Šta je novo?

Nvidia 3000 gde u Srbiji kupiti - cene, dostupnost

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Yojinbo
A koja je fora sa kupovinom komponenti (sastsvljanjem racunara) 6-12 mjeseci?
 
Imam informaciju od juce da ce AMD (TSMC) pojacati proizvodnju GPU cipova koje ce proslediti AIB partnerima, tako da na trzistu u junu-julu treba da se nadje vise custom modela, odnosno generalno vise grafickih u slobodnoj prodaji...
Pitanje je koliko dugo, u kojim kolicinama (jer je potraznja majnera jos uvek velika) i po kojim cenama...
Takodje AMD obustavlja prodaju referntnih modela tada na svom sajtu (verovatno zahtev partnera), sto znaci da cemo verovatno biti osudjenji na "dranje koze sa ledja" dok ne vrisne kriptobalon.
 
Izuzetno sam raspolozen da pomognem nekome i objasnim mu kako da nabavi graficku kada mu je poslednjih 15 postova u temi za rudarenje i kriptovalute...
Nemoj tako... ima nas koji smo poceli da kupujemo kripto jer nismo uspeli da dodjemo do graficke... I krastavac. sad je stvar eskalirala, batalio bih ja, ali ne ide :ROFLMAO:
 
Kao neko ko ima nameru da u toku leta/jeseni obnovi grafički sitem na neki način, prvi put sam danas ušao na ovu temu i vidim da je dobra zahebancija.

Ma koliko je ekonomija zaguljena stvar, sistem ponude i potražnje je nešto što svaki balvan sa dve moždane ćelije može da ukapira. Sve dok kriptovalute donose dobit, dotle će i biti krize sa grafikama. Sve dok ima ljudi koji kupuju za ogromne pare nešto što malo jača solarna oluja može da odnese lagano, ne mogu da se načudim.

Međutim, iako ovo sa grafikama traje tek par meseci, počinju da se javljaju industrije koje od toga zavise. Recimo, igračka industrija koja ubira, za sad, veće pare od Holivuda. To što rudari uzimaju sve zalihe grafika za sada njih ne pogađa previše, ali ako se nastavi ko će igrati, na primer, Elden Ring ako ne može da kupi 3070 ili PS5??? Steam, Epic, RS, svi će imati poveće gubitke zbog kriptovaluta, Sada ne, ali za par meseci ili godinu to može BAŠ DEBELO da ih košta.
Ovo nije situacija za zezanje, ali je najgore što ispaštamo mi kojki volimo igranje na PC-u.
 
^U globalu se slažem sa tvojom analizom, ali ukazujem da ziloti iz oba tabora (kripto i gejming) kupuju GPU ne pitaju šta košta, pa prozvođači na jednoj kartice zarade 100-struko, a proizvođači igra će uvek naćin način da uspore napredak i razvoj igara sa vizuelnog aspekta (lakše je to, nego kvalitetna optimizacija (tu skidam kapu Sony koji je na odličnu optimizaciju PS4 gurao vizuelno prelepe igre sa deset godina starom HW)), taman toliko da se prezupči ova nestašica GPU (jer praktično sve igre i dalje voziš na GPU staroj 5 godina sa 4GB)...

Dakle, da, slažem se da kripto dugoročno šteti gejming industriji...
 
Stete joj najvise nv i AMD sa svojim AIB partnerima koji prodaju majnerima van regularnih distributivnih lanaca, direktno iz fabrike cim napuste traku...
A najvise sa svojom pricom kako cipova nema ili u fazonu "ostalo jos samo par komada.."

nV.jpg

Da su zeleli do sada bi mogli da uspostave neki sistem koji bi omogucio da graficke stignu do gejmera a ne ovako da gledaju samo svoju pozadinu i kvartalni profit.
Kolega @jurodivi okacio kako "strucnjaci" predvidjaju nestasicu cipova i kroz 2023., sto ne sumnjam da se nV i AMD u duopolu vec pripremaju za manju proizvodnju i preskakanje koje generacije kada majning "skart" udari u slobodnu prodaju i podmiri potrebe dela trzista.
Naravno prodavace i dalje kao sada, planski sa vecim cenama/marzom i to ce opet da se razgrabi...
 
Poslednja izmena:
Fotka koju si okačio je bila šala da je pronađeno milion kartica u "zatutenom" kontenjeru.
 
Nadam se da kapiras da je slika i okacena iz zezanja... Ili imas nemacki smisao za humor?


Btw, ako nekome ista znaci koliko cipova isporucuju - za launch 6800xt midnight black ed. ceo kontigent doticnog modela za EU je bio 43 komada, na njihovom EU store-u, odnosno kod Digital Rivera koji je zaduzen za distribuciju za UK i EU
 
Poslednja izmena:
Ajd sad deder, nemo se vadis i prebacujes na dojche humor...
 
Austrijiski ima Schmäh-a... :p

 
pao drop na amd.com Eu... izgleda da sam upecao rx 6800xt midnight black 666e sa isporukom

+edit
Ppal uplata je prosla, ceka se potvrda da su je poslali u narednih par do nedelju dana... Au, ne mogu da verujem
 
Ona je u rangu sa RTX 3080 ?

Au al te ukenjalo :)
 
Yep, negde je i dobija, naravno bez DLSS/RTX price koja me i ne interesuje jos 2-3 godine...

Proveram jos PPal i ne verujem, proslo je...
Izgleda da su planule u roku od odmah, tako da me je us*alo za sve pare...

+edit
mora da se saceka na jos jedan e-mail koji salju u roku od 48h od AMD kao potvrda da je narudzbina prosla i onda jos jedan da su poslali i sa podacima posiljke...fm
 
Poslednja izmena:
Ako je verovati, brojke AMD kartica od veceras koje su otisle (barem sto su clanovi koji su kupili potvrdili)
Restock/hw drop je isao na nedeljom nivou svakog cetvrtka do juce, a od juce krecu sa random dropovima...

6800: 122
6900: 332
6700: 214
6800 XT MN: 2

Znaci ni 700 kartica nije otislo za celu EU ove nedelje...
 
pao drop na amd.com Eu... izgleda da sam upecao rx 6800xt midnight black 666e sa isporukom

+edit
Ppal uplata je prosla, ceka se potvrda da su je poslali u narednih par do nedelju dana... Au, ne mogu da verujem
Sad kad ti obračunaju carinu kao da si je platio 2k evara... ;)
 
Sad kad ti obračunaju carinu kao da si je platio 2k evara... ;)
Posiljka ide iz Holandije, cena je sa uracunatim VAT-om i shippingom u EU...
A ja ne zivim u Srbiji tako da je to finalna cena... Cekam jos poslednju potvrdu na mejl u narednih 48h i status posiljke tj tracking info :)
 
Poslednja izmena:
Ne placa, on je sada Osterajshe junge.
 
Kad pišete neke stvari koje ovde u Srbiji nisu moguće bilo bi korisno da naglasite. Čisto da se ljudi ne nadaju džabe.
 
Mogu da nabave, ali bih ih rebnula carina...

Iskreno ja nisam verovao da je uopste moguce nabaviti graficku, svakako ne po msrp ceni zbog celog ovog stanja/ludila.

Svakako ne sa AMD-ovog sajta, gde su kolicine tek mizerne i ravne izvlacenju na lutriji + zbog botova skalpera/majnera koji i to malo pokupe
Ali je izgleda moguce jer su od juce na sajtu promenili proceduru tako da ne mogu bas tako brzo da se pociste....

Inace jurim vec zadnje ~3 nedelje, cekajuci da "ulovim" drop/restock na njihovom oficijelnom sajtu i nisam video do sada da se uopste pojavljuju karte na sajtu, osim 6700xt na dan launcha i to mozda na par minuta. Procesori se vec vidjaju cesce ali i oni nestaju...

Ko pritom ima mogucnost da prati dropove sa vise izvora, moze da ulovi i sa drugih mesta/prodavnica (amazon fr/de/it) i preusmeri ih rodbini u EU, ako je ima.
Danas sam video da je cesto iskakala 3060ti i 3070 na amazonu, ali ne ispod 700 tj 750+ evra... Bilo je i 3080 ali 1.1k pa na gore...
 
Nisam skoro dva meseca jurio da uzmem graficku, a vidim sad da se nista nije promenilo.
 
Meni je neverovatno da ima ljudi,ne znam kako da ih nazovem...koji ce da istresu duple ili troduple pare svercerima za ove nenormalne cene??? Po meni su proizvodjaci najodgovorniji za celo *ranje zato sto ne isporucuju fizicki kartice,konzole sta god,direktno u radnje. Ovako su napravili citav haos sami a nestasica cipova pod izgovorom plandemije je jos kec na jedanaest. Pogledajte cenovnike nasih "velikih trgovaca". Prvo nema kod vecine nista jace od 1660 ili kako se vec zove a gigatron ima 2060 za 90.hiljada LMAO! Ponegde ima neka 3060 isto po nenormalnoj ceni.
Pa jesu li oni zvanicni "uvoznici" koji nabavljaju robu od proizvodjaca ili su drugi kupujem-prodajem koji se furaju da su neke firme??? Ako oni zvanicno uvoze robu po nekim "msrp" a ne skalperskim cenama,kakve su to onda cene po cenovnicima sa sve nasom "ugradnjom" gde je sve u $ prevedeno u evre plus 20-30% dodatne ugradnje! Znaci svi komtrejdi,gigatroni,tehomanije su samo veliki legalizovani SKALPERI!
Apsolutni lopovluk s kojim bi mogla i neka inspekcija da se pozabavi!
 
Ma baš briga proizvođače, njima je lakše prodati odma s trake 100 komada jednom liku nego da šalju u prodavnice robu. Krivi su ludaci koji daju pare na bitcoin, samo povećavaju globalno zagrevanje a njihov san o necentralizovanoj valuti je odavno ugašen. Moćnici su već krenuli da obrću situaciju kako njima odgovara, kada dođe na red developerima da uzmu malo kinte oni će srušiti bitcon i eto. Ja im ne dam ni dinar više nego što sam dao za GTX1060, pa makar je vozao još 4 godine.
 
Meni je neverovatno da ima ljudi,ne znam kako da ih nazovem...koji ce da istresu duple ili troduple pare svercerima za ove nenormalne cene??? Po meni su proizvodjaci najodgovorniji za celo *ranje zato sto ne isporucuju fizicki kartice,konzole sta god,direktno u radnje. Ovako su napravili citav haos sami a nestasica cipova pod izgovorom plandemije je jos kec na jedanaest. Pogledajte cenovnike nasih "velikih trgovaca". Prvo nema kod vecine nista jace od 1660 ili kako se vec zove a gigatron ima 2060 za 90.hiljada LMAO! Ponegde ima neka 3060 isto po nenormalnoj ceni.
Pa jesu li oni zvanicni "uvoznici" koji nabavljaju robu od proizvodjaca ili su drugi kupujem-prodajem koji se furaju da su neke firme??? Ako oni zvanicno uvoze robu po nekim "msrp" a ne skalperskim cenama,kakve su to onda cene po cenovnicima sa sve nasom "ugradnjom" gde je sve u $ prevedeno u evre plus 20-30% dodatne ugradnje! Znaci svi komtrejdi,gigatroni,tehomanije su samo veliki legalizovani SKALPERI!
Apsolutni lopovluk s kojim bi mogla i neka inspekcija da se pozabavi!
Ma sta kazes. Megatron i tehnodrom uzasne firme. Ko bi rekao!!!
Nego, jel postoji uopste neka lista cekanja za kartice kao sto postoji za PS5 ili je ovde divlji zapad?
 
Moram da primetim , da nasuprot poskupljenju kompjuterske opreme, televizori imaju i dalje pristoju cenu. Neki modeli čak i manju.
 
Jos 2 lepa primera zbog cega su cene (izmedju ostalog) ovakve kakve su...

lol1.jpg



Sa ovakvim rezonovanjem i trebaju cene da idu na 1-2-3k u zavisnosti od tier-a graficke...
Cist FOMO i nista vise, takve ne treba zaliti i treba da ih shishaju...
 
mozda da povecaju na 5k? kad vec ide
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno