Šta je novo?

nVidia Pascal

Ljudi, apelujem da se ne prebacuje diskusija na temu pc vs konzole. Govorili smo o tržišnom aspektu uticanja samog postojanja konzola na cene grafičkih kartica, gde je jedan učesnik izneo mišljenje da ne može grafička karta da puno više košta nego što košta danas, pošto su konzole te koje svojom povoljnom cenom destimulišu dalji rast cena grafika.


Ne znam baš da li je tako? Jer ovde jedna ekipa u trci ima dva igrača, jednog u konzolama drugog u PC-u.

Isti đavo, sa aspekta postojanja tržišta. Hoću da kažem da bi PS4 i XBO postojali i da ne postoji AMD APU. Možda bi koštali malo više, ili im ne bi tako brzo padala cena, ali nije APU omogućio postojanje konzola.

Inače, APU se ne podvodi pod grafičko odeljenje, koliko mi je poznato, već pod procesorsko, a to AMD-ovo odeljenje je u žestokim gubicima. Verovatno pare sa konzolnog tržišta dosta znače za AMD, ali ko zna kakav je to dil, sigurno nisu zaradili kao da su prodali toliku količinu u slobodnoj prodaji. To što su u žestokim gubicima najbolje ilustruje - kao što se G@W izrazio - relevantnost tog tržišta.
 
Naravno da bi next gen konzole postojale da nema AMDa. Pa nisu oni izabrali AMD jer su jedino oni nudili zadovoljavajuce resenje, vec verovatno sto su ponudili najbolju cenu proizvodjacima konzola. Da je AMD jedini koji moze da napravi hardver za konzolu onda bi mogli da diktiraju cenu, a kada bi to mogli onda konzole ne bi kostale 400 evra na premijeri.

Samo da se razumemo, nisam se ja uhvatio AMDa. Samo sam se ukljucio u raspravu. Ovo je Pascal tema i po objavi nove vesti, vec drugi post je prica o AMDu. Valjda zato sto se nVidija pridrzava svog plana, dok o novim AMD karticama jako malo znamo. Ja sam siguran da ce Pascal ponuditi 35-50% bolje performanse u odnosu na Maxwell generaciju, nevezano za konkurenciju. Sto se AMDa tice, nisam siguran da ce sledeca generacija kartica uopste ugledati svetlost dana. Shvatam da ste fanovi, ali navijate za Bolton Wanderers.

Edit: Sto se Intel procesora tice i napretka iz generacije u generaciju, budite srecni sto umesto 5% nije -5%. Uz smanjenu potrosnju komotno su mogli i da oslabe performanse par generacija zaredom i opet niko ne bi kupovao AMD CPU. Toliko je velika razlika.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice konzola na zalost zeleni fanova tu je prica zavrsena Nvidija nema proizvod za konzole tu je AMD u potpunosti preuzeo trziste i tako ce i ostati, naredna generacija konzola je AMD-ov teren nema tu polemike.
Amd karte ce ugladati svjetlo dana u 14nm procesu takodjer u istom procesu radice se i procesori, kao slag na tortu i APU -to je kompanija pred kojom se otvara ogromno trziste i koja ce trljat ruke zadovoljno u narednom periodu.

Intel istina diriguje trzistem procesora, AMD proda nesto koliko toliko proda se, Nvidija na tome trzistu ne proda NISTA! - mogu samo da gledaju kako veliki igraci vladaju trzistem.
 
Naravno da bi next gen konzole postojale da nema AMDa.
Nje ovde bilo pitanje da li bi konzole postojale bez amd-a, nego kako cena konzola utiče na cenu gejming hw-a za PC pa i novih pascal kartica. Bilo je pitanje i kako se u toj trci cenovno postavljaju ekipe sa dva igrača u odnosu na one sa jednim igračem.
 
Sto se tice konzola na zalost zeleni fanova tu je prica zavrsena Nvidija nema proizvod za konzole tu je AMD u potpunosti preuzeo trziste i tako ce i ostati, naredna generacija konzola je AMD-ov teren nema tu polemike.
Amd karte ce ugladati svjetlo dana u 14nm procesu takodjer u istom procesu radice se i procesori, kao slag na tortu i APU -to je kompanija pred kojom se otvara ogromno trziste i koja ce trljat ruke zadovoljno u narednom periodu.

Intel istina diriguje trzistem procesora, AMD proda nesto koliko toliko proda se, Nvidija na tome trzistu ne proda NISTA! - mogu samo da gledaju kako veliki igraci vladaju trzistem.

SVe to lepo zvuci dok ne pogledas market share i sve ostalo, onda vidis da AMD jako lose stoji, da NV drzi 80%....na APU prakticno da nemaju nikakve zarade, itd, nazalost, trziste i kapitalizam je cista statistika i tu nema ljubavi
I ja se iskreno nadam da ce 14nm doneti barem neko vidno ubrzanje za AMD pre svega u CPU segmentu kako bi povratio koliko toliko jedan deo trzista, ali zasigurno ne bi ulozio pare u to, vise verujem u LTC nego u AMD ako cemo preko novcanika jer je jedno povratak deo trzista a drugo $$$ :d
 
IMas druze pravo da vjerujes u sta zelis ne moze ti niko to osporit ;) a za market share daj izbaci nam koliko intel proda procesora koliko amd, a koliko Nvidia :D

Haj da vidimo koliko ko proda APU chipova, daj da vidimo koliko je ko prodao chipova za konzole, ajmo brojke za predhodnu godinu.
 
Poslednja izmena:
IMas druze pravo da vjerujes u sta zelis ne moze ti niko to osporit ;) a za market share daj izbaci nam koliko intel proda procesora koliko amd, a koliko Nvidia :D

Haj da vidimo koliko ko proda APU chipova, daj da vidimo koliko je ko prodao chipova za konzole, ajmo brojke za predhodnu godinu.

Toj broj nimalo nije vazan vec zarada po istom, kao i to da NV uzme bar 2x do 3x vise profita na svom GPU-u ako se radi o high end segmentu od AMD, isto vazi i za intel koji sa i7 GULI KOZU od cene i jos ih stancuje na kasicici da bi digao cenu... a AMD ih deli sakom i kapom, a APU-e je prakticno poklonio Microsoftu :)
 
Poslednja izmena:
Intel istina diriguje trzistem procesora, AMD proda nesto koliko toliko proda se, Nvidija na tome trzistu ne proda NISTA! - mogu samo da gledaju kako veliki igraci vladaju trzistem.

TAKO JE!!!

Baš kao što Nvidia isporučuje rešenja za infotainment sisteme u kolima, a AMD na tom tržištu ne proda - NIŠTA! Dotle...

06pKbHZ.jpg



Jbt, pretvoriše me NvidiJota ovi "objektivni" AMDovci i oni siroti ljudi što misle da je "istina negde na pola", ispašće da promovišem kompaniju čiji nastup mrzim, pogotovo prema lokalnim tržištima i medijima...:S:
 
TAKO JE!!!

Baš kao što Nvidia isporučuje rešenja za infotainment sisteme u kolima, a AMD na tom tržištu ne proda - NIŠTA! Dotle...

06pKbHZ.jpg



Jbt, pretvoriše me NvidiJota ovi "objektivni" AMDovci i oni siroti ljudi što misle da je "istina negde na pola", ispašće da promovišem kompaniju čiji nastup mrzim, pogotovo prema lokalnim tržištima i medijima...:S:

Tacno tako Nvidia ne moze nista prodat na trzistu procesora za PC ne moze prodavati svoj hardwer sony-u ni MS-u zato sto nemaju APU jasno ko dan.
Mi ovde govorimo o Gamingu PC i Konzole...

Moram jos da dodam o automobilima komentarisem na drugom forumu :d
 
Poslednja izmena:
Danas realna cena za 970 bi trebala biti 200e max.
Ta kartica sada jedva i 30fps-a postize u novom Tomb Raideru.

Najsveziji test sa techpowerup-a kaze malo drugacije:
1920_1080.png


Sto se tice Nano karte, cena jeste bila previsoka kad se pojavila ali sada nakon price drop-a sa 650$ na 500$ karta ima sasvim lepu cenu cak i samo za te performanse a plus dobijas mini kartu s kojom mozes da pravis neki mini gaming PC.Cak sam je video izlistanu kod nas za oko 62K tj ~ 500-510 e sto je lepa cena, medjutim sad je nema vise, nadam se da se da se pojavi opet po toj ceni. Performance/watt Nano-a jeste skoro na nivou Maxwell-a ali to je AMD postigao tako sto je postavio limit potrosnje na 175W pa karta sa klokovima ido do oko 880-900Mhz kako nikad ne bi presla taj limit a zna se da poslednjih 100-150Mhz performansi najvise izvuce struje. Tako je nVidia mogla iz Maxwell-a dodatno da izvuce perf/watt a verovatno je to i uradila sa ovim mobilnim GTX-om 980 sto ide u laptopove (full GM204 GPU).

Sto se tice konzola tj. Sony cetvorke - radjeni su testovi kad se pojavio Fallout 4: uzeli su konfiguraciju sa nVidia GTX 750Ti kartom i podesili detalje kao na Soniju (cak i malo jace jer nisu mogli neke detalje da nameste na taj nivo). Rezultat je da je na konzoli fps isao oko 26-30 a na PC-ju uglavnom preko 40. Kakav nivo GTX 970, ne zavaravajte se, nije ni blizu toga..
 
TAKO JE!!!

Baš kao što Nvidia isporučuje rešenja za infotainment sisteme u kolima, a AMD na tom tržištu ne proda - NIŠTA! Dotle...

06pKbHZ.jpg



Jbt, pretvoriše me NvidiJota ovi "objektivni" AMDovci i oni siroti ljudi što misle da je "istina negde na pola", ispašće da promovišem kompaniju čiji nastup mrzim, pogotovo prema lokalnim tržištima i medijima...:S:

Tako je, pa onda moraju u drive PX-2 da stave maxwell-a i kazu da je pascal. Sramota ih je koliko im dobro ide :d
 
Ja sam mislio da sam ja najveci NvidiJot, ali sam se zaje..... debelo:D
Inace,
kolko se secam, a jos uvek me sluzi secanje,:smoke:, prve predvidjene cene za 980Ti i Furisu su bile oko 850E, i onda je iznenada izasla 980Ti sa cenom od 650E, sto je bila relativno okey cena. I onda je AMD morao da skrese cenu FuryX iako im to verovatno nije odgovaralo i samim tim je NV stekla vecu finansijsku korist od AMD-a, jer 980Ti kartica dosta manje kosta od FuryX kroz proizvodni proces.....i sada imamo paradoksalnu situaciju, da obe kartice skoro isto kostaju, a 980Ti je dosta jaca( nije u pitanju par procenata:rtfm:) od Furise, a AMD nema mogucnosti da jos smanji cene FuryX jer verovatno ne bi imali skoro nikakvu zaradu......e, to je da se izrazim kosarkaskom terminologijom, greska u koracima od strane AMD-a, ili drugacije, dobar takticko-tehnicki potez sa strane Nvidie;).....
 
Naravno da bi next gen konzole postojale da nema AMDa. Pa nisu oni izabrali AMD jer su jedino oni nudili zadovoljavajuce resenje, vec verovatno sto su ponudili najbolju cenu proizvodjacima konzola. Da je AMD jedini koji moze da napravi hardver za konzolu onda bi mogli da diktiraju cenu, a kada bi to mogli onda konzole ne bi kostale 400 evra na premijeri.

Samo da se razumemo, nisam se ja uhvatio AMDa. Samo sam se ukljucio u raspravu. Ovo je Pascal tema i po objavi nove vesti, vec drugi post je prica o AMDu. Valjda zato sto se nVidija pridrzava svog plana, dok o novim AMD karticama jako malo znamo. Ja sam siguran da ce Pascal ponuditi 35-50% bolje performanse u odnosu na Maxwell generaciju, nevezano za konkurenciju. Sto se AMDa tice, nisam siguran da ce sledeca generacija kartica uopste ugledati svetlost dana. Shvatam da ste fanovi, ali navijate za Bolton Wanderers.

To bi predstavljalo potpun promasaj. Toliki napredak su ostvarili u istom proizvodnom procesu, ovde se ipak radi o znacajnijem prelasku i dosta naprednijoj arhitekturi + HBM2 kao nov memorijski standard.
Jedini nacin da se to desi jeste ako seriju kripluju a masno naplate sto im se po toj logici veoma isplati. Ne bi me cudilo.
 
Sto se tice konzola tj. Sony cetvorke - radjeni su testovi kad se pojavio Fallout 4: uzeli su konfiguraciju sa nVidia GTX 750Ti kartom i podesili detalje kao na Soniju (cak i malo jace jer nisu mogli neke detalje da nameste na taj nivo). Rezultat je da je na konzoli fps isao oko 26-30 a na PC-ju uglavnom preko 40. Kakav nivo GTX 970, ne zavaravajte se, nije ni blizu toga..

Fallout stvarno nije za takva poredjenja. Endzin iz 2006. uz grafiku iz 2008-09. godine. Zahtevnost visoka, optimizacija losa, jedva da vidi vise od dva jezgra.
 
Novi Tomb Raider uz poslednjeg Batmana su jedni od retkih naslova gde su konzole donele pobedu nad gtx 750Ti kombinacijama. Na Batmanu je tu negde, ali uz mnogo ms-a, a na TR baca jedva nekih 20-26 fpsa. Što će reći da je optimizacija za TR na slabijim konfiguracijama problematična.

[YOUTUBE]gGf4SVWEw2g[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]raB8EucfQVM[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]cbV8mk075sA[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]3L-jVhZg0G8[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]JxUPJdcChzE[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]9OE2iI7OLh8[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]ZlkYpNyKCjM[/YOUTUBE]

Jedino Batman:

[YOUTUBE]VzvjjdXzyVs[/YOUTUBE]

i TR koji na 750 Ti jedva drži dvadesetak fps-a na console like podešavanjima, što će reći da je tu problematična njegova optimizacija.


To bi predstavljalo potpun promasaj. Toliki napredak su ostvarili u istom proizvodnom procesu, ovde se ipak radi o znacajnijem prelasku i dosta naprednijoj arhitekturi + HBM2 kao nov memorijski standard.
Jedini nacin da se to desi jeste ako seriju kripluju a masno naplate sto im se po toj logici veoma isplati. Ne bi me cudilo.

Uvek se cedio proizvodni proces kroz 2-3 generacije kartica, nije im sigurno namera da daju sve sada i odmah, pogotovo ne pored nepostojeće konkurencije.

Sto se tice konzola na zalost zeleni fanova tu je prica zavrsena Nvidija nema proizvod za konzole tu je AMD u potpunosti preuzeo trziste i tako ce i ostati, naredna generacija konzola je AMD-ov teren nema tu polemike.
Amd karte ce ugladati svjetlo dana u 14nm procesu takodjer u istom procesu radice se i procesori, kao slag na tortu i APU -to je kompanija pred kojom se otvara ogromno trziste i koja ce trljat ruke zadovoljno u narednom periodu.

Intel istina diriguje trzistem procesora, AMD proda nesto koliko toliko proda se, Nvidija na tome trzistu ne proda NISTA! - mogu samo da gledaju kako veliki igraci vladaju trzistem.

Nvidia je zacenila i tražila daleko veće pare od Sony-a i MS-a po prodatom primerku, amd je pristao na siću i zato i ih ima u konzolama. Da im je gorelo možda bi i pristali na niže margine, ovako im ne znači puno.

http://www.extremetech.com/gaming/150892-nvidia-gave-amd-ps4-because-console-margins-are-terrible
 
Poslednja izmena:
AMD je imao proizvod i mogao je da ga ponudi jeftinije za razliku od Nvidije koja nije imala rjesenje za MS i sony, a sad huskacke teme i placene price to je za neke druge teme.
Cinjenica je da je AMD prodao preko 30 miliona chipova za konzole a da sa druge strane Nvida posmatra kako konkurencija bere prihode. S obzirom da APU ide u nizi 14nm proces jasno je da su naredne konzole AMD-ov teren.
 
Tacno tako Nvidia ne moze nista prodat na trzistu procesora za PC ne moze prodavati svoj hardwer sony-u ni MS-u zato sto nemaju APU jasno ko dan.
Mi ovde govorimo o Gamingu PC i Konzole...

Naravno da može prodavati svoj hardver (GPU, jer ih drugo i ne interesuje, niti prave) i Soniju i Microsoftu, samo što su se oni ovaj put odlučili za AMD. Nvidia ne pravi procesore, nema x86 licencu, ali ima ko pravi procesore, sa i bez x86 licence. Ništa ne sprečava proizvođače konzola da iskombinuju čipove, baš kao što je PS3 imao Cell procesor sa Nvidia RSX grafikom.


AMD je imao proizvod i mogao je da ga ponudi jeftinije za razliku od Nvidije koja nije imala rjesenje za MS i sony, a sad huskacke teme i placene price to je za neke druge teme.
Cinjenica je da je AMD prodao preko 30 miliona chipova za konzole a da sa druge strane Nvida posmatra kako konkurencija bere prihode. S obzirom da APU ide u nizi 14nm proces jasno je da su naredne konzole AMD-ov teren.

Ubiranje ovakvih prihoda bih i ja radije posmatrao sa strane :d

http://ir.amd.com/phoenix.zhtml?c=74093&p=irol-newsArticle&ID=2130467


P.S. obzirom da je samo Sony prodao preko 30 miliona PS4 konzola, a Microsoft još 15-ak miliona, moraš da apdejtuješ broj AMD čipova u njima, stameno branjenje AMD-a će ti biti verodostojnije :p
 
Poslednja izmena:
Upravo ono o čemu sam pričao :)

Enterprise, Embedded and Semi-Custom segment revenue of $488 million, a decrease of 23 percent sequentially primarily driven by seasonally lower sales of semi-custom SoCs. Revenue decreased 15 percent from Q4 2014 primarily driven by lower game console royalties, and server and embedded revenue.

Operating income was $59 million compared with $84 million in Q3 2015 and $109 million in Q4 2014. The sequential decrease was primarily due to seasonally lower sales of semi-custom SoCs. The year-over-year decrease was primarily due to lower game console royalties, and server and embedded sales.
 
Naravno da može prodavati svoj hardver (GPU, jer ih drugo i ne interesuje, niti prave) i Soniju i Microsoftu, samo što su se oni ovaj put odlučili za AMD. Nvidia ne pravi procesore, nema x86 licencu, ali ima ko pravi procesore, sa i bez x86 licence. Ništa ne sprečava proizvođače konzola da iskombinuju čipove, baš kao što je PS3 imao Cell procesor sa Nvidia RSX grafikom.




Ubiranje ovakvih prihoda bih i ja radije posmatrao sa strane :d

http://ir.amd.com/phoenix.zhtml?c=74093&p=irol-newsArticle&ID=2130467


P.S. obzirom da je samo Sony prodao preko 30 miliona PS4 konzola, a Microsoft još 15-ak miliona, moraš da apdejtuješ broj AMD čipova u njima, stameno branjenje AMD-a će ti biti verodostojnije :p

Auuu znaci vec 45M XD golema cifra nema sta Uskocila bi Nvidia odma u posao sa konzolama da ih nije amd potukao jednostavno AMD je imao proizvod Nvidi-a nije mogla biti konkurentna i tu se prica zavsava.
 
nVidia je mogla da proda graficku sa arm chipom kao osnovu za konzolu. Ne treba konzolama x86 procesor. Nego nisu hteli Microsoft i Sony da rade sa nVidijom posto oni ne dozvoljavaju da ih drugi iskoriscavaju, sto AMDu ne predstavlja problem. AMD Microsofts bitch, vec deceniju i kusur.

Edit: Ove konzole su na trzistu tek oko dve godine a vec im nedostaje snage. Sta ce biti za tri-cetiri godine? Mozda bi bolje po njih bilo da nisu bazirali konzole na AMD hardveru.
 
Poslednja izmena:
S obzirom da cvjeta prodaja konzola, vjerovatno ce za 3-4g opet u konzolama da zasija AMD hardver ;)
 
Daleko su 3-4 godine za AMD sa ovakvim (sada već hroničnim, jer traju nekoliko godina) rezultatima...
 
Sahranjuju AMD-e godinama pa nikako da ga zakopaju ;) malo po malo vracaju se iz dugova, sa 14nm proizvodima (GPU / CPU / APU) i milionskim prodajama chipova za konzole, ne vidim da ce se zelje pogrebnog drustva ostvariti ;)
 
Bez jakog AMD-a nema ni jakog pascala, sto se tice CPU-a tu se nvidi-a naravno nista ne pita nemaju licencu, tamo AMD ima teskog rivala kojeg u ovom desetljecu tesko da mogu stici, a pogotovo nemoguce nadmasiti.

Sto se tice ovog GPU segmenta Polaris vs Pascal ocekujem da se zestoko potuku, nadam se da ce to uticati i na cjenu sto je nama najbitnije bez obzira ko voli zeleno ili crveno svi imamo isti cilj da to sto zelimo platimo sto manje.
 
Bez jakog AMD-a nema ni jakog pascala, sto se tice CPU-a tu se nvidi-a naravno nista ne pita nemaju licencu, tamo AMD ima teskog rivala kojeg u ovom desetljecu tesko da mogu stici, a pogotovo nemoguce nadmasiti.

Sto se tice ovog GPU segmenta Polaris vs Pascal ocekujem da se zestoko potuku, nadam se da ce to uticati i na cjenu sto je nama najbitnije bez obzira ko voli zeleno ili crveno svi imamo isti cilj da to sto zelimo platimo sto manje.

Ja sam realniji cak i ako polaris bude na istom rangu kao pascal nace oni zajednicki jezik da se ne potuku i srozaju cene....
 
Edit: Ove konzole su na trzistu tek oko dve godine a vec im nedostaje snage. Sta ce biti za tri-cetiri godine? Mozda bi bolje po njih bilo da nisu bazirali konzole na AMD hardveru.
I PC kupljen pre 2 i po godine za 600+€ (i3 + GTX 760) je zastareo za najnovije naslove, ako neko hoće bolji kvalitet od konzola. Moraš da daš duplo više para od cene konzole za PC da bi ti trajao podjednako dugo. Nije hardver problem, softver je. Tamo onaj jadni Jaguar na 1.6 GHz gura 1080p, a na PC-u ništa bez i3 na 3.5 Ghz :d
 
Ja sam realniji cak i ako polaris bude na istom rangu kao pascal nace oni zajednicki jezik da se ne potuku i srozaju cene....

Ima tu istine, ali ja mislim da je ovo godina u kojoj ce AMD "stati na noge" dovoljno je nek im karte budu dobri rudari (gaming performanse u nivou pascala) i eto prodaje.

Vidit cemo ko ce ugaziti prvi u 14/16nm proces, po obicaju AMD ide korak naprjed, i prvi izbaca karte, ali ovaj put sve su prilike da se GPU-ovi nece proizvoditi u istim fabrikama pa mozda i Nv odluci da izbaci Pascal prije Polarisa. Mozemo samo nagadjat, ali ne ostaje nam nista nego cekanje ;)
 
Ne znam samo kako je to Maxwell fijasko? Serija 9xx se prodaje kao nikad i svi korisnici su veoma zadovoljni (cak i sa VRAM "problemom" kod GTX 970 koja je i pored toga jos uvijek BEST BUY) ali dobro...

Ovde su neki odlutali pa na bar dve strane nemamo kvalitetnu razmjenu informacija...

Elem, kad smo vec kod AMD-a, jedna zanimljiva informacija koju je vecina mozda vec i vidjela : http://senecaglobe.com/advanced-mic...ogy-solutions-holdings-inc-nasdaqmtsi/312668/

Jos uvijek stojim iza toga da je 2016. presudna godina za AMD, zaista im zelim sto vise uspjeha na PC polju.
 
hmm, da se nisi malo zeznuo oko proracuna? moja racunica kaze sledece:
ako uzmemo da zaista postoje ljudi koje se igraju u proseku 4 sata dnevno, i neka udju u visu (plavu) tarifu (ja sam uvek u zelenoj gde je kWh nesto jeftiniji), i neka se uvek igraju u vreme skupe struje, dakle najgori moguci scenario, pa racunica kaze ovako ako je razlika oko 150W (dakle ne 50W kako si ti racunao nego realna razlika u potrosnji) izmedju grafika iliti 1/7kWh:
8.44din*4*365/7=1760din. na godisnjem nivou. ko igra manje (ne znam koji zaposleni moze da igra 4h dnevno u proseku, cak i bilo ko ali ajde), ili ne zalazi u plavu tarifu ili igra i nocu kada je 4x jeftinija struja - ta cifra je mnogo manja.
cene struje sam uzeo odavde:
http://www.servisinfo.com/cena-struje
struja kod nas je dzabe, verovatno najniza u svetu :)

edit: vezano za nano, definitivno je AMD podbacio u ovoj rundi high end kartica, trebalo je to da ide mnogo nize cenovno. epilog je da se GTX970 prodaje na lopate, cak i GTX980 ide ok obzirom na cenu dok se Fury derivati prodaju u tragovima, govoreci o nasem trzistu ako je relevantno uopste za neki uzorak. Nano i Fury X na stranu, obican Fury bi trebalo da nosi prodaju u gornjem segmentu a on je zakazao. cak ne ni on, nego 390 i 390X ali se jednostavno ljudi odlucuju na GTX970 u velikoj vecini slucajeva, posebno u nekoj poslovnoj primeni gde se GPU koristi za 3D modelovanje, na nV cipu se uvek insisitra kada se sklapa masina. to je realnost. u takvoj situaciji, nVidia ne da ne mora da spusta cene nego moze i da ih digne.

much obliged, kad pisem u 5 ujutru :D
 
Nazad
Vrh Dno