Šta je novo?

Hardver Novi računar 2023. zamena za računar iz 2008

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Mitronijee

Slavan
Učlanjen(a)
25.10.2004
Poruke
56
Poena
310
Poštovani

pitanje i savet došlo je vreme da se nabavi nova desktop konfiguracija. Menja se komp iz 2008 ( intel quad core itd...)
U opciji imamm dve konfiguracije pa da pitam za savet

Prva INTEL
Procesor
i5 13600KF ili i5 14600KF ovde negde ipiše da je prvi LGA 1700 a drugi LGA 771 ( da li su to ista ležišta i da li mora druga ploča?)
Ploča
ASUS Prime B760M
Memorija
32GB DDR$ 3600MHz
SSD
Samsung 980 PRO m.2 1Tb
Grafika
GeFOrce RTX 3060Ti MSI

Druga AMD
Procesor
Ryzen 9 7900X3D ili samo x
Ploča
ASUS PRIME X670E
Memorija
32GD DDR4 3600MHz
SSD
Samsung 980 PRO m.2 1 Tb
Grafika
RX 6700

razlika koliko ja dobijam je oko 500EUR je Intel varijanta jeftinija

Uglavnom korišćenje je REVIT i 3d softver
Stara je gurala samo ACAD te je bila dobra do sada ali vreme gazi sve.

Svaki savet bi mi bio dobrodošao
 
Imas li neki okvirni budzet za konfiguraciju?
7900X3D je napravljen kao neki gaming procesor, bolje gledaj 7900X, ima bolje performanse u rendering testovima. Neki Intel ekvivalent bi bio 13700K/14700K ali ni 13600K/14600K ne zaostaju puno za 7900X.
SSD - vise puta pominjani Kingston KC3000
Grafika - Revit bese ne koristi GPU? U svakom slucaju nesto poput 6700XT je sweet spot trenutno ako gledas price/performance ratio
Memorija - 64GB, probaj ako mozes da dobacis cenom za DDR5 (u AMD slucaju samo to i moze, kod Intela moze malo da se ustedi ako se ode na DDR4)
Ploce - apsolutno mozes da ides na B760 za Intel - Asus Prime B760 deluje nesto mrsavo, bolja (i nesto skuplja) je varijanta Asus Tuf Gaming B760. Za AMD - imas kod nas MSI B650 Tomahawk u prodavnicama po OK ceni
 
Oba su LGA 1700 i slobodno idi na 13600 jer je jeftiniji, a isti kao 14600.

Ploča mora malo bolja, po meni.

Samo gledaj kod intela da li su ddr4 ili ddr5 ploče, da znaš koji ram da kupiš.
 
Budžet je rastegljiva kategorija okvir za Intel spisak se kretao oko 1100 a za AMD oko 1500.

TO je neki okvir budžeta. Kućišta monitori tastature miševi se recikliraju :D
 
Da li bi komponente kupovao kod nas i/ili kod severnih suseda?
 
Još jedno pitanje

Rešio sam da idem na Intel varijantu.
Sada ne mogu da utvrdim da li procesore KF ili samo F
Koliko razumem jedni imaju grafiku drugi nemaju ili ima još neka razlika?
 
oba procesora nemaju integrisanu graficku..procesor sa oznakom K ima..ako gledas 14600...a isto je tako i sa 13600..
 
Što se ploče tiče, imaš neke prohteve ili dolazi u obzir bilo šta što će da radi posao?

Kod nas imaš recimo MSI Pro Z790-A WiFi za 220€ u Vipu, bolja od bilo čega u tom cenovnom rasponu.
Ako bi da uštediš, MSI B760 Gaming Plus WiFi za 155-160€ ili ASRock B760M PG Riptide ili ASRock B760M Steel Legend WiFi za oko 180e.
Što se Mađara tiče, ne vidim ništa posebno na Iponu, šta god da uzmeš da je jeftinije nije bolje od one MSI Z790 za 220€ niti je značajnije jeftinije...možda Gigabyte Z790 UD? Raspitaj se za cenu...MSI je bolji ali bi GB trebalo da je nešto jeftiniji.
Od B760 recimo pomenuti PG Riptide ili skuplji Asus TUF...

A grafika...da li ti softver koristi CUDA? Ako koristi, onda NVidia. Koja NVidia, zavisi...koliko koristi VRAM?
 
Poslednja izmena:
na tvom mestu i u toj kategoriji, sve ispod rtx 4070 je promašaj.
 
Ploča bilo bi dobro da ima dva mesta za m.2 diskove ( ako to postoji), i da gura dobro. Nekada je DFI bio aktuelan, sada vidim nema više DFI-a a ni Abita ( ala sam mator :) )
Softver za sada ne koristi CUDA , mada ne znam u kom pravcu ide Adobe?
 
mitronije, od tih starih marki drže se mikrostar i supermikro.
 
Ako si bio zadovoljan Zalmanom uzmi ga i sad (ako ti se sviđa dizajn) ZALMAN CNPS20X, vrhunski kuler po odličnoj ceni.
 
Poslednja izmena:
Još jedno pitanje ili savet
Pošto sam bio lenj ovih meseci došlo je tek sada na red pitanje matične ploče

Da li MSI Z790 TOMAHAWK WiFI
ili MSI PRO Z790-A MAX WiFI

ili nešto treće?

Hvala na strpljenju
 
Ne znam šta jeftinije da gađam.
Trebalo bi mi mesta za dva diska ostalo i nije toliko bitno.
Davno sam se ja bavio ovim sportom. Zato reko da aktiiram stari nalog i da me posavetuju ljudi.
 
Poslednja izmena:
Misliš na dva M.2 NVMe SSD-a? To ima na 99% ploča iz srednje kategorije. SATA sve imaju bar 4.
Što se NVME ili SATA tiče, samo prvi za Windows/OS bi trebalo da bude neki bolji, na ostalim možeš da štediš.
 
Ne znam šta jeftinije da gađam.
Trebalo bi mi mesta za dva diska ostalo i nije toliko bitno.
Davno sam se ja bavio ovim sportom. Zato reko da aktiiram stari nalog i da me posavetuju ljudi.
Imaš kod nas ASRock Z790 PG Lightning za nekih 205-210e, sasvim dovoljno za 14600K. Ili bolju MSI Pro Z790-A WiFi za 240e, non-Max verzija koja je poprilično jeftinija ali svejedno odlična.

Poslužile bi i još jeftinije B760 ploče (ASRock B760M PG Riptide ili Pro RS ATX verzija, recimo), samo je s njima otežan undervolt...
 
Ovu MSI Pro Z790 sam i mislio da uzmem ali je postalo nemoguće naći na domaćem tržištu. Niko je nema na lageru.
A vuče me MSI na nostalgiju :)
Koliko sam nešto gledao Z790 je bolji chpset. Zato bi to i gledao da uzmem.

Zahvaljuem na savetima, lepo si mi rekao još u decembru šta da uzmem, međutim kasne mi osnovne već kupljene komponente te mi ovo nije bilo prioritet. Sada kada sve stiže opet sam se aktivirao ali stanje je izgleda loše sa lagerom.
 
I ja zapravo tražim isto MSI Pro Z790-A WiFi, ali ne mogu nigde da je nađem.

U čemu je razlika zimeđu ove osnovne verzije i MSI Pro Z790-A MAX WiFi?
Samo u WiFi-ju, ili ima nekih drugih razlika? Dimenzija možda i sl.?
 
Ja juče gledah ceo dan, i izgleda da su jedine dve razlike WiFi (Max ima WiFi 7) i maksimalna brzina RAM-a (7800MHz Max i 7200 MHz non-max).
Ostalo je sve isto, mislim čak i broj USB portova. Ja sam se istripovao da ovo "MAX" znači da je veća ploča hahah xD

Kod naših severnih suseda trenutno ima da se nađe za oko 280e, što i nije toliko loše.
A ima i onaj port za flešovanje BIOS-a, što je za moje potrebe, veliki plus u odnosu na ASUS, tako da ću ja vrv. da naručim MAX.
Osim ako se ne javi neko od ljudi koji stvarno znaju stvari, pa me razuveri :D
 
Pazi ja sam rešio da pogledam na sajtu MSI a i mislim da imaju isti broj USB portova ali razlika je u koičini usb 3 portova i njihovim razlikama., Da u pravu si za podržane brzine memorije.

E sada nikako ne spadam u ljude koji starno znaju stvari. Tako da što se mene tiče nastavljam potragu za MSI Pro Z790-A MAX WiFi.
 
Ima kod severnih suseda, oko 280e.
Sad vidim, kod nas ima Z790-A Tomahawk MAX, za nijansu je bolja (ima više portova), oko 300 je, što možda i nije loše, s obzirom na račun, garanciju i sl.
 
Nazad
Vrh Dno