Šta je novo?

nVidia Pascal

Jeste, jeste svi u svetu uzimaju u obzir kod proracuna i cenu struje u Srbiji.:D
Ako se pogleda prosecna konfiguracija u inostranstvu ne vidim da se razbacuju
sa Fury/Titan kartama mada su finansiski u visestruko boljem polozaju.
Prica o jeftinim performansama se uvek lansira pred izlazak novih karti.

To se nece dogoditi, klasican primer je novi TR.
Kao prica o cudesnom DX12 i Mantle.
Ovde se zaboravlja Intel kao veliki igrac...koliko im odgovara DX12 i Mantle?

.
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh, sve ide kao sto je planirano. Posto smo se raspisali o AMDu u ovoj temi, bilo bi lepo kada bi neko oziveo AMD temu i tamo najavio datum kada nas ocekuje Polaris arhitektura na trzistu? :)
 
^ Bas tako. Tema je zatrpana glupostima nevezanim. Pratim temu ali je to postalo nemoguce. Ne pisem, ali zato citam tj. voleo bih da procitam nesto novo o Pascalu a ne o vecitoj propasti AMDa.
 
Pa dobro, ne možemo svaki dan pisati novosti o Pascalu, osim ukoliko ne krenemo da izmišljamo ili nagađamo. Bolje je pisati o nečemu drugom nego naglabati u nedostatku informacija.
 
Pa dobro, ne možemo svaki dan pisati novosti o Pascalu, osim ukoliko ne krenemo da izmišljamo ili nagađamo. Bolje je pisati o nečemu drugom nego naglabati u nedostatku informacija.

Bolje je ne pisati nista, ukoliko nema sta da se kaze na temu. Ajde da ovo kaze neko drugi ali moderator ??? :S:

Edit: Verovatno covek hoce da ima 12.000 postova pa nasao ovu temu, jos malo mu fali ali to treba izdrzati. Salim se. :D
 
Poslednja izmena:
Slažem se da je bolje ne pisati ništa, ukoliko nema šta da se kaže na temu. Dilema je da li pisati laži i izmišljotine i naglabati ili pisati o nečemu drugom, ali relativno srodnom. Prvo je bolje od potonja dva, ali objektivno diskusija brzo može da sklizne sa primarne teme, naročito u ovom podforumu gde se teme vuku godinama...
 
Kao sto rekoh, sve ide kao sto je planirano. Posto smo se raspisali o AMDu u ovoj temi, bilo bi lepo kada bi neko oziveo AMD temu i tamo najavio datum kada nas ocekuje Polaris arhitektura na trzistu? :)

A ovde je neko inace najavio tacan datum izlaska Pascal arhitekture? :trust:

AMD je najavio kvartalnu procenu izlaska, ZVANICNO, prikazao funkcionalan Polaris chip dok nV ne samo da zvanicno nije najavila datum nego nije najavila bas nista a pokazala je novinarima onaj fejk u rangu drvenog Fermija svojevremeno, postoji samo informacija s kredibilitetom fudzille da je neko od nekog kome je rekao neko ko je nacuo od nekog cuo kako nV ima gotov chip i da isti izlazi u Aprilu.
 
Oziveo Charlie. Pomislio bi covek da se bavi ozbiljnijim poslom, ali on i dalje ne moze da odoli da ne zapljune nvidiju.
 
Nisam pratio, sta se ocekuje u kategoriji GTX 760? Rebrand ili nova kartica sa HBM?
 
Glasine kazu da nas ceka cela nova generacija, bez rebranda. Da li ce na slabije cipove ici HBM ili DDR6, jos se ne zna.
 
GDDR6 kao standard ne postoji.

HBM2 ce najverovatnije da ima samo najjaci cip, GP100 (Titan i GTX Ti)
Po svemu sudeci GP104 nece biti sa HBM2 i ako su tako na pocetku najavili.
Moje misljenje je da ce i GP104 biti prejak za najjaci Polaris pa je otud i potreba za promenom, slabljenjem performansi i pozicioniranje u srednji visi segment sa priblizno slicnom cenom.

GDDR5X ce se najverovatnije naci na tim karticama koje ce zameniti GTX 980/ 970.

@rAMA

Nije situacija uvek bila takva, to je tako nekoliko godina unazad, pre svega jer se 28nm zadrzao toliko dugo.
 
Prvo su regularno najavili HBM2 za oba cipa GP104 i GP100. Koliko se secam to je Envidija licno rekla.
Sada se vec prica menja, GP104 nece biti sa HBM2 vec sa GDDR5X, to je trenutno aktuelna informacija.
 
A tvoje misljenje se bazira na cemu?

Hahhaha kako cemo se smijati ovoj izjavi kad izadje Polaris :D

Nije svjestan da AMD vec sada ima Polarsi chip i ono sto se sa sigurnoscu zna da AMD ima iskustvo sa HBM, dok Nvidija nije nikad izbacila karticu sa HBM pa ko zna hoce li uopste imati takvu karticu.
Potpuno je za ocekivat da se Polaris pozicionira iznad GP100 chipa.
 
Mislim da je za siroke narodne mase HBM najmanje bitan. Npr. izbace kartu sa DDR5(X) po ceni GTX970, a koja je u igrama bolja ~30%.

HBM karte ce biti za manjinsku populaciju koja zeli da se igra na 4K, ili makar zeli to da proba. Za srednji i nize rangove je nebitan.
 
Poslednja izmena:
Prema specifikaciji, GDDR5X je dovoljno brza memorija čak i za najjače današnje čipove (GM200 i Fiji), tako da sigurno neće biti usko grlo za GP104, tj. taj čip neće videti razliku između GDDR5X i HBM (u igrama sigurno, za profi upotrebu ne znam). Koja memorija će se naći na tim kartama zavisi od cene pre svega, i mislim da je bolje za kupce da HBM ostane rezervisan samo za najjače čipove iz generacije
 
Titan i Ti verzije ce sasvim sigurno biti HBM2, dok za naslednike GTX970/980 niko nije siguran jos ali sve govori u prilog tome da ce one imati GDDR5X. Ono sto je bitno je da oba tabora sto prije izbace svoje perjanice odmah sad na pocetku pa da vidimo sta cemo i u kom smjeru ce se razvijati ta trzisna borba, mada po meni to nece mnogo odstupati od dosadasnjeg modela Kepler>Maxwell.
 
Mislim da je za siroke narodne mase HBM najmanje bitan. Npr. izbace kartu sa DDR5(X) po ceni GTX970, a koja je u igrama bolja ~30%.

HBM karte ce biti za manjinsku populaciju koja zeli da se igra na 4K, ili makar zeli to da proba. Za srednji i nize rangove je nebitan.

Ne znam zasto ocekujete tako mali skok? Sledeca generacija mora da bude znatno naprednija, Paskal treba da bude revolucionarna serija. Ovaj put proizvodni proces nije kocnica.
Karta koja bi zamenila GTX 970 trebala bi da bude bar 50%+ brza.
 
Ne znam zasto ocekujete tako mali skok? Sledeca generacija mora da bude znatno naprednija, Paskal treba da bude revolucionarna serija. Ovaj put proizvodni proces nije kocnica.
Karta koja bi zamenila GTX 970 trebala bi da bude bar 50%+ brza.

Slazem se mora biti skok i to dobar :D
 
Zašto mora biti revolucionaran pomak? Kako unaprediti Maxwell da bi se dobila takva razlika? Proizvodni proces će omogućiti brute force pristup, tj. nabacivanje većeg broja tranzistora. Ali čip iz više klase, tj. GP104 će teško imati više od onoga što sad ima GM200
 
Ne znam zasto ocekujete tako mali skok? Sledeca generacija mora da bude znatno naprednija, Paskal treba da bude revolucionarna serija. Ovaj put proizvodni proces nije kocnica.
Karta koja bi zamenila GTX 970 trebala bi da bude bar 50%+ brza.

Ja ti još jednom ponavljam da se to neće desiti :p

Ako ne budu čekali AMD da izađe prvi, nemoj očekivati više od 30%, a i 30% bi bilo čudo. A ako budu čekali AMD daće par procenata više od onoga što AMD izbaci, osim ako AMD ne izbaci čudo...

Uostalom kada je nV prešla sa 40 na 28nm, nije GTX 670 za 50% tukla GTX 570, a AMD je već imao konkurentan proizvod na tržištu sa kojim se trebalo potući:

perfrel_1920.gif
 
Poslednja izmena:
Može i Maxwell u 28nm više ali im nije trebalo tako da opet sve zavisi od bogalja tj. AMD-a.
 
Sta je AMD kriv sto maxwel nije brzi? pa dosegli su 600mm sa Gm 200 to je koliko znam limit 28nm procesa, ne vidim ja da je tu ista AMD kriv jednostavno nije se moglo vise. Bili su prinudjeni da skresu DP da se sve ugura u ti 600mm

Ovaj put AMD i Nv nece izradjivati chipove u istim fabrikama tako da nece nista zavisti od AMD-a. I jedni i drugi ce biti oprezni pogotovo na pocetku zbog ne zrelosti proizvodnog procesa, moze se desiti mnogo stvari pa da neko omasi i da izbaci lose proizvode dosta ce zavisiti od proizvodnog procesa.
 
Ja ti još jednom ponavljam da se to neće desiti :p

Ako ne budu čekali AMD da izađe prvi, nemoj očekivati više od 30%, a i 30% bi bilo čudo. A ako budu čekali AMD daće par procenata više od onoga što AMD izbaci, osim ako AMD ne izbaci čudo...

Uostalom kada je nV prešla sa 40 na 28nm, nije GTX 670 za 50% tukla GTX 570, a AMD je već imao konkurentan proizvod na tržištu sa kojim se trebalo potući:.



Razumem ja tebe apsolutno, spreman sam na takav scenario samo kazem da bi to bilo potpuno bezobrazno.
Sto se tice GTX 670 naspram GTX 570 poredjenje nije na mestu. GK100 je naslednik GF100. GTX 670 nosi GK104 cip.
U ovom slucaju nomenklatura ne pije vodu. Takodje 16nm ipak daje vece mogucnosti nego sto je to mogao 28nm i svakim nizim procesom proizvodnje veci je prostor za
ostvarenje performansi. Isto tako ne treba zaboraviti koliko igra uticaj arhitekture. Primer vam je Maksvel sa kojim se dobio veoma ozbiljan skok u istom procesu.
 
Poslednja izmena:
Ovo je moglo i na DX12 temu, al ajde ovde. Zanimljivosti sa anad foruma.
Nvidia MegaThread engine is dependent on the software. Maxwell is extremely efficient architecture because it does not have absolutely clue what to with application on hardware level. It lacks hardware scheduling*. Nvidia got rid of that because Fermi, which had HS, was inefficient and hot. Big cache, extremely fast cores, which are able to empty the schedule very fast - thats where comes potential for overclocking, performance etc.

Problem comes when you have Low-Level APIs. To deal with that you have to program whole application just for Nvidia hardware in order to utilize it properly. That is real world. Low-Level APIs brought control over the hardware to the application, not the drivers. Only driver you have is... the API driver. Nothing else there is between the App and the hardware. Nvidia approach to application is giving another layer of abstraction which controls both hardware and software(the application). That is easiest explanation here.

In this case both Kepler and Maxwell can execute a standard multi-engine code, but don't able to run the async compute in the compute command engines, so the async compute jobs will be loaded to the main command engine, and this leads to some not useful context switches. The result will be a dramatic performance degradation with a standard D3D12 multi-engine code. To avoid this situation the devs must use an alternate codepath, that use the compute command engines in a not really efficient way, but this option is better for NVIDIA, or it is possible to not use async compute.
* Nije da ne postoji, već je redukovan i deo posla prebačen na software scheduler
http://forums.anandtech.com/showthread.php?p=38008118#post38008118

Pitanje je sad šta će raditi sa Pascalom i narednim generacijama po ovom pitanju. S obzirom da će se od sada (ok, za godinu, dve) koristiti samo low-level API (DX12, Vulkan), a oni najavili punu podršku za iste. Onda će čip svakako biti složeniji, ali nuditi značajno bolje performanse u DX12 naslovima i ne tako značajno bolje u DX11 igrama. Ovo bi smanjilo perf/watt, dok će ga niži proces podići, tako da je pitanje koliko će biti bolji po tom pitanju od Maxwella
 
Poslednja izmena:
A pitanje je hoce li ijedna karta izaci prija Q4 2016, ovo sto citamo kako ce Pascal u aprilu i to-to su samo zelje fanova realnost je i za AMD i Nv Q4
 
Nazad
Vrh Dno