Šta je novo?

Nove informacije o Mac OS X Lion 10.7

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

dooyo

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2008
Poruke
535
Poena
330
http://www.apple.com/macosx/lion/

Ja i dalje ne vidim da Lion donosi nešto pametno, ali to je samo moje mišljenje. Još uvek nema nikakvih informacija šta je "ispod haube".
 
Poslednja izmena:
"Lion requires hardware with a Core 2 Duo processor or better" Znači opraštamo se potpuno od 32-bit OSX-a.


A ovo je već novina:

"Simply a better server.
Lion Server is now part of Mac OS X Lion. It’s easy to set up your Mac as a server and take advantage of the many services Lion Server has to offer.
."
 
Poslednja izmena:
Apps i folderi mi se dopadaju, sadašnji način organizovanja aplikacija je manje intuitivan nego što bi to moglo - čemu mali prozor za aplikacije kad može da bude na celom ekranu? Ja zbog toga sve i pokrećem iz Spotlighta. Ne znam koliko će izgubiti na jednostavnosti sa ovim Master Control delom, jer ne koristimo svi njihov iPhoto i iCal, nego druge programe za slike i Office...

Ali ok, kao što danas ne koristim pola stvari koje su zamislili, tako neću ni ove... Čekam da stigne novi MBP pa da ga zamenim, tamo u aprilu, recimo...
 
Pa ne znam meni se baš nešto i ne dopada previše to razvlačenje ikonica po celom ekranu. To je u principu ok za uređaje sa manjim ekranima, znači za iPhone iPad i eventualno ovaj najmanji Air. Međutim kada su desktop mašine u pitanju ovo mi nekako izgleda kao 5. točak. Deluje je mi nekako previše usiljeno i nakalemljeno, a i ne vidim baš previše razloga za tim obzirom da dole već imamo dock koji je uvek prisutan i u funkciji. Bolje da su doradili staks, tačnije ugradili u staks još neke dodatne opcije i poglede koji bi nam omogućili da fleksibilnije i plastičnije organizujemo aplikacije po grupama. Na idividualniji i svakako intuitiviniji način koji bi mogao da zadovolji najširi auditorijum. U principu ok je da postoji i ovo, ali samo kao opcija pa kome odgovara neka vozi tako... U stvari ovo je kad malo bolje razmislim i mogla da bude jedna podvarijanta recimo nove stack opcije ili jedan novi pogled za stack. Ovako... eh, heh... :trust:

Generalno i to moram reći, ne dopada mi se način i put kojim su krenuli da slažu i ugrađuju elemente u OS X. Ako ovako nastave ispašće to na kraju jedan kupusarnik, svega i svačega i to uglavnom koliko vidim polovično ispeglanog ili nedorečenog... Daj Bože da barem ove animatike koji su već tu ugađeni u sistem, osveže malo i ispeglaju odnosno dorade kako bi radili konačno savršeno glatko i kako bi trebalo...
 
Poslednja izmena:
Što se mene tiče, Dock + Expose + Stacks (Grid View) i to je to. Ne treba mi ništa više. Jedino Spaces ponekada... A ovo sada je zaista kupus salata.

I dalje tvrdim da Lion ne donosi ama baš ništa novo. Jedino onaj deo oko Lion Servera mi je zanimljiv, ali ostaje da vidimo i cenu...

Možda ćemo dobiti Mac OS X Home Premium, Mac OS X Ultimate i još poneki...
 
Ha, ha, ha... ovo ti je dobra insinuacija na kraju komentara... :D

U stvari, jedina stvar koja je meni zanimljiva u iOS-u i cenim da bi dobro izgledala i funkcionisala i u OS X-u su zapravo animatici u okviru aplikacija kao što je ono rasklapanje postera prilikom startovanja nekog video materijala i tome sl. Sad stoji da su to šminkerske stvari koje ne znače baš puno, ali eto... možda zarad neke uniformnosti i logike funkcionisanja cenim da bi to imalo prođu i praktično bilo ok. Možda još poneka sitnica tipa smooth scrolling i eventualno ta touch screen/pad opcija (koju će i ugraditi po svemu sudeći)... A kad je izgled samih prozora u pitanju eventualno da konačno otvore mogućnost menjanja osnovne teme. OS X izgleda lepo i svedeno, ali malo zna da dosadi to posle nekog vremena, pa računam da bi bilo fino da možemo da izaberemo neku skoro potpuno belu ili crnu temu (nalik osnovnom meniju na Apple-ovom sajtu) pored ove sive koja već postoji, što mislim da bi bilo sasvim ok i primereno filozofiji koju gura OS X, a i prilično sam siguran da bi se to itekako dobro uklopilo u kopletan dizajn. Sve ostalo je trebalo da ostane tako kako je, a maksimalna pažnja usresređena na perfomanse, optimizaciju i ostale slične stvari koje nama svima u principu i najviše znače u radu. iOS da bude to što je, a OS X dosledan svojem nekom konceptu i filozofiji... Nego, ajde... sačekaćemo da vidimo šta će ispasti od svega na kraju i kako će sve to skupa zbilja da izgleda i funkcioniše u praksi!
 
Poslednja izmena:
@Vlada>>>
Ja baš mislim da se OS X kreće u pravcu "osvežavanja i fejsliftinga" samo bojažljivo. Osluškuju se korisničke reakcije na preliminarne informacije o budućim izmenama. Prestalo je vreme kada su OS koristili samo profesionalci, procenat korisnika se uvećava na stranu privatnih korisnika. Samim tim ta sterilnost i jednostavan dizajn mora da se promeni i toga je Apple svestan. Svi ti privatni korisnici očekuju nešto po filozofiji iOS jer obično već upotrebljavaju iPhone, iPad, iPod...

Nekada smo računare koristili kao trend a sada je to potreba, lični predmet i svaka kastomizacija je dobrodošla kao i jednostavna integracija sa ostalim Apple uređajima.
 
Skida se, pa ćemo da vidimo šta je i kako je...
 
Poslednja izmena od urednika:
I ja se iskreno govoreci plasim gomile bombasticno nazvanih mogucnosti i "inovacija". Ove iOS mogucnosti ne vidim kao neki napredak... ja na desktopu ne drzim nista, sve trazim preko QuickSilvera, Stacks-a ili Dock-a.

Finder i Dock bi trebali da se dorade kao i desktop ali ne ovako kako oni to rade - koji ce mi djavo iOS folderi tu?
Performanse, optimizacija i resavanje memory leak problema kao i novi FS bi po mom misljenju trebali da budu cilj nove verzije.
 
Finder i Dock bi trebali da se dorade kao i desktop ali ne ovako kako oni to rade - koji ce mi djavo iOS folderi tu?
Performanse, optimizacija i resavanje memory leak problema kao i novi FS bi po mom misljenju trebali da budu cilj nove verzije.
Mislim da je poslednje navedeno i cilj nove verzije a ostalo je šminka i bilo bi lepo da može da se uključe/isključe te opcije skrolovanja desktopa i ostali novi dodaci. Nisu svi korisnici isti, ne vole isto.

A za Finder i Dock se slažem a nema nigde do sada da je nešto rađeno na tome. Možda je to iznenađenje!!! :)
 
I ja se iskreno govoreci plasim gomile bombasticno nazvanih mogucnosti i "inovacija". Ove iOS mogucnosti ne vidim kao neki napredak... ja na desktopu ne drzim nista, sve trazim preko QuickSilvera, Stacks-a ili Dock-a.

Finder i Dock bi trebali da se dorade kao i desktop ali ne ovako kako oni to rade - koji ce mi djavo iOS folderi tu?
Performanse, optimizacija i resavanje memory leak problema kao i novi FS bi po mom misljenju trebali da budu cilj nove verzije.

Yep, nadam se da ce raditi malo i na onome ispod haube a ne samo na sminkanju, krajnje je vreme. Kolko sam ja uspeo da saznam, podrzan je Open GL 3.2, juhu.
 
Ochekivati drasticne promene na OS X je isto kao ocekivati da naslednik vec ekonomicnog automobila troshi duplo manje...
 
Ochekivati drasticne promene na OS X je isto kao ocekivati da naslednik vec ekonomicnog automobila troshi duplo manje...

Ne ocekujem drasticne promene, ocekujem ispravke postojecih problema (ovo je software, ne hardware), a ne samo sminkanje ko sto i napisah u prethodnom postu.
 
Ochekivati drasticne promene na OS X je isto kao ocekivati da naslednik vec ekonomicnog automobila troshi duplo manje...

... ali zato mozes da ocekujes da ima bar malo bolje farove i da ne pocne da skripi nakon godinu dana voznje kao i da ima malo kvalitetniji enterijer :)
 
Skida se, pa ćemo da vidimo šta je i kako je...

Dooyo, jesi li uspeo da instaliraš ovaj developer prview? Kod mene to nešto ne ide za sada... Javi mi način na koji si uspeo da ga staviš u pogon, ako si uspeo naravno...
 
Nisam uspeo da ga instaliram...
Pokusao sam sve moguce sto mi je palo na pamet i svaki put dobijem instant restart. Nema KP, samo restart.
Navodno ga je nemoguce pokrenuti sa postojecim Chameleon-om, ali izgleda da moze da boot-uje instaliran sistem sa "Real" Mac Hdd-a.
To cu probati sutra ako uhvatim vremena, pa ako radi upload-ovacu image negde.
 
Ja ga instalirao na iMac-a, tj. na xterni fw800 hard disk (imam sad četiri particije: Tiger, Leopard, Snow Leopard, Lion - zlu ne trebalo, da može da se podigne sistem).
Radi fino, glatko, nema nekih problema (bar ih ja nisam do sada našao), interfejz je upeglan (malo me podseća na Win - glazura), ima nekih finih promena (kliknite na about this mac, pa more information), jedino mi mišonja Logitech bluetooth ne radi baš tako glatko kao kod SL.
Uveče ću malo da se igram sa server opcijama (sad klinac igra Angry Birds, a ja kuckam sa MacBook-a), zanima me kako su to implementirali i da li će sada svaki OS X da bude i Server.
 


Tu je. Na USB hardu, vezanom za MacBook. Ima sitne bug-ove, ali ipak je beta softver. Prva stvar koja mi se nije svidela je ta da je plava pilula uklonjena sa prozora. Na njenom mestu nalazi ili dugme za fullscreen ili meni za pregled verzija dokumenata.
 


Tu je. Na USB hardu, vezanom za MacBook. Ima sitne bug-ove, ali ipak je beta softver. Prva stvar koja mi se nije svidela je ta da je plava pilula uklonjena sa prozora. Na njenom mestu nalazi ili dugme za fullscreen ili meni za pregled verzija dokumenata.

Ajd molim te probaj da Boot-ujes na Hackintosh-u.
 
Nema govora da se digne. Chameleon je nemoćan. Ne može ni instalacija da se pokrene. Sevne jabuka na delić sekunde i restart. Neko bi morao da eksperimentiše sa kextovima, DSDT-om...

Ma pojaviće se Hack kad tad. Tako je bilo i sa Snow Leopard beta verzijama.


EDIT: Neka moja zapažanja:

Instalacija skida nešto sa interneta. Verovatno je zbog toga veličina instalacije (.dmg fajla) primetno manja nego kod SL. Proces instalacije je sada isti kao instalacija Windows-a. Prvo kopira stvari na instalacionu particiju (a i skida sa neta), posle restarta instalater pokrenut sa nje dovršava instalaciju.

Pa pošto je Apple bacio resize prozora sa bilo koje strane, sad hejteri ima da legnu na tastature. :D

Ja ću samo da kažem da mi se sviđa što su to stavili.
 
Poslednja izmena:
LOL za resize prozora. Nekada i tvrdoglavi popuste. Kolika je instalacija? ne znam da li da probam, da li ima smisla na neki USB disk, pošto firewire nemam. Eh, da imam Thunderbolt SSD :D
 
Bila bi fora da ga instaliram na HDD, ali da na njega prebacim bekap svog sistema, kompletnog, sa softverom... i onda da vidim kako radi.
Ovako, clean install, kapiram da radi dobro...
 

izgleda bagovito,mada s' obzirom da je beta,nista strasno.
 
Ne baguje to Lion. To je do programa za snimanje ekrana, nema ništa od tih artefakatak koji se vide.

A Apple je počeo da skida snimke sa YouTube-a. :whip:
 
znam znam,nisam mislio na to,vec rename foldera (pri grupisanju aplikacija),puca desktop :p I jos nesto ovaj reche :p
 
Ne baguje to Lion. To je do programa za snimanje ekrana, nema ništa od tih artefakatak koji se vide.

A Apple je počeo da skida snimke sa YouTube-a. :whip:

Skidaju snimke??? Pa šta su kog đavola puštali ovu betu onda?
 
Мени се свиђа шта сам видео на сајту, побољшани gestures за Мекбук, много добра ствар.
 
Ma to su sve zezalice za prenosne mašine i ne znači puno desktop korisnicima...
 
Logutech ima onaj super miš za igrače MMORPG sa 9 dodatnih tastera. Taj je ko poručen za Mac OS X (posebno za Lion), ali kad bi Logitech počeo da pravi Mac drajvere za igračke miševe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno