provuceni kroz zidove, i sa mesta gde je dovedena optika ide 1 kabl za net (ruter koji pokriva drugi deo stana iz kojeg lan kablom ide signal u racunar) i 2 kabla za STB uredjaje. Pored optike se nalazi 1 ruter koji koristim za emitovanje WIFI signala koji je direkto povezan na glavni ruter, sa njega ide net u TV i net na Play Station. Dakle, za net se koriste 2 porta sa glavnog rutera (ako sam dobro izracunao, 1 za racunar i 1 za ruter), i 2 za STB uredjaje. Da li je meni uopste potreban switch, i ukoliko nije zasto su ga uopste ubacili iz MTS-a?

Dodatak, sad skontah da u stvari imam 3 STB uredjaja jer MTS nema kvalitetnu aplikaciju za smart TV, mozda je zato koriscen switcher?
Da li je kod Oriona ista prica na glavnom ruteru, odnosno LAN 1 i 2 su za net, a LAN 3 i 4 za STB? Negde procitah da uz optiku daju isti ruter kao i MTS.

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Nije tako kod Oriona, sva 4 porta su dostupna za NET odmah, odnosno nije potrebno dodatno podesavati uredjaj kao kod mts-a da bi net bio dostupan na svim portovima.
 
Ako ima optiku onda ce ti max biti oko 950mbps, ne ide do okruglo 1000mbps. Upload probija 200mbps kod mene

Radi EON, radi i Supernova TV po Tvom
 
Pozdrav, pitao bih jedno pitanje pošto uskoro prelazim na Orion.
Moguće da je neko već odgovorio, ali čisto da proverim.
Interesuju me brzine preko WiFi, koliko može da izvuče u blizini rutera? I da li Orion dozvoljava da se koristi bridge mode, pošto imam ruter koji je sigurno bolji vezano za WiFi pokrivenost? Nisam ljubitelj kablova iako znam da je to uvek brže rešenje.

Srećna Nova godina i Božić.
 
Interesuju me brzine preko WiFi, koliko može da izvuče u blizini rutera? I da li Orion dozvoljava da se koristi bridge mode, pošto imam ruter koji je sigurno bolji vezano za WiFi pokrivenost? Nisam ljubitelj kablova iako znam da je to uvek brže rešenje.

Srećna Nova godina i Božić.
Niko nije ljubitelj kablova, ali je zicna veza uvek brza, stabilnija i sa manje gubitaka od bezicne. I kao sto pravnici znaju da kazu: sve sto nije zabranjeno to je dozvoljeno.
Vaistinu se rodi...
 
da li Orion dozvoljava da se koristi bridge mode, pošto imam ruter koji je sigurno bolji vezano za WiFi pokrivenost?
Da, ima nas nekoliko na forumu koji to koristimo i ako znaš šta radiš, preporučio bih upravo bridge mode.
Meni su pre dve godine rekli da nije podržan fiksni telefon uz bridge mode, ne znam da li je to i dalje slučaj.
 
Meni su pre dve godine rekli da nije podržan fiksni telefon uz bridge mode, ne znam da li je to i dalje slučaj.
Telefon je uvek bio podrzan u bridge mode-u, samo oni ni tamo ne znaju sta je bridge mode, pa ne mogu ti odgonetnu sta se desava.
Naime kad ti ubacis ONT u bridge. sav saobracaj je preusmeren na tvoj ruter preko odredjenog ethernet porta.
Svi ostali portovi, ukljucujuci POTS port za telefon gubi funkcionalnost.
Fora je da ti dodeli jedan grandstream voip za fiksni, zakacis preko etherneta na svoj ruter, fiksni u pots port od grandstream-a i radi bez problema.
 
Ovo su mi napisali u maju 2019 kada sam tražio prebacivanje:
U koliko eltex prebacimo u bridge mod, Vas fiksni broj nece raditi. Ako Vam to odgovara i saglasni ste, molim Vas posaljite povratni mail da ste saglasni i prebacicemo eltex na bridge mod.
Saglasio sam se i nisam zažalio :)
Još bolje ako je moguće zadržati fiksni. Meni nije bilo bitno, nisam nikada koristio njihov fiksni. Tada sam uzeo Orion Trojka paket jer je bio jeftiniji nego da sam uzeo samo Internet.
 
Ja koristi jednoportni Eltex ONT u bridgeu, a od njih sam dobio Gigaset IP telefon, koji je nakačen na kućni ruter. Sve radi, ali se povremeno dešava da oni nešto kod sebe menjaju i tada telefon prestane da radi i moram da ih zovem. Verovatno im je standarnda procedura da Huawei sa POTS portom dobijaju podešavanja daljinski, a u mom slučaju to nije moguće.
 
Da li postoji uređaj na tržišti koji bi mogao da zameni postojeći Huawei sa portovima koji nude preko 2.5Gbps?
 
Da li postoji uređaj na tržišti koji bi mogao da zameni postojeći Huawei sa portovima koji nude preko 2.5Gbps?
Citav paradoks sam ja prosao oko toga.
Kratak odgovor - ne, mada ako hoces debelo da platis onda - da.

Duzi odgovor: ako uzimas internet od 10 gbps, dobijas njihov huawei ruter gde ima na izlazu 10 gbps, ako ne uzimas, a pak ti treba, postoji mogucnost rente, a maltene ti je to kao i da ti naplate, tipa 500 eur, pa podeli na 24 rate.

Uproscena situacija bi bila, da oni treba da nude rutere sa 10 gpbs, dok za pravna lica treba da nude sfp+ epon, ali na zalost tad nisu imali, i koji kosta u rangu od 60 do 80 eur.
Mali edit - da kacis direktno vlakno na sopstvenu opremu dozvoljavaju ako si pravno lice (dok nemaju sfp+ da ti daju), a ako si fizicko, mora njihova uprema, pa tek bridge na svoju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno