Šta je novo?

Nestandardno Olivetti AT napajanje

Misko78

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2004
Poruke
1,766
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5 12600K + Corsair 115i Elite Capellix
Matična ploča
MSI PRO Z690-P DDR4
RAM
Kingston Fury Renegade RGB 3200 4x16GB
GPU
Gigabyte Aorus Master 3080
Storage
Kingston KC3000 + WDC-WD120EFBX
Zvuk
Onboard
PSU
Corsair HX750
Kućište
Cooler Master Mastercase MC500
Monitor
IIyama G-Master GB2770QSU
Miš & tastatura
Razer Basilisk Ultimate + Corsair K70 RGB MK2 LP
Laptop
Asus TUF FX505DU-BQ016
Mobilni telefon
Iphone 15
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Muči me jedan Olivetti M4-40 koji neće da postuje. Sve sam probao u smislu pregleda ploče, ima napon na CPU, BIOS sam skinuo sa ploče, odradio UV brisanje i u programatoru flešnuo sve dostupne verzije za taj model ploče i ništa.
E sad problem je da proverim napajanje zato što nema standardne AT konektore. Napajanje sa kači na riser karticu preko jednog konektora koji ima 2x5V (izmereno 5,04V), 3xGND, 1x12V (izmereno 11,83V), 1x-12V(izmereno -12.08)
i ima belu žicu na kojoj merim 0,3V i braon žicu koja ima 0,4V. Kada sam otvorio napajanje te dve žice na ploči imaju oznaku RST i STB, što bi trebalo da bude reset i standby a napajanje je AT i ima prekidač, doduše ima i taster na samom
napajanju koji nema nikakvu vezu sa kućištem kompjutera i kada ga stisnem stvarno kao da resetuje napajanje. Napajanje ima oznaku MINEBA NMBSPE 1095 što je u skladu sa servisnim uputstvom koje sem pomena modela napajanja
nema nikakve podatke o naponima i sl.
Da li neko ima sličan Olivetti i mogućnost da mi izmeri te napone, ili ako ima bilo kakvu ideju/informaciju da podeli.
 
Verovatno si i sam našao par videa nekog tipa koji je restaurirao jednu takvu mašnu. Predložio bih ti da ga kontaktiraš, lako može biti da bi ti izmerio napone...
 
Nisam ni pogledao na YT :LOL: Poslao sam mu email, pa javljam ako odgovori. Hvala Žarko!!!
 
Odgovorio mi je TiBo, pogledaće u toku dana i javiće mi.
 
Na kraju sam promenio sve kondenzatore u napajanju i dobio napone 5v i 2,7v na tim granama. Komp se upalio iz prve i spakovao sam ga, ubacio 486DX2 66 i onako jedna fina malecna 486 mašina.
3,5" floppy na njoj je onaj slim Epson SMD-1000 sa flat kablom umesto standardnog 34pin floppy kabla. Oštećen je curenjem kondenzatora, i njega sam sredio ali hoće da zeza ponekad, kao da mu treba
neko vreme da proradi posle paljenja, mada to može da bude i do jako čudnog biosa ovog kompa. U potrazi sam za zamenom pa ako neko čuje/vidi/naleti neka mi javi.
 
E, super, baš mi je drago da si osposobio mašinu, svaka čast!
 
Nazad
Vrh Dno