Šta je novo?

Nokia PureView - SLR kamera u mobilnom.

Eto sad znas za ubuduce, ako ikad ti ili burazer sa devojkom odete na sinana recimo, i budete odusevljeni kako je n808 perfektno uhvatio sinanov triler, ne morate tu informaciju da iznosite na javnom it forumu. Napises samo - bili smo na nekom koncertu, zvuk je snimljen odlicno - i svi zadovoljni.
Не слушам и не волим музику дотичног, али осуђујем овакву дискриминацију да не кажем фашизам, значи они који не слушају Синана су бољи људи од оних који га слушају?

Што се расправе тиче мислим да многи маше ону поенту коју је vasic покушао да објасни у "Apple темама". Већина људи не зна и не интересује их шта је smartphone, зашто нешто сецка или не, шта је резистивни екран... људе занима да нешто ради како треба као што нас не занимају спецификације веш машине :d некад сам се "ложио" на "хардвер", онда сам сконтао колико је то у неку руку бесмислено и колико се само пумпа једно те исто без претерано правих иновација. Сад се као и многи овде "ложим" на мобилне уређаје и то ми је као "нормално", ал' кад су се пре који дан на форуму расправљали око тога који је џип заиста џип, а који само шминкерски :d било ми је заиста смешно јер сам у фазону да ме ауто превезе, да мало троши и да се не квари тј. да је поуздан, за остало ме заболе. Слично већина људи размишља о мобителима, па сви знамо да сви за фотоапарате питају "колико има мегапиксела" :d
 
Poslednja izmena:
Peva Sinko i Marinko
Mitar Miric, Skoric Mira
dok muzika grozno svira
peva hitic Mile Kitic i naravno Dzej
:D:D:D
 
Ko kad bi ja rekao kako neko moze da slusa one prljave rokere i metalce koji pevaju o smrti itd. Boze olicenje prljavstine... Da mi je znati sta ce takvi ljudi da slusaju na svadbi...

Ontopic: Sto se tice kamere, pa gledajuci semplove sta ce mi tolika rezolucija, ja mislim da vise od 8, pa neka bude i 12mpx treba da bude najvise, jer ne znam jedino ako hoces slike za bilborde da izradjujes, a i ako bi to uradio, onda bi uzeo posten DSLR, a ne mobilni telefon...
 
ja se ne bih bunio da mi tel. ima i 400 MPix, znao bih vec sta bih..
 
Ko kad bi ja rekao kako neko moze da slusa one prljave rokere i metalce koji pevaju o smrti itd. Boze olicenje prljavstine... Da mi je znati sta ce takvi ljudi da slusaju na svadbi...

Ontopic: Sto se tice kamere, pa gledajuci semplove sta ce mi tolika rezolucija, ja mislim da vise od 8, pa neka bude i 12mpx treba da bude najvise, jer ne znam jedino ako hoces slike za bilborde da izradjujes, a i ako bi to uradio, onda bi uzeo posten DSLR, a ne mobilni telefon...

Narodnjaci sporije kapiraju :p.

super su fotke. sviđa mi se pristup, ne možeš optički da zumiraš, ali zato digitalno možeš da se razvališ od zuma a da ne izgubiš puno na kvalitetu....

Poenta silnih mpx-a je uvesti zum, sa sto manjim gubitkom kvaliteta. Jedno 15x ponovljeno do sada...

Sony TX55 je uveo slicnu foru, a kolko vidim to ce biti trend u buducnosti. Iphone 5 ce sigurno ubaciti nesto slicno bar za snimanje videa i zumiranje sa minimalnim gubitkom kvaliteta.
 
Onaj phone B na onom snimku kao da je moj Wave na 1.2 badi...:D
 
Pa isti ti je kvalitet i na 1.2 i na 2.0, problem je samo probijanje bass-a, ostalo je solidno.
 
Kod mene se znacajno popravilo prelaskom na 2.0...Na staroj badi snimanje samo malo jaceg zvuka uvijek je dovodilo do probijanja i krcenja...
 
Uvek mozes da risajzujes fotku u nekom programu na kompu na potreban br giga pixela :d :d
 
Mislim da nije bila poenta da naprave ogromnu fotografiju nego da od velike naprave pomocu interne obrade bolju manju fotografiju :D al su posle videli da mogu da iskoriste tih 41mpx u markentiske svrhe :d
 
Poslednja izmena:
Uvek mozes da risajzujes fotku u nekom programu na kompu na potreban br giga pixela :d :d

Jes, al' to nije isto kao kad u birtiji izvuces Nokiju na kojoj pise velikim slovima "MP", a ispred toga tri cifre... :smoke:
 
Proizvodjači hard diskova i svih memorijskih kartica redovno reklamiraju veličine koje nisu tačne (npr. "500" GB je ustvari 465 GB, 1 TB je 930 GB itd), pa ih ne pljuju zbog toga. Proizvodjači digitalnih fotoaparata i kamera nafuraju broj megapiksela koje senzor ima, a koji kamere većinom nikad ne iskoristi potpuno, već je uvek manji. Nokija napravi pravi pomak na polju kamera u mobilnim telefonima, svi je ismevaju. Telefon stvarno ima i koristi 41 Mpix da bi napravio što bolju i čistiju sliku, svi dočekaju sa smehom. Još nabacuju "Simbijan" kao negativnu osobinu telefona, a niko u ruku nije uzeo jedan noviji model Nokije, pa da priča iz iskustva, nego su poslednji put videli Simbijan model od pre 3 godine. Kad pokušaš da objasniš da su se stvari sa OS promenile, odmah si Nokija fan, zaludjenik i ostali lepi opisi...
 
Da, posto bi svi sasvim drugu pricu pricali da je Samsung/HTC/SE/Motorola... ko god... izbacio telefon sa cetres' megapiksela.
 
Ne bih se začudio da je tako, nimalo. Nokija je navukla negativan prizvuk na svoje ime lošim doskorašnjim potezima i proći će dosta vremena da se toga oslobodi. Samsun, HTC, LG, Motorola su heroji koji su nam doneli neprevazidjeni OS - Android, ne mogu da budu toliko loši.

Nije stvar u 41 ili 241 Mpix, već u tome kakav je rezultat iskorišćenja tolikog senzora. Ako uposliš svih 41 Mpix da ti da sliku rezolucije 41 Mpix, a ona prepuna šuma i blura, slobodno je baci zajedno sa aparatom koji to pravi.

Ako podeliš tih 41 Mpix da ti daje više snimaka istog prizora, sjedini ih sve u jedinstvenu fotografiju od 5 Mpix na kojoj je šum sveden na minimum, a oštrina sasvim dobra, nije te briga koliko megapiksela uredjaj ima.

Bar bi posetioci ovog foruma trebalo da imaju otvoren um za ovakve stvari, naročito što većina zna da BenQ sa 20 Mpix i cenom od 6.000 din definitivno ne može da napravi sliku vrednu pomena, ali će neobavešteni kupci da ga kupuju kad čuju "šta sve ima". Nokia ide istim marketingom, jer je narod ovca, ali bar sa 808 će da dobije sliku bolju od onih koje prave ostale tele-kamere.
 
Poslednja izmena:
Sto se mene licno tice - nije tako. Zabole me i za Samsung i za HTC, te sve ostale redom... a Android posebno.

A za ovih silnih 41MP i dalje smatram da je budalastina.
Odlicne su slike i sa "klasicnih" 5, 8 i 12 mega piksela.
 
Odlicne su slike i sa "klasicnih" 5, 8 i 12 mega piksela.
"Odlične" je subjektivna kategorija u ovoj priči. U redu je što si ti zadovoljan sa takvim kvalitetom fotografija za koje ti objektivno ne treba više od 2-3 Mpix senzor. Sigurno je da sa 808 ne možeš da dobiješ lošiju sliku pod istim uslovima, već primetno bolju. A da ne spominjemo mogućnost "optičkog" zuma na račun povećanog šuma, ali bez pikselizacije kao kod "klasičnih".
 
Poslednja izmena:
"Odlicne" je objektivno... imamo celu temu posvecenu fotkama sa mobilnih, tamo sve stoji - citava gomila odlicnih fotki.

A to "primetno" mi je sumnjivo... osim ako nisi neki profi fotograf, pa sve mozes da primetis prostim bacanjem pogleda.
Za prosecnog korisnika - koji, ne zaboravimo, ipak i dalje koristi *mobilni telefon* za opaljivanje tih slika - krajnje nepotrebno.
 
@ razbojnik
Ma daj bre, pricas kao da je ova kamera dostigla kvalitet Canon kompakt aparata npr. Da li si svestan da nijedna kamera na bilo kom telefonu ne moze da prismrdi Canonu ili slicnom fotoaparatu od 2Mpix iz 2002 god. Ova Nokia ima malo bolju kameru nego N8 i IP4s ali nista epski koliko se vi trudite da predstavite. Sviranje k sto bi u narodu rekli :d Ali i ovo je upotrebljivo, kao i SE i Samsung kamere od 5,8 i 12Mpix, ono za dnevne uslove kada aparat nije pri ruci taman. Ova Nokia pravi sustinsku razliku nocu zbog xenon blica, da ponesem kompakt od 60e i da imam ovu Nokiu logicno je da bih je ostavio u dzepu.

Problem je sto nece da naprave stvarno upotrebljivu kameru sa boljim senzorom i jacim xenonom jer bi na taj nacin totalno ubili prodaju jeftinih kompakta [50-120e recimo] bez kojih ove fejsbukom zaludjene generacije i masovni turisti ne mogu :d

Niko ne bi kupovao kompakte kada bi im za te instant fotke bio optimalan telefon.

Pre neki dan naleteh na clanak u mobil mega casopisu od pre 10 god :D kako se proizvodjaci digitalnih fotoaparata bune i kako su zabrinuti za prodaju i buducnost jer su poceli da ugradjuju kamere na mobilne telefone :d A tada su postojale ili cif ugradjene ili cif/vga kamere koje su se kacile na telefone :d E pa ako su tada bili zabrinuti zamisli sada ;)

Moj zakjucak je da ova kamera nije nista toliko epski koliko se predstavlja, 5x bolje fotografije bi bile da su ugradili senzor boljih karakteristika pa makar sa 3,2mpix i jak xenon [mada ne znam koliko je ovaj jak].

41 mpix je marketing.

A u svakom slucaju skidanje kape za dual flash i audio kvalitet ;)
 
Poslednja izmena:
"Odlicne" je objektivno... imamo celu temu posvecenu fotkama sa mobilnih, tamo sve stoji - citava gomila odlicnih fotki.
Majke ti? Što je svaka fotka u toj temi manja od one koju mobilni može maksimalno da snimi?
A to "primetno" mi je sumnjivo... osim ako nisi neki profi fotograf, pa sve mozes da primetis prostim bacanjem pogleda.
"Primetno" je sumnjivo isto koliko i tvoje "odlično".
Za prosecnog korisnika - koji, ne zaboravimo, ipak i dalje koristi *mobilni telefon* za opaljivanje tih slika - krajnje nepotrebno.
Apsolutno se slažem. Prosečnom korisniku ne treba ni dualcore telefon sa 4G, Wifi N, 1 GB RAM, 32 GB karticom,... jer i dalje koristi "mobilni telefon". Krajnje nepotrebno ogromnom broju ljudi, ali ipak ubaciše i stado kupuje nepitajući, samo da je što veće i bombastije.

@ razbojnik
Ma daj bre, pricas kao da je ova kamera dostigla kvalitet Canon kompakt aparata npr. Da li si svestan da nijedna kamera na bilo kom telefonu ne moze da prismrdi Canonu ili slicnom fotoaparatu od 2Mpix iz 2002 god. Ova Nokia ima malo bolju kameru nego N8 i IP4s ali nista epski koliko se vi trudite da predstavite. Sviranje k sto bi u narodu rekli :d Ali i ovo je upotrebljivo, kao i SE i Samsung kamere od 5,8 i 12Mpix, ono za dnevne uslove kada aparat nije pri ruci taman. Ova Nokia pravi sustinsku razliku nocu zbog xenon blica, da ponesem kompakt od 60e i da imam ovu Nokiu logicno je da bih je ostavio u dzepu.
Primeti da nijednom nisam uporedio 808 sa digitalnim aparatom, već sa drugim telefonima.
 
Primeti da nijednom nisam uporedio 808 sa digitalnim aparatom, već sa drugim telefonima.

A ti probaj da shvatis sta sam hteo da kazem ;) Kamera je mizerno bolja od IP4s [ne racunajuci xenon] i N8 da bi se ovoliko hajpovalo.
 
A ti probaj da shvatis sta sam hteo da kazem ;) Kamera je mizerno bolja od IP4s [ne racunajuci xenon] i N8 da bi se ovoliko hajpovalo.
imaging.jpg

Fotka u originalnoj veličini: http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2012/03/imaging.jpg

[YOUTUBE]M30x7TVWDvw[/YOUTUBE]

Mda, budj i treš...
 
Ajde mi garantuj da ovo nije primer slican onom sa kamkoderima? Savrsen zvuk Nokie vs ko zna koji smartfon b osakacen u sound forge-u npr.

I nisam rekao da je kamera budj, tres, krs vec da ne opravdava ovoliki hajp i buducu cenu. Koga boli .. za ekstremno zumiranje kada je nebo npr zrnasto/puno suma i dalje, koliko korisnika ce da pogleda fotografiju i vidi te nedostatke a koliko ce da zumira 100x?

Samo sam realan, kao sto hvalim zvuk i dual flash tako ne razumem hajp oko klasicne fore sa mpix.
 
Ajde mi garantuj da ovo nije primer slican onom sa kamkoderima? Savrsen zvuk Nokie vs ko zna koji smartfon b osakacen u sound forge-u npr.

I nisam rekao da je kamera budj, tres, krs vec da ne opravdava ovoliki hajp i buducu cenu. Koga boli k za ekstremno zumiranje kada je nebo npr zrnasto/puno suma i dalje, koliko korisnika ce da pogleda fotografiju i vidi te nedostatke a koliko ce da zumira 100x?

Samo sam realan, kao sto hvalim zvuk i dual flash tako ne razumem hajp oko klasicne fore sa mpix.
Izvini, ali nagadjaš. Ne znaš da je išta na onom snimku osakaćeno, već nagadjaš. Pusta želja da se taj video predstavi u lošem svetlu i umanji razlika izmedju kvaliteta snimaka. Marketingu treba verovati manje od nule i tu svako vuče na svoju stranu, ali dok se ne pojavi objektivan test i poredjenje, to su jedine informacije koje imamo.
Ne moraš da ih prihvatiš, ali ne govori da nisu tačne, jer dokaza za to nemaš, već nagadjaš i plasiraš lično mišljenje i ubedjenje kao opštu istinu bez zrna dokaza. Ako se ikada pokaže da je taj snimak ili ova fotka lažirana, Nokiju ćemo na stub srama, a do tad nam ostaje samo ovo što je izneseno u javnost.

Da si realan, ne bi bez ikakve potpore tvrdio da je onaj snimak lažiran ili obradjen u SF i sl.

Upravo se o tome i radi. Nokija je razglasila 41 Mpix jer je, da ponovim, narod ovca. Skapirali su da tako mogu da prodaju. Medjutim, nisu samo gurnuli taj broj i na tome sve ostavili, već su uradili i dosta toga po pitanju kvaliteta fotki koje taj senzor na kraju napravi. Ovo poslednje je smisao koji očito promiče većini.
 
Poslednja izmena:
Sta nagadjam?

Ajde pitaj bilo koga ko imas SGS II, IP4 itd da li je onoliko los zvuk? Richa je naveo prmer Wave-a koji je vec mator model i ima problem na 1.2 badi sa probijanjem bassa npr ali ni kod Wave-a zvuk nije los kako je tim Nokie hteo da predstavi :d

Ako ne radis za Nokiu ovolika kolicina nerealnosti je vec ozbiljan problem, ja nisam rekao da ono nije audio kvalitet Nokie vec da su degradirali phone b cuveni kako bi razlika bila jos veca a majstori PS-a su takodje provukli i fotke malo, isti slucaj kao sa IP4s kada su fotke bile da zines, nalickane samo tako a u praksi su samo odlicne ali bez tolikog wow efekta.
 
Šta nagadjaš? Evo:

-Jesi li bio prisutan na snimanju pomenutog klipa? Nisi.
-Da li je neko odavde ko poseduje SGSII ili iP4(S) bio prisutan na snimanju klipa? Nije.
-Da li "golim" uvom (sluhom) mogu da se porede različiti uslovi snimanja? Ne mogu.
-Da li je zvuk (ili bilo šta drugo) na snimku doktorovan? Nije. Dokaži da je doktorovan. Ne možeš da dokažeš, a ipak tvrdiš da nije istinit? Dakle, nagadjaš.

Ne radim za Nokiju. Nerealnost? Konkretno šta je nerealno od mog pisanja? Ja sam za ovo što sam naveo lepo postavio i dokaze.

Sve što si ti napisao je: "Ma, nema šasne da je tako." Samo tvoje ubedjenje i ništa drugo, bez trukne bilo kakvih dokaza.
 
Poslednja izmena:
ko o cemu, hsv o Wave-u :)
 
E aj ne smaraj, iz aviona se vidi da pokusavas da trolujes.

Razbojnik, sve si u pravu, uzivaj ;) Ti bar imas dokaz- fanatizam :d
 
Poslednja izmena:
Majke mi.
Što je svaka fotka u toj temi manja od one koju mobilni može maksimalno da snimi?
Nemam pojma, to ni meni nikada nije bilo jasno. Kao ni bilo kakvo naknadno cackanje istih... uz sve ogradu "samo sam malo... i ovo... da bih ovo..."
Ja kada god sam nesto postavljao u toj temi (davno), davao sam punu velicinu i bez bilo kakvih cackanja.

Ali sigurno nije zato sto su fotke inace ocajne, pa se kace male kako bi se "prikrio" los kvalitet... to mogu odmah da ti kazem.

"Primetno" je sumnjivo isto koliko i tvoje "odlično".
Ako ti tako kazes. A verujem da ce se vecina bas sloziti sa tim...
Apsolutno se slažem. Prosečnom korisniku ne treba ni dualcore telefon sa 4G, Wifi N, 1 GB RAM, 32 GB karticom,... jer i dalje koristi "mobilni telefon". Krajnje nepotrebno ogromnom broju ljudi, ali ipak ubaciše i stado kupuje nepitajući, samo da je što veće i bombastije.
Pod jedan - otisao si u neku sasvim drugu krajnost.
A pod dva - jok, nego mu je pre potrebnija kamera od 6 milijardi megapiksela... i to ne *mobilnom telefonu*.
 
Majke mi.

Nemam pojma, to ni meni nikada nije bilo jasno. Kao ni bilo kakvo naknadno cackanje istih... uz sve ogradu "samo sam malo... i ovo... da bih ovo..."
Ja kada god sam nesto postavljao u toj temi (davno), davao sam punu velicinu i bez bilo kakvih cackanja.

Ali sigurno nije zato sto su fotke inace ocajne, pa se kace male kako bi se "prikrio" los kvalitet... to mogu odmah da ti kazem.
Nisu očajne, kažeš, već odlične? Da pogledamo:
(Forum smanjuje slike, pa sam dao linkove. Zumirati ih na 100% veličine)

Wave sa Bada 2.0
Overi kvalitet asfalta, facu liku skroz levo i prozor pored njega:
http://s14.postimage.org/r4leaig67/Photo0142.jpg
Isti telefon, sunčan dan, da sunčaniji ne može da bude. Pogledaj... bilo gde na fotki i uživaj u premijum Diablo II teksturama:
http://s14.postimage.org/gm3s4b71b/Photo0826.jpg
Još jedna divna, oštra sunčana slika. Samo je neko prosuo džem po objektivu, zato je musava.
http://s14.postimage.org/54nfcur1b/Photo0824.jpg

iPhone 4
Sunčan dan. Molim te reci da ne vidiš zrnevlje na plastu i drveću.
http://www.dodaj.rs/f/E/EY/2H2AcVDV/img0900.jpg

SE Xperia Pro
Dnevna fotka. Ala su matirali staklo ovi iz Banca Friteza.
http://s5.postimage.org/jdtzwlxr9/DSC_0144.jpg
Vidi, peščana oluja dunula baš kad je uslikana fotka. Jadni ljudi, nisu stigli da prekriju lica. Koja koincidencija!
http://s5.postimage.org/9j2uqdtt1/DSC_0146.jpg

Galaxy Nexus
Šta se dogodilo sa senkom i ivičnjakom u donjem levom uglu?
http://img855.imageshack.us/img855/7929/img20120225143002.jpg
Šta je ovo zeleno na zemlji ovoliko zrnasto? Grašak pao sa jednako zrnastog neba?
http://img189.imageshack.us/img189/7748/img20120225143737.jpg
Gledam u ove freske i vrata i mislim da Hram ima 600 godina
http://img713.imageshack.us/img713/7412/img201202251407071.jpg

Odličan kvalitet fotki! U poredjenju sa onim slikanim krompirom.
Usput, opštepoznato je da što je fotka sitnija, mnogo se lakše uočavaju svi nedostaci.

Pod jedan - otisao si u neku sasvim drugu krajnost.
A pod dva - jok, nego mu je pre potrebnija kamera od 6 milijardi megapiksela... i to ne *mobilnom telefonu*.
Pored svega ubudženog u današnje *mobilne telefone*, jedino je problem i glupost da ima i bolju kameru? Nigga, please.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno