Šta je novo?

OBD uređaji za testiranje motornih vozila

Nemam pojma, dobio sam je od kolege
 
Ono sto vidim da ima kod nas je konnwei, valja li to?
Ja imam tog kineza. Neki najslabiji model. Čita i briše osnovne greške i ima nešto malo live parametara. Zgodno je što se napaja direktno iz OBD konektora pa nema cimanja sa laptopom i baterijama.
 
Pošto trenutno sredjujem jednu astru h kabriolet, za uživanje, tražim nešto za amatersko praćenje rada automobila. Pored gomile raznih aplikacija majstor mi reče da pogledam ovo Link, zato što je on svojevremeno kao ovlašćeni serviser, učetvovao u testiranju i QA. Zvuči dosta zanimljivo, nažalost samo za android ali to je rešivo.

Ono što je zapravo pitanje je kompatibilini ELM 237 bluetooth i kako ga identifikovati i kupiti kod nas. Svi predlozi su dobrodošli!

Kod:
Yes, there are! The best results can be achieved with Bluetooth interfaces, based on genuine ELM327 v1.4 chip, and also with OBDLinkMX interface.
Proper connection with Chinese versions of ELM327, other then 1.4, is not guaranteed.
Some information about ELM interfaces is here
 
Ja imam tog kineza. Neki najslabiji model. Čita i briše osnovne greške i ima nešto malo live parametara. Zgodno je što se napaja direktno iz OBD konektora pa nema cimanja sa laptopom i baterijama.
Bas se lomim izmedju tako nekog kw808 i njemu slicnim uredjajima (motorpower OBD2, tacklife, itd..) ili DS150e, mislim za malo vise para sa delphijem dobije mnogo bolja stvar (verovatno ne bih vecinu ni cackao za sada). Ali koliko sam cuo postoje softweri koji mogu da ti naprave brdo problema + moram da se smaram sa laptopom i punjacem.
 
Ako nisi mehaničar i ako nemaš iskustva iz te oblasti, mani se laptopa i naprednijeg software-a jer možeš ostati bez auta. Uzmi običan read only uređaj kao što je taj kw808 i to je to.
 
Pošto trenutno sredjujem jednu astru h kabriolet, za uživanje, tražim nešto za amatersko praćenje rada automobila. Pored gomile raznih aplikacija majstor mi reče da pogledam ovo Link, zato što je on svojevremeno kao ovlašćeni serviser, učetvovao u testiranju i QA. Zvuči dosta zanimljivo, nažalost samo za android ali to je rešivo.

Ono što je zapravo pitanje je kompatibilini ELM 237 bluetooth i kako ga identifikovati i kupiti kod nas. Svi predlozi su dobrodošli!

Kod:
Yes, there are! The best results can be achieved with Bluetooth interfaces, based on genuine ELM327 v1.4 chip, and also with OBDLinkMX interface.
Proper connection with Chinese versions of ELM327, other then 1.4, is not guaranteed.
Some information about ELM interfaces is here

Jel si gledao onaj "skriveni meni" kojem pristupas preko multimedije, tu imas dosta zanimljivih parametra za pracenje kao i temperaturu vode.

Od dijagnostike sam koristio samo OPCOM klojeg sam svojevremeno porucio kada sam isntalirao tempomat pa ga je na kraju trebalo i softverski ukljuciti
 
Gledao, super je ali nema tamo nista o greškama u radu i slično. Razmišljao sam o opcomu ali to realno spada u ovo sto @alex303 kaže, ne diraj ako ne znaš šta čemu služi. Uz to mora da se instalira softver, driveri, koristi laptop itd itd. To me sve ne zanima jer neću ništa sam da diram.

Zato sam i namerio da umem ovu aplikaciju da probam jer jedina ima kodove grešaka za opel, samo da provalim kako funkcionise ta elm 327 kompatibilnost, tj. šta je pravi a šta kineski chip.
 
Opcom je namenski profi uredjaj. Teško kod nas da nadješ original ELM 327 (cena bi trebalo da je oko 20$ preko), prodaju se clon verzije i jedino da kreneš na pipanje koja verzija odgovara tvom modelu, negde je i napisano kod komšije na probu pa onda u trgovinu.
 
Ako nisi mehaničar i ako nemaš iskustva iz te oblasti, mani se laptopa i naprednijeg software-a jer možeš ostati bez auta. Uzmi običan read only uređaj kao što je taj kw808 i to je to.
nisam ali mislim da bih se snasao, moram uzeti nesto za brisanje greski radio sam reparaciju table pa su mi ostale greske od pre.
 
Isteklo vreme dok sam pogledao cene kod proizvodjača pa moram ponovo, kanadjani ELM Electronics su 2022. zatvorili firmu što znači da originala više nema.
 
Još jednom moram da vam skrenem pažnju na ovaj post. Vodite računa o čemu diskutujete.
 
Isteklo vreme dok sam pogledao cene kod proizvodjača pa moram ponovo, kanadjani ELM Electronics su 2022. zatvorili firmu što znači da originala više nema.
Mislim da nije firma navedena zbog kompatibilnosti, nego se oni referiraju na chip na kojem je baziran taj njihov uredjaj. To onda treba saznati, možda bih mogao da pišem i ovima što su napravili aplikaciju.

Samo informativno, opcom je hw + sw, i taj sw se onda instalira na laptop i to crackovan uz kloniran hw, te je to jedno veliko zamešeteljstvo u koje po meni niko ne treba da ulazi ukoliko se ozbiljno ne bavi tim poslom. Zato sami i napisao da mi to nije opcija.
 
Pozdrav, resih da uzmem jednu povoljniju dijagnostiku, za reno megan 2.
Da li bi ste preporucili neki delphi clone ili renolink, naravno sa aliexpresa. Sa kojom bih dobio vise mogucnosti? Hvala.
Konkretno, desava se na 7-8 meseci da izbaci gresku "camshaft sensor". 2 puta sam ga menjao, nakon zamene i dalje stuca auto, posle brisanja greske radi bez problema. Sledeci put sam samo obrisao gresku i on je naravno radio super :)
Da ne pricam, da su mi majstori objasnjavali kako ne radi varijabilna, ECU, do toga da moraju sve bombine da se zamene itd itd.
Samo brisanje greske je 3000.
OBD bluetooth uredjaj obrise gresku sa table ali simptomi ostaju isti. Znaci dijagnostike kod majstora vrse posao, pa me interesuje sta bi za mene od ova dva uredjaja bilo bolje.
 
Za Francuze samo originali. A za te pare oteras kod majstora i napravi ti auto. Btw imam 6 dijagnostika pa znam sta pisem 😉
 
Nisam koristio. Can clip za Renoa za Citroen Peugeot njihovu. Snap on Solus Pro za sve skoro. Za fiata posebno za VW posebno do 2020 od 2020 ide druga za VW. Imam i Delphi koji dosta zavrsava i bolji je od Launch nahvaljeni… I tako mozda sam neku i zaboravio jer ih ima dosta 😂
 
Kada kucas best car diagnosis tool 2023 ..
Uglavnom je medju prvih pet za DIY..nije skupo a vidin imaju i specijalizovane za vw, bmw...
 
Pozdrav, resih da uzmem jednu povoljniju dijagnostiku, za reno megan 2.
Da li bi ste preporucili neki delphi clone ili renolink, naravno sa aliexpresa. Sa kojom bih dobio vise mogucnosti? Hvala.
Konkretno, desava se na 7-8 meseci da izbaci gresku "camshaft sensor". 2 puta sam ga menjao, nakon zamene i dalje stuca auto, posle brisanja greske radi bez problema. Sledeci put sam samo obrisao gresku i on je naravno radio super :)
Da ne pricam, da su mi majstori objasnjavali kako ne radi varijabilna, ECU, do toga da moraju sve bombine da se zamene itd itd.
Samo brisanje greske je 3000.
OBD bluetooth uredjaj obrise gresku sa table ali simptomi ostaju isti. Znaci dijagnostike kod majstora vrse posao, pa me interesuje sta bi za mene od ova dva uredjaja bilo bolje.
Tebi ne treba dijagnostika već dobar automehaničar/električar koji će da nađe problem i trajno ga ukloni.
 
Autu ne fali nista, francuzima stalno brljavi ta elektronika, tako da ne bih stalno davao po 30e, a sto je gore ostavljao auto kod majstora po 2-3 dana i slusao njihove gluposti, bolje mi je da kupim nesto od 50 e, ako ce to funkcionisati.
Eventualno bih mogao da zamenim ceo ECU ali mislim da je to glupo.
Vozio sam ga za 10 godina, koliko ga imam kod 7-8 majstora sigurno. Kazem ti jednom za malo da me prevari da menjam varijabilnu koja je tad kostala 18000.
 
Zato postoji ovlasceni,odes platis dijagnozu i dobijes na papiru plus nije skupo…
 
@Apple

Ovlašćeni za Renoa još gori no lokalni majstor. Kako znam? Pa bio par puta i bolje je auto namestio neki tamo lik nego ovlašćeni. Cene su slične inače i kod ovlašćenog i kod majstora van. Vreme "idi kod ovog jeftinije je" je prošlo. Kvalitetna popravka košta.
 
Upravo zato nisam spomenuo popravku nego dijagnozu… No dobro ako ne valja onda vijaj nekog ko ce naci sta je… Priroda posla je vise za elektronicara.
 
Ako te već dijagnoza interesuje, 3x sam bio kod ovlašćenog i 3x sam dobijao različite odgovore. Jednom su čak i pokušali da ga poprave i nisu uspeli. Majstor sa strane ga iz prvog servisa sredio.

Tako da, mene više zvanični Reno videti neće.

A deo oko elektronike i Renoa... to je priča za sebe. Par puta se hvatao u koštac sam i svaki put ostao satima da popravim gluposti. Nekad i ne uspem nažalost, pa prespajam i glupiram se.
 
Verujte mi da auto nema gresku, kazem zabrljavi, izbaci check engine, camshaft sensor. Obrise se greska (kod majstora 5-6 puta do sada), auto radi normalno. Poslednji put mi je to upalilo nakon menjanja ulja, pretposlednji nakon dopune klime...
Da napomenem, da sam ta dva puta vozio kod razlicitih majstora sa razlicitim dijagnostikama (original naravno).
Ovaj renolink nije klasicna dijagnostika, ima pristup bukvalno svemu i jeftin je. Mozda je cak i bolja opcija od onog delphi clone-a.
 
Autu ne fali nista, francuzima stalno brljavi ta elektronika, tako da ne bih stalno davao po 30e, a sto je gore ostavljao auto kod majstora po 2-3 dana i slusao njihove gluposti, bolje mi je da kupim nesto od 50 e, ako ce to funkcionisati.
Ako autu, kao što sam kažeš, ne fali ništa. Onda nema potrebe za dijagnostikom. Vozi i uživaj.
koliko ga imam kod 7-8 majstora sigurno.
Količina majstora je potpuno nebitan podatak. Tebi treba jedan majstor koji zna šta radi a ne njih 7-8 da ti pričaju bajke.
Kazem ti jednom za malo da me prevari da menjam varijabilnu koja je tad kostala 18000.
A dijagnostika će ti pomoići kako ? Tako što ćeš brisati greške svaki put kada se pojave ? Kao što rekoh, moraš da nađeš majstora koji zna šta radi.
 
Druze hvala ti, ja razumem tebe ali razumi i ti mene, svaki majstor ce da zameni senzor, obrise gresku i reci ce da je popravio i to ce da mi naplati 100e (reno servis pre 8 godina) jer tu gresku vise nece da izbaci ili ima simptome stucanja narednih 6-12 meseci. Majstori koji su se uverili u to nece da uzmu moja kola i jure duhove 10 dana (verovatno nemaju pojma ni gde da krenu niti da se bakcu 10 dana za lupam 100e).
Zato jos jednom molim ako neko ima isustva sa ovim renolink, da kaze da li je to ok ili cu sutra da narucim delphi clone, pa kako bude :) to mi je malo vise od jednog reseta :D
 
Na kraju sam se odlucio za ovaj uredjaj. Javicu utiske svakako kad stigne. Mozda nekom takodje bude bilo od pomoci.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-08-06-21-03-44-404_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2023-08-06-21-03-44-404_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    97.6 KB · Pregleda: 121
Bacio si novac, to je jedno smece, njgova najbolja stvar je sto pokriva dosta modela, sto je tebi kao vlasniku jednog vozila potpuno irelevantno.

Bavim se auto elektronikom, konkretno za PSA (Peugeot, Citroen, DS, od skoro i Opel), kao i Mitsubishi, naravno kako uvek ima raznih prijatelja, drugara sa drugim markama, kupio sam Thinkdiag, uredjaj je fenomenalan, kosta oko 150e sa prvom godinom ( plus nakon toga, oko 80e je sledeca godisnja licenca). Radi skoro sve sto je potrebno..

Ono sto ne moze, ali to ne mogu ni noviji klonovi za Diagbox i slicno je resetovanje nekih stvari poput aditiiva za DPF, ali to se resava originalnom dijagnostikom kada za to dodje vreme.

Kao sto ti @alex303 rece, tebi ne treba dijagnostika, jer taj povremeni problem moze vrlo uskoro postati stalan, pa ti puko brisanje greske nista nece znaciti, treba ti neko ko razume sistem rada, da prokljuvi o cemu je rec.

Konkretno, tvoj auto verovatno ima problem sa instalacijom ili sa rasirenim pinovima na konektoru senzora za polozaj bregaste, pa samo povremeno izgubi kontakt.
 
Razmišljam da nabavim neku auto dijagnostiku, a vidim da neki kreatori sadržaja koje pratim sa automobilima da u nekim varijantama koriste dijagnostike od OTOFIX-a i AUTEL-a. Otofix je ćerka firma Autela, a oni su neki najbolji odnos cene/kvaliteta za ono šta pružaju u svojoj formi.

Razlog zbog kog bih hteo da imam dijagnostiku je što planiram da menjam ove godine automobil, i to po mogućstvu neki model koji mi se dopada iz inostranstva npr. Nemačke i čija je vrednost >10.000€, a voleo bih da imam nešto sa sobom ako budem išao da potencijalno gledam automobile, a i da imam čisto za sebe ukoliko se odlučim da mi ostane, pa i da takvu dijagnostiku nakon obavljenog posla oko nabavke automomobila ponudim rođaku auto-dijagnostičaru na vozilima ukoliko je zainteresovan po nižoj ceni.

Konkretno me zanima Otofix D1 Lite, ima i model D1 koji ima neke dodatne funkcije što se tiče programiranja ključeva npr.


Link za ponudu sa Aliexpress-a: AliExpress Otofix D1 Lite

Cena trenutno je 290€, a ako se nađe neki kod, možda ode cena dole i 20€, 30€. Naravno na ovo bih očekivao i carinu i PDV ((cena proizvoda*1.1)*1.2) i još dodatne troškove neke, jedino mi ovo za slanje koji metod izabrati da prođe bez dodatnih troškova špedicije npr.
1707614750429.png

Sledeći neki sličan uređaj bi bio Autel MK808S.


Link za ponudu sa AliExpress-a: AliExpress Autel MK808S

Njegova cena ide na 330+€.

Razlika između ova 2 modela je ta što se Autel povezuje kablom na OBD2 interfejs, a Otofix ima bežičnu vezu sa centralnom jedinicom koja se povezuje na OBD2 interfejs, i ima razlike u onome šta se nalazi od hardvera obe dijagnostike, a i u verziji Android sistema.
Otofix od momenta registracije uređaja ima 2 godine besplatnih ažuriranja marki i uređaj onda ima bidirekcione komande, dok kod Autela su ažuriranja besplatna samo 1. godinu od momenta registrovanja uređaja.


Imam Peugeot i Renault vozila, a mogao bih potencijalno prijateljima, poznanicima i kolegama sa posla da na ovaj način pregledam njihova vozila ako imaju neki problem.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno