Šta je novo?

Nvidia Blackwell arhitektura (GeForce RTX 5000)

^ uvek će biti ko može da priušti. Tako možemo pričati od penthouse od 30 miliona.
 
Cene će brzo doći na iste ove jer sad nema ogromnog lagera aktuelne serije jer nije bilo rudarskog ludila, kao da ste zaboravili šta je napumpalo cene.
Čak su smanjivali proizvodnju ne bi li zadržali visoke cene.
 
nVidia više nije ono što je bila za vreme i pre Korone. Treba da pogledate poslednje nastupe Jensen Huanga, lik je utripovao da je Peter Wayland više od Elon Muska...
Ali to nije baš bez pokrića, jer oni većinski drže tržište hardvera koji pokreće AI revoluciju. Trenutno nVidia ima potencijal da se takmiči sa Microsoftom i Applom za primat u IT industriji za narednih 5 godina. Market cap je dobar pokazatelj ali kada je u pitanju uticaj na industriju mislim da kolo vode Microsoft i nVidia, jer su glavni igrači na AI tržištu.

Tako da, njima je gejming u ovom momentu apsolutno sporedna stvar. Gejming je bio interesantan "maloj" nVidiji dok nisu porasli u tech giganta što su danas. Sada imaju neke druge prioritete. Izbaciće oni gejming kartice ali u ograničenim serijama i po još većim cenama nego sada jer realno gube lovu na prodaji gejming hardvera kada mogu proizvoditi i prodavati specijalizovan hardver na kojem imaju mnogo veće margine zarade.

Ne odgovara ni meni da RTX 5090 košta 4000 evra u Srbiji ali mislim da će to biti realnost...
 
 
@d0minat0r u pravu si 100%. Neće još ništa faliti i da radi na 100c, sećam se gtx 580 sa bloverom radila je kod mene 2god na 96-98c i nije joj bilo ništa.
 
To je vecita prica koju ja ljudima pricam. To sto mi volimo da bude hladno to je nas licni problem to sto mi mislimo njega boli sto se greje, i dobro sto je hladniji cip vise boostuje ali opet sve je to neka margina za vecinu korisnika apsloutno ne interesuje.
 
Ne verujem da su se zeznuli sa hlađenjem kod 4000 serije, pre mi je da su sakrili mini kartice za koje deru cenom.

Volim da bude hladno jer mi je taj podatak direktno povezan sa bukom koju baš i ne podnosim, ništa drugo.
 
Problem je sto im se i konkurencija izgleda umorila. Iz AMD-a su bacili rukavice sto se tice top tier graficke ponude, barem sto se tice 8xxx serije, tako da nvidia sad moze da lupi cenu koju hoce, a isto tako i perfomanse. Od intela i ostalih tek se nece nesto uplasiti.
Mislim da se Lisa i Jensen (CEO AMD i Nvidie) posto su rodjaci, dogovaraju malo oko svakakvih ishoda sto se tice tih proizvoda.

1717077492815.png
 
Jensen drži keynote na ovogodišnjem computex-u u nedelju u 13h, pa možda bude najava za RTX 5000 seriju
 
^ može da priča šta hoće kad nema konkurenciju. AMD je tu posrnuo i mislim da će 5000 serija biti najmanji skok u performansama do sada.
 
^ može da priča šta hoće kad nema konkurenciju. AMD je tu posrnuo i mislim da će 5000 serija biti najmanji skok u performansama do sada.
Kako je rekao poslednji put kada je pričao o AI čipovima, nVidia je bolji izbor od konkurencije čak i da konkrencija svoje proizvode podeli korisnicima za džabe, i u tom slučaju nVidia donosi veću vrednost korisniku :D
 
Kako je rekao poslednji put kada je pričao o AI čipovima, nVidia je bolji izbor od konkurencije čak i da konkrencija svoje proizvode podeli korisnicima za džabe, i u tom slučaju nVidia donosi veću vrednost korisniku :D
Slažem se. Najgore je što mi kao korisnici ćemo morati pretplatiti kartice, jeste nvida bolja i bolja softverska podrška ali iskreno ne vredi te pare. Kažem kao osoba koja je dala 2500€ za 4090.
 
Bas zbog toga što ima dovoljno takvih kupaca cena i nije previsoka, očigledno. Stvore se redovi da ljudi kupe po tim cenama, znači sasvim ok je. Da se to ne dešava, imali bismo drugačiju situaciju.
 
^ iskreno mislim da ove godine neće biti tih redova. Mada 3000 serija je bila nenormalno visoka cena zbog mining, ove godine jedino mogu da zadrže visoku cenu zbog firmi ili pojedinaca koji će uzeti nebitno na cenu zbog posla oko AI.
 
zamolio bih da se ne ide (više) u off-topic
 
Na kraju, Jensen je samo pricao o hardware za AI, uzeo je 4080 super FE da bi uporedio sa nekim serverskim AI ormarom i to je sve ! nema info RTX5080/90
 
To se moglo i očekivati. Ne žure sa objavom
 
Na kraju, Jensen je samo pricao o hardware za AI, uzeo je 4080 super FE da bi uporedio sa nekim serverskim AI ormarom i to je sve ! nema info RTX5080/90
Nema info, jer se jos nista konkretno ne zna...samo lupetaju...
 
iskreno, moze im se
 
Meni se čini da fale igre.
Nema baš neke motivacije za prelazak na 5xxx seriju
 
Nazad
Vrh Dno