Šta je novo?

NVME Adaper - MSI B150m Mortar

Ja bih voleo da mi neko da ideje kako najlakše da iskloniram sistem na NMVE, ali mi trenuno ne pada na pamet da to radim nekih mesec dana :D
Sergej strelec usb je prvo. Pre kloniranja potrebno je instalirati NVMe drivere, resetovati i podici windows u safe modu, restovati, pokrenuti streleca, klonirati disk na nvme. od programa preporucujem makrijum, mada i sve ostalo zavrsava ( provereno i sa gostom ). posle kloniranja ugasiti, odvojiti ssd i podici sistem sa nvme da se sloze nvme driveri... Doduse ja sam to radio na ploci koja je vec imala nvme kontroler na sebi, ali svodi se na isto...
 
Moguće je uraditi i obrnuto - klonirati veći disk na manji. Važno je da prostor koji su zauzeli podaci bude manji od prostora na koji se kopiraju. 🤓
Moguce je, samo sto u tom slucaju to nije "kloniranje", pa otud nema svaki bekap software tu opciju.



Za to će mi ipak trebati pomoć

@Solesoslav , ako ponuda još uvek važi, spremaj se za vikend za akciju 😁

Dotle ću da napravim butabilni fleš
Naravno. Hteo sam da napravim uputstvo ovog vikenda, ali mi jos nije stigla ploca(Asus B350 sa oglasa).
 
Moguce je, samo sto u tom slucaju to nije "kloniranje", pa otud nema svaki bekap software tu opciju.
Sve vreme pričam o Acronis True Image, jer njega koristim. Ne pričam o drugom softveru.

Nisam razumeo - kako ovo nije kloniranje? Misliš da nije ako diskovi nisu identični, makar po kapacitetu?
 
Sve vreme pričam o Acronis True Image, jer njega koristim. Ne pričam o drugom softveru.

Nisam razumeo - kako ovo nije kloniranje? Misliš da nije ako diskovi nisu identični, makar po kapacitetu?
Pa nije "direktno kloniranje", vec se vrsi manipulacija nad "slikom" prvog diska kako bi se preskocili sektori na kojima se nalazi prazan prostor. To napominjem jer nema svaki bekap software tu mogucnost(ako se ne varam CloneZilla nema). Moguce je i da neki software paket za bekapovanje sakrije tu mogucnost iza paywall-a.
 
Posle malo čitanja nekih testova mislim da sam sam razumeo.

1 boot USB
2 NVME
3 SSD

- klonirati , izvršiti celokupni sistem backup ili odraditi Migrate system - nezavisno od programa, sa SSD a na NVME

- izvaditi SSD iz mašine

- Mene je zbunilo u stvari što je kloniran celokupan SSD od 120 GB na NVME od 500 GB. Ovo je možda i bolje, posle samo odraditi iz disk menedžemta, kreiranje nove particije gde bi se pakovale igre koje igram. Ovo je lakše i za backup.
 
Evo jednog dobrog videa kako rashladiti NVME "pravilno". Izgleda da se čovek razume

 
I onda plavi ekran samo da znas...

Dobro je da nisam pročitao ovaj post. Sve lepo radi. Win 10 mi je prebacio preko USB butabilnog fleša Acronis True Image za nekih 8 minuta. Iskoprao je kompletan SSD od 120 GB na NVME od 500 GB bez pravljenja particija. Sada me zanima zbog lakšeg bekapa, kako da podelim ovaj NVME na dve particije ?

  • Sistem Win 10 - neka bude 120 GB
  • Druga za igre , ostatak sistema

Capture8.PNG
 
Hvala @CountMike

Odradio sam "Move/Resaize Partition" sa programom Minitool Partition wizard 10.2.2 (to je free verzija). Nemojte da zaboravite da pritisnete Applay !!!! Žao mi je što svaki korak nisam slikao, ali bio sam i suviše nervozan 😁

Capture9.PNG
 
I za kraj kako izgledaju brzine praznog diska (prva slika), i diska sa kloniranim sistemom (druga slika)

Capture1.PNGCapture10.PNG

Izgleda da je malo izgubio na brzini, dodao malo temperaturu, ali u praksi lepo radi. Posebno što je na adapteru. U svakom slučaju ko želi da klonira sistem može to veoma lako, samo je jako bitno da se informiše, nabavi "alat" i po mogućstvu "pomoć prijatelja" za prvi put (y)
 
Kada smo se već dotakli teme, da razjansimno i razliku između MBR vs GPT , šta je šta, i koja je bolja. Postaviću jedan zgodan video , ali da rezimiram. MBR (Master Boot Record) je stara tehnologija koja limitira pravljenje particija na manje od 3 TB, GPT (GUID Partition Table) bukvalno nema granica. Pošto su cene diskova otišle "raketa" gore 😁 sumnjam da će većini da ovo treba. Međutim, za srećnike postiji rešenje. Zapravo više njih i to bez gubitka podataka. Prvu nudi Win 10



drugu sam potražio za MiniTool Partition Wizard



Ja za sada nemam potrebe da prelazim na GPT, ali đavo mi ne da mira ⚰️ Probaću pa šta bude :ROFLMAO:
 
Šta napravismo od tebe... xD
 
Šta napravismo od tebe... xD

Sada da vikend sklapam prvi NAS od odpada (soc. 775, DDR3) :geek: Tu će tak da bude igranka :ROFLMAO: Ali zato pratim

 
Odradio sam na svim particijama osim sistemske. Za to mi treba plaćena verzija. U svakom slučaju radi bez gubljenja podataka.

Capture GTP.PNGCaptureMBR.PNG
 
Ne bi da ispadnem hejter, ali mislim da sem podrske za particije vece od 2TB GPT nema nikakve benefite za nas korisnike. Sva unapredjenja su u vidu zatvorenosti sistema.
 
Ne bi da ispadnem hejter, ali mislim da sem podrske za particije vece od 2TB GPT nema nikakve benefite za nas korisnike. Sva unapredjenja su u vidu zatvorenosti sistema.

Slažem se. Sve ovo sam odradio iz eksperimentalnih razlika. Želeo sam da znam šta je GPT i čemu služi? Da li promena iz MBR u GPT može da se odradi bez gubitka podataka? I za kraj, ispobavao sam ovi tri opcije:

Capture.JPG

Rade odlično, veoma su korisne, zapravo sva ta manipulacija sa particijama.
 
nmve standard je moguć samo na gpt particijama.
nvme disk je nemoguće butovati u legacy modu. EFI boot je moguć samo na GPT particijama.
ahci mod (do 600 Mb/s) je moguć i na mbr.

Clipboard01.jpg


pozdrav !
 
Poslednja izmena:
Da li je bolje kupiti adapter za PCIe, ili za slot za grafiku PCIe 8 ili 16 ?
 
CAN NOT COMPUTE QUERY

zezam se malo.

pci express -> m.2 je pasivan adapter, nema čipova, ide žica na žicu
u zavisnosti od standarda pci express slota u koji je uboden (1.1 , 2.0, 3.0 itd) će biti i brzina.
m.2 interfejs je isto što i PCI Express x4 , 4 lanea, jedino su dimenzije razlika.
tako da adapter NE može da bude x8 ili x16.

Stavlja se u pci express slot, i rezultat je isti kao da si m.2 disk stavio u m.2 slot.

E, sad ide poenta- na mnogim (ne svim) pločama koje sam video u poslednje vreme, a koje imaju 2 komada m.2 priključka
jedan je full speed (teoretski 10 GB/s) a drugi je samo 600 Mb/s. (1. je nvme, drugi je ahci)

E, tu stupa na scenu pci express ->m.2 adapter.
Ubodeš ga u sekundarni PCI express, i dobiješ još jedan m.2 slot sa full nvme protokom.

Nadam se da sam odgovorio na pitanje, jer si postavio prilično konfuzno
Maltene turingov test, razmisli o bavljenju OpenML-om. :)

👋
 
Poslednja izmena:
tako da adapter NE može da bude x8 ili x16.

Znam da ne može, pogrešno sam se izrazio. Jeste malo konfuzno 😁 Hteo sam da pitam, da li je bolje da adapter ide u PCIe ili u slot grafičke. Brzine sam pomenuo zbog moje matične koja raspolaže sa:

  • 2 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x4)*
  • 2 x PCIe 3.0 x1 slots

U svakom slučaju hvala na kvalitetnom odgovoru.
 
Kao i za razne druge stvari i kod ovih slotova su iskomplikovali.

2 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x4)

- x16 je u ovom slučaju dužina (fizička veličina) slota;

- x16/x4 znači da će odgovarajuća kartica u ovom slotu raditi "brzinom" do x16, dok će, u slučaju da su oba slota popunjena odgovarajućim karticama raditi "brzinom" do x4.

I sve su to pcie slotovi, samo što su različite veličine i različitih su propusnih opsega.
 
U pci express x1 ne možeš da ga (soproštenjem) ubodeš fizički.
Sam adapter zauzima 4 lanea, tako da može da uđe samo u slot koji je veći ili jednak tome.

U tvom slučaju, to je slot ispod grafičke kartice.

Pošto je isti standard oba x16 slota (3.0), a adapter ne može da iskoristi ništa preko 4 lanea,
Performanse adaptera će biti identične u oba slota.

Obratno, ukoliko grafiku ubodeš u niži slot, njene performanse će biti (teoretski) slabije
Zbog 4 puta niže propusne moći takozvanog utora (štobi rekli zapadni srbi).
 
- x16/x4 znači da će odgovarajuća kartica u ovom slotu raditi "brzinom" do x16, dok će, u slučaju da su oba slota popunjena odgovarajućim karticama raditi "brzinom" do x4.

Nisam se setio da odradim benchmark kartice pre i posle ugradnje. U svakom slučaju, nisam osetio neku razliku u igrama (1060 6GB). Dobro, ima i toga da to što igram nije zahtevno COH2, Civ5-6. Civ 6 mi recimo bolje radi od kada sam je intalirao na NVME. Posebno kada se dosta izgradi.
 
Možda to nije tako u slučaju s tim komponentama. Važno je da ti vidiš da to radi bolje.
Pokreni gpu-z i pogledaj šta piše u Bus Interface.
 
pci express x4 3.0 standarda (donji x16 slot ima samo 4 aktivna lanea )
ima dovoljno visoku propusnu moć (4 GB/s) da ne bude usko grlo (bottleneck) za gtx 1060 (koja je takođe po 3.0 standardu).

ipak, preporučljivije je nvme adapter staviti u niži slot, a grafičku u viši.
adapteru je potpuno sve jedno, a grafička (recimo neka buduća) će osetiti prednost 4 puta veće propusne moći.
 
Možda to nije tako u slučaju s tim komponentama. Važno je da ti vidiš da to radi bolje.
Pokreni gpu-z i pogledaj šta piše u Bus Interface.


Izgleda da su oba slota na 16. Radio sam čak i onaj test neki pola sata

Capture.PNG
 
U to bolje! Možeš da žongliraš kako ti se ćefne.

Pozdrav Vlajko !
👋
 
Juče završio kloniranje Macriumom, free verzijom.
1. Napravio image starog Kingston A400 sata SSD-a i snimio ga na eksterni disk
2. Napravio Macrium boot usb flash
3. Digao sistem sa flasha i klonirao image sa eksternog diska na drugi, m.2 SSD bez particionisanja, formatiranja...

Menjao sam ploču, procesor, grafičku i ssd.
Sve radi posle apdejta drajvera, još samo da se ponovo aktivira Windows.
Živeli!
 
A zašto pravite Image postojećeg diska? Ja sam do sada uvek direktno klonirao stari disk na novi.
 
Moj razlog je što inače radim redovan backup celog diska. a takav način sam backup file je mnogo manji nego ceo disk pa može da se lako sačuva za "nedajbože". Sa Macrium Reflect (npr.) to je oko 75% od ukupnog zauzeća diska. Za clone treba zauzeti ceo disk uključujući prazno.
Sa backup metodom može da se prenese samo jedna particija pa čak i samo neki folderi dok je sa cloniranjem sve ili ništa.
PS. Svakom treba dobar backup pa je ovako "Dve ptice jednim kamenom".
 
Nazad
Vrh Dno