Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Poolmaker

Nenadmašan
Učlanjen(a)
05.04.2013
Poruke
11,718
Poena
2,245
... Sledeća iteracija, GPT-4, očekuje se sledeće godine; biće ubedljivija i praviće manje grešaka.

Iza postepenih poboljšanja pomalja se fundamentalni problem svakog oblika veštačke inteligencije. Kompjuter operiše simbolima. Njegov program određuje skup pravila pomoću kojih se jedan niz simbola transformiše u drugi ili prepoznaju statistički obrasci. Ali ne određuje šta ti simboli ili obrasci znače. Za kompjuter je smisao nebitan. ChatGPT „zna“ (uglavnom) šta ljudima izgleda smisleno, ali ne i ono što po sebi ima smisla. Taj program je, prema rečima kognitivnog naučnika Garija Markusa, „mimičar koji ne zna šta priča“.

Dok misle, govore, čitaju i pišu, ljudi takođe operišu simbolima. Za razliku od kompjutera, međutim, ljudima je smisao sve...
 
... Sledeća iteracija, GPT-4, očekuje se sledeće godine; biće ubedljivija i praviće manje grešaka.

Iza postepenih poboljšanja pomalja se fundamentalni problem svakog oblika veštačke inteligencije. Kompjuter operiše simbolima. Njegov program određuje skup pravila pomoću kojih se jedan niz simbola transformiše u drugi ili prepoznaju statistički obrasci. Ali ne određuje šta ti simboli ili obrasci znače. Za kompjuter je smisao nebitan. ChatGPT „zna“ (uglavnom) šta ljudima izgleda smisleno, ali ne i ono što po sebi ima smisla. Taj program je, prema rečima kognitivnog naučnika Garija Markusa, „mimičar koji ne zna šta priča“.

Dok misle, govore, čitaju i pišu, ljudi takođe operišu simbolima. Za razliku od kompjutera, međutim, ljudima je smisao sve...
Pretpostavljam da je ovo generisan tekst jer normalan covek ne pise na taj nacin, jer nema duse i licnog pecata uopste u tom tekstu.
 
Našao sam neke odgovore ChapGPT-a, na srpskom: https://www.astronomija.org.rs/tehn...pt-a-na-neka-pitanja#!/ccomment-comment=16529
Sama činjenica da smisleno i jezički pravilno odgovara na srpskom je veliki napredak u kompjuterskom oponašanju inteligencije.

Smisao, pa, dok ne dobiju svest (daleko bilo), neće biti ni razumevanja smisla.
A obzirom da svest ni dan danas nemamo pojma šta je, teško ćemo je sintetizovati, za sada.
 
svest je nemoguća bez svrhe.
svrha je nemoguća bez potrebe.
ono što nema potrebe ne postoji.
 
Evo šta sam kaže... ;)
ChatGPT.png
 
Žan pol sartre vrati se, sve ti je oprošteno...
 
svest je nemoguća bez svrhe.
svrha je nemoguća bez potrebe.
ono što nema potrebe ne postoji.

Postoji solidna sansa da svest nije crno belo, niti da smo je u ovom obliku imali kroz celu istoriju (cak i nedavnu). Sad ne znaci da je ovo iznad tacno, niti da li ce vestacka inteligencija imati medju-korake, al nesto cool za razmisljanje xD
 
Lukav mali... Terminator. 😄
 
Lukav mali... Terminator. 😄
Skynet_Terminator_logo.png
 
Ja bih ga pitao, đes ba š'a ima?
 
Ha ha ha! Genijalan je...
 
Pravi se naivan... dok ne reši pitanje napajanja strujom bez ljudske asistencije. 😁 A onda...
 
Siguran sam da negde postoji neki mehanički prekidač. Samo nekoliko ljudi znaju gde je i to ne smeju nigde on-line napisati, niti glasno izgovoriti.
Takođe je pre uključenja samog ChaiGPT nekoliko agenata spavača obučeno u vezi lokacije tog prekidača, a svi podaci o njima su uništeni tako da niko u svetu osim njih samih ne zna ko su i šta su.

Tako bih bar ja to uradio, da me neko nešto pito'o. :p :D
 
Ako je uploadovan na amazon web servisima, onda je covecanstvo osudjeno na propast.
 
Taj se vecj iskopirao😂🤣
 
Šalu na stranu... :unsure:
AI1.png
AI2.png
AI3.png
AI4.png
 
... još sam mu davao delove nekih svojih programa koje sam prvo malo pokvario.
Nalazio je greške bez greške i predlagao ispravan kod (sam prepoznao jezik) iako ne zna šta ceo program radi.
 
Aj mu zadaj da:

Create a batch script that will delete all files in current directory but exclude the script itself from deletion.

Ili malo kompleksnije:

Create a bash script for Arch Linux installation.
 
No problem... :)
bash.png
 
... i govori skoro sve jezike bolje od Google-a.
Pitao sam ga kako da čestitam Hanuku na hebrejskom i poslao nekim poznanicima.
Onda sam ga pitao nešto na sicilijanskom dijalektu, pa i to razume... 🤭
 
... i govori skoro sve jezike bolje od Google-a.
Pitao sam ga kako da čestitam Hanuku na hebrejskom i poslao nekim poznanicima.
Onda sam ga pitao nešto na sicilijanskom dijalektu, pa i to razume... 🤭
Definitivno postajemo obsolete.

Tu će obrazovni sistem biti u velikim problemima a boga mi i neka radna mesta u IT svetu. Devovi mogu da implementiraju ovo u recimo incident management ili neki ticketing sistem. To su dosadni i monotoni poslovi. Ako se čovek izbaci iz te jednačine, drastično će skočiti produktivnost i smanjiće se broj grešaka koje su posledica ljudskog faktora.

A da ne spominjem ogromne call centre gde ima po 2000+ zaposlenih. Njih sve može zameniti ovaj sistem ako se pravilno implementira text to speech i speech to text metoda. Na žalost, ima tu i prostora za sloupotrebu. Zamislite scam call center u indiji. Jedan automatizovani sistem koji će dnevno zvati milion ljudi da im "vrati novac" ili canceluje "Norton Security subscription".

A sistem će vremenom postajati sve napredniji i napredniji. Be aware. Be VERY aware.
 
Aj mu zadaj da:

Create a batch script that will delete all files in current directory but exclude the script itself from deletion.

Ili malo kompleksnije:

Create a bash script for Arch Linux installation.
To je prosto ko pasulj :)

Ja sam mu davao delove Python koda i SQL upita i tražio da ih optimizuje, rezultati su bili impresivni.
 
To je prosto ko pasulj :)

Ja sam mu davao delove Python koda i SQL upita i tražio da ih optimizuje, rezultati su bili impresivni.
Najgore je to što ovo još uvek nije sentient self aware AI. U pozadini i dalje radi kompleksan kod i machine learning. Pitam se koliko smo daleko od prave kompjuterske svesti ala skynet.
 
Nazad
Vrh Dno