Šta je novo?

Novi fiskalni uredjaji od 2022?

Jos gore je sto skoro svi pausalci moraju da uzmu kase tako da pausala vise i nema.

Ne moraju svi! Advokati, taksisti i veterinari ne moraju... i jos jedna profesija ali ne mogu da se setim koja. Za taksiste kazu da spremaju “specijalne pogodnosti”...
 
Koja je najednostavnija (najeftinija varijanta).
Treba mi majci za frizerski salon
 
Treba sačekati jos mesec-dva da krenu domaći prozivodjaći. Ono što sam čuo je u opsegu od 165-220e zavisno od modela tako da se uklapa u subvenciju, tako da će izbora biti, samo još ništa nije prošlo preceduru.
 
pa to je realno kraj kalendarske godine 😯 predviđeno je da počne od Nove godine, ako sam dobro ispratio

2. Kada počinje tranzicioni period i do kada moram u potpunosti da pređem na novi model?

Trancizioni period će početi 1. novembra 2021. godine. U tom periodu će poreski obveznici moći postepeno da prelaze na novi model fiskalizacije, uz obavezu da svi fiskalni uređaji po prodajnom objektu moraju da budu u tranziciji. U skladu sa Zakonom o fiskalizaciji, obveznici fiskalizacije će biti u obavezi da u potpunosti pređu na novi model fiskalizacije do 30. aprila 2022. godine.

Verujem da će sada sve više ponuda da se zasniva na nekim pretplatama. Nema više godišnjih pregleda, ali mora da bude neka mesena/godišnja naknada i svakako će biti skuplje nego što je bilo.
 
Ne žurite.
Jedino što treba je da vas knjigovođa prijavi za subvencije do kraja januara 2022.
 
*Off-topic
Neko mi je pomenuo od poznaninka da će "morati" da se vode real-time zalihe u buduće.
Vrlo sam sumnjičav ali da pitam ako neko to pouzdano zna.
 
Ljudi jel vi provaljujete kako ćemo loše da prodjemo mi mali privrednici?! Ovo je čista laž da je e-fiskalizacija besplatna. Država daje oko 200 e subvencije, nove kase koštaju tačno toliko, a uz to ide mesečna pretplata od 1900 din. (telekom). Ukoliko se odlučite da izdajete račune preko računara, tableta ili pametnog telefona, onda računajte na mesečno plaćanje licence za program koji je odobren za izdavanje računa. Ja sam našao jedan u ponudi čija cena ide preko 20 e mesečno, https://www.tim-erp.com/ERPX_WEB/L36/loginPage.awp a ne sumnjam da će i drugi biti sa sličnom cenom. Na to dodajte još i cenu internet paketa ukoliko nemate isti, pa će Telekomova ponuda biti još i najjeftinija. Do sada se plaćalo oko 400 din. za prenos podataka za fiskalnu kasu, a sada će biti minimum 1500 din. više. To je skoro 200 e godišnje za fiskalnu kasu, da bi oni mogli da nas nadgledaju u realnom vremenu!
 
Naravno. Cene idu samo naviše.
Ovaj novi sistem bi trebalo da omogući bolju kontrolu poreskih inspektora, sve mi se čini. Videćemo.
 
U Crnoj Gori, tehnički i funkcionalni zahtevi su javno objavljeni i svima dostupni. Svaki privredni subjekt može se registrovati kao proizvodjač SW-a za fiskalizaciju i može registrovati svoj SW koji onda mogu koristiti drugi privredni subjekti. Dakle, ne postoji "sertifikacija" SW-a, nego samo registracija.
Pozdrav
 
Jos uvek nema ni jedne sertifikovane kase ili programa. Ja mislim da ce malo produziti prelazak na nove uredjaje. Idu izbori sledece godine :D
 
*Off-topic
Neko mi je pomenuo od poznaninka da će "morati" da se vode real-time zalihe u buduće.
Vrlo sam sumnjičav ali da pitam ako neko to pouzdano zna.

Za real time ne znam, ali je 1.1.2020. trebalo da bude obavezno robno, ali se odustalo.
Ako si zadužio zelenu lopaticu, moraš da prodaš zelenu, ne možeš da kucaš crvenu lopaticu.
 
Jos uvek nema ni jedne sertifikovane kase ili programa. Ja mislim da ce malo produziti prelazak na nove uredjaje. Idu izbori sledece godine :D
Kako onda telekom nudi njihov eFiskal uredjaj ako nije sertifikovan? Jos na sajtu stoji obavestenje: "pozurite rezervacija traje do 1. novembra!" 😄
 
Ljudi jel vi provaljujete kako ćemo loše da prodjemo mi mali privrednici?! Ovo je čista laž da je e-fiskalizacija besplatna. Država daje oko 200 e subvencije, nove kase koštaju tačno toliko, a uz to ide mesečna pretplata od 1900 din. (telekom). Ukoliko se odlučite da izdajete račune preko računara, tableta ili pametnog telefona, onda računajte na mesečno plaćanje licence za program koji je odobren za izdavanje računa. Ja sam našao jedan u ponudi čija cena ide preko 20 e mesečno, https://www.tim-erp.com/ERPX_WEB/L36/loginPage.awp a ne sumnjam da će i drugi biti sa sličnom cenom. Na to dodajte još i cenu internet paketa ukoliko nemate isti, pa će Telekomova ponuda biti još i najjeftinija. Do sada se plaćalo oko 400 din. za prenos podataka za fiskalnu kasu, a sada će biti minimum 1500 din. više. To je skoro 200 e godišnje za fiskalnu kasu, da bi oni mogli da nas nadgledaju u realnom vremenu!
Ovo je program za zahtevnije firme, sta ce meni ovo za servis racunara gde cu da kucam samo servis? Meni ovo nema logike da se placa ovoliko, pa zatvorice se ko zna koliko pausalaca, bravo ministre, bravo predsednice ali idu izbori pa daj da ih menjamo onda.
 
Nije sve tako sivo :D

evo prepisane racunice za MTS ponudu, sa prve strane teme - pod uslovom da se nije nesto promenilo
  • 23.500 (uredjaj, jednokratno)
  • 7.800 (aparat za kartice, jednokratno)
  • 900 (mesecna usluga za kartice) + 1.900 (mesecna naknada za uslugu, za koju nema opisa pa je pretpostavljam da je NET + dezurstvo call centra)
 
@djalf za mali broj računa će sigurno postojati neko free rešenje. Biće ti potreban pristup internetu i kakav god štampač. Ako radiš 5 računa dnevno, nije mnogo bitno da li se na štampu istog čeka 2 ili 12 sekundi.
 
Nemam ja ništa protiv nadgledanja. Zapravo, voleo bih da se svi u maloprodaji ponašamo kao da smo pod nadzorom 24h, samo neka nam omoguće normalne uslove za rad i da me ne drk@ju.

Evo danas sam dobio račun za neku izmišljenu homologaciju, u EU je nema, u SAD je nema, više nego što smo na tim proizvodima napravili razliku u ceni za taj period. Ne zaradu, već razliku u ceni, pre odbijanja troškova. Eto im je subvencija za e fiskalizaciju, ne treba mi...
 
I Telenor nudi svoje uređaje u saradnji sa Galebom:
 
Neko rešenje za mikromarket sa jednom kasom, poželjno Linux kompatibilno, bez mesečnih licenci? Plati i vozi.
 
Za sada ne postoji, svi naplaćuju mesečno korišćenje LPFR-a, bio on hardverski ili softverski.
 
Samo obratite paznju na stampace ( ako koristite svoje ), LPFR ima neka obavezna polja koja vraca na cirilici pa proverite da li stampac ima tu mogucnost.....
 
Pročitao sam celu temu, ja sam skoro saznao da me hvata ova fiskalizacija. Knjigovodja mi nista nije javio, pa će sad biti sve na brzinu.

Ja sam pausalac, delatnost 4939 prevoz putnika u kopnenom saobraćaju. Da li neko zna dal ja mogu da imam neku fixnu kasu ili neku bežičnu koju bi nosio u kolima i izdavao racun na licu mesta? I da li uopšte mogu da imam kasu koja nema štampu nego da šalje racun na e-mail npr?
 
Pa možeš i jedno i drugo, šta god ti je zgodnije, bilo prenosna bilo u objektu. Kasa bez štampača ne postoji, neki program za telefon je ono što ti tražiš, mada nisam do sada video ni jedno rešenje koje ima opciju da štampa PDF i šalje na mejl umesto fizičke štampe na papiru.
 
Da, za telefon neka app bi bila idealna, a mislite da ne mogu samo da saljem na mail, nego i da dam papirni isečak? I u slučaju gde bi imao kasu i kao opcija samo app na telefonu?

Bdw bio sam malopre do telenora i mts, oni u sustini i ne znaju šta prodaju. Ima neki info o kasama tim i to je to. Kazu imamo 4 vrste kase ali ne znaju razlike izmedju kasa I specs.

Jel se zna kako će te kase funkcionisati sa internetom? Verovatno će se u njih ubacivati neka sim kartica sa paketom kod operatera? Ili mozda pivezivanje Wi-Fi?
 
Bio sam na par prezentacija, obuka za nove fiskalne uredjaje. Za sada nece omoguciti instaliranje android aplikacija na mobilne telefone. Svi modeli koje sam ja video imaju mogucnost ubacivanja kartice zbog interneta ali i Wi-fi ili Lan prikljucaka za one koji vec imaju internet u lokalu.
 
Nazad
Vrh Dno