Šta je novo?

Nostrifikacija diplome i rad u Nemackoj

Aplikacija se zove Bruno. Sjajna aplikacija.
Što se tiče povrata poreza, pravi sa rotiteljima ugovor da ih izdržavas, svaki mesec im preko WUniona šalji pare i čuvaj papire od toga, ima 3 papira koja se overavaju u poreskoj u Srb i na konto toga možeš da izvučeš lepu sumu svake godine.

Za ostalo pitaj šta te zanima.
 
Aplikacija se zove Bruno. Sjajna aplikacija.
Što se tiče povrata poreza, pravi sa rotiteljima ugovor da ih izdržavas, svaki mesec im preko WUniona šalji pare i čuvaj papire od toga, ima 3 papira koja se overavaju u poreskoj u Srb i na konto toga možeš da izvučeš lepu sumu svake godine.

Za ostalo pitaj šta te zanima.
Ajd' malo detalja šta, kako, gde, koliko se isplati.
Buraz je u Nemačkoj, a roditelji ovde, ako mu se isplati, verujem da bi bio spreman za ovu akciju jer non-stop kuka koliko da za porez u Nemačkoj.
 
Otprilike je to što sam napisao. Naravno, roditelji moraju da budu nezaposleni ili penzioneri, popuni se ta trolisnica ( mogu da je postavim i ovde u pdf formatu ), to se overi u opštini prebivališta roditelja. Svaki mesec podigneš sumu novca ( npr. 400€ ) i šalješ Westernom ili ako donosiš lično sačuvaš autobusku kartu ili račun od vinjete da bi dokazao da si išao da odneseš ( mada to zavisi od pokrajine u DE u kojoj se nalaziš, neke traže dokaz a neke ne ). To sve predaš steuerberateru, on to posle računa i šalje Poreskoj upravi. Što se tiče isplativosti, kolegi su prošle god vratili oko 1500€ samo na konto toga.
Još jedan način da vađenje para od porez su troškovi puta. Svaki odlazak na posao ako je duži od 20km u jednom pravcu, je podložan povraćaju poreza za gorivo. To ne znam kako funkcioniše u praksi jer tek od 01.01. ove godine putujem 50 km svaki dan u jednom pravcu na posao ali znam da ti treba potvrda od firme da radiš tu i tu, a da živiš gde živiš ( tražiće meldbestätigung - potvrdu o prijavi mesta boravka ) i trebali bi da isplate 0.3€/km u jednom pravcu. Meni koji dajem 500-700€ na gorivo svaki mesec, kontam da će vratiti oko 2k€ na konto toga ali to ću znati sledeće godine u aprilu negde.
 
^ Ajd' ako možeš okači i taj PDF da ne lutamo...
I još, znam da nije pristojno pitati koliko je slao, ali gde je tu isplatljivost ako je slao 400€ mesečno, a dobio povrat 1500€? Znam, ovako je i pomogao roditelje i od države povratio 1500€ koje nikad ne bi ni video, ali treba tu dosta kalkulacija od kako iskreirati budžet sa 400€ manje mesečno do propratnih troškova prenosa novca...
 
Povracaj poreza je super stvar dok ne nadjes bolje placeni posao ili dobijes vecu povisicu pa onda moras vracati porez drzavi koliko ti odrede.
Kolega nemac je presao kod nas i dobio 600e vecu neto platu, posle god dana na obracunu poreza je morao da vrati drzavi 1800€.
Kolega italijan je presao na 1100€ vise + mu zena pocela.raditi - 2700€ morao da vrati.
Licno nikada to nisam radio iako je navodno obavezno jer je igra macke i misa tj nece te dirati dok vide da treba da ti daju pare. Posto se povracaj moze raditi 4 god unazad, cak i pri vecoj zaradi me nisu dirali jer i da mi odrede neku cifru, povracajem od 4 god debelo naplacujem to. Jasna je shema.
Jeftiniji stanovi uglavnom zavise kako je opstinski regulisano, treba otici u opstinu i pitati koje tacno pogodnosti nudi data opstina.
 
@Čika_Kure
Pa vrate ti to mama i tata posle u koverti. Mislim da su zbog ovakvih malverzacija Norvežani ukinuli tu pogodnost.
 
@DukeLander ako sam dobro razumeo, nikad nisi tražio povraćaj poreza? Mislim da si u obavezi to da radiš, tako sam čuo i da max. 3 godine je rok.
A što se tiče tih 400e, kad pošalješ tvojima, ti te pare uzmi kad odeš i svakako si u dobitku. Kao što Mitar kaže, Norvežani su to ukinuli. PS. Troškovi slanja WU preko aplikacije su 4.95€ do 1000€ ako se ne varam
U prilogu je ta trolisnica iako ima 4 strane.
 

Prilozi

  • unterhaltsbescheinigung_serbisch_01 (2).pdf
    142.6 KB · Pregleda: 15
ako sam dobro razumeo, nikad nisi tražio povraćaj poreza? Mislim da si u obavezi to da radiš, tako sam čuo i da max. 3 godine je rok
Jesi u obavezi ali sam naveo primer kada "nisi". 4 god je max. Nemoj nista da cujes vec pronadji, procitaj, odes u Finanzamt i pitas, besplatno je.
 
@TheWickerMan
Hvala na odgovoru.
Mislio sam generalno cake za legalno izvlačenje više novca od poreza, a i za život ovde. Npr, povraćaj poreza možeš uzeti i za telefon ako dokažeš da ti je neophodan za posao (npr dežurstva u bolnici gde moraš biti dostupan 24h na telefon).

Što se tiče slanja para, WU on je krimnalno skup. Do 1.000€ jeste provizija od 3,9€, ali je zato kurs kriminalan (1€=112,38 dinara). Dakle, ako šalješ 1.000€, ti ćeš WU dati 1.004€, a tvoji u Srbiji će primiti 955€. Dakle, ~50€ (45€+4€) im daješ. Efektivno to je provizija od ~5%! Možeš proveriti na WU sajtu, a evo i slike upravo sam probao. Ako primalac preuzima u kešu, onda je kurs nešto bolji (116,3978), ali je onda provizija 11,9€ pa se opet gubi efektivno 22€.
Mislim da je Azimo povoljniji (ne mogu da izguglam trenutno tačnu sumu), a za prve dve transakcije nema provizije bez obzira na iznos.

1630585789686.png
Povracaj poreza je super stvar dok ne nadjes bolje placeni posao ili dobijes vecu povisicu pa onda moras vracati porez drzavi koliko ti odrede.
Kolega nemac je presao kod nas i dobio 600e vecu neto platu, posle god dana na obracunu poreza je morao da vrati drzavi 1800€.
Kolega italijan je presao na 1100€ vise + mu zena pocela.raditi - 2700€ morao da vrati.
Licno nikada to nisam radio iako je navodno obavezno jer je igra macke i misa tj nece te dirati dok vide da treba da ti daju pare. Posto se povracaj moze raditi 4 god unazad, cak i pri vecoj zaradi me nisu dirali jer i da mi odrede neku cifru, povracajem od 4 god debelo naplacujem to. Jasna je shema.
Jeftiniji stanovi uglavnom zavise kako je opstinski regulisano, treba otici u opstinu i pitati koje tacno pogodnosti nudi data opstina.
Ovo je izvučeno iz konteksta.
Pri promeni klase (recimo te osobe kojoj je supruga počela da radi) ili povećanju plate, mora da se prijavi to finansijskom. U slučaju lekara to uglavnom radi sama bolnica (za povećanje plate, po završetku aprobacije, početku specijalizacije...), dok za supružnike mora svako sam da prijavi to finansijskom. Te kolege to nisu uradile, pretpostavljam nenamerno jer nisu znali (birokratija je mnogo gora ovde nego kod nas, sve moraš sam da radiš), pa im je na kraju godine sve to došlo na naplatu. Nisu oni u nikakvom gubitku sa povećanjem plate, nego jednostavno taj neki procenat od povećanja plate bukvalno nije bio oporezovan, a trebalo je da ode na porez (recimo) 30-40%.

Bolje je sve uraditi odmah kako bi se izbegle neprijatnosti. Još treba posle X godina da ispadne da je ta neka osoba radila utaju poreza...
Ja bih ti predložio da daš nekome da ti to obračuna, ima i onih koji taj obračun rade na crno, ali sve ide preko preporuke, čak ima i aplikacije za to (samo se preko nje mnogo manje poreza izvuče, tj gore je po tebe jer ne uzima sve pogodnosti u obzir, npr nemaš opciju da te je supružnik izdržavao dok nisi došao na spajanje porodice za šta je potreban samo ugovor o stanu za supružnika u Srbiji...). Ako si ti kojim slučajem dužan poreskoj, bolje da to saznaš ranije nego kasnije.
 
Odakle da pocnem...previse losih informacija imas.
Online Western Union je jako jeftin, 1,9e do 5000e. Stavi da se podize u evrima, nista ne gubis na vrednosti, to radim vec godinama.
Sve sto je bitno za zivot, osim namirnica, se moze raditi povracaj poreza. Renoviras stan, dobijas porez nazad od ulozenog materijala. Kupio si namestaj-povracaj. Dete ti krece u skolu-povracaj od ulozenog za skolu itd itd...
Ne trebaju ti aplikacije i Steuerberater-i, odes u Finanzamt i odradis sa njima sve, cak ce te savetovati sta sve mozes i to je sve free, zato postoje.
Kolege su nemci koji su rodjeni ovde, od njih sam sve cake pokupio i rupe u zakonima koje se nigde ne pisu.
Takodje nemas ti sta da prijavljujes povisice, zasto bi pobogu kada ti automatski skidaju porez sa bruto zarade?
Svaka promena je automatski obracunata. Promena poreske klase takodje nista ne menja osim neto iznosa.
Vec sam kroz sve to vise puta prosao.
Na povracaj poreza gledas kao uslugo od drzave, koju ce ti naplatiti ako dodje do vece promene na bolje kod tebe, jer si do tada koristio njihovu uslugu da ti bude bolje, laicki objasnjeno.
Takodje je poreski sistem automatski, ne sedi niko i ponaosob kontrolise ljude. Cim pocnes da strcis, eto pisma da se javis na razgovor.
Takodje ovo nije utaja poreza u mom slucaju, samo ne koristim tu pogodnost jer znam da me nece dirati jer prvo nemaju zasto, drugo jos ce oni meni da placaju ako krenemo da se navlacimo, rekoh vec. Mislis da mi ne bi vec pokucali na vrata posle 8 godina ovde? Utaja poreza bi bila npr po zakonu smes da promenis na svoje ime 5 auta u 2 godine, ako pregazis placas dodatni porez, a ti promenis vise + na suprugu obrnes par. Jasno je da obrces pare preko auta i to je cista utaja poreza i tu si ga ugasio.
Fora je da kada jednom krenes da radis povracaj, tesko se "oslobodis" jer ides pod lupu i sve se gleda u dlaku jer naravno, cilj im je sto manje da ti placaju. Zbog tih trazenja dlacica ja ne radim povracaj, jer su se mnogi opekli zbog toga i to nemci i vecina je to prestala da radi posle prvog dranja koze. Eto, jos niko nije zavrsio u zatvoru ni posle decenije-dve.
Takodje za izdrzavanje supruznika-dece koji su u Srb ti sleduje mesecna nadoknada, to ne znam koliko je, proveri u Familienkasse, opet, zato su tu da ti pomognu.
U sustini, sve institucije su tu da pomogni i pomazu kao sto su i meni, nisu kao nase da gledaju kako da te sto vise zavrnu.
Igras po pravilima i sva vrata su ti otvorena.
 
Hvala na informacijama.

Jel imaš neki link za povraćaj poreza na nameštaj i dečije stvari?

Pitam, jer za nameštaj znam da ne daju povraćaj, rečeno i meni i kolegama. Ako to nije tačno, da znam Z aanarednu godinu da prijavim i to, jer je tu dosta para otišlo. A
za decu koleginici ne vraćaju recimo porez na ranac za školu, dok na patike vraćaju.
 
Nemam, to su mi rekli u Finanzamtu.
 
Izvinjavam se što trolujem temu,ali nema teme za Western Union,a vidim kolege @DukeLander i @nemanja123 poznaju materiju.
Danas je prijatelj iz Nemačke trebao online preko WU app da pošalje bratu u Rep. Srpskoj 400e nije uspeo,jer mu je WU trazio neki žiro račun od primaoca.Probao je meni ista priča isto traži žr primaoca, sa šalje valjda sa kreditne kartice.
Do sada je slao bez problema pare preko WU da mu plaćamo dom za ćaleta ali šta je sad ne zna,sutra ide do njih da vidi.
Da se nije nešto menjalo kod WU,mada zadnja uplata od 29. avgusta je prošla normalno kao i do sada..
 
Neka pokusa jos jednom, evo ja sam upravo pogledao i App funkcionise isto kao i pre. Doduse nije iz Nemacke vec Austrije.
 
Ovo sve napisano, ukratko se moze svesti i na jednu prosirenu recenicu. U pitanju su dva potpuno razlicita nacina zivljenja, i ukoliko si spreman na promene i ako se snadjes i imas malo srece vise se nikad neces vratiti.

Naravno iskustva su razlicita a ovo je moje posle 5 god. provedenih u Austriji. Resavaj problem i pali sto pre 😉
Hvala na informacijama.

Jel imaš neki link za povraćaj poreza na nameštaj i dečije stvari?

Pitam, jer za nameštaj znam da ne daju povraćaj, rečeno i meni i kolegama. Ako to nije tačno, da znam Z aanarednu godinu da prijavim i to, jer je tu dosta para otišlo. A
za decu koleginici ne vraćaju recimo porez na ranac za školu, dok na patike vraćaju.
Ne znam u DE ali u AT kad se ulogujes na Finanzonline, kad popunis obrazac imas Vorberechnung i dobijes odmah izvestaj da li imas Gutschrift ili si u minisu. Tu mozes da se igras sa troskovima i opet na Vorberechnung da vidis da li utice na krajnju cifru.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se što trolujem temu,ali nema teme za Western Union,a vidim kolege @DukeLander i @nemanja123 poznaju materiju.
Danas je prijatelj iz Nemačke trebao online preko WU app da pošalje bratu u Rep. Srpskoj 400e nije uspeo,jer mu je WU trazio neki žiro račun od primaoca.Probao je meni ista priča isto traži žr primaoca, sa šalje valjda sa kreditne kartice.
Do sada je slao bez problema pare preko WU da mu plaćamo dom za ćaleta ali šta je sad ne zna,sutra ide do njih da vidi.
Da se nije nešto menjalo kod WU,mada zadnja uplata od 29. avgusta je prošla normalno kao i do sada..
Ne znam u čemu je problem, nisam slao novac preko WU, a ono što sam video i znao sam napisao.
Možda je privremeno, a možda ima veze i sa NBS što su nahvatali CarGo da su primali uplate preko PayPal-a u devizama, a to je zabranjeno našim zakonom kada su i prodavac i kupac registrovani u Srbiji (imaš ovde na forumu u jednoj temi). Ne verujem da je do NBS, samo kažem da postoji i ta mogućnost.

@lesa84
Hvala na savetu, pogledaću tamo.
Inače, videh prošlog vikenda u Saturnu na jednoj polici samo za porez nekih 6-7 knjiga i 3 CD-a za te obračune. Možda i uzemem da vidim kako to izgleda, kako se radi...
 
Juce slao online preko WU, nikakvih problema.
 
Izvinjavam se što nisam javio ranije,zeznuo prijatelj stvar.
Imao problem sa ćerkom pa nije ni gledao kad je podesio direktnu uplatu na račun umesto isplate u kešu.
 
Ne znam u čemu je problem, nisam slao novac preko WU, a ono što sam video i znao sam napisao.
Možda je privremeno, a možda ima veze i sa NBS što su nahvatali CarGo da su primali uplate preko PayPal-a u devizama, a to je zabranjeno našim zakonom kada su i prodavac i kupac registrovani u Srbiji (imaš ovde na forumu u jednoj temi). Ne verujem da je do NBS, samo kažem da postoji i ta mogućnost.

@lesa84
Hvala na savetu, pogledaću tamo.
Inače, videh prošlog vikenda u Saturnu na jednoj polici samo za porez nekih 6-7 knjiga i 3 CD-a za te obračune. Možda i uzemem da vidim kako to izgleda, kako se radi...
Najbolje ti je da napravis lepo jedan termin u Arbeitekammer i oni ce ti sve lepo ispuniti i izvuci max koji mozes da dobijes.
 
Prvo i najbitnije, za sta ti treba?
Ako mislis da zapalis na slepo u Nemacku i da imas priznatu diplomu, onda gubis vreme.
Ako si vec nasao neki posao i poslodavac trazi i najbitnije, daje ti full support za SVE, onda daj agenciji, stedis vreme i zivce.
Sertifikovanje diplome (kako nemci vole da kazu) je bitno samo ako zelis da radis u struci gde je obavezna diploma. Ako ces raditi projekte gde odgovaras kao projektant, mora diploma.
Ako neces raditi u struci, dovoljan je samo zvanican prevod. Sa tim ces zastititi svoju minimalnu satnicu, koja je dosta niza tj minimalna ako nemas nikakvu diplomu.
Ako si vec prijavljen i zivis u Nemackoj, Arbeitsamt ce ti pomoci u svemu sto treba za sertifikaciju.
U sustini imas mali milion povoljnih opcija ako si vec ovde.
Ali ti fali najbitnije - znanje nemackog. Sa engleskim neces daleko dogurati. Da, pomoci ce ti ali je nemacki presudan, bez obzira na struku.

Btw, kako stojis sa S5/S7?
Ja imam jedna poseban problem. Imacu radni ugovor sa njemackom firmom u junu, uradio sam praksu i pocinjem ubrzo raditi u Republici Srpskoj il sto bi svi rekli BiH. Znam njemacki na C1 nivou. Moj fakultet je akreditovan i na anabinu sa H +/ -, i nije niko imao problema sa nostrifikacijom ali su svi isli na cetverogodisnji IT fakultet a ja u junu zavrsavam svoj trogodisnji i ganjam svu papirologiju. Zvao sam IHK i ZAB ali se moze reci da nisu toliko susretljivi. Samo govore kada dobijemo papire tek tad mozemo pricati. Gledao sam nastavne planove i programe njihovih TU i ima razlike u matematici samo. Da idem bez diplome treba mi 3 godine staza sto ja nemam, da idem kao kvalifikovana radna snaga svakako moram raditi Zeugnissbewertung da li zelim plavu kartu ili ne.. Da li je iko imao slicnu situaciju? Sta moze poslodavac uraditi da se probijem kroz ovo? U najgorem slucaju vjerovatno cu predati za Hochschulezugangsbescheinigung ako predjem na neki od njihovih fakulteta i obnavljam Bachelor. Tako da ako neko i u tome ima iskustvo dobro mi sve dodje..
 
Zdravo ljudi,

Procitah sve sto je napisano ovde, al mi je ostalo malo nejasno, da li je uopste potrebno raditi nostrifikaciju diplome?

Ja trenutno radim kao programer, vec oko dve godine, a po struci sam sumarski inzenjer, zavrsio sam fakultet u Beogradu ali sam se prekvalifikovao pre par godina.
Kurs sam zavrsio na FON-u. To je bilo u okviru IT prekvalifikacija koje je drzava organizovala i finansirala. Na kraju sam dobio "diplomu", tacnike sliku A4 formata gde pise da sam odslusao kurs, a posle i polozio zavrsni ispit. To nije zvanican studijski program na fakultetu, organizovan je samo za te potrebe prekvalifikacija.

Ja bih u Nemackoj radio kao programer, ali bih, ako moram, nostrifikovao diplomu sumarskog inzenjera.
Da li je nostrifikaciju potrebno raditi pre odlaska i trazenja posla ili kada vec nadjem posao pa ako poslodavac bude to zahtevao?

Na ovom sajtu sam nasao moje zanimanje, fakultet zvanje i sve sto ide uz to:

Tu se valjda proverava uporedivost diplome (ili kako se vec kaze) i za moj fakultet i zvanje pise ocena H+.
Sta bi to u stvari trebalo da znaci?

Na ovom sajtu ne mogu bas da nadjem moje zvanje, nadjem nesto slicno i pise not regulated

Kako su ova dva sajta povezana, u smislu, sta znaci ona ocena H+, a ovo not regulated? Sta na kraju treba da radim?

Hvala unapred na odgovoru :)
 
Ono sto sam istrazio jeste da za zelenu kartu, na koju bi ti predpostavljam zeleo da ides, moras naci posao u struci, tako da bi ti ako zelis preko nje da ides morao da trazis posao vezan za fakultet. Ima druga opcija a to je 3 godine dokazanog iskustva, sad ne znam kako se dokazuje to.

Kako sam ja inzenjer elektrotehnike i racunarstva, a ispunjavam i kriterijum za minimum 3 godine iskustva meni je lakse.

Treba ti posao, tj ugovor i to na najmanje 39.000e godisnje (spustili su kriterijume) i kada to imas bukvalno se ide u roku od nedelju dana.

Sto se tice nostrifikacije, prvo proveriti da li je fakultet H+ ili H+/-, zatim potrebno je otici u opstinu u kojoj se vodi i traziti u opstini da vam lupe pecat koji se zove "apostil" i to kosta 50ak eura.

Zatim se kod sudskog tumaca za Nemacki jezik nosi diploma sa pecatom i prevodi komplet, tu ce vam uzeti sad kako gde ali sigurno ne ispod 20-30e.

Sledece je da se salje diploma na nostrifikaciju ovoj ustanovi:

Sama nostrifikacija kosta oko 200e plus DHL do tamo i nazad ili cime se vec salje.

Ja nisam jos proceo jer sam bio i odustao, ali zbog desavanja u proteklim godinama ponovo cu se aktivirati i nostrifikovati pa traziti posao.
 
Hvala na odgovoru.
Da li je moguce naci posao bez nostrifikacije diplome? Ja u struci ne bih radio, zato sam se i u srbiji prebacio, ali bih za svaki slucaj, mozda nostrifikovao diplomu.
Dakle, u struci ne bih uopste ni pokusao da trazim posao, posao inzenjera za obradu drveta (proizvodnja namestaja) vec bih iskljucivo trazio programerske pozicije. To me inetesuje i bolje mi ide itd.
 
Moraces da se raspitas bolje i da istrazis, nisam siguran.

Koliko znam nostrifikuje se diploma u oblasti u kojoj zelis da radis, onda ti ta diploma nista ne znaci. Ti zeleni karton mozes dobiti i bez diplome sa odgovarajucim godinama iskustva, dokazanim u slucaju IT je cinimi se 3 godine, tako da ti ta nostrifikacija i ne znaci nista onda. Mozes i ovako da nadjes firmu pa na vizu ako nemas te godine iskustva kone oni traze to ti je duzi proces, ali svakako ces morati da se raspitas posto je meni zeleni karton way to go.
 
Nazad
Vrh Dno