Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Ako dete u školi uči da je 1+1 = 2 a onda istom tom detetu pokažeš da je 1+1+1 = 3, onda nema potrebe da detetu objašnjavaš da je 1+1+1+1=4. To je logički način razmišljanja.
to, doslovno, nije logički konsekventno, a koga zanima više, neka gugla termin Kripkenstein, i prouči koji je paradoks Sol Kripki, jedan od najvećih umova XX veka, upravo u domenu logike, pronašao kod Vitgenštajna, a tiče se opovrgavanja, baš premise o "neminovnoj sledstvenosti", koju je kolega izneo;)
 
to, doslovno, nije logički konsekventno, a koga zanima više, neka gugla termin Kripkenstein, i prouči koji je paradoks Sol Kripki, jedan od najvećih umova XX veka, upravo u domenu logike, pronašao kod Vitgenštajna, a tiče se opovrgavanja, baš premise o "neminovnoj sledstvenosti", koju je kolega izneo;)

Idem da pitam GPT-a šta si hteo da kažeš...
:p :D
 
pa da, fino kaže GPT, osim što nije Gedel direktno, no Vitgenštajn

indirektno, Gedelove teoreme o nepotpunosti, odnosno, o nemogućnosti samodokazivanja, koje je Tarski, potom, nadograđivao, jesu itekako povezane s onim što Kripki tvrdi:)
 
Poslednja izmena:
to, doslovno, nije logički konsekventno, a koga zanima više, neka gugla termin Kripkenstein, i prouči koji je paradoks Sol Kripki, jedan od najvećih umova XX veka, upravo u domenu logike, pronašao kod Vitgenštajna, a tiče se opovrgavanja, baš premise o "neminovnoj sledstvenosti", koju je kolega izneo;)
Gde ti ode, brate mili... :D
Bitno je da smo razumeli koncept, ne treba sada cediti na atome...
 
ChatGPT ne zna sta je daska i zasto je daska i cemu daska i da li se daska koristi. ChatGPT ima rec daska u korpusu koji je covek obelezio -tj covek je dao i daje znacenje dasci. Daska u korpusu je: daska = {1.0.1.1.1.1.0.0.0.1.1.1.0.0.} i nista vise (ovaj array zavisi od korpusa, samo sam nabacala brojeve). On ne moze da ima nikakvu loguku u vezi sa daskom osim one koju je dobio obelezenu od strane coveka.
 
Evo jedan dobar tekst za temu.


We are more than our brains: on neuroscience and being human

More than 2,000 years ago, the semi-mythical father of medicine, Hippocrates of Kos, challenged the spiritualists of his time with a bold claim about the nature of the human mind. In response to supernatural explanations of mental phenomena, Hippocrates insisted that ‘from nothing else but the brain come joys, delights, laughter and sports, and sorrows, griefs, despondency, and lamentations’. In the modern age, Hippocrates’ words have been distilled into a Twitter-friendly pop-neuroscience slogan: ‘We are our brains.’ This message resonates with recent trends to blame criminality on the brain, to redefine mental illness as brain disease and, in futuristic-technological circles, to imagine enhancing or preserving our lives by enhancing or preserving our brains. From creativity to drug addiction, there is barely an aspect of human behaviour that has not been attributed to brain function. To many people today, the brain seems like a contemporary surrogate for the soul.

But lost in the public’s romance with the brain is the most fundamental lesson neuroscience has to teach us: that the organ of our minds is a purely physical entity, conceptually and causally embedded in the natural world. Although the brain is required for almost everything we do, it never works alone. Instead, its function is inextricably linked to the body and to the environment around it. The interdependence of these factors is masked however by a cultural phenomenon I call the ‘cerebral mystique’ – a pervasive idealisation of the brain and its singular importance, which protects traditional conceptions about differences between mind and body, the freedom of will and the nature of thought itself.

The mystique is expressed in multiple forms, ranging from ubiquitous depictions of supernatural, ultra-sophisticated brains in science fiction and the popular media to more sober, scientifically supported conceptions of cognitive function that emphasise inorganic qualities or confine mental processes to neural structures. This idealisation is almost reflexively adopted by laypeople and scientists alike (including me!) and it is compatible with both materialist and spiritual world views. The cerebral mystique might help to increase enthusiasm for neuroscience – a valued consequence – but it drastically limits our ability to analyse human behaviour and address important social problems.

The widespread analogy of the brain to a computer contributes powerfully to the cerebral mystique by distancing the brain from the rest of the biology. The contrast between a machine-like brain and the wet, chaotic mess we have throughout the rest of our bodies sets up a brain-body distinction that parallels the historical mind-body distinction drawn by early philosophers such as René Descartes. In keeping with Western religious notions of the soul, Descartes in the 17th century postulated that the mind is an ethereal entity that interacts with the body but does not join with it. With his timeless axiom ‘I think, therefore I am’ Descartes placed the mind in its own universe, autonomous of the material world.

To the extent that the brain resembles a machine, we can more easily imagine removing it from our heads, preserving it for eternity, cloning it or sending it through space. The digital brain thus seems separable from the body in both its substance and causal relations, much like Descartes’s detached spirit. It might be no accident that some of the most influential inorganic analogies to the brain were introduced by physical scientists who in their later years took to the problem of consciousness in the way that elderly people sometimes take to religion. John von Neumann, the computer pioneer, was the best-known of these; he wrote the influential book The Computer and the Brain (1958) shortly before his death in 1957, inaugurating this enduring analogy at the very dawn of the digital age.
 
Dao sam Chat-u da prevede gornji tekst, pasus po pasus, i uradio je to odlično (kada mu se da ceo tekst odjendom, ne završi do kraja).
Zanimljivo, kada mu više puta dajete da prevede isti tekst, prevod je uvek nešto drugačiji. Ali uvek sa istim smislom i kontekstom.

... ... ...


Auu pa cekaj malo, itekako postoje definicije i itekako postoji vrlo siroki konsenzus sta sve spada u inteligenciju!

Kada pročitaš poslednjih 10-15 postova teme, vidiš koliki je koncenzus šta inteligencija jeste. :p :D
 
Dao sam Chat-u da prevede gornji tekst, pasus po pasus, i uradio je to odlično (kada mu se da ceo tekst odjendom, ne završi do kraja).
Meni se dešava da ne završi tekst čak i ako mu postavim prosto pitanje na koje je odgovor dugačak. Mislim da je to zbog konstantnog zagušenja.
 
Meni se dešava da ne završi tekst čak i ako mu postavim prosto pitanje na koje je odgovor dugačak. Mislim da je to zbog konstantnog zagušenja.
Ispise cesto da je preopterecen. Nije ni cudo, svi skolarci navalise...
 
Samo napišite da nije završio odgovor, nastaviće gde je stao
Neće. Kad god mi tako stane na pola teksta, šta god da mu napišem posle toga, on izbaci grešku i kaže mi da osvežim stranicu. A kad osvežim, onda naravno sledi obaveštenje da je server too busy.
 
To je nešto drugo, ovo se odnosilo kad prekine odgovor na pola, a da nije puko server, naravno da u tom slučaju neće readiti.
Dešavalo mi se više puta, i kad napišem ga odgovor nije u celosti, izvine se na tome i nastavi gde je stao. To je bilo pre nekih mesec dana, dok server nije bio opterećen.
 
Super je ova stvarčica. Jedva čekam da nešto pođe po zlu da i da zavlada svetom. :D

Postavio sam mu neka pitanja vezana za mentalno zdravlje, fine odgovore je dao, dakle besplatna psihoterapija. :D
 
Ovo nije tema za smešne slike?!?
 
Ako AI pravi svoju bazu sa stranica i foruma sa neta, pa većina korisnika počne da koristi AI umesto da posećuej te stranice i forume, odakle će onda AI da puni svoju bazu?
 
Sa izvora za koje neće biti potrebna pretplata, i koje će ljudi nastaviti da pune, za početak.
Kod takvih sistema je imperativ uvećavanje baze i sigurno se neće ukopati u vremenu, MS, Google, Meta, IBM... nebitno.
 
Poslednja izmena:
326697893_1575904412925220_2304915467145381640_n.jpg
Sve moramo da pokvarimo, pa to ti je...
 
Može da mu se kaže pri upitu nešto kao: "Answer only using reliable sources and cite those sources."
A može i da mu se kaže da pregleda svoj odgovor i pronađe netačnosti ili nepotvrđenih iskaza, ume i to. ;)
 
Napravila NASA najpametniji kompjuter, i tako oni zovnu jednog Amerikanca, Francuza, i Bosanca da ga testiraju. Došli oni i kažu im da svako postavi po jedno pitanje.
Amerikanac: "Koliko je Kip Slobode visok, širok, težak, kolika mu je zapremina", itd? Kompjuter mu sve tačno izbaci. "Cool", kaže Amerikanac.
Dođe Francuz: "Koliko je Ajfelov Toranj visok, težak, širok, koliko ima L-profila", itd. I njemu kompjuter sve da tačno... "Magnifique", kaže Francuz.
Dođe Bosanac, ne zna šta da pita, kad u Bosni nema ništa, i misli se, misli, i ne pada mu ništa na pamet. Kažu mu, "ajde mi odosmo na kafu, a ti smišljaj pitanje". Vraćaju se oni nakon 15 min., a kompjuter počeo da varniči, dimi se, pali se i gasi monitor...
Ovi iz NASA-e viču "Jesi li lud, sta si mu uradio??!"
Na to Bosanac odgovara - "Ništa, samo sam pitao ĐES' BA, Š'A IMA?!"
1.jpg
 
Ja sta god sam ga pitao sve zivo omasio... :D Osnivanje jednog kluba omasio za dve godine,nabrojao mi da su neki od poznatih igraca koji su igrali u Partizanu: Dejan Stankovic,Robert Prosinecki,Darko Pancev,Nemanja Matic,Aleksandar Mitrovic (bas tim redom),pokusao da ga pitam da mi pise pesme koje se rimuju,nije uspeo.Iako je posle tacno odgovorio sta je rimovanje. Mozda je rimovao na engleskom,pa prevodio na srpski,to nisam proveravao... uglavnom,previse sam ocekivao,malo popricali,i vidimo se 2033.
 
Е, што га ниси питао како се шаље ракета на Нептун, то би ти прорачунао тачно у бозон 😁
 
Koristim par dana kao pomoć oko funkcija u Microsoft Power Apps-u i malo je reći da je extra koristan! Sa jedne strane, respect šta napraviše, sa druge, dugoročno će sve više ljudi da ostaje bez posla zbog veštačke inteligencije i robotike!
 
Kinezi u martu pustaju svoj AI pandam Chatgpt. Ako sam dobro zapamtio Baidu stoji iza svega
 
Kad pre stigoše da iskopiraju?
Ma ko zna od kad se to "kuva" i Google ce valjda u maju da prezentuje svoje Ai pretrazivace i sl. Poenta je izgleda samo ko je prvi poleteo da objavi javno,a svi su godinama vec radili na tome. Bice borba kao izmedju "proizvodjaca" kao i uvek
 
Nazad
Vrh Dno