Šta je novo?

nVidia Pascal

Pa izbacice AMD sigurno neki chip oko 350mm2 koji ce bez problema parirati GTX 1080 samo je njima prioritet trziste konzola u koje ce da guraju polaris. Zato idu prvo sa Polarisom da sve isprobaju pa cim Sony i MS odluce da izbace nove konzole da imaju spreman proizvod.
Do tada ce nvidia fino da profitira, extra profit ne znam kako drugacije nazvat skontali da je malo 600$ dajte 700 :d, ali opet kazem moze im se nemaju konkurencije tako da ljudi koji imaju love oni ce uzimat i mozda vec za pola godine opet prodavat, kao sto sad prodau GTx 980ti da bi presli na ovo, za pola godine ce prodavat 1080 da bi presli na nesto trece.
 
Malo istorije - nVidia je slicno precenila GTX 280 pa je AMD izbacio 4870/4850 i odrao ih zive, nVidia nije znala gde je naredne dve godine, a po meni je tek od GTX680 ponovo bila nVidia. Za to vreme je AMD lepo radio i prodavao.

Ako bude konkurencije, pasce cene. Ako ne. A sada nisu samo performanse bitne, bitna je i potrosnja i zagrevanje. Bas te pomenute 4xxx su radile standardno na 80-90 stepeni. AMD da izbaci 390X sa duplo manjom potrosnjom i to bi bilo skroz OK.

4870 je davna proslost, moze se reci po danasnjim pojmovima kameno doba :d
NV je nazalost daleko ispred AMD negde trenutno blizu Intel-a ako bi grubo poredili
To sto AMD ponudi nama ili nekima povoljnu kartu to ne znaci da se njihova kasa puni brzinom koju je puni NV, a nazalost $$$ direktno utice na polozaj iste i njene mogucnosti da uloze na R&D polju, ako kojim slucajem ne uloze dovoljno desi se ono sto se desilo AMD procesoru koji skoro pa i da ne napreduje zadnje decenije! :)
Nazalost!
 
A koliko je pala cena 970gtx od pojavljivanja do danas?
 
4870 je davna proslost, moze se reci po danasnjim pojmovima kameno doba :d
NV je nazalost daleko ispred AMD negde trenutno blizu Intel-a ako bi grubo poredili
To sto AMD ponudi nama ili nekima povoljnu kartu to ne znaci da se njihova kasa puni brzinom koju je puni NV, a nazalost $$$ direktno utice na polozaj iste i njene mogucnosti da uloze na R&D polju, ako kojim slucajem ne uloze dovoljno desi se ono sto se desilo AMD procesoru koji skoro pa i da ne napreduje zadnje decenije! :)
Nazalost!
Bogami je AMD prodavao i 4xxx i 5xxx i nesto malo 6xxx itekako. 5770 bila najprodavanija karta u to vreme. nVidia za to vreme 280 i, secamo se, 480. Tek je 460 bila pristojna.

Oni su gubili na polju procesora, GPU segment je zaradjivao pare i odrzao kompaniju.

Ali su onda izbacili 7970 sa nVidia cenama.
 
Da uletim s blagim offom - hoce li AMD izbaciti u junu Polaris sa bar pribliznim performansama 1070, ako vec nece konkurisati 1080?
 
Ma sve ovo je tako savršeno tajmirano. Malo Pascal, malo Polaris, malo HBM, malo HBM2, pa onda poslije malo Vega, malo Navi ...
I NVIDIA i AMD su sve to fino rasporedili za narednih minimalno 5 godina, a i više.

 
Bogami je AMD prodavao i 4xxx i 5xxx i nesto malo 6xxx itekako. 5770 bila najprodavanija karta u to vreme. nVidia za to vreme 280 i, secamo se, 480. Tek je 460 bila pristojna.

Oni su gubili na polju procesora, GPU segment je zaradjivao pare i odrzao kompaniju.

Ali su onda izbacili 7970 sa nVidia cenama.

Zavisi kako posmatras napredak. Ako gledas u odnosu na sadasnje stanje u kom se nalaze svakako su bili u boljoj poziciji. Ako poredis u odnosu na Envidiju i tada su imali oko 35% udela na trzistu u proseku. Mozda po koji skok na nekom od kvartala od 40% i nesto preko. Ostalo je sve ispod toga i tako su i nastavili da gube udeo sve do danasnjeg dana.
Po meni ni u ovoj godini im se isto ne pise dobro, Paskal ce se jos bolje prodavati od Maksvela, iskreno me ne bi cudilo da ugledam brojku mozda cak i preko 80%.
P.S. Setite se sumanute cifre prodatih GTX 970. Da li takav uspeh mogu da postignu sa GTX 1070?

@kolega

Nazalost izgleda da nece. Nadam se da postoji mogucnost da se nesto na tom polju promeni ali za sada bar za ono sto su najavili takvih planova nema.
 
Cesto spomijete taj trzisni udio, konkrentno to sada nista ne znaci Ako AMD bude imao dobar proizvod to se brzo povrati, a isto tako brzo i izgubi.
Zna li se kakvi su rezultati bili u Q1 2016 je li povratio AMD imalo udio ima li ko pri ruci link da ne guglam?
 
Zavisi kako posmatras napredak. Ako gledas u odnosu na sadasnje stanje u kom se nalaze svakako su bili u boljoj poziciji. Ako poredis u odnosu na Envidiju i tada su imali oko 35% udela na trzistu u proseku. Mozda po koji skok na nekom od kvartala od 40% i nesto preko. Ostalo je sve ispod toga i tako su i nastavili da gube udeo sve do danasnjeg dana.
Po meni ni u ovoj godini im se isto ne pise dobro, Paskal ce se jos bolje prodavati od Maksvela, iskreno me ne bi cudilo da ugledam brojku mozda cak i preko 80%.
P.S. Setite se sumanute cifre prodatih GTX 970. Da li takav uspeh mogu da postignu sa GTX 1070?

@kolega

Nazalost izgleda da nece. Nadam se da postoji mogucnost da se nesto na tom polju promeni ali za sada bar za ono sto su najavili takvih planova nema.


Хех, само што тај просек није само nVidia/AMD, већ и Intel. Тако да данас AMD нема 30 и нешто, већ мислим и мање од 20%. А 2008/2009 су имали 40. Без обзира на то, познато је да је nVidia имала много проблема и далеко слабију продају.
 
Хех, само што тај просек није само nVidia/AMD, већ и Intel. Тако да данас AMD нема 30 и нешто, већ мислим и мање од 20%. А 2008/2009 су имали 40. Без обзира на то, познато је да је nVidia имала много проблема и далеко слабију продају.

Pisi cirilicu :type: da te svi razumedu..:D....svaka cast...:Klanjanje
 
Хех, само што тај просек није само nVidia/AMD, већ и Intel. Тако да данас AMD нема 30 и нешто, већ мислим и мање од 20%. А 2008/2009 су имали 40. Без обзира на то, познато је да је nVidia имала много проблема и далеко слабију продају.

Intel ne pravi diskretne grafike. Znam sta sam napisao i na sta se precizno odnosilo.
Pogresno si protumacio, rekao sam i tada aludirajuci da ni tad nisu imali nesto bog zna sta veci udeo a kamo li bolji od envidije. U daljem nastavku sam pojasnio.

Da tako nesto, oko 20% sto znaci da cak i to moze da se pogorsa sada kada Paskal krene zvanicno sa prodajom sto je jako lose.

Ne znam sta ti to znaci daleko slabiju prodaju? Pa trzisni udeo je jasan pokazatelj stanja. Vec sam pisao na ovu temu, 2008/2009 Envidija nije imala nigde zabelezen pad ispod 60%, pod uslovom da me secanje dobro sluzi.
Za ovaj podatak sam 100% siguran, u prvom kvartalu 2009 godine imala je 70% udela.

U svakom slucaju ne treba gledati na proslost vec na buducnost. Stanje na trzistu nije bas najsjajnije. Malte ne imamo samo jednog proizvodjaca i paprene cene.
 
Intel ne pravi diskretne grafike. Znam sta sam napisao i na sta se precizno odnosilo.
Pogresno si protumacio, rekao sam i tada aludirajuci da ni tad nisu imali nesto bog zna sta veci udeo a kamo li bolji od envidije. U daljem nastavku sam pojasnio.

Da tako nesto, oko 20% sto znaci da cak i to moze da se pogorsa sada kada Paskal krene zvanicno sa prodajom sto je jako lose.

Ne znam sta ti to znaci daleko slabiju prodaju? Pa trzisni udeo je jasan pokazatelj stanja. Vec sam pisao na ovu temu, 2008/2009 Envidija nije imala nigde zabelezen pad ispod 60%, pod uslovom da me secanje dobro sluzi.
Za ovaj podatak sam 100% siguran, u prvom kvartalu 2009 godine imala je 70% udela.

U svakom slucaju ne treba gledati na proslost vec na buducnost. Stanje na trzistu nije bas najsjajnije. Malte ne imamo samo jednog proizvodjaca i paprene cene.

Чак ни market share не открива све - GTX 280 и 260 се нису тако добро продавали, посебно у односу на конкурента, а да не причамо о 480 и 470 и на то сам ја и мислио. Мада, судећи према коментарима по интернету, људи ће продавати своје 980-Ti и прелазити на 1080 јер немају шта друго да раде. Колико год да кошта, шта их брига, то им је хоби. Ни 700 долара им није скупо, према томе, живи и пусти друге да живе :)
 
@NevisStarShine
Covece koga briga za GTX280, poenta je da je NV marketing RASTURIO, to je i cilj da kupe karte svi i kome treba i kome ne!
mada 1080 je odlicna karta, ko zeli da ustedi uzet ce 1070, srbistan se tu ne racuna mi ni za amd ni nv nepostojimo :)
 
@NevisStarShine
Covece koga briga za GTX280, poenta je da je NV marketing RASTURIO, to je i cilj da kupe karte svi i kome treba i kome ne!
mada 1080 je odlicna karta, ko zeli da ustedi uzet ce 1070, srbistan se tu ne racuna mi ni za amd ni nv nepostojimo :)
Pa poenta je bila da je i tada marketing rasturao ali da su ljudi lagano iskulirali kartu od 600 dolara jer su imali pristojnu alternativu. Sada ko hipnotisani glume odusevljenje, cena im je isto OK. Bilo je vremena kada su TOP modeli kostali 350 evra ljudi, a ne 700. Samo to sam hteo da kazem :)
 
Pa poenta je bila da je i tada marketing rasturao ali da su ljudi lagano iskulirali kartu od 600 dolara jer su imali pristojnu alternativu. Sada ko hipnotisani glume odusevljenje, cena im je isto OK. Bilo je vremena kada su TOP modeli kostali 350 evra ljudi, a ne 700. Samo to sam hteo da kazem :)

Podatak ti je netacan jer upravo od treceg kvartala 2007 do drugog kvartala 2008 Endvidija je imala samo te dve karte. GTX 280 i GTX 260. Negde pred kraj drugog kvartala su dosle ostale karte a za sve to vreme su
imali preko 60% udela trzista.

A mogu ti reci jos jedan podatak a tice se nas u Srbiji. GTX 280 sve koje su dosle su prodavane u cugu i morao si da cekas na nov uvoz. Kartica je kod nas bila izuzetno popularna uprkos ceni od 400 eur, gore-dole.
Tada mislim da nije bila ona konverzija dolar=euro.

Da je srece da su takva vremena pa da karte iz najviseg ranga budu maksimalno 400 eur.
 
GTX 280 izasao krajem drugog kvartala i pocetkom treceg 2008, a ne 2007. 2007. su rasturali AMD sa 8800GT u obe varijante (G80 i G92).

280 je na premijeri bila oko 600 dolara, 260 oko 400. Za mesec dana su spustili cenu za 25% i to za oba modela u pokusaju da sprece da AMD ne proda previse 4870/4850 koji su bili duplo jeftiniji. Kasnije je 4890 bio brzi od 260-ice itd. Odlicno se secam ove bezobrazne nVidia avanture. Zato su i izbacili onakav 480 dve godine kasnije jer ih je AMD ubijao u pojam. nVidia je tada prodavala 9800/250 karte zapravo, 260 je bila pristojna, ostalo je uglavnom ignorisano.


A sto se tice naseg trzista, i sada ce to isto da se dogodi - ljudi na ovom forumu ce prodati svoje godinu dana stare karte, kupiti 1080, overklokovati, prodati za godinu dana itd.
 
Nisam mislio ozbiljno. Zaludjenici i njihov veliki vodja veruju da je taj raspali tech demo najbolja svem...

iskreno, više mi je zaparalo uši ono o neoptimizovanom prenahajpanom smeću :) nije sve što je neoptimizovano istovremeno i smeće, koliko god da jeste ili nije prehajpovano :)
već godinama se sve manje pažnje se posvećuje bilo kakvoj optimizaciji, a kad su u pitanju multiplay naslovi, skoro da nema smisla čekanje na jeftiniji harver ili bolju optimizaciju. te igre se igraju sada, pitanje je da li će ih i ko igrati za par godina kada 3d akceleracija bude toliko napredna da bez problema tera ono što današnje generacije kartica jedva teraju.
 
Po meni ni u ovoj godini im se isto ne pise dobro, Paskal ce se jos bolje prodavati od Maksvela, iskreno me ne bi cudilo da ugledam brojku mozda cak i preko 80%.

Već smo kačili po ovim topicima, kraj prošle godine se završio sa odnosom 83-17 za Nvidiju, ako se dobro sećam. Dakle, toga je već bilo. AMD se malo povratio kada je ponovo proradilo rudarenje, i tih moćnih 1-2% "razvalilo".


Хех, само што тај просек није само nVidia/AMD, већ и Intel. Тако да данас AMD нема 30 и нешто, већ мислим и мање од 20%. А 2008/2009 су имали 40. Без обзира на то, познато је да је nVidia имала много проблема и далеко слабију продају.

Kakav Intel? Govorimo o diskretnim grafikama, Intel nije prisutan tu. Mogu da se analiziraju i integruše, ali onda je to bespredmetno. Kao kada goldi krene da objašnjava da će AMD na desktop PC da prvo izbaci Polaris 10 zato što su im "mnogo bitne konzole", od kojih uzgred budi rečeno dobijaju par desetina miliona, maksimalno, i u koje se uzgred budi još nešto rečeno ugrađuje APU, a ne diskretan čip.


te igre se igraju sada, pitanje je da li će ih i ko igrati za par godina kada 3d akceleracija bude toliko napredna da bez problema tera ono što današnje generacije kartica jedva teraju.

Naravno, u tome i jeste poenta. Nešto što se ne odnosi više na mesece, već bukvalno na nedelje i dane, i zato ljudi ne shvataju koliko ja važna (makar iluzija) politika Nvidijinih stalnih unapređivanja drajvera. Da imaš optimizaciju sada, odmah, dok je igra tu. Nažalost, ljude ne interesuje toliko hoće li podrška za 2+ godina stare karte takođe biti unapređena, jer koga briga za to. Ide se dalje. U neku ruku, to i nije tako loše.
 
Polako stizu nereferentni modeli. Mozda je upravo ovo razlog zasto se cene razlikuju?

http://www.overclock3d.net/articles/gpu_displays/custom_cooled_gtx_1080_spotted/1

Vest za one koji su previse brinuli da li ce se GDDR5X pojaviti i kada ce uci u masovnu proizvodnju. Sada znamo da ce biti dovoljan broj primeraka.

http://www.overclock3d.net/articles/gpu_displays/gddr5x_has_entered_mass_production/1

@NevisStarShine

Jeste, 17 juna je izasla kartica ali svejedno jer je za sve to vreme udeo bio oko 60% i iznad kapiras? Tek kasnije su se pojavile GTX 275/285/295.

Sada je situacija veoma losa po AMD. Ono sto je Envidija postigla sa Maksvelom postice jos vise sa Paskalom.
Mada ocigledno da je celnicima iz AMD to jasno pa su pomerili Vegu za oktobar. Nesto ipak mora parirati GTX 1080 jer ce ostati bez trzista.
 
Ti i ja se slazemo oko svega, osim oko cinjenice ko je sta prodavao - nVidia G92 a AMD 4850/70/90. nVidia je odrzala trziste manje-vise, ali je zaradila manje nego sto je mislila i pod pritiskom je izbacila onaj uzas od 480, 460 je bio "bypass" te godine :)

Pominjem Intel jer cesto i njih ubacuju u udeo trzista sa njihovim integrusama.

A nVidia grabi jos od Keplera, Maxwell je samo poentirao povoljnu situaciju.

Sto je nVidia iskoristila i ostavila rupu izmedju 960 i 970 na sta AMD nije imao niti ima odgovor. Rezultat? Prodavali su 970 za 300 dolara a ne nesto za 200 i kusur, rekordne zarade itd. A to ce uraditi opet (i polovican 1080 ce biti brz) a prodaju 1070 za skoro 400 dolara. AMD mora da izbaci nesto sto se ne greje i ne trosi toliko i makar deluje novo, a ne da nam prodaje prepakovane 7970 iz 2012.

Nikad gora situacija na GPU trzistu a potrosaci kao u zimskom snu, sanjivo komentarisu i hvale nVidia poduhvate. Nevidjena pljacka je aktuelna i zato pominjem i previse 280 eru kada im se to obilo o glavu. Nazalost, izgleda da ce im sada proci sa kupcima spremnim da plate graficku 700 evra iako ovi neki demo benchmarci DX12 uopste ne obecavaju.
 
jedan 8-pinski,a najjaca grafika,bas su smanjili drasticno potrosnju :)
 
Poslednja izmena:
Mitovi u temama o grafikama:

1) Najjaci GPU ne služi nicemu i samo je stvar prestiža
2) 'Kompanije su se dogovorile' pa ce zato AMD 'sacekati' sa high-end kartama / AMD prvo izbacuje nizu/srednju klasu zbog konzola
3) nVidia karte imaju malu potrosnju i visoke taktove jer je izbacen DP/Async shaderi

Ima tu jos ali trenutno bih se fokusirao na ovaj drugi:
AMD da moze, vec bi odavno izbacio high-end kartu. Nije se niko ni sa kim dogovorio vec jednostavno nemaju spreman chip. Fury X je izabacen pre manje od godinu dana i za njih je jos uvek rano da sada plasiraju sledeci high-end. Kod nVidia-e je situacija drugacija - prvo, Maxwell je izbacen dosta pre Fury X-a. Drugo, posledenje 3 generacije nVidia uspeva da svoj midrange chip inicijalno predstavi u high-end karti.
Kazem, da mogu vec bi izbacili high-end kartu jer upravo se Fury X nije bas proslavio protiv GTX 980Ti, dokaz za to je i solidan broj GTX 980Ti cak i na nasem forumu dok Fury X nisam video da je neko kupio.

Sto se tice kuknjave zbog Founders edition cena karti, opet kazem, niko vas ne tera da je kupite. Ali i to je bolje nego situacija sa 290X koja je imala kuler bucan kao usisivac koji 'hladi' GPU na 90+ stepeni a koji si svakako morao da menjas. Ovde makar platis kvalitetan kuler lepo dizajniran koji radi posao odlicno.

@DAS Niko me ne tjera nista da kupujem (sem zene moje), sto ne znaci da ne treba ukazati na to da traze 100e za hladnjak.

Jasno mi je da zelis da ukazes na negativnu stvar ali ja ti samo kazem da postoje i pozitivne stvari. U ovom slucaju to su overklokovane karte koje budu brze i ~15% od referentnih (znaci i od Founders edition) a ne nesto puno skuplje od pocetnih cena karti. To se desilo sa Maxwell serijom a po svemu sudeci desice se i sa Pascal-om.
 
@DAS
Mozes gledat kako oces ali precutni dil ITEKAKO postoji, ranije se znalo u svakom segmentu su se zestoko borili kako cenom tako i sa 3-4% razike u performansama, naravno kad su uvideli da imaju obostranu stetu, odustali su, samo pogledaj danasnje cene HDD-va pa ce ti sve biti jasno, cim imas 2-3 kompanije monopol je veoma odrziv iako teze dokaziv!
 
Mit pod brojem 2 vrlo vjerovatn, pod brojem 3. 100% istinit... AMD vec ima High end chip spreman ali ceka se HBM2 i cekace se dok bude dostupan (HBM2)

U junu kupujte GTX 1080 u 10 mj. prodajite :d
 
DAS, pre bih rekao da to spada u aforizme. Jel ima takva tema na bencu a da se tice izvala vezana za tehnologije? Ako ima baci mi link u poruke, voleo bih da pogledam :)

Mrzi me sada da trazim. Koliko je GP104 manji od GM104? Postoji li teoretski mogucnost da se GP104 prosiri sa vise jedinica (GP102) i da se dobije jaca karta sa nesto visom potrosnjom?Poput GTX 1085 recimo. Ovo nema veze ni sa kakvom logikom i poslovanjem, samo na glas razmisljam jer su sada mnogo vece mogucnosti u okviru 16nm.

@zeljko

Nikakav dil ne postoji, ti i dalje mantras o nekakvim cenovnim ratovima i kojekakvim dogovorima.
Shvati da se AMD vise odavno ne pita nista. Envidija mrsi konce, samo gledaj sta se desava iz godine u godinu..
Docekacemo mi jos jace cene, pazi sta ti kazem.
 
Poslednja izmena:
Pa ocemo jer je NV odlucila da joj je 80-8x% trzista idealno... a AMD zna svoje domete, zato su cene koje su, to je dil, realno kad postoje 3+ kompanije i nema dil-a bore se za trziste do zadnjeg daha, ovde borbe nema, nevazno da li je kompanija pred bankrotom ili ima slab proizvod borba uvek traje, neko ko se bavi plasiranjem bilo kog proizvoda to DOBRO zna, a to sto nam PC trziste prodaje mantru a mi nasedamo to je vec psihologija :)
PS: verujete stvarno da NV nije mogla da se ukljuci u borbu za konzole??? ma sve je to DIL onih zutih kineza krezubih i indijaca i pohlepne bagre
 
Poslednja izmena:
Najbolje da otvorimo temu o proricanju buducnosti "milan tarot i vidovita đemila " xD

Kakav crni GP 102 taj se jos nije pomenuo isto kao sto si lupao za GTX 960Ti pa se niko na njoj ne naigra xD
 
Nazad
Vrh Dno