Šta je novo?

OLED burn in iskustva i ima li ih

Slučajno naleteh na temu, pa rekoh da proverim.

Posle godinu i po dana na B9 ni jednog traga burn in-a.

Svakodnevno korišćenje konzole, NF-a. Tokom vikenda zvrji konstantno u pozadini na SK zbog Premier lige.

Da nije teme ne bih ni obratio pažnju. Ne mazim ga, ne pazim ga,ne opterećujem se. Ako ikad primetim problem otiće na oglas.

Tako i sa telefonima, ne nosim stakla, folije. Ne robujem uređajima, nego oni meni. A kada nešto iskeširam oprostim se para istog trenutka. :)
 
Pametan stav (y)
 
To da OLED ne može da nema burn in je možda u teoriji tačno, ali u praksi to se zaista ne vidi (ako se TV ne koristi kao monitor). LG C9 star tri godine kad mu staviš jednobojnu pozadinu i gledaš iz bliza, ne možeš da vidiš nikakve promene, a na tom TV se gledaju tipa 5-6 kanala, gde svi imaju logo, plus HBO go koji takođe ima logo. Jedino bez logo-a je Netflix.

Sa druge strane imam i Panasonic S20 plazmu iz 2010, koja apsolutno nije mažena i pažena, pogotovo u poslednjih par godina. Tipa ostave je deca na meniju od EONa dok se ova sama ne ugasi. I pored svega toga, još uvek nije razvila trajan burn-in. To jest ostanu senke posle toga, ali izblede posle nekoliko sati i ne vide se više.

Tako da ako 10+ godina stara plazma, i dalje nema (većih) problema, ja se za OLED ne brinem.
Druze moj, naravno da trebas da se brines i da paziš C9. Evo ja na mom B8, posle dve godine, burn in preko celog ekrana, na svim delovima. I to sa normalnim koriscenjem. Sreca ,pa je Lg produzio garanciju na jos godinu dana, pa sad cekam da me zovu iz Ignisa da zamenim ekran.
 
Druze moj, naravno da trebas da se brines i da paziš C9. Evo ja na mom B8, posle dve godine, burn in preko celog ekrana, na svim delovima. I to sa normalnim koriscenjem. Sreca ,pa je Lg produzio garanciju na jos godinu dana, pa sad cekam da me zovu iz Ignisa da zamenim ekran.
Daj neku fotku da vidimo na šta liči?
 
Ja na C8 posle dve godine ni naznaku burn ina, isto normalno korišćenje :)

Ima dosta i do kvaliteta konkretnog panela. Panel lottery, što bi rekli :)
 
a što se LG i njihovog servisa u bg tice za sada sve pohvale
Meni je otisao ekran posle 2 god ali sam produzio garanciju cim sam ga kupio , rekao mi prodavac u radnji i to na 5 god i uvazili reklamaciju i za 20 dana sve ispeglali - nov panel
Ignis bravo
jes da nije oled ali su za svaku pohvalu
 
Malo skretanje sa teme, u čemu je fora sa jefitnim OLED-ima (sve ih snabdeva isti igrač LG Display). Uzmimo za primer 48" veličinu:

Recimo Sony ima model iz 2020:
Sony KD-48A9 Najniža cena kod Švaba ~ 1000Eur
LG OLED 48A19LA iste dijagonale košta ~700Eur (model iz ove godine)
Panasonic TX-48JZW1004 za jednaku dijagonalu traži ~1300Eur (isto model iz ove godine)

Da skratim priču odakle ovakva odstupanja u ceni, šta to ima Panasonic u odnosu na 600Eur jefitniji LG, odnosno Sony koji je skuplji 300Eur.

Svaka recenzija LG-a je u hvalospevima, nigde nema kritičnog osvrta, a sigurno ima neka kvaka, ne verujem da ga poklanjaju.
 
jeste proslo dosta, ali evo da uletim u temu, samo generalno odgovorim na prethodni post.

koliko ja to kapiram, oled je "samo" tip panela i glavna stvar koja diktira cenu je cinjenica da ga proizvodi jedino lg. tako da, lg ga ima po ceni proizvodnje, a ostali ga placaju vise, sto lg-u daje prednost u startu.

moguce je i da neke od panela uopste ne prodaju, vec koriste samo za svoje entry modele, tako da ostali ne mogu da budu kompetentni.

osim panela koji sam po sebi moze biti razlicitog kvaliteta i davati razlicitu jacinu osvetljenja (sto posebno utice na HDR prikaz), tu je i ostatak tenologije koji takodje utice na kvalitet slike (na primer, na sony-ju bi motion handling trebao da bude najbolji), hercaza koja je na najjeftinijem modelu LG-a sada vec zastarelih 60 Hz, pa onda ide i zvuk, drugaciji operativni sistemi, sertifikati, podrska... oled tv je mnogo vise od oled panela, ali i cene cesto variraju.

u sustini, po meni je i entry model oled-a bolji od svega sto nije oled, AKO ti ne treba da slika bude bas bljestava, ako nisi u preterano osvetljenoj prostoriji, ako se ne lozis na HDR od kojeg ces da oslepis i ako nisi korisnik koji moze lako da navuce burn in. nazalost, ja ne znam da iko kod nas garantuje zamenu u slucaju pojave burn-ina, niti imam pojma kako bi odredili sta je dovoljno jak burn in za zamenu. neko ga nece primetiti ni kada se ureze preko celog ekrana, duboko do zida, a neko ce naci najbledju senkicu od cetvrt milimetra uz pomoc odredjene nijanse neke boje i pod baterijskom lampom. nezgodno...

ono sto znam je da bih ja jako cenio oled, ali da u sobi u kojoj provodim sve vreme vec imam tv koji koristim kao monitor (i ne smem da ga menjam za oled jer je koriscenje istog kao monitor idealan scenario za sticanje, ali i prepoznavanje burn in-a). a fizicki nemam zgodnog mesta za jos jedan.

samo kada bi postojala garancija na burn in, na primer da bude uz neku doplatu, ne bih se dvoumio. ili ako pronadju neko sigurnije resenje da ga sprece... ali za to treba da prodje pet godina, kako bi se potvrdilo da funkcionise dovoljno dobro...

oni koji kazu da posle 2-3 godine rendanja nekoliko istih kanala sa logoima nemaju burn in me ohrabruju, ali mi nisu i dovoljno veliko ohrabrenje. jer, kada platis tv 1.500+ evra, zelis da traje mnogo vise od 2 godine... a svaka sledeca nosi mnogo veci rizik od prethodne. kada bih barem imao prosecnu platu, kupio bih svejedno...

anyway, micro led ce biti bomba, ali za 10 godina. dok se pojavi i dostigne normalnu cenu....

ono sto je moj konacni stav je: kome je 1.500 evra mnogo da daje na dve godine (jer barem toliko ne bi trebalo da bude problema i brige), moze da oled kupi i koristi samo za top sadrzaj. to negde planiram ako resim pitanje prostora. pa da na nejmu samo pikam top igre i gledam filmove. za sve ostalo je, realno, dovoljno dobar i led tv (jer gotovo sve drugo i nema mnogo tamnih scena u kojima oled briljira, time ni posebnih benefita ako se gleda na oled-u)...

videcemo sta nosi naredna godina. mozda neo qled malo zaplasi lg pa spusti cene oled-a, iako je meni od tih qled-a bolji i jeftini edge lit tv, jer ne mogu da smislim local dimming. nista gore nema nego da ti subtitle obasjava sliku. fuj. a ako ga ugasis, onda i gubis poentu i ne opravdavas cenu te vrste tv-a.
 
Malo skretanje sa teme, u čemu je fora sa jefitnim OLED-ima (sve ih snabdeva isti igrač LG Display). Uzmimo za primer 48" veličinu:

Recimo Sony ima model iz 2020:
Sony KD-48A9 Najniža cena kod Švaba ~ 1000Eur
LG OLED 48A19LA iste dijagonale košta ~700Eur (model iz ove godine)
Panasonic TX-48JZW1004 za jednaku dijagonalu traži ~1300Eur (isto model iz ove godine)

Da skratim priču odakle ovakva odstupanja u ceni, šta to ima Panasonic u odnosu na 600Eur jefitniji LG, odnosno Sony koji je skuplji 300Eur.

Svaka recenzija LG-a je u hvalospevima, nigde nema kritičnog osvrta, a sigurno ima neka kvaka, ne verujem da ga poklanjaju.
Ovaj LG oled A model je dosta lošiji. Ima 60Hz ekran, slabiji a7 procesor i nema HDMI 2.1. U toj klasi je C1, a on je isto kao i Sony oko 1000 €. Panasonic živi u nekom svom svijetu :)
 
Kakav horor topic :D Uh,a bas meracim neki OLED... posle ovih 8 strana... :D
 
netačno. pored LG-ja tu je i BOE, npr
OK, ali to u praksi nema veze.

"To begin with, you should understand that LG is the only OLED panel maker (don’t confuse this with OLED TV makers). That means that almost all world companies are using panels made by LG, so no matter what maker’s TV you would choose, you would get an OLED panel made by LG. There are also Chinese companies that are trying to make OLED panels, but LG is the only company that offers OLED panels of a large size.

Also keep in mind, that almost all OLED TVs are 55 and 65 inches, that’s the most popular screen size in the US."

 
Od Oktobra 2019 (LG C8) redovno gledanje TV-a, youtube svaki dan, ne tako cesto ali ponekad i xbox i sve u svemu ni traga od burn in-a.
Mislim da je samo potrebno shvatiti da ovo nije monitor i u svakom slucaju necete imati problema.
 
cak ni kao monitor ne bi trebalo da ima problema za prve 2 godine koriscenja...
kazem ne bi trebalo jer "svaki dan" moze da bude "svaki dan pola sata", a moze da bude i "svaki dan 24 sata".
takodje, moze neko i da ima burn in, a da i ne zna, jer je tesko uocljivo osim na izuzetno "cistim" povrsinama (sto onda nije problem).

ali, rizik nije mali za one koji zele da ga koriste po 10-15 sati dnevno (koliko mnogi televizori rade, prakticno budu upaljeni stalno sem kad se spava) i budu mirni 3+ godina.
oni kojima je finansijski ok da oled menjaju na 3 godine su najmirniji. :D

realno, to mu dodje oko 40 evra mesecno na 3 godine, sto nije strasno za nekoga ko uziva u tome.

maaa, samo kad bi davali garanciju za burn in. ako to urade, morace da zamene 10% panela, ali ce da udvostruce prodaju. sto da ne.
 
Planiram da kupim oled c1 i kontaktirala sam danas BC Group da proverim da li burn in podleže petogodišnjoj garanciji i rekoše mi da ne podleže, ali da rade resetovanje ekrana kako bi izbrisali greške. Kako ste onda vi dobijali besplatnu zamenu panela? Nije mi jasno... Ili oni nisu u toku? I da li možda neko ima iskustva sa kupovinom u pcpractic-u? Jeftiniji su, ali vidim da je to samo online prodavnica, pa mi nešto ne ulivaju poverenje.
Naravno da nisu u toku. Ovlasceni Lg servis Ignis ,u Radnickoj ulici prihvata garanciju na burn in.
 
Meni se burn in na Lg oled 55 B8 pojavio posle nesto vise od dve godine normalnog koriscenja (oko 10-15 sati rada). Burn in je bio vidljiv iz aviona, po celom ekranu, logo programa , duh od kajrona na donjem delu, ma katastrofa.
Znajuci da tv nema garanciju na burn in, pozvao sam Lg Ignis servis u Beogradu, da pitam koliko kosta zamena ekrana. Kada sam mu rekao koji problem imam i da mi je istekla garancija od dve godine, odgovor servisa mi je ulepsao dan :) Rekli su da je upravo zbog burn in-a, Lg produzio garanciju na +1 god, bez obzira da li je tv kupljen u radnji ili iz Madjarske. Moj je iz Madjarske. Cekao sam zamenu oko 3 meseca, morao sam da slikam ekran sa burn in-om, slikao nalepnicu na zadnjem delu tv-a i sve im poslao na mail. Prvo su javili da je reklamacija prihvacena, a onda me pre 4 dana zvali da odnesem TV da zamene ekran. Zamenili ga i rekli mi da je jedan od razloga burn in-a taj, da ljudi ne skinu foliju sa zadnje strane ekrana ( koja se stvarno jedva vidi, a ja je nisam skinuo kada sam kupio tv jer je nisam ni video. Prednju foliju sam naravno skinuo ) I kao preventivu su mi rekli da se na svaka 3 meseca radi refresh pixel.
Eto ...sve pohvale za Lg Ignis servis jer su ispostovali sve dogovoreno .
 
Meni se burn in na Lg oled 55 B8 pojavio posle nesto vise od dve godine normalnog koriscenja (oko 10-15 sati rada). Burn in je bio vidljiv iz aviona, po celom ekranu, logo programa , duh od kajrona na donjem delu, ma katastrofa.
Znajuci da tv nema garanciju na burn in, pozvao sam Lg Ignis servis u Beogradu, da pitam koliko kosta zamena ekrana. Kada sam mu rekao koji problem imam i da mi je istekla garancija od dve godine, odgovor servisa mi je ulepsao dan :) Rekli su da je upravo zbog burn in-a, Lg produzio garanciju na +1 god, bez obzira da li je tv kupljen u radnji ili iz Madjarske. Moj je iz Madjarske. Cekao sam zamenu oko 3 meseca, morao sam da slikam ekran sa burn in-om, slikao nalepnicu na zadnjem delu tv-a i sve im poslao na mail. Prvo su javili da je reklamacija prihvacena, a onda me pre 4 dana zvali da odnesem TV da zamene ekran. Zamenili ga i rekli mi da je jedan od razloga burn in-a taj, da ljudi ne skinu foliju sa zadnje strane ekrana ( koja se stvarno jedva vidi, a ja je nisam skinuo kada sam kupio tv jer je nisam ni video. Prednju foliju sam naravno skinuo ) I kao preventivu su mi rekli da se na svaka 3 meseca radi refresh pixel.
Eto ...sve pohvale za Lg Ignis servis jer su ispostovali sve dogovoreno .
ovo je sjajno, ali nigde i dalje ne pise crno na belo da ce ti izaci u susret. prepusten si njihovoj dobroj volji, sto je u tvom slucaju bilo fantasticno, ali pitanje je da li ce ta dobra volja da ostane na snazi...
ako su vec spremni da menjaju panele tako, sto ne stave na papir lepo? udvorstrucili bi prodaju 100%.

ali ajde, stize qd oled od sony-ja, samsung izbacuje micro led za burzuje ove godine, mini qled ce takodje deo kolaca da otkine. vreme je da lg napravi novi iskorak, na zadovoljstvo kupaca. :D
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Sa OLED burn-in problem uglavnom imaju oni koji ga koriste kao monitor i oni koji uopšte nemaju OLED 😆
Jeste, sa burn in-om niko nema probleme sem clanova koji su postovali svoje ostecene ekrane na ovom threadu.

Jel moram da budem u avionu da bih znao da ce u slucaju nestanka goriva da padne s' neba? Ne. ;)
 
Ja sam pre neki dan bio odlucan da kupim C1, pa sam posle naso ovu temu, pa, sad ne znam sta da radim, zato sto, ja gledam svaki dan tv kablovsku.
 
Jbmumisha pa ja nemam burn na plazmi Panasonic VT50 65" staroj 9 god. ..leeelee, oledu sta nam to radis . :)
 
Ja sam pre neki dan bio odlucan da kupim C1, pa sam posle naso ovu temu, pa, sad ne znam sta da radim, zato sto, ja gledam svaki dan tv kablovsku.
Pa možeš bilo koji običan tv da uzmeš. Ne treba da pucas pare na našu kablovsku uzimajući televizor od 150-200k.
 
Pa možeš bilo koji običan tv da uzmeš. Ne treba da pucas pare na našu kablovsku uzimajući televizor od 150-200k.
Uzmi C1, savrsen tv, ja ga imam vec dva meseca. Neces pogresiti ako uzmes i Samsung q led, takodje ja odlican i nemas burn in rizik. Sto se tice kablovske, moram reci da su bar preko mts iptv-a, sto ja koristim, kanali savrsenog kvaliteta. Nije to vise isto kao pre 5 6 godina, dosta je napredovao kvalitet distribucije slike.
 
nije problem kvalitet distribucije nego što kanali imaju logo fiksiran na jednom mestu a što može dovesti do burn-in. nije tema poređenje sa QLED koji, pošto je LCD, može da zapati image retention
 
nije problem kvalitet distribucije nego što kanali imaju logo fiksiran na jednom mestu a što može dovesti do burn-in. nije tema poređenje sa QLED koji, pošto je LCD, može da zapati image retention
Pa ne gleda valjda uvek samo jedan kanal?
Inače, C1 ima mnogo bolji upscale nego što imaju standardni (jeftini) LCDovi, tako da i obična kablovska izgleda mnogo bolje.
 
Opet uzimati tv od 1500e za našu televiziju je suludo.

Netflix ili YouTube ili neki sport u 4K, pa ajde.

Za našu televiziju i običan LED neki od 50-60k radi posao.
 
Zamenili ga i rekli mi da je jedan od razloga burn in-a taj, da ljudi ne skinu foliju sa zadnje strane ekrana ( koja se stvarno jedva vidi, a ja je nisam skinuo kada sam kupio tv jer je nisam ni video. Prednju foliju sam naravno skinuo ) I kao preventivu su mi rekli da se na svaka 3 meseca radi refresh pixel.
Eto ...sve pohvale za Lg Ignis servis jer su ispostovali sve dogovoreno .
Hvala na ovome majstore, upravo skinuo sa mog C1, uzeo ga prije mjesec dana i uopšte nisam primijetio tu naljepnicu.
 
Nazad
Vrh Dno