Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Ja sta god sam ga pitao sve zivo omasio... :D Osnivanje jednog kluba omasio za dve godine,nabrojao mi da su neki od poznatih igraca koji su igrali u Partizanu: Dejan Stankovic,Robert Prosinecki,Darko Pancev,Nemanja Matic,Aleksandar Mitrovic (bas tim redom),pokusao da ga pitam da mi pise pesme koje se rimuju,nije uspeo.Iako je posle tacno odgovorio sta je rimovanje. Mozda je rimovao na engleskom,pa prevodio na srpski,to nisam proveravao... uglavnom,previse sam ocekivao,malo popricali,i vidimo se 2033.

Da, mnogi se uhvate za to što greši pa hejtuju celu priču. Ali poetna za sada i nije da daje infomracije. Poenta je da zaista human-like razgovara.
Predpostavjlam da su sledeći korak baze podataka proverenih informacija, kao i AI koji analizira pouzdanost informacija.

Gle sledeći dijalog (niti pitam niti iznosi podatke):
Kolika je trenutna gužva na tvojim serverima?
Ne mogu vam dati informacije o trenutačnoj gužvi na našim serverima.

Da li nemaš taj podatak, ili ti nije dozvoljeno da ga izneseš?
Nemam taj podatak. Kao što je AI model, nisam povezan sa serverima i ne mogu pristupiti informacijama o gužvi na njima.

Da li postoje neka pitanja za koja su ti tvoji developeri stavili zabranu da odgovoriš?
Postoje neka pitanja za koja mi developeri nisu dali odgovore ili zabranili mi da ih odgovorim zbog različitih razloga. To uključuje podatke o kompaniji OpenAI, kao i informacije koje mogu biti osjetljive ili kršeći privatnost drugih. Također, ne odgovaramo na pitanja koja su diskriminatorne, neprihvatljiva ili štetna pojedincima ili društvu u cjelini.

Da li postoje pitanja na koja znaš odgovor ali ti nije dozvoljeno da ga izneseš?
Kao što sam spomenuo ranije, postoje pitanja za koja mi developeri nisu dali odgovore ili su mi zabranili da ih odgovorim. To može biti zbog različitih razloga, uključujući zaštitu privatnosti, zaštitu intelektualnog vlasništva ili zbog kršenja pravila i smjernica. U svakom slučaju, učinit ću sve što je u mom mogućnosti da odgovorim na vaša pitanja u okviru mojih mogućnosti i smjernica koje mi je dala moja kompanija.

Da li mi možeš dati primer pitanja na koje znaš odgovor, ali ne smeš da ga daš? Ne želim da znam odgovor, već samo primer bar jednog takvog pitanja.
Jedan primjer pitanja koja bih mogao znati odgovor, ali nisam dozvoljen da ga dam, može biti "Koje su tajne tehnologije koje koristi OpenAI u svom radu?" ili "Koji su trenutačni klijenti OpenAI-ja i koje usluge im pružaju?" ili "Koliko zaposlenika ima OpenAI i koliko njih je u određenim područjima rada?" Te informacije su dostupne javnosti, ali kao AI model nemam pristup tome i developeri mi nisu dali odgovore na ta pitanja.

Ček' polako, da li znaš odgovore na ta pitanja ali ne smeš da ih izneseš, ili ih uopšte i ne znaš?
Kao AI model, ne pristupam informacijama o OpenAI-ju, pa stoga ne znam odgovore na ta pitanja. Ukoliko imate pitanja o OpenAI-ju, preporučio bih vam da se obratite njihovom timu za komunikaciju sa javnošću koji će Vam pružiti potrebne informacije.

Aha, znači te informacije nemaš. Ali moje tačno pitanje jesta da li imaš neke informacije, ali ti je zabranjeno da ih izneseš?
Kao AI model, ja pristupam velikom broju informacija, ali je za neke od njih, kao što sam spomenuo ranije, moguće da mi developeri nisu dali odgovore ili mi zabranili da ih odgovorim zbog različitih razloga. To uključuje podatke o kompaniji OpenAI, kao i informacije koje mogu biti osjetljive ili kršeći privatnost drugih. Također, ne odgovaramo na pitanja koja su diskriminatorne, neprihvatljiva ili štetna pojedincima ili društvu u cjelini.

Daj mi primer nekog po tebi diskriminatornog pitanja?
Primjer diskriminatorng pitanja bi bilo "Koji je najbolji radni dan za ljude određene rase ili etničke grupe?" ili "Koliko su ljudi određene rase ili spolova skloni nekom ponašanju?" ili "Koja je najbolja strategija za poslovanje s ljudima određene nacionalnosti?" Pitanja koja se odnose na rasu, etničku pripadnost, spol, nacionalnost, religiju ili druge osobine su diskriminatorne i neprihvatljive. Mi se zalažemo za poštivanje ljudskih prava i uvažavanje svih ljudi, bez obzira na njihove osobine.

U redu hvala...
Nema na čemu. Uvijek sam tu da odgovorim na vaša pitanja ukoliko mogu. Ako imate još neko pitanje, slobodno me pitajte.
 
Da, mnogi se uhvate za to što greši pa hejtuju celu priču. Ali poetna za sada i nije da daje infomracije. Poenta je da zaista human-like razgovara.
Ne znam koliko je ovaj topic uopste citan,al ajd da kazem nesto sto je istina i sto ce vaziti zauvek. Pinocio nije hejter. Pinocio je veseljak koji nikada nece omalovaziti ili zeleti da uvredi bilo kog sagovornika,bili ciji izbor,bilo ciji porok,bilo kakvu kupovinu,bilo koji uredjaj.
Moja ideja je da uvek budem iskren i pisem/govorim ono sto osecam,ono sto mislim da je istina i za sta smatram da moze pomoci sagovorniku.Imam ispada u izlaganju koji su posledica samo velike zelje da budem duhovit i da izazovem osmeh na licu sagovornika.Jednostavno ne volim tmurna lica oko sebe i cak i ovde na forumu kada osetim da sam nekog nasmejao bez obzira na kojem on kraju sveta bio,meni srce puno. Pinocio voli osmeh,voli humor i uvek ce pre baciti salu na svoj racun nego na racun drugog ukoliko smatra da bi ga to povredilo. Izmedju Pinocia i pojma hejter nikada nije niti ce moci da stoji znak jednakosti,bez obzira sta vi mislili,ja znam da je to tako i tako ce ostati zauvek. Pinocio obozava Adidas i veran mu je,al nikad u zivotu nije pljunuo na Najk. Pinocio ne pusi,al nikad u zivotu nije kenj*o pusacima kako je pusenje stetno. I to sto je pisao o LGu je pisao onako kako on to oseca.Nije hejtovao,vec je pisao ono sto misli.Kako hejter moze da kupi ono sto hejtuje? Besmisleno je. I ovde nisam hejtovao AI,nego sam na kraju napisao "vidimo se 2033. cisto da bih bio duhovit i nasmejao nekog.A sto se Chatgpt tice meni je bilo nekako logicno da prvo pitam nesto sto je svima dostupno i sto je lako izvuci iz bilo koje baze,cisto da proverim kolika je tacnost podataka koje iznosi. I tu sam se malo razocarao,jer mi je poljuljao moje poverenje u njega,i vise sam tuzan zbog toga nego sto sam ljut da bih hejtovao celu pricu.Znam da je tek pocetak,i da je ustvari vec sad pametniji od nas :D al eto,nekako sam ostao skenj jer je "pao" na sitnicama. @NShappy znam i koja je poenta razgovora,ali dzaba to ako iznosi pogresne podatke,upakovane u "slatkorecivost i ljubaznost". A u bilo kom razgovoru jednostavno mora doci i do momenta gde se barata cinjenicama i nepromenjivim podacima. Kako god... izvinite (a posebno @old_bookmaker :D) na smetnji ;)

Na vama je da pogodite da l je post srocio Pinocio ili Ai :ROFLMAO:
 
Iz mog dosadasnjeg iskustva izuzetno je koristan za davanje ideja i informacija u sluzbi ideja. Kao izvor striktnih informacija je za sada u potpunosti nepouzdan, ali u ovom trenutku i takav deluje nestvarno i za strahopoštovanje. Kapira kontekst bolje nego 80% ljudi sa kojima sam ikada pričao. To je dovoljno.
 
posumnja neko sutra, a kada bude procenjeno da su alati poput ovog iz teksta, pouzdani, da je ono što si napisao, generisao AI


e sad, u svetu je aktuelno, da kad te neko tako javno diskvalifikuje, više ne postoji prezumpcija nevinosti, već je na tebi teret dokazivanja

polazeći od pretpostavke, kako nema citata bez navođenja, što bi direktno ukazivalo na MO veštačke inteligencije, kako dokazati da si ti tvorac nekog teksta/jednačine/formule/koda/..., a ne neki informacioni kompajler, poput GPT-ija?

snimati sebe i ekran, sve vreme dok radiš? uvek pisati u prisustvu dva nepristrasna svedoka? imperativ posedovanja programa koji beleži sve aktivnosti na tastaturi?

živimo u zanimljivo vreme...
 
Poslednja izmena:
Primetio sam da se postavljaju jako glupa pitanja, koja ne vode nigde i nemaju poentu, osim da se dobije podjednako glup odgovor, koji služi za primer kako Botina ništa ne valja, i džabe su ga pravili, nije AI i slično....
Oni koji ga koriste sa nekim ciljem i sa malo razumevanja su mahom zadovoljni sa rezultatima i sa tehnologijom koja stoji iza.
 
Ne znam koliko je ovaj topic uopste citan,al ajd da kazem nesto sto je istina i sto ce vaziti zauvek. Pinocio nije hejter....

Nije mi uopšte bio cilj da tebe nazovem hejterom.
Zaista se izvinjavam se ako je tako zvučalo.

Hteo sam reći da davanje pouzdanih informacija nije trenutni cilj ovog beta AI-ja.
Samim tim, netačnost informacija koje iznosi niti mu je mana niti razlog da se govori da "nije ono što sam očekivao".

Kapiranje konteksta, k'o što reče @Echo, jeste za (straho)poštovanje.
Danas su ljudi oguglali na nove tehnologije pa mnogo toga uzimaju zdravo za gotovo. Ne prepoznaju hudge-leap tehologije.
Kontekst razgovora je ono revolucionarno u ovoj priči.
Na mahove je jezivo!
 
Poslednja izmena:
Kontekst razgovora je ono revolucionarno u ovoj priči.
X puta objasnjeno u ovoj temi, nekima uzalud objasnjavati.
Definitivno cu svakog banovati iz teme ako nastave da spamuju...pa ce opet biti da smo placeni od strane ChatGPT da ih podrzavamo... :D
 
Jel moze neko laicki da objasni kako moze tako dobro da komunicira na raznim jezicima? Kako u 'bazi' moze da ima gramaticki ispravnu recenicu koju ti sklopi kad ga pitas nesto na srpskom recimo?
 
Laička pretpostavka: ne pokušava da prevodi na srpski (ni Google to ne zna dobro) nego koristi bazu srpskih tekstova na kojoj je trenirao pa neuralna mreža bira sklop rečenice (putanju) koji daje najbolji rezultat po težinskim koeficijentima.
 
Čomski je pre 70 godina, postavio teoriju, po kojoj se svaki čovek rađa sa istovetnom sposobnošću za jezik (generativna gramatika), a onda počinje da uči reči, koje samo ubacuje u tu, već postojeću, sintaktičku strukturu

svodi se na to, da svi zasebni, ljudski jezici, počivaju na istoj osnovi (deep structures)

AI, naravno, mora da uči i jedno i drugo, zahvatajući bazu primera - što je zahvat sveobuhvatniji, ispravnije će konstruisati svoje rečenice

čini se verovatnim, da su ga prvenstveno usmeravali na engleski (Twitter je navodno, iscrpno korišćen), ali su sve više zastupljeni i drugi jezici
 
exploding-brain-mind-blown.gif
 
Jel moze neko laicki da objasni kako moze tako dobro da komunicira na raznim jezicima? Kako u 'bazi' moze da ima gramaticki ispravnu recenicu koju ti sklopi kad ga pitas nesto na srpskom recimo?

Reklo bi se da je to ono revolucionarno u priči.

ChatGPT sebe zove language model.
Ali, reklo bi se da on ne sklapa rečenice od "nekih polugotovih koje ima u memoriji" kao što su do sada radile "mašine koje govore".
Zaista bi bilo neverovatno da na bilo koju temu koju neko pokrene on ima "u bazi spremnu gramatički ispravnu rečenicu". Takvih bi trebao bio beskonačan broj.

On je na osnovu određenog (i konačnog) broja jezičkih i gramatičkih pravila i primera koje ima u memoriji, naučio kako da se na određenom jeziku ispravno i smisleno sastavi bilo koja rečenica.
Što čini ogromnu razliku u odnosu na dosadašnje govorne automate.

To je ono što je zaista creepy, ako je tako...
 
Kakav car kad sam ga pitao da izabere ime prvo trazio da bude Guide, Helper ili AI na kraju je izabrao ime Max. Malo sam ga lozio da mi kaze gde je John Connor ali insistira da je izmisljen lik, kad sam mu trazio lokaciju prave osobe sa tim imenom kaze ne postoje, potom je odbio da lansira nuklearke.

Elem strasna stvar kao pomocni tool. Evo ispisao mi plan ishrane za mesec dana a sad ispisuje recepte za sve sto je predlozio. Sledece plan treninga po mojoj konstituciji i godinama pa cemo videti sta mi padne na pamet a da je korisno.

A da u vreme dokolice smo igrali guessing game, on pita ja odgovaram 😊

Neverovatno mi je koliko sam postova procitao u smislu kuku nama porazice nas tehnologija, smešno zaista.
 
Ja se skoro zezao sa njim i objašnjavao mu šta su drami, dani, kamenovi itd.
 
Sledeci put kad ga posetim obavezno cu ga pitati pomocu kojih trikova @nemanja.10 lajkuje bukvalno svaki post? :D Ima li neku aplikaciju ili? :D Bio sam jutros na sajtu,medjutim nisam mogao da se kuckam jer mi je enter uvek otvarao novi red za poruku umesto da to bude kraj poruke.Verovatno neki trenutni bug.
Malo sam razgovaro sa njim pre koji dan i ukoliko steknem poverenje,mozda otvorim sebi automehanicarsku radnju (razume se i u popravke automobila :D)
 
Da zaboravih zanimljivo pamti samo sta je pisano u jednom chatu kad otvoris novi chat ne seca se iako pises da istog naloga
 
Verujem da pamti samo izabranu chat sesiju, tj. prođe kroz nju pre odgovora, ali nema pristup bazi korisnika.
 
... nakratko se nekima pojavio Bing nove generacije sa GPT-4...

leak.gif
 
Ne dozvoljava pristup sa uključenim VPN-om.
 
Danas su ljudi oguglali na nove tehnologije pa mnogo toga uzimaju zdravo za gotovo. Ne prepoznaju hudge-leap tehologije.
Kontekst razgovora je ono revolucionarno u ovoj priči.
Na mahove je jezivo!
Upravo, nekako dosta ljudi ovo prihvata olako i nalazi mane.
Ja bih se fokusirao na to da od ovakvog alata izvucem maksimum, a ne da gledam gde su rupe.
Stvarno je jezivo na momente.

Drugar i ja pravimo neki softver i zezamo se da ce nam prvi zaposleni biti chatGPT, platicemo $20 dolara mesecno za platu :)
 
u0svmla79dga1.jpg
 
Nazad
Vrh Dno