Šta je novo?

Nokia Lumia 930

Pozdrav svima!

Nameravam da uzmem ovaj telefon i tako predjem na WP. Moze li mi neko objetivno reci sta su prednosti a sta mane ovog telefona, i sta uopsteno najvise zasmeta kad se predje sa Androida na WP?

PS: Sto ova tema ima ovako malo postova? Nije valjda da ima malo korisnika? :)
 
Pozdrav svima!

Nameravam da uzmem ovaj telefon i tako predjem na WP. Moze li mi neko objetivno reci sta su prednosti a sta mane ovog telefona, i sta uopsteno najvise zasmeta kad se predje sa Androida na WP?

PS: Sto ova tema ima ovako malo postova? Nije valjda da ima malo korisnika? :)

Prednosti, kamera i odlican displej :) Mane, morali su vecu bateriju ubaciti i ume aluminijum da se ugreje. Smetaju aplikacije, zato sto moras da nalazis neke zamene ukoliko ne postoji "originalna" aplikacija. Vrv ce ti reci da postoje sve aplikacije i da su odlicne, ali lazu. I UI nekome smeta, a nekome prija. Pitaj nesto konkretnije slobodno. Korisnika nema puno :)
 
@Stojan993

Pa sad ne znam koliko baterija moze da se stavi pod minus. Do sada nisam na forumima naleteo da se neko zali na istu. Trenutno koristim Nexus 4, a baterija na njemu traje jedan dan, i to nekad jedva izgura. Sto se samog windowsa tice ne smeta mi, bar ne vizuelno. Interesuje me pre svega da li postoje neke opcije u operativnom sistemu koje bas fale? Ne igram igrice na telefonu pa me to ne interesuje....Sto se tice aplikacija jedino sto ce mi faliti jeste Blic aplikacija (mislim na oficijalnu). I sto se tice live score-a da li ima neka dobra aplkacija? Kada malo bolje pogledamo ni na androidu nisu sve aplikacije bajne. Ima ih dosta, ali treba odabrati one koje valjaju a nema ih mnogo.

Interesuje me i kako rade aplikacije kao sto su: Whatsapp, Facebook, Messenger, Instagram? Kakva je mail aplikacija?


PS: A inace sve vise pocinje da mi se svidja minimalisticki dizajn na windowsu. Android mi postaje toliko kicast da nemam reci....Niko vise ne koristi stock, svi trpaju neke launchere koji ne lice ni na sta.... :)
 
Poslednja izmena:
@Stojan993

Pa sad ne znam koliko baterija moze da se stavi pod minus. Do sada nisam na forumima naleteo da se neko zali na istu. Trenutno koristim Nexus 4, a baterija na njemu traje jedan dan, i to nekad jedva izgura. Sto se samog windowsa tice ne smeta mi, bar ne vizuelno. Interesuje me pre svega da li postoje neke opcije u operativnom sistemu koje bas fale? Ne igram igrice na telefonu pa me to ne interesuje....Sto se tice aplikacija jedino sto ce mi faliti jeste Blic aplikacija (mislim na oficijalnu). I sto se tice live score-a da li ima neka dobra aplkacija? Kada malo bolje pogledamo ni na androidu nisu sve aplikacije bajne. Ima ih dosta, ali treba odabrati one koje valjaju a nema ih mnogo.

Interesuje me i kako rade aplikacije kao sto su: Whatsapp, Facebook, Messenger, Instagram? Kakva je mail aplikacija?


PS: A inace sve vise pocinje da mi se svidja minimalisticki dizajn na windowsu. Android mi postaje toliko kicast da nemam reci....Niko vise ne koristi stock, svi trpaju neke launchere koji ne lice ni na sta.... :)

Baterija je kao na S4 otprilike. Ne znam za livescore, wa msg i fb su ok :) Mail ja nisam nesto bio zadovoljan zbog nacina na koji (ne) upravlja sa attachmentima. Ali su najavili sa w10 velike promene i na tom polju. A instagram ima beta, mada sam ja koristio 6tag aplikaciju i dosta je dobra
 
Kako si ga lepo pogodio za bateriju :)

uploadfromtaptalk1427226689880.png

On i s4 jedan do drugog,doduse na wi fi
 
Kupi sebi L640, pa se igraj i vidi... Za 150€ ćeš uvek naći kupca, a ako ti se dopadne... Prodaj i kupi L930... Baterija nije mana, danas svi pune po dva puta, bar oni što koriste telefon... Moja žena je L925 gurala skoro 3 dana, a onda je počela igrati igrice i sad ne sastavi pola dana...
L930 je odlična, sad mi je žao što sam ostavio L1020, a ne nju...
I to samo što mi je L1020 prikladniji po dimenziji.
 
Kupi sebi L640, pa se igraj i vidi... Za 150€ ćeš uvek naći kupca, a ako ti se dopadne... Prodaj i kupi L930... Baterija nije mana, danas svi pune po dva puta, bar oni što koriste telefon... Moja žena je L925 gurala skoro 3 dana, a onda je počela igrati igrice i sad ne sastavi pola dana...
L930 je odlična, sad mi je žao što sam ostavio L1020, a ne nju...
I to samo što mi je L1020 prikladniji po dimenziji.

Steta je sto su stavili qi koji je glupost. Bolje bi bilo da su stavili neku 3100-3200mAh bateriju i telefon bi bio ekstra. U pravu si da svaki pojede bateriju igricama, ali recimo sad na Z2 mnoogoo vise mogu da surfujem a da ne mislim o bateriji.
 
Narvno, mada sam ja digao ruke od sony-a, dojadila mi njihova obećanja, pa ćorak... Govorim o update-ima..
 
Moj prvi smartphone je bio Sony Xperia P, bio je vrh telefon. Posle sam uzeo Nexus 4. Sada bih ipak da predjem na L930. Pa pre nego sto predjem da vidim da li ima nesto sto ce mi bas tesko pasti i na sta npr necu moci da se naviknem. E sad sto se tice baterije, moze lagano da izgura ceo dan? Kapiram da baterija ne moze biti losija od Nexus 4, tako da se necu zaliti. :) Ono sto me jos zanima jeste, da li recimo poruke na wapu i slicnim aplikacijama stizu odmah ili znaju da kasne? Negde sam procitao i to pa ko veli da pitam. :D
 
Narvno, mada sam ja digao ruke od sony-a, dojadila mi njihova obećanja, pa ćorak... Govorim o update-ima..

Ne igra mi nesto ulogu update, 4.4.4 mi vrhunski radi a lp mi se ne svidja.
WA notif su mi stizale redovno u 95% slucajeva. Umeo je nekad da zeza, mada mislim da su oni nesto odrzavali tad
 
I jos nesto, citao sam negde da se bas dosta greje. Istina ili laz? I koliko to smeta ako je istina?
 
Greje se u granicama normale, pa kako QC da bude hladan?
 
Normalno da se greje...nego zbog aluminijumskog okvira dolazi do osecaja kao da se bas pregreva. Tako sam citao.... Al ako je u granicama normalne, to je sasvim normalna stvar. Definitivno moj sledeci smart...
 
meni je na wp sve ok osim FB. pošto nema oficijelni, ovaj što je MS napravio nema veze sa životom. Postoji Live Score i za WP. Mislim da grešiš što u potpunosti prelaziš na WP teka tako bez iskustva. Neko ti je već predložio da kupiš neki jeftiniji WP pa da probaš. Ja sam bio uze 630, oduševljavao se, zamenio je za 730 i još više se oduševio, ali galaxy s5 nisam prodao. Veliki je korak, razmisli. Ne znam zašto ti se ne sviđa LP. Ajde ako je zbog bagova, a ako ti se ne sviđa vizuelno onda si čudan lik.
 
Poslednja izmena:
Da bi znao dali ti nešto odgovara, mora da se proba...
Meni posle wp i desetke... Možda ios, mada mi je glupo davati dva L930 za jedan ios... :(
 
Imam par ljudi u mom okruzenju koji imaju WP, i prezadovoljni su. Imao sam priliku da testiram WP telefone pa cak i 930. Ali na kratko.... Iskren da budem jedino zasto nisam vec na nekom WP-u jeste nedostatak aplikacija. Sada mislim da je situacija malo drugacija po tom pitanju. Telefon koristim iskljucivo u poslovne svrhe tako da mi neke dzidze bidze sa androida nece nedostajati. Kod LP-a mi se ne svidjaju bagovi, i izmedju ostalog sarenilo koje donosi. Druga stvar baterija....Kod WP-a svakako baterija duze traje. Za mene je to dovoljno da predjem na WP. Naravno, uvek mogu prodati i vratiti se na android ako se pokaze bas kao los...

PS: A na ios ne znam da li cu ikad preci. Imam neki hejterski stav prema istom. Za sada ne znam ni jednu osobu koja koristi ios a da nije iskompleksirana. Dokle god je tako, imacu hejterski stav prema istom. Ima svoje prednosti, ali boga mi ima i mane, kao i svaki os.
 
Poslednja izmena:
Druga stvar baterija....Kod WP-a svakako baterija duze traje.

U teoriji da, u praksi to dosta zavisi od sirovog kapaciteta baterije, panela, cipseta a i android skina :)
 
Poslednja izmena:
Meni na 930 baterija sjajno drzi.

Imam negde cak screenshotove gde mi je izdrzala 3 i po dana.

2 dana izguram bez problema uz normalno koriscenje.

Sto se tice pregrevanja, za sve ovo vreme koliko ga kmam, samo mi se dva puta pregrejao.
Jednom dok je bio na punjacu i dok sam drndao YT jedno sat vremena beh prestanka. Nista mj nije falilo ali je bio bas topao.
Drugi put sam ga u dzep slucajno stavio sa ukljucenom kamerom koja je u tom grenutku snimala.
Posle 5 minuta sam osetio neku vrelinu u dzepu...

A da, i jos jednom, na nekom proputovanju autom, zakacio sam ga na upaljac da se dopunjava, radiLa mi je navigacija u pozadini i ukljucio sam da snima put. Posle 20 minuta snimanja se usijao. Pretpostavljam da mu nista ne bi falilo da sam ga ostavio tako...

Sve ostalo vreme je normalno hladan...

A sto se tice WP, stvarno nije bagovit. I zbog toga vise nikad nazad na Android.
Ni jedan jedini put nisam morao da resetujem telefon da bi radio kako valja.
Jednostavno to radi...

Aplikacije, nisam preteranl zahtevan, ali ima svega i svacega. Meni nedosgaje. samo wi-fi analyzer.

Menu zna da smori, ali to je stvar navike. Ima ljudi koji ne vole promene i razlicitost :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam za tebe, ja svaki do 12h max... Kad ne koristim net, može dva dana... Opet, koj će mi onda takav telefon, mogu i nokia 515...
 
A sto se tice WP, stvarno nije bagovit. I zbog toga vise nikad nazad na Android - iz 2010-2012.
Ni jedan jedini put nisam morao da resetujem telefon da bi radio kako valja.
Jednostavno to radi...

Postujem sve ostalo sto si napisao kao i cinjenicu da si prezadovoljan sa L930/WP ali ovo citirano stvarno nije tacno (tacno je sa ovim dodatkom godina) i to je zabluda ljudi koji su sa bagovitih, jeftinijih androida iz 2010-2012 presli na WP pa jos flagship iz 2014. :)

Jednostavno android je nekada bio djubre tj bolje receno poluproizvod koji je krsteno radio samo na nexusima mada ni to nije bilo uvek tako. Ok i sada ima manjih bagova jer je os toliko otvoren i zrtva hiperprodukcije da je prosto nemoguce da nema manjih problema (ima ih i ios u poslednje vreme) ali je situacija daleko bolja nego pre. Imas primere ljudi sa foruma koji po 12+ meseci nisu doziveli restart ili random zapucavanje sa novijim androidom, isto tako imas clanove koji su sa novijeg WP presli na neki noviji android telefon, evo stojan bas skoro sa L930.

Na kraju se sve svodi na subjektivan utisak tj sta kome vise odgovara ali i dalje vazi cinjenica da se u (naj)nizim klasama vise isplati kupovina WP Nokia jer android proizvodjaci to stancuju bez nekog velikog motiva a Nokia se tu malo vise potrudi + duze apdejtovanje.

A kada je srednja/visa srednja i visoka klasa u pitanju e tu mozes da nadjes vrhunske telefone iz oba tabora, ovi WP ce raditi malo stabilnije, androidi ce imati vise mogucnosti i uglavnom bolje autonomije i to je to.
 
Poslednja izmena:
Samo da dodam da skoro svi anroidi ispod 200€ novi naravno gore resenje od wp telefona. Androd radi dobro samo kod flagship modela i kod modela srednje vise klase. Kupiti android od 100-150€ bice mucenje posle 6 meseci kad.se napuni aplikacijama i pocne da baguje. Bar je to moje neko iskustvo...
 
^ ako mislis na nove telefone iz prodavnica onda se slazem ali mislim da bi se iznenadio kada bi video kako radi cak i ovaj htc od 145e (ili uzet za dinar) :) Nekada su androidi te klase radi veoma lose, sada to nije slucaj.
 
Reci mi samo ovo, hoće li raditi jednako kao wp sa 512MB, sa viberom, skype, line, messenger i whatsappom uključenim u pozadini? Mislim na taj htc!
 
S'obzirom da sam probao i da je taj htc u vlasnistvu coveka koji je presao sa L520 mogu da kazem - Da, jer ipak je to sense. Znaci pricam o brzini, fluidnosti, to je priblizno isto, ne o kameri, zvuku itd. E sad sto se fluidnosti tice tu postoji mala razlika izmedju ios-a, androida i wp, bar ja to tako vidim, svaki os malo drugacije ''klizi''.

E sad, naravno da ce se pre javiti neki sitni bagovi na androidu od 140e nego na slicnom WP, dovoljno je skinuti nedovrsenu aplikaciju iz marketa koja moze da napravi problem, curenje baterije itd. To je stvar licnog izbora, u ovom slucaju to znaci - poneki sitniji bag i os sa vise mogucnosti/veci izbor aplikacija i veci displej vs stabilniji os, manji ekran, malo bolja kamera. Oba su uzeta za dinar tako da cena ne igra nikakvu ulogu.
 
Poslednja izmena:
To razumem, lepo je da se stvari lepo odvijaju i na low segmentu kod androida...
Mene je najviše nerviralo snimanje u 1080p, snimao bi više puta po 30tak minuta, a uvek bi imao dugu pauzu, dok u ćošku nešto "mota", toga na ativ s i 920 nikad nije bilo...
Lepo za android! ;)
 
Zato sam i napisao, veci deo problema postaje proslost i u low android segmentu.. ali isto tako mislim da nikada android ne moze da bude stabilan kao IOS/WP, ne mislim sad tu na neke velike razlike vec na sitne probleme koji ce uvek pratiti android ali to je neko moje misljenje. Dosta zavisi i od samog interfejsa, lepo je videti da TW napreduje ali Sense je ipak broj 1 kada se sve sabere i oduzme (brzina-fluidnost, izgled UI + funkcije) mada ni sony UI ne zaostaje ali mu fali ozbiljniji redizajn.

WP-u fali telefon sa svim prednostima Nokia filozofije hardvera/kamera i kamera softvera, dizajna, izrade + WP10 + najnoviji panel i 3000 mAh+ baterija :) Napisao sam to vec, L930 je samo trebala da ima 3000 mAh bateriju i malo stedljiviji panel, samo su trebali da umanje 1520 bez ikakvog sakacenja i to bi bio pun pogodak.
 
^ ako mislis na nove telefone iz prodavnica onda se slazem ali mislim da bi se iznenadio kada bi video kako radi cak i ovaj htc od 145e (ili uzet za dinar) :) Nekada su androidi te klase radi veoma lose, sada to nije slucaj.

Ja moram unapred da ti se izvinim ali htc D310 je krs telefon sa dosta problema. Moze on da radi ok na pocetku ali posle koci i zakucava. Ja imam lg l70 koji je bolji od Desire 310 ali se primecuje lag zakucavanje ponekad i vidno usporenje. Lg G2 mini je vec malo bolje resenje ali i on nije bez mana i povremenog kocenja. Ali da stanemo na loptu sa prepucavanjima VS teme :) Ja sam hteo da kazem da android nimalo nije savrsen kao i wp :)
 
Nazad
Vrh Dno