Šta je novo?

Nokia Lumia 1520

Preuzecu telefon za neki sat vremna u ovoj readnji.. Nadam se da nisam pogresio sto se tice telefona, cena je 680e u dinarima sa garancijom od 2god koja vazi u zvanicnom nokija servisu.
 
Sig nisi pogrijesio tel je munja, ove perfomanse na ovaj operativni sistem nema greske, odlican ekran a tek kamera..uzivaj i prenesi nam utiske :))
 
Jos kad stignu poboljsanja u 8.1 updateu,bice pun pogodak ;)
 
A jel ima neke razlike izmedju njih i operatora (bilo kog)? Nema.

Ima i to puno! Operater:

1) Placa porez za svaki prodati uredjaj ili uslugu koju obavi, ne moze nista ispod sanka, zaposaljava ljude, izlazi u susret kupcima nudeci telefone uz pakete (koliko god bilo nepovoljno, ima onih koji eto to tako vole).

2) OBAVEZAN je kao i svaki prodavac uredjaja da da garanciju od 24 meseca, OBAVEZAN je da obezbedi servis za uredjaje koje prodaje.

Razumem je da su takva vremena da se na sve ovo, a narocito na prvu stavku ne gleda, ali kad kupis telefon od 600e i niko ti ne garantuje da li ce taj uredjaj da radi 3 dana ili 3 godine i niko ne smatra sebe odgovorim ukoliko dodje do kvara, izvini molim te ali tu razlike ima i to puno.
Izvinjavam se za off, ali stvarno treba skrenuti ljudima paznju da ko kupi tel tamo od garancije nece dobiti nista, osim za softver 6 meseci, a softver uz malo pomoci ovde na forumu moze da odradi svako ko je bio u stanju da zavrsi osnovnu skolu..
 
Upravo to. Mislim da se ne lazemo jesam cuo par negativnih iskustava i sa ovlascenim servisima(doduse ne sa Nokia ali opet verovatno samo puka slucajnost) ali opet znamo brdo pozitivnih primera. Sto se ovih nazovi firmi koje prodaju telefone i njihovih servisa na prste jedne ruke mozes da nabrojis pozitivna iskustva sa ostvarivanjem garancije... Ajde i da razumem za neki telefon koji malo kosta ali u danasnje vreme nekoj takvoj firmi da ostavis tolike pare i da nemas ama bas nikakvu garanciju, ne znam, ja se kao sto rekoh ne bih upustao u to. Pogotovo sto ne moras da kupis telefon u radnji, ima ih toliko sad preko operatera i fascinantno je koliko jedni drugi na oglasima obaraju cenu, za jako male pare se mogu naci super telefoni, legalni sa 2 god garancije i cesto simfree.
 
Ima i to puno! Operater:

1) Placa porez za svaki prodati uredjaj ili uslugu koju obavi, ne moze nista ispod sanka, zaposaljava ljude, izlazi u susret kupcima nudeci telefone uz pakete (koliko god bilo nepovoljno, ima onih koji eto to tako vole).

2) OBAVEZAN je kao i svaki prodavac uredjaja da da garanciju od 24 meseca, OBAVEZAN je da obezbedi servis za uredjaje koje prodaje.

Razumem je da su takva vremena da se na sve ovo, a narocito na prvu stavku ne gleda, ali kad kupis telefon od 600e i niko ti ne garantuje da li ce taj uredjaj da radi 3 dana ili 3 godine i niko ne smatra sebe odgovorim ukoliko dodje do kvara, izvini molim te ali tu razlike ima i to puno.
Izvinjavam se za off, ali stvarno treba skrenuti ljudima paznju da ko kupi tel tamo od garancije nece dobiti nista, osim za softver 6 meseci, a softver uz malo pomoci ovde na forumu moze da odradi svako ko je bio u stanju da zavrsi osnovnu skolu..

Nisam rekao da treba da kupe tamo (u tim radnjama) telefon, nego da je isto i kod operatora kao i u tim radnjama. Sto se tice garancije kod operatora zavisi od telefona do telefona i iskustva do iskustva ali na kraju svodi se na isto... Jeste garancija 24 Meseca (velikim slovima) ali da li si imao to iskustvo i da je iskoristis....
Prvo nema nikakve razlike servis se obavlja uobicajno u nekom Pera, Djura servisu (retko kad u "ovlascenom" servisu) pouzdano tvrdim iz iskustva a sve zavisi od dobavljaca, neretko i oni nabavljaju razne telefone raznim kanalima kao i te doticne radnje, pa tako i garanciju nude... Kad ih nabave ispod ruke tu je Pera, Djura servis a kad ih nabave zvanicno od zvanicnih uvoznika i dobavljaca tu je onda i zvanicni servis... Samo sto su cene kod operatora abnormalno skupe, nekad i 2x nego sto se moze nabaviti u inostranstvu sa internacionalnom garancijom ili po oglasima... Tako da sve se svodi na to ko ima kakve srece jer apsolutno nema nikakve sigurnosti da si apsolutno siguran da kad kupis telefon kolko god da kosta, da ces biti ispostovan do kraja (obicno su to muljanja i zavlacenja i jedino mozes nesto da uradis kad im zapretis raznim inspekcijama i tuzbama)... pogledaj malo iskustva korisnik na raznim forumima oko te famozne garancije kod nasih operatora...
Jednostavno nisu oni tu zbog nas, nego mi zbog njih i mogu da nas ucenjuju i muzu na razne nacine, od cene telefona, minuta i rominga... Da im se neisplati odavno bi otisli...
 
Poslednja izmena:
Ima istine u tome sto pricas, ali vrlo malo (ne kazem da lazes, nego da nisi sagledao sve stvari) . .

- Sa bratom sam pre 2-3 godine, ko ce ga vise znati resavao jedan vrlo interesantan problem sa jednim operateram, HD2 je brat predao na garanciju zbog tastera, predao ga u top stanju 10/10, medjutim telefon mu je vracen sav unakazen. Sta smo uradili, potegli trzisnu i molim lepo `` dodjite da izaberete novi telefon po zelji iz istog cenovnog ranga koji je bio HD2 kad ste kupovali`` . . To sto tebi (nama) neka lujka u nekoj od poslovnica kaze da ne moze nesto, to nema blage veze sa realnoscu, a zasto, zato sto su oni nauceni da pricaju to, njima i dok spavaju stavljaju sluske u usi da bolje upamte svoje izlaganje.. Sustina je sledeca, kad nas zavrne operater, naravno ne nasom krivicom (da ne pricamo o tome sto su se ljudi kupali sa telefonom i sad hoce da im ga poprave za dz), znaci ukoliko neko od cenjenih operate izigrava magarca i hoce da te zavrne ti imas pravni i svaki drugi koji hoces osnov da preko nadleznih organa resis to pitanje u svoju korist ili u dogovoru sa menadzerima, a ne salterusama.. Dok kod ovih lopova koji valjaju telefone, ne postoji ama ni promil nade da ces nesto da uradis, odgovor je vrlo prost, nigde ne postoji dokaz da si ti to kupio od njih iliti NEMAS RACUN..
 
Pa kako je isto kad nije? Ovde imas neku firmu koja zastupa Nokiju i koja kao takva daje onakvu garanciju kakvu Nokia predvidja. Na stranu pozitivni i negativni primeri, zvanicna garancija od zvanicnog uvoznika je ono sto donekle uliva sigurnost i to je u principu i jedino sto covek treba da gleda. Da ne pricao o obuci servisera, alatima, zamenskim delovima i slicno. Zvanicne prodavnice i operateri sigurno ne nabavljaju telefone "raznim" kanalima vec iskljucivo preko zvanicnog zastupnika a sto se voih pilicarskih radnji tice, da naravno ako oni kupe povoljno do nekog telefon recimo sa Telenora pa ga oni preprodaju dalje kao svoj svakako ce naglasiti legalnu garanciju od 24 meseca jer im to nije nikakav trosak i ne moraju da se cimaju sa time tj sa svojim priucenim serviserom. Dakle sreca tj nesreca u smislu da ces dobiti ispravan/neispravan telefon to stoji ali kada je ostvarivanje prava na garanciju mislim da su ove dve stvari neporedive... Jer kod zvanicne garancije taman da je sve lose po tebe tj da te zavlace i slicno bar imas neki papir na osnovu kojeg mozes da pokusas da resis problem. Kod ovih drugih, garancija na softver od 6 meseci? Pecat nekog SZTR i sve to bez fiskalnog, dakle mozes da se slikas.

Niko nas ne muze, svako prodaje uslugu tj proizvod za onoliko koliko vredi a trziste je tu da kaze svoje. Isto tako svaka roba vredi onoliko koliko je neko spreman da plati za nju. Tako da tako je kako je trenutno ali to je vec neka druga tema i ovako smo uveliko u off :)
 
Niko nas ne muze, svako prodaje uslugu tj proizvod za onoliko koliko vredi a trziste je tu da kaze svoje. Isto tako svaka roba vredi onoliko koliko je neko spreman da plati za nju. Tako da tako je kako je trenutno ali to je vec neka druga tema i ovako smo uveliko u off :)

Slazem se u potpunosti sa vama da je kod operatora bolja situacija i da zvanicno imas racun i da ako si "bezobrazan" kao oni mozes nesto da postignes bas zbog tog racuna...
Ali muzu nas na svakom koraku sto se tice telefona a i min. Pogledajte samo koliko su ti isti telefoni kod operatora (kod istih ovih nasih operatora) npr u Americi, Nemackoj, Italiji, Madjarskoj pa i u Hrvatskoj i Crnoj gori... Kako to da je sve uvek vrednije kod nas, nego negde drugde, jednom recju moze im se jer jos uvek nemamo drugog izbora i zatvoreni smo totalno...
Izvinjavam se za off...
 
Poslednja izmena:
Koristum lumiu 920 i mogu da kazem sa je wp8 stvarno lepo odradjen. Brz, bez kocenja i laga. Android zbog lose optimizacije u samom multitaskingu zahteva 3 giga rama i quad procesor kako bi sve mogo da isprati. Wp8 sa slabim hardverom radi bolje od androida sa najacim hardverom. Android u pozadini ima linux koj naknadno pokrece andoid os. Tako da ispada da ima dva sloja sto jede memiriju. Ako uzmemo i to da je neka firma odradila svoj izgled androida ispada da ispod ima nekoliko sloja sto pokrecu os i to zahteva mnogo memorije i brz procesor. Dok sam imao Lg 4x aktiviranjem vibera, fb, chrome i jos poziv pa sms telefon se zatupi i uvek mora da se ceka praznjenje memorije. Na wp toga nema i nemam potrebe za tim koliko je rama popunjeno. WP 7 i WP 8 su dva razlicita os-a. WP7 je samo unapredjen wp 6,5. Novi modeli imace 2 giga i quad core procesore i time ce gurati dugo a samo ce wp8 dobijati update sto ce privlaciti korisnike. Nov hardver je uveden zbog fullhd-a i kvalitetom kamerom. Kako bi lakse reproduovao snimak, zvuk i sliku. Windows phone svoje korisnike privlaci stabilnim radom, brzinom i kvalitetom. Ne opterecuje se hardverom kao android. Android svoj os krije iza hardvera posto je svestan da ne moze glatko sve da isprati. Ios apple od Iphone 4 koristi 1 giga ram i sada na Iphone 5s opet 1giga. Sto pokazuje da je softver ispeglan i maksimalno iskoriscen.

Ovaj fon je fenomenalan, mada mi 6" stvarno previse. Razumem da moraju da prate trziste.
 
Poslednja izmena:
@metalpirat:
Izlupetao si se previše. Slojevi, memorija, sta je i od cega nastalo ... Nidje veze.
 
Uze mi reč iz usta. Android jeste linux, samo programe pokreće preko java virtualne mašine, nisu u nativnom jeziku. Nema slojeva, proizvođači menjaju SistemUI, framework ui i laucher, i WM 6.5 i WP7 ko nebo i zemlja. Kao komentari na B92 tehnopolisu :)
 
da pokrece preko java virtualne masine. A sta pokrece tu virtualnu masinu, sta se nalazi ispod toga, sta se nalazi ipsod lanuchera. Wp 7 je tek sa samom doradom na wp 7,5 I 7,8 postao pravi os. Sada nek mi neko objasni sta ce android 3 giga rama? Da nece mozda da pokrece mayu pa da renderuje. Ako sam se ja izlupetao slobodno ispravi I napisi gde sam pogresio. Lepo je reci nema vezes I krenuti u kritiku. Ja sam samo dao svoje misljenje I ono sto sam video I doziveo dok sam koristio android. Izmenjao sam gomilu android i na svima sam morao da pratim koliko je memorije pojeo i da li ce da stuca ili ne. Na WP to jednostavno nema. Drugar koji je radio nekoliko godina u Japanu i to za Sony mobile, sada kod nas radi za Samsung reko mi je da je najveci problem sto android fizicki ne moze da iskljucis aplikaciju odosno uvek je nesto u radnoj memoriji sto jako usporava. WP koliko vidim to radi drugacije, facebook kad god startujem primecujem da ga opet ucitava. Kako onda WP i IPhone sa dva jezgra i 1gb ram pariraju android sa jacim procesorom i dva giga rama pa cak neke funkcije i bolje odrade. Sve je u samoj optimizaciji sistema.
 
WP koliko vidim to radi drugacije, facebook kad god startujem primecujem da ga opet ucitava. Kako onda WP i IPhone sa dva jezgra i 1gb ram pariraju android sa jacim procesorom i dva giga rama pa cak neke funkcije i bolje odrade. Sve je u samoj optimizaciji sistema.
WP sa tim "feature-om" ponovnog ucitavanja aplikacije nikako ne parira androidu,kod mene facebook stoji tamo gde sam stao,za to sluze 2gb rama i to je razlika koju ti ne vidis jer se ocigledno slabo razumes u ram management.
Bolje da vise ne pises ovakve postove jer se svaki put sve vise zakopavas.
Na wp se mozes vratiti u neku aplikaciju koja je u ramu samo drzanjem back dugmeta,ako slucajno stisnes ikonu te aplikacije ona se iznova ucitava bez obzira sto si malocas bio u njoj na pola posla sto je nevidjena glupost.
 
Ljudi ne shvataju da je to sa čučanjem u memoriji prednost. Kako to ponovno pokretanje može da bude prednost u odnosu na android?
 
@metalpirat:
Pa nemas pojma o cemu govoris. Bolje je kada app stoji u RAM-u zamrznuta nego da se ponovo ucitava sa nand-a kada je pokrenes. I WP i Android i iOS rade na isti naciin.. kesiraju sve sto mogu u RAM da bi sacuvali bateriju. Razlika je u tome sto ti android dopusta da vidis sta se sve nalazi u RAM-u dok WP i iOS ne dopustaju. Zbog toga ljudi misle svasta i pokusavaju svasta da urade ne bi li oslobodili RAM. iOS i WP imaju ogranicene pozadinske procese, pa kada se app skloni sa ekrana, uglavnom ostaje zamrznuta u memoriji. Postoje posebni pozadinski taskovi (npr. download sa interneta ili slusanje muzike) koji su sopustei 3rd party aplikacijama.
Android dopusta pozadinske procese, tj. nije restriktivan kao WP i iOS. Sva tri OS-a kada im zatreba memorije, probude zamrznute aplikacije iz memorije, narede im da snime svoje stanje i onda ih ukloni iz memorije.

Tvoja borba da oslobodis sto vise RAM-a je upravo krivac za los rad Android telefona.

Vise rama trosi bateriju na odrzavanje funkcionalnosti ram memorije i sa druge strane stedi bateriju jer je manja potreba da se najcesce aplikacije ponovo ucitavaju kada ih korisnik pokrene. Broj jezgara nema direktno uticaja na UI, jer se UI uglavnom vrti u jednom threadu. Broj jezgara dolazi do izrazaja u obradi fotografija, spajanju slika u panoramu, itd.

Imas potpuno pogresnu predstavu kako telefoni rade. Definisi "baguje" pa mozemo da pricamo o tome u drugoj temi.
 
Poslednja izmena:
Vidi meni kada na androidu pise da je zauzeto 850mb telefon radi kljakavo. Cak moram da sacekam da mi prikaze ikone, a kada lepo ocistim memoriju i spusti na 500mb sve fadi mnogo bolje. Koristio sam sony, lg i samsung i svi su se isto ponasali. Ako upalom navigaciju neko pozove pa to je ludnica, pokusacu da upalim moj lg 4x pa da snimim kako radi. Sony dok sam imao iz vajbera kad predjem u mesenver telefon zacrni ekran pa cekam da se smiluje i oda otvori aplikaciju.
 
Znam da je bolje kada su aplikacije u samoj memoriji, ali mislim da wp i ios mnogo bolje i brze ciste memoriju.

Nadam se da ce wp 8.1 da sredi neke nedostatke i da ce konacno aplikacije krenuti da funcionisu punom parom. Mnoge aktuelne aplikacije su jos u beta fazi.

Samo kazem ono sto sam ja primetio i video. Meni S4 je u samom startu imao lag. Jeste da ti jaci modeli imaju bolje sredjenu menagment samih aplikacija i da je sam android nacickan mnogim stvarima i to sve jede memoriju. Mislim da ima dosta neoptimizovanih aplikacija.
 
Piratu, evo jedne ispravke: Kao sto su aplikacije za Android mahom pisane za DalvikVM (Java) tako su i aplikacije za WinPhone pisane za CLR (.NET) VM (xaml, C#, ...).
 
http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1520-review-1024.php

gsmarena_102.jpg


:Klanjanje

Nakon procitanog testa, sta reci?
Nokia se priblizila savrsenstu, gotovo da nema mana. Da li je ovo najbolji phablet?

Odlican ekran, rezolucija, najbrzi CPU i GPU, fenomenalna i da ponovim fenomenalna kamera softverski skoro savrsena (Sony, HTC i ostali treba da nauce od njih), odlican video, dobar audio, baterija no comment... fenomenalno.

Samo 6"... previse :(
 
Poslednja izmena:
Zavisi, ako nosis stalno neku torbicu sa sobom onda je ok. Previše je ako telefon nosis u džepu. Bar po meni.
 
Poslednja izmena:
Znas kako, svaka roba ima svog kupca. Evo ortak ima nekog kineza, mislim da ima više od 5in, burazer s4 isto 5in. Ali obojca stalno vuku neke torbice sa sobom. Meni je i to previše. Hoću da telefon nosim u džepu i koristim jednom rukom. B-)
 
Ma ae 6 incha, ali tebra brate sestro 200 grama, tj 210g.. Mnooooogoooo...
 
Odlican telefon. Ali sto je previse previse je (za mene, i u svoje ime govorim :D ) Ali ako izuzmemo velicinu no comment. (jos da je android ahaha :d salim se)
Ali sto kazete, svaka roba ima svog kupca, cak bih je i ja uzeo pa da se patim sa torbama i rancevima :d
 
All zato biceps, pa triceps. Posle 6 meseci sve izdefinisano. B-)
 
Nazad
Vrh Dno