Šta je novo?

Nostrifikacija diplome i rad u Nemackoj

DexterMorgan

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2021
Poruke
360
Poena
305
Zanima me da li neko ima iskustva sa nostrifikacijom diplome u Nemackoj.

Zavrsio sam Visoku ICT Skolu, sa zvanjem "Strukovni inzenjer elektrotehnike i racunarstva".
Nasao sam agenciju koja me je kontaktirala oko nostrifikacije i traze mi oko 60k njima i plus toj agenciji u Nemackoj koja radi nostrifikaciju od 200 do 600 eura.
Ova nasa agencija je kao posrednik.

Da li je moguce da se zaobidje ova nasa agencija i da se kontaktira diretkno u Nemackoj ta ustanova koja radi nostrifikaciju? I gde mogu pronaci koja jento ustanova? (Citao sam da za svako zanimanje postoji posebna ustanova).
 
Moguće je obaviti to mimo domaćih agencija, ukoliko si spreman da uložiš više vremena i truda.
Možda je bolje pitanje da li ti uopšte treba nostrifikacija diplome zavisno od posla/pozicije kojom bi se bavio.
Naša verzija i prilagođeno, ali praktično sve informacije možeš naći ovde.
 
Moj problem je sto ne znam Nemacki jezik. Nekako sam se snasao na anabinu i za moje zvanje pise H+/-, takodje pise da je priznato i da H+/- nije losa stvar za ovu ustanovu, ali da se mora proveriti, sta god to znacilo. Da li postoji neka ustanova u Nemackoj kojoj mogu pisati na engleskom jeziku da bih dobio vise informacija da li je priznata i ako nije kome mogu da se obratim za nostrifikaciju.
Hvala puno na pomoci.
 
Iz nekih svojih emigrantskih iskustava mogu da kažem da je nostrifikacija IT diploma traćenje vremena, jer poslodavce ne interesuje mnogo da li ti je diploma nostrifikovana ili ne, sve dok znaš šta njima treba. E sad, nikad nisam bio u Nemačkoj i znam da Nemci generalno vole papirologiju, tako da ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da je situacija ista i tamo, ali generalno po svetu je tako kako sam opisao. Takođe ne znam da li pravi razliku ako ti na osnovu te diplome tražiš plavu kartu.
 
Moj problem je sto ne znam Nemacki jezik. Nekako sam se snasao na anabinu i za moje zvanje pise H+/-, takodje pise da je priznato i da H+/- nije losa stvar za ovu ustanovu, ali da se mora proveriti, sta god to znacilo. Da li postoji neka ustanova u Nemackoj kojoj mogu pisati na engleskom jeziku da bih dobio vise informacija da li je priznata i ako nije kome mogu da se obratim za nostrifikaciju.
Hvala puno na pomoci.
Možda da se obratiš ovde Nemačkoj ambasadi. Verujem da nisi prvi kome treba tako nešto.
Svakko će ti trebati da uradiš prevod diplome i verovatno kurikuluma na nemački kod ovlašćenog prevodioca i da to overiš apostil pečatom u sudu.
 
@Mladja996
Obavezno se raspitaj u ustanovi gde si se skolovao. Oni imaju iskustva iz prve ruke.
 
Zanima me da li neko ima iskustva sa nostrifikacijom diplome u Nemackoj.

Zavrsio sam Visoku ICT Skolu, sa zvanjem "Strukovni inzenjer elektrotehnike i racunarstva".
Nasao sam agenciju koja me je kontaktirala oko nostrifikacije i traze mi oko 60k njima i plus toj agenciji u Nemackoj koja radi nostrifikaciju od 200 do 600 eura.
Ova nasa agencija je kao posrednik.

Da li je moguce da se zaobidje ova nasa agencija i da se kontaktira diretkno u Nemackoj ta ustanova koja radi nostrifikaciju? I gde mogu pronaci koja jento ustanova? (Citao sam da za svako zanimanje postoji posebna ustanova).
Prvo i najbitnije, za sta ti treba?
Ako mislis da zapalis na slepo u Nemacku i da imas priznatu diplomu, onda gubis vreme.
Ako si vec nasao neki posao i poslodavac trazi i najbitnije, daje ti full support za SVE, onda daj agenciji, stedis vreme i zivce.
Sertifikovanje diplome (kako nemci vole da kazu) je bitno samo ako zelis da radis u struci gde je obavezna diploma. Ako ces raditi projekte gde odgovaras kao projektant, mora diploma.
Ako neces raditi u struci, dovoljan je samo zvanican prevod. Sa tim ces zastititi svoju minimalnu satnicu, koja je dosta niza tj minimalna ako nemas nikakvu diplomu.
Ako si vec prijavljen i zivis u Nemackoj, Arbeitsamt ce ti pomoci u svemu sto treba za sertifikaciju.
U sustini imas mali milion povoljnih opcija ako si vec ovde.
Ali ti fali najbitnije - znanje nemackog. Sa engleskim neces daleko dogurati. Da, pomoci ce ti ali je nemacki presudan, bez obzira na struku.

Btw, kako stojis sa S5/S7?
 
Trebalo bi da postoji u Nacionalnoj službi za zapošljavanje savetnik jer su pre par godina nudili posao za Nemačku a pošto naši imaju ugovor sa Nemcima znači da su dobro upućeni.
Na sajtu ambasade sigurno postoji uputstvo sa adresama kome se obratiti i ceo postupak. Ja sam radio za neku drugu zemlju i morala je škola da šalje svu papirologiju. Evo na brzinu sam natrčao na neko uputstvo pa izlistaj malo Zapošljavanje.
 
Prvo i najbitnije, za sta ti treba?
Ako mislis da zapalis na slepo u Nemacku i da imas priznatu diplomu, onda gubis vreme.
Ako si vec nasao neki posao i poslodavac trazi i najbitnije, daje ti full support za SVE, onda daj agenciji, stedis vreme i zivce.
Sertifikovanje diplome (kako nemci vole da kazu) je bitno samo ako zelis da radis u struci gde je obavezna diploma. Ako ces raditi projekte gde odgovaras kao projektant, mora diploma.
Ako neces raditi u struci, dovoljan je samo zvanican prevod. Sa tim ces zastititi svoju minimalnu satnicu, koja je dosta niza tj minimalna ako nemas nikakvu diplomu.
Ako si vec prijavljen i zivis u Nemackoj, Arbeitsamt ce ti pomoci u svemu sto treba za sertifikaciju.
U sustini imas mali milion povoljnih opcija ako si vec ovde.
Ali ti fali najbitnije - znanje nemackog. Sa engleskim neces daleko dogurati. Da, pomoci ce ti ali je nemacki presudan, bez obzira na struku.

Btw, kako stojis sa S5/S7?
Moj cilj je naci posao u nemackoj u struci, i raditi, tj preseliti se tamo. Gledao sam na internetu i svi kazu da je prvi korak nostrifikovati diplomu. Gledao sam poslove u IT struci i 70% njih ne trazi nemacki jezik kao moranje vec samo engleski.
Znam da je programiranje zanat koji se uci, i da kod nas barem niko me nikad pitao nije za duplomu nego sta znam da radim, ali mi je bitna plava karta koju mogu dobiti na osnovu diplome.
Nemacki bi svakako morao da naucim, bar najosnovjini nivo, nije bitno da li mi posao zahteva ili ne.

Nisam razumeo deo S5/S7?

Hvala svima na odogovorima, i na porukama. Trenutno me koci to sto mi jos nasi eksperti nisu zavrsili diplomu (2 godine od diplomiranja) i ruke su mi vezane dokle god se ne smiluju. Postavio sam pitanje i apel da se zavrsi sto pre.
 
Niko mi do sad nije tražio diplomu za rad u EU. Koliko si "zagrejan" za Nemačku? U Holandiji ti niko neće tražiti holandski jezik a ni nostrifikacija nije potrebna.

Od prijave na oglas za posao do dolaska u NL mi je trebalo mesec i 11 dana (pre nekih 5 godina) i niko nije pravio pitanje što imam srpski pasoš. Naravno firma koja te "uvozi" mora biti sponzor za vizu, ali takva ih je većina.
 
Niko mi do sad nije tražio diplomu za rad u EU. Koliko si "zagrejan" za Nemačku? U Holandiji ti niko neće tražiti holandski jezik a ni nostrifikacija nije potrebna.

Od prijave na oglas za posao do dolaska u NL mi je trebalo mesec i 11 dana (pre nekih 5 godina) i niko nije pravio pitanje što imam srpski pasoš. Naravno firma koja te "uvozi" mora biti sponzor za vizu, ali takva ih je većina.

Zemlja koja bi meni licno najvise odgovarala jeste USA ali je tamo tesko otici.
Sto se evrope tice nije mi mnogo bitno koja je zemlja, Nemacka mi je zapala za oko jer imaju tu plavu kartu.
 
Hvala na odogovoru, ovo nisam znao.

Kod nas svi sa kojima sam razgovarao su iskljucivo vezivali plavu kartu sa Nemackom iz nekog razloga.
Zato što 85% emigracije ide u Nemačku, dobili su ponudu odatle, druge zemlje nisu ni istraživali.
Obično ljudi pikiraju jednu zemlju, uče jezik, pa druge propise i ne gledaju.

Inače Nemci jesu birokratizovani do bola, ali je posao lakše naći nego recimo u Švajcarskoj koja ima manje birokratjie, ali i 10x veću konkurenciju za poslove.
Plava karta važi i za Švedsku pa razmisli i o njoj.
 
Teško je dobiti plavu kartu, moraš biti baš stručan i firma mora da dokaže da si im neophodan, tj. da na tržištu DE je jako teško naći takvog.
Zelenu dozvolu za rad ( normalnu ) je mnogo lakše dobiti.
PS. Lepo kaže Duke, nemoj ni da pokušavaš bez znanja nemačkog jezika. U firmi ti možda ne treba ali trebaće ti sigurno. Ako si rešio da bežiš u DE, odmah jezik punom parom.
Uvek bolje prođu oni koji ne znaju ništa da rade ali znaju jezik nego oni koji su "stručni" a ne znaju jezik.
 
Uvek bolje prođu oni koji ne znaju ništa da rade ali znaju jezik nego oni koji su "stručni" a ne znaju jezik.
Istina. Takodje ako ucis kod nas i dodjes ovde, nemoj se iznenaditi, nista neces razumeti :)
Ja ni posle ovoliko godina ne znam savrseno (niti se trudim) jer kad cuju da znam osnovnu komunikaciju, sva vrata otvorena.
Super je znati engleski ali te niko nece voditi za rukav kada krenes da sredujes/modifikujes socijalno, zdravstveno, banke, prijave itd... Tu padas bez nemackog...
 
Baš tako. Kad sam došao pre 4 godine, prvih par dana sam mislio da sam pogrešan jezik učio jer ih ništa nisam razumeo. Moraš znati bar osnovnu komunikaciju da bi išta uradio. Takođe sam daleko od perfektnog ali sobzirom da sam išao na razgovor za posao na nemačkom jeziku, da radim u nemačkoj firmi gde se priča samo nemački, smatram da je dovoljno.
I još nešto, veliki procenat Nemaca zna engleski jezik ali neće da ga priča, posebno u državnim ustanovama. Kao što mi jedan službenik reče kad sam išao kolegi da prevodim oko papira, vi ste došli u našu zemlju, mora jezik da se zna. Engleski može po prodavnici, u kafiću ali zvanično nigde.
 
Kako najbolje nauciti Nemacki konverzacioni?

Nesto mi oni kursevi ne ulivaju poverenje uopste, imam utisak da tamo idu samo zbog sertifikata.
 
Nadjes drugara nemca i cepate online.
No ako si dobar u svojoj it bransi, u Srb nema posla? Znam mnoge koji jako lepo zaradjuju u it sektoru.
Takodje Holandija, Svedska, Danska preferiraju engleski, makar tu ne moras da se lomis sa jezikom.
 
Prvi put cujem za to da je bitnije znati jezik nego imati konkretno znanje posla kojim se bavis.
Odmah mi pada na pamet fluent cistac ulica, za razliku od njegovog druga koji ne ume da bekne jezik a rastura programiranje...
Pisao je neko ovde na forumu da se snasao u Austriji bez znanja jezika u IT struci i da sada uci jezik (tj. do sad je mozda i naucio).
Mozda je to za neke poslove koji su striktno vezani za svakodnevnu komunikaciju sa klijentima koji naravno govore lokalni jezik i onda tu nastaje problem...
 
Ja od aprila čekam nostrifikaciju elektrotehničke škole, stalno nešto dodatno traže od dokaza i zanovetaju. Za veće stručne spreme ide brže
 
Prvi put cujem za to da je bitnije znati jezik nego imati konkretno znanje posla kojim se bavis.

Nemci su malo nacionalisti, forsiraju svoj jezik. Imam drugara u Minhenu, kaže u imigracionom prestali da pričaju engleski sa mnom kad su shvatili da tražim dozvolu dužeg boravka, prešaltali se na nemački, baš ih briga što ih ne razumem. Nešto slično su ti i ovde kod mene Grci, ali su bar ozbiljne firme korektne i ne zajebavaju, kod mene zbog jedne jedine koleginice koja ne zna grčki nas 200 na sastanku pričamo engleski. Francuzi su ubedljivo najgori, oni za svaki dobar posao zahtavaju sertifikat o izvrsnom znanju francuskog, tako na mutno štite svoje profesionalce, na šta po EU propisima nemaju pravo.
 
Prvi put cujem za to da je bitnije znati jezik nego imati konkretno znanje posla kojim se bavis.

Ne treba ti nemački da radiš u IT struci u Nemačkoj (ako poslodavcu to ne smeta), ali kao što Duke reče, ako ćeš tamo da živiš, treba da regulišeš i banku, socijalno, zdravstveno, vozačku dozvolu, stanovanje...
To sve radiš sam, to moraš regulisati, a bez Nemačkog si tu verloren....
 
Što se tiče nivoa znanja jezika
Obratite se Vašem budućem poslodavcu ili nadležnoj instituciji za nostrifikaciju diploma sa molbom da Vam saopšti koji je nivo znanja jezika potreban za struku kojom se bavite.
 
Smesno mi je kako ljudi vide IT u Srbiji i kako imaju iskrivljenu sliku realnog stanja, kao i za vecinu stvari ovde.
 
Pa recimo ja vidim dosta svojih prijatelja/poznanika, koji rade za sebe, belgijance, nemce, svedjane, dance itd itd, uglavnom od kuce, najniza plata je 1600e (ako me nisu slagali mada zasto bi) a ne znam ni za jednog da je zavrsio visu skolu niti im je iko trazio diplome vec koliko znaju. No ja pricam o programiranju/administraciji, znamo da je it ekstremno sirok pojam.
Ako ti je bitno okruzenje, Nemacka jeste najbolji izbor jer nudi najvise opcija/pogodnosti za social/family.
I opet, ako mislis da palis, pali odmah, nista niti ikog ne cekaj, samo gubis vreme...
 
Da rastura, ne bi mu trebala ni Nemacka ni diploma, da se ne lazemo...
Ko god rastura programiranje taj bira platu. Samo ljudi ne razumeju sta to znaci. Veliki je deficit iole sposobnog IT kadra u RS, a strucnjaka ima vrlo malo.
 
@DukeLander , po Numbeo-u, ekvivalent 1600e u Bg-u je 3300e u Frankfurtu. Stoji da je prosecna neto plata tamo oko 3100 (sto je neverovatno, mada i kod nas je 600e sad prosecna...) Uzeo sam njega kao jedan od skupljih gradova u DE namerno za poredjenje.
Da li je po tebi bolje ziveti u Frankfurtu sa 3300 ili u Bg-u za 1600? Pitam onako teorijski, zanima me misljenje nekog ko iz prve ruke moze da uporedi obe drzave.
 
U Frankfurtu kao i svugde u Ger je najskuplja stanarina. Ako nadjes nesto dobro i jeftino, na konju si.
3300 u Franfurtu je dobro, mada tesko da je prosek 3100 al ajde...
Sad sta je kome bolje... Stvar afiniteta, privikavanja i nostalgije.
 
Nazad
Vrh Dno