Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Hmm neznam dali je pravo mesto za ogovor,ako nije izvinjavam se ADM timu.Procitao sam celu temu Yettel se reklamira i po TV-u i FB itd,a sta da radimo mi iz tako zvanih ruralnih sredina?Ja sam npr oko 80Km od Bg. ka Kragujevcu Opstina Topola,optike nema prema Yettel websajtu zato koristim mobilni Yettel internet...a konkretno sam mislio (mada u Feruaru bese Internet,pa u Martu isticu ugovori) za Total Data obican ne onaj Total Data +,znaci obican Total Data+Total Internet (ali mobilni).A ovo bi taman zamenilo sve to lepo
Yettel Sve
:) i ovako placam Total Data 3450RSD+2550RSD interne skupa sa postarinom 6120RSD nesecno,a ovaj paket na sajtu kosta 5200RSD.Ali tu je i problem optike guglao sam i po sajtu Ministarstva za Informisanje i Telekomunikacije i tamo pise radi se proekat,bitan za ruralne sredine,i lepo ne budem lenj nadjem na sajtu Opstina Topola 2 sela uvedeno u 2023g a,za jos 2 bice 2024 (ili 2025) zaboravih.I toje to pa dali znaju ili ne da opstina ima preko 20sela,koja crna 4 blagi boze?Evo i linka sa sajta ministarstva za U selu Zagorica sproveden brzi internet selo do mene cak ima na YT i video Radio Televizije Kragujevac o tome mozda sam omasio kod video linka,u sustini po gradovima to ide,a sta je sa resto Srbije?Nisam bas decak nakupilo se 50 i kusur,sta treba da budem starc Foco od stotinu leta,da docekam opicki internet :unsure:

haha zar nemas nekog kablovskog operatora ? tipa ssb ili supernova batali Yettel kucni intenet nije nesto
 
haha zar nemas nekog kablovskog operatora ? tipa ssb ili supernova batali Yettel kucni intenet nije nesto
I ima i nema da prevedem fiksni telefon nemam,tacnije imao sam ga i namerno MTS-u vratio broj poodavno.U selu postoji digitalna centrala normalno,a sto ce mi fiksni pored gomile mobilnih.Najblize predstavnistvo SBB-a,je u Mladenovcu oko 15ak Km od mene.Koristim nekada poznat Total Tv(satelit) prmium najaci paket.Tu je i MTS u Topoli,nude njihove cuvene Box citaj ADSL pakete.Ali to preko fiksnog sve ide,da neracunamo sto dobijem ospice na pomen MTS-a.Imao sam ja kod njih i telefon postpaid,pa Msat tv ali su bar u Topoli toliko bezobrazni bahati i oholi prema korisnicima da ne verujes!Optika normalno ni traga nit glasa,meni Yettel Total Internet po bilo onlayn google testu brzine ili Ookla apk gura u proseku 60/35 Mbps...a npr moj sestric uzeo Box 4 brzina,po ugovoru (na papiru) 10Mbps.Ja odem telefonom a i Laptopom sam 2x bio...jedva ako izgura 6-7Mbps,a deru ga 5000d mesecno.Jednostavno znam da Yettel ima ugovor o iznajmljivanju infrastukture,ali ovi koriste debelo svoj uticaj kao monopol na trzistu.Drzavna firma moze im se 🤔
 
sbb zaboravi :p probaj sa supernovom onda
 
Kako doći do prikaza vrednosti optičkog signala na yettelovom ZTE ZXHN H298Q V7.0. ruteru?
 
Nikako, taj ruter nema optički interfejs.
 
sbb zaboravi :p probaj sa supernovom onda
Nema od toga nista sada gledah na njihovom sajtu,svi za bilo sta koriste fiksni tefonski prikljucac...osim u vecim gradovima ima i optika.MTS drzi monopol bas zbog toga.E sto se tice sela u Srbiji biras ili ces hteo ili ne ADSL i SBB satelit,a ovi su brze bolje zbudzili svoju verziju mSAT.Od 3 grada oko mene 2 imaju fiksnu mrezu i optiku Mladenovac i Arandjelovac,samo opstina Topola a meni je to opstina ima samo fiksnu mrezu a od optike nema nista.Nekad je u selu bila stara Analogna centrala,pa ni brojeva nema samo ako radis pri vojsci ili MUP-u e da si bio u mogucnosti da vidis,samo odjednom dodjose radnici njih 30ak i morali su novu Digitalnu da stave i dovezu ti podzemni prikljucak...makar i ako tu godinama niko ne zivi.A ako hoes i broj moze bilo tvoj aparat bilo kupi od njih,i to zadovoljstvo tada je mene kostalo oko 12000d na 6 rata+uz rate placas sto potrosis.Tako isto pre oko ima vec 6-7g dodjose 2 lika muvaju se i mere nesto,ja polako sa njima kazu ovde najbolje (oko 30-50metara) vazdusno od moje kuce.Pitam a sta ce to biti kad ono Yettel repetitor(bazna stanica),i dogovorise se sa komsijom uzimaju 10ari u zakup na 10godina i oni placaju sve struja i slicno...a komsiji na ime zakupa 100evra svaki mesc ili ti 1200evra godisnje.I toje sve vise nit ko pita niti dolazi bukvalno nizasta,treba mi recimo lekovi za kevu svaki mesec nista autobus u Topolu pa kupi briga privatnika dase cima a imamo vajno dom zdravlja?I onda kad na tv vidim GLAVNOKOMANDUJUCEG prica o platama od skoro valjda 1000e pa u Rudnoj Glavi otvara manji pogon,pa da razlupas tv od muke...e a 80Km od Bg nema nista.Gde su kraljevi sahranjeni na Oplencu tu je blizu i Orasac gde je dignut ustanak ....i trazis hmmm bolje da batalim vec mi pritisak skace :mad:
 
Poslednja izmena:
Ima li jos neko u Kragujevcu problem sa internetom? Od jutros ne radi, samo svetli na ruteru crvena lampica za internet.
 
Yettel/Hipernet opet "out of order". Još neko?
 
Istice mi ugovor sa Hipernet TV i opticki internet i u aplikaciji pre desetak dana kliknem na opciju produzi ugovor, nesto tipa za 2660din uz brzi net i tako dalje i kliknem dalje, izbaci opciju zvace vas neko sa tog i tog broja, ali su se izgleda predomislili 🤣 Ne mogu da verujem da ljude ne zanimaju korisnici do te mere, da su nezainteresovani da obave razgovor o eventualnoj ponudi za nov ugovor i slicno. Tacno cu iz inata da ih otkacim i olaksam im muke, da ne moraju da se trude, kad vec imaju previse korisnika 😅
 
Istice mi ugovor sa Hipernet TV i opticki internet i u aplikaciji pre desetak dana kliknem na opciju produzi ugovor, nesto tipa za 2660din uz brzi net i tako dalje i kliknem dalje, izbaci opciju zvace vas neko sa tog i tog broja, ali su se izgleda predomislili 🤣 Ne mogu da verujem da ljude ne zanimaju korisnici do te mere, da su nezainteresovani da obave razgovor o eventualnoj ponudi za nov ugovor i slicno. Tacno cu iz inata da ih otkacim i olaksam im muke, da ne moraju da se trude, kad vec imaju previse korisnika 😅
Zdravo, žao nam je zbog utiska koji si stekao, svakako da su nam svi naši korisnici važni, pozivamo te da nam u privatnoj poruci napišeš svoje podatke, više nego rado ćemo proveriti sve dostupne mogućnosti za tebe. Stojimo ti na raspolaganju!
 
E ovako, da napisem i pohvalu kao sto zasluzuju ljudi. Nakon sto sam,iako po malo skeptican za odgovorima, poslao korisnickoj podrsci na forumu podatke i o cemu se radi, u roku od pet minuta su me kontaktirali sa ponudom i to 50% popusta na prvu i punu cenu na drugu godinu uz duplo vece brzine optike-sto mi odgovara u potpunosti i sve smo zavrsili preko mejla. Prijatno sam iznenadjen i zelim javno da pohvalim na brzini i efikasnosti. Nadam se uspesnoj saradnji i ubuduce. 👌
 
Ја бих исто похвалио, ја сам презадовољан њиховом оптиком, нет сам губио можда 2 пута за годину дана и то на пар сати, покривеност wi-fi сигналом у стану је перфектна, брзина је одлична. Једино торентима треба мало да се "залете" и не иду пуном брзином, али то није страшно.

Едит: то ја сад покушавам да избоксујем још попуста 😄
 
Poslednja izmena:
Pitanje za Yettel optiku. Da li je optika vezana za eletricnu mrezu ili ima neko svoje napajanje. Na primer kada u zgradi nestane struje da li imam internet. Pitam jer ukoliko bi stavio suter na ups i kod nestanka struje bih imao internet.
 
Мислим да немаш нет кад нестане струје, јер има један уређајчић у који улази оптички кабл, не знам како се зове, али он се напаја на струју. Е сад, ако и њега спојиш на УПС, ако нестане струје у згради, претпостављам да она 'разводна кутија' од оптике у ходнику зграде ради на струју (али нисам сигуран), тако да вероватно опет не би имао нет.
 
Мислим да немаш нет кад нестане струје, јер има један уређајчић у који улази оптички кабл, не знам како се зове, али он се напаја на струју.
ONT - optical network terminal
 
Мислим да немаш нет кад нестане струје, јер има један уређајчић у који улази оптички кабл, не знам како се зове, али он се напаја на струју. Е сад, ако и њега спојиш на УПС, ако нестане струје у згради, претпостављам да она 'разводна кутија' од оптике у ходнику зграде ради на струју (али нисам сигуран), тако да вероватно опет не би имао нет.
kutija u hodniku zgrade, na svakom spratu, sluzi za spajanje kablova, tu nema struje koliko mi se cini. Za kutiju na ulazu u zgradu ne bih znao...
 
Nazad
Vrh Dno