Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Naravno Neto 1400e,eto i kolega takodje isto zna neki prosek plate.
Mada sve zavisi, sta radis, i gde radis, ako je firma bolja, više su svi plaćeni...
Slažem se potpuno, kad čovek imalo bar nemački zna, onda bas greben i tražiš posao i nekako je sladje kad se sam izboris za sebe, ukoliko je to moguće naravno.
Da, neko je pisao kako Nemci imaju odbojnost prema Balkanu, pa ne bih se bas složio, ukoliko se integrises onako kako treba, da savladas jezik pravilno, da si na poslu odgovoran i vredan i radan, brzo se to vidi i dobijes poštovanje, pa odakle god da si sa Balkana. Naravno to sve zavisi od čoveka do čoveka, generalno jesu Nemci malo više zategnuti pre nama Srbima, ali sve zavisi kako se ti sam kao radnik ili osoba postaviš na poslu ili bilo gde...
 
Čuj devojke i izasci :D
Ta generalizacija i priča naše devojke najlepše meni ne pije vodu ...

Izlasci - ako je nekome interesantno da liže nekoliko piva u bašti nenkog kafića po ceo dan ili da izlazi u grad 2 puta nedeljno to je drugo ...
Meni više odgovara ova druga varijanta - zaradiš pare i kada dođe vreme za odmor odeš kao čovek na more/zimovanje i ne cimaš se oko svakog dinara ;)

Npr. Gore pomenuti drug je pre mesec dana imao mnogo posla pa je radio 14-16 sati, ali je uzeo 300 i kusur € za taj dan - to je ovde mesečna plata i to pod uslovom da se ima posao (treba i veza) :)

Svidja mi se kako se nasalim, a onda gomila gastarbajtera se uhvati za to, i pravda :) Da misle tako, nasmejali bi se samo i presli dalje. Razlog nije glup, to uopste nije razlog, to je sala :)


Inace, ja sam pre 15-16 godina imao ponude za rad u Nemackoj, za tada mnogo vise nego sto sam u Srbiji zaradjivao. Ali uz uvid u cene nekretnina i zivota sam shvatio da bi mi manje ostalo na kraju meseca da ustedim, nego ovde sto mi je ostajalo.
Trenutno je skroz druga prica, i mene bi zivot u Nemackoj MANJE kostao, i to u Frankfurtu i Kelnu. Nije velika razlika, ali je sada u korist Nemacke. Da - zivot bi me manje kostao tamo, uzevsi u obzir i komunalije i iznajmljivanje stana, ali i sve poreske olaksice koje bi imao u Nemackoj, a ovde ne postoje.

Mene ne vezuje drustvo ili rodbina za Srbiju, previse cesto sam isao na duze vani, i ostajao u kontaktu sa onima sa kojima sam hteo ostati u kontaktu.
ALi uskoro ce prevagati da mi je isplativije da zivim vani, nego u Srbiji i to primetno.

I ne shvatam iskreno kako prezive ovde prosecni ljudi :(


Usput, da je izbor devojaka u Koreji limitiran na Korejanke, ni pod razno ne bi ostao dugo koliko sam ostajao, niti isao cesto koliko sam isao. Srecom da dolaze Australijanke cesto, inace bi stvarno bilo "da, ostao sam u Srbiji zbog devojaka" :)
 
Minimalac se krece od 1200€ pa navise,uglavnom je oko 1400€ koliko cujem tj po zakonu je minimum 8,50€ na sat brutto.
U Nemackoj do 2015. nije postojao minimalac.
Postojala je socijalna pomoc, do nekog iznosa, tj. ako zaradjujes ispod toga, dodaje ti se iz socijalne, ali opet do istog Neto iznosa. Time se nikome ne isplati da radi za sitan posao, pa je efektivno minimalac u pitanju. I bolji minimalac, jer uzjedno ljude motivise da traze bolje poslove, a ne "daj sta das".

Banke: ne znam za nikakve poreze i pitanja,uplatio sebi na svoj racun 8000€ i niko me nista nije pitao...salterusa prebrojala,proverila novac i hvala,dovidjenja... to bese pre pola godine..
Banka ne treba da te pita, ako ako toliko uplatis u Nemackoj, nemoj da te zacudi da dobijes pismo da prikazes odakle ti taj novac. A tu nece ici "dobio sam od tetke", ako nemas papir koji to pokazuje, a taj papir moze biti samo potvrda o placenom porezu (da, ako ti tetka da novac, i na to se placa porez, kao na poklon, kod nas sitan, u Nemackoj ogroman).
Ovo nije baba roga prica, ali ne desava se svima, nekoga preskoce. Pogotovu sada kada imaju vece ribe da jure.
 
Uvek je postojao minimalac, za radni sat, od 2015god 01.01 radni sat je iznosio 8,50e a pre toga je bio 7,50e sat, ispod toga ne smeš da budes plaćen po radnom satu. Uglavnom tu cenu od 8,50e se dobija kad te biro rada posalje da radiš negde, naravno ne kvalifikovani radnici.
A sto se tice socijalne pomoći, pa ni tu nije svima isto, neko dobija manje a neko vise...
A sto se tice Banke i uplacivanja odredjene šume novca na svoj račun, banaka naravno nece praviti problem, ko može posle nekog vrme6da napravi problem to je pismo od Finanzamt, poreklo te određene sume itd itd...
 
Alfaunits, ja zivim u Frankfurtu i stvarno bih voleo da znam koliko placas stan u Beogradu ako bi ti Frankfurt bio jeftiniji. Cene stanova se krecu od 400€ za 20 kvadrata pa na gore, jeftinije varijante su da firma u kojoj radis ima stanove ili da se vezes ugovorom na dve godine (minimum) sa firmama koje se bave samo iznajmljivanjem i izgradnjom stanova ( to nama koji produzavamo vizu nije uvek najjednostavnije). Samo iznajmljivanje stana je dosta komplikovano posto stanodavac procenjuje da li ces ti biti sposoban da mu placas ili ne, pa tako sa 1500 € neto platom neces bas moci previse da biras. Potraznja je veca od ponude pa im se moze da te drndaju do besvesti. Medjutim i pored svih problema koje imam nikada nisam pozeleo da se vratim u Srbiju. Bio sam 3 godine bez posla, smucao se, radio sve i svasta, sad koliko god da je tesko imam svoj dinar i ne zavisim ni od koga. Ovde sam tek godinu i par meseci, ne mogu da kazem da uzivam ali nadam se boljem.
 
Mada ko se izbori za platu od oko 1000,1500e ovde u srbiji moze veoma lepo da zivi :) licno znam par primera,i naravno ni ne bune se toliko na zivot u srbiji.

Sta vredi meni 1000€, kad ljudi oko mene rade za 200-300€. Izmedju ostalog, i to me tera iz ove zemlje.
 
@Tefterilo, dacu ti dva primera, jedan je Seul (J. Koreja), drugi je Frankfurt. Konkretno primeri, isprobani u praksi (pogotovu Koreja, skoro svake zime), nije mi problem da imam ugovor na dve godine i platim unapred cak, tj. da firma garantuje.

Seul: 65-70m2, tzv. Officetel (skroz opremljen, sve rezije (TV/net/fixni/odrzavanje) ukljucene osim gasa i struje), 550e me je izasao mesecno sa svim troskovima, trenutno je mozda 600e zbog kursa evra samo. To je varijanta koju moze firma da placa u potpunosti, tako da izadje jos jeftinije zbog poreza.
EDIT: Uklonjen Infostan komentar.

Frankfurt: Ja sam imao, cini mi se 78m2 (mozda 68m2) za oko 1000e sa kompletnim rezijama, bila je zima, BEZ garaze i bila je non-smoking ful zgrada. Nisu nam trazili nikakvu doplatu za gas/struju kada smo izasli, dakle nije kostala vise nego sto je onaj depozit bio.
Bile su i ponude za uzi centar, oko 1500e za stvarno super stanove 60-70m2, ali obavezne garaze, ne mogu je drugima iznajmiti (meni licno veliki trosak, nista mi ne znaci garaza), sto je u rangu troska za slican stan u BGu, jer oko 500e su u centru takvi stanovi (a da su OK barem).
Uz sve to - ostale stvari su mnogo jeftinije u Nemackoj, barem ono sto ja konzumiram i kupujem, a i tadasnja devojka.
Ti stanovi mogu da se odbiju od poreza (firma da placa), mogu biti jeftiniji uz duze ugovore, ili placanje unapred. Viza meni nije problem ako se odlucim da odem u Frankfurt, tako da ni sve varijante iznajmljivanja nisu problem.
Inace, naravno da sam vidjao i stanove za 2000-3000e, ali ja nikakvu razliku nisam video izmedju njih.. sve zgrade u FR meni deluju odlicne, dok u BGu ja 80% njih bi morao zbog alergije da izbacim iz ponude.

Ono sto jeste problem je da li bi mogao stalno da iznajmljujem svoj stan ovde ili ne (ako ne, onda mi se i ne isplati vise u Nemackoj)

Inace, sto kaze Recoba bas, negde 2010 i 2011. kada sam se vracao iz Koreje, imao sam zelju da ostanem u Srbiji, ljudi su izgledali motivisani, zadovoljno oko mene. Trenutno je neko tmurilo... cim budem sredio zdravstveno sto me nesto brine trenutno, mislim da cu preseci i ja otici, iako OK zivim ovde. Ali sve vise drustva odlazi vani isto, a svi su se kladili da cu ja prvi otici i ostati van :)
 
Poslednja izmena:
Najvece patriote se javljaju iz Bg,koliko sam primetio... i to sa razlogom i ne krivim ih... lako je odatle soliti pamet,idite malo van Beograd drzave,zivite par meseci sa lokalnim platama i pravilima (npr ne platis struju 2 meseca odmah seku) i videcete sta je zivot u Srbiji...
Kao i ja sto sam bio zatecen kada sam bio par puta po par nedelja u Telenoru na obuci,imao sam utisak da sam u drugoj drzavi...
Ne poznajem nikog ko je samovoljno npr rekao da mrzi blizu rodbinu,rodni dom,grad,prijatelje i zapucao u nepoznato ostavljajuci sve iza sebe... ljudi su primorani na to,kao i ja sto sam bio...
20 godina sam cekao bolja vremena u Srbiji i borio se za ista i bese uzaludno,sve gore i gore... i kad sam napunio 35 leta,videh da prolazi i zadnji voz a jedan je zivot,nema reload last saved position... i jednostavno mi se sve smucilo,video priliku i caos...

I zamisli G@w,bio sam jedan jedini "specijalac" majstor za specificnu vrstu masina od Segedina do Bg,mozda i sire,isao za Sabac,Kragujevac,Indjiju itd jer niko drugi nije znao da popravi te masine... provodio i po 20 sati na terenu,o stresu i odgovornosti da ne pricamo,jedna greska mogla da kosta i preko 60.000 evra...trazio makar minimalnih 30k dinara mesecno,nisam dobio,evo ti minimalac i crkni... a licno sam video fakturu da je samo jedna nasa poznata firma za moj rad (popravke i odrzavanja) za 1 mesec platila 700.000 dinara,pokazao mi direktor te firme jer nije verovao da me tako mizerno placaju i hvala mu na tome,doprineo je punjenju case...
I tek kad skroz odlepis i das otkaz,onda se sete da im stvarno trebas i dolaze ti na kucni prag da te mole i nude kule i gradove... tako bese pre i sa Telenorom,i sa firmom pre itd...
A ovde radim (i to bas opusteno) 35 sati nedeljno,free vikendi i svi moguci praznici i debelo sam placen za to...

Licno sam prvenstveno otisao zbog takvog razmisljanja i stava u glavama nasih ljudi,gde god da sam bio,svugde isti sablon privatnika i "gazda".. cast izuzetcima,ali ih je jako malo...
A to je srz problema Srbije po meni,takav nacin razmisljanja,taj prepotentni stav... kao i sto svi cute i cekaju neko cudo... i cekaju vec preko 20 godina...

Sve ovo gore sto sam napisao mogu ti potvrditi stotine hiljada vojvodjana,kao i razloge odlaska u EU 50-tak porodica koje licno poznajem...
Ti,da stvarno zelis nesto bolje i da promenis,ne bi piskarao po forumu vec bi izasao na ulicu i organizovao nesto,kao i ja sto sam pokusao... i kad naletis na vetrenjace i kada vidis kako ti prijatelji i bliski saradnici "padaju" za sitne pare i pretnje,sve ce ti biti jasno...

BRAVO!
 
Sta vredi meni 1000€, kad ljudi oko mene rade za 200-300€. Izmedju ostalog, i to me tera iz ove zemlje.
Ovo je srz. Bas zato me i pogadja, sto ljudi oko mene rade za taj minimalac. Treba sutra dete da posaljes na more, pola njegovih drugova nema para jer nemaju ni njihovi roditelji. Neko zimovanje, videli skije nisu. To je zalosno dokle smo dosli, srednja klasa nestaje sve vise.
Vlasti je najlakse da udaraju sve koji imaju preko 60.000 dinara, kad je vecina oko 25-35k. Citam neki clanak o srednjoj klasi kod nas i kako bi tu spadale plate oko 1.000e i kako za te pare opet nemas ono sto ima srednja klasa na zapadu...dole u komentarima ljudi napljuvase sve zivo, kazu ej bre 1.000e i malo im je, sta ja sa minimalcem da kazem, treba im rebnuti poreze...
Jedino da se poveca minimalac i drzava da pocne da stimulise vece plate zaposlenih kod privatnika, tako sto ce smanjivati namete, uz kontrole prava radnika, mozemo da se nadamo nekoj promeni.
 
Mda, Beograd sve kriv. Da nije Beograda i tih nadobudnih Beogradjana zemlja bi cvetala. Ali sve oni uzese, ti Beogradjani, nista postenom coveku ne osta.

Zivim u Beogradu, nisam Beogradjanin niti sam se ikada tako osecao. Iz prostog razloga sto nemam pet baba kojima je Tito dodelio stanove da bi ih sacuvao od bede (posto su zivele po nekim udzericama kada je krenulo naseljavanje posle WW2) i zaposlio po sada zapustenim fabrikama (kome treba teska industrija, to truje ljude pogledajte Kinu, mi cemo lepo od sljive, maline i turizma da zivimo ko Grci). Sada te babe imaju jednog unuka koji ce da nasledi izmedju 300 i 500 hiljada evra u nekretninama. To je valjda taj tipicni Beogradjanin koji vam toliko smeta? Mozda mislite na onog predratnog, sto poznaje porodicno stablo sve do kurajbera koji je opet bio Beo-gradja-nin i prodavao suve sljive agama i begovima. Takvi su valjda za vreme "one" drzave pobegli po Amerikama jer su im sve oteli bezubi i nepismeni komunisti. Nesto nisam siguran da li nam nji'ovi potomci kroje sudbinu ili deca onih sa pet baba. Kako god nisam nijedan od tih, mo's misliti!

Bitno je da nemate nijedan kontrargument, da se vredjate kada vam neko saspe istinu u lice pa se onda poput lokalne politicarske bagre hvatate za lokaciju u potpisu u pokusaju da nekoga naruzite.
 
, 550e me je izasao mesecno sa svim troskovima, trenutno je mozda 600e zbog kursa evra samo. U BGu bi samo Infostan izasao toliko za 65-70m2 :( To je varijanta koju moze firma da placa u potpunosti, tako da izadje jos jeftinije zbog poreza.
Mesecno infostan 600 e za 65-70m/2?
 
Ne, godisnje :) Vidim da nesto tu nije stimalo, ali ne videh gde :)

Dakle, Seul: 550e stan sa svim rezijama 65-70me, u BGu, Dorcol oko 500e + 80e za Infostan, + rezije sve, neopremljen isto.
Frankfurt: 1000e za stan, naspram ~500e u BGu, ali grejanje (gas+struja u stvari( godisnje bi izasli manje nego samo Infostan u BGu, to sam hteo reci.
Jeftinije karte i direktne letove do bilo gde u svetu bukvalno (jedini hub koji i dalje ima sve moguce destinacije u svetu, od kad je London otkazao dosta azijskih gradova).
Za ono sto u BGu potrosim na hranu (i to nikakvu realno), u Frankfurtu sam mogao da biram sta hocu, kad hocu i koliko hocu, i ostane 200-300e.
 
Poslednja izmena:
Minimalac nije realan odraz plata u privatnom sektoru jer jedno 70% ljudi koje znam pored plate min na račun dobijaju još na ruke, plus ih mnogo radi na crno da nazovemo tako. Ionako nikakve vajde nema od prijave i zdravstvenog u ovoj buđavoj državi, kad nemamo pravo izbora ns privatno kao sve normalne zemlje.
Isto tako nisu realne priče da je prosečna plata u Srbiji 450 evra ili koliko već SNS prevaranti reklamiraju. Mislim iskreno da niko ne može da utvrdi koliko su realno prosečne plate jer previše novca cirkuliše na crno.
To stoji da je problem što džabe plata 1000e kad ljudi oko tebe rade za 200,300 evra. Mada mnogih mi nije ni žao previše, nema se za leba, ali cigare svaki dan 300 din, kad se uzme neka se lova syebe se za 2 dana široko u kafani. Kompleksi su čudo na ovom Balkanu. Ljudi misle da su face ako imaju neki telefon od 500evra i Air ljakse patike.
Što se tiče rada preko kad sam čuo da u Švici plaćaju ljude za moj posao 9000 franaka mesečno došlo mi je bilo da učim jezik, uzimam CRO pasoš i da bežim što pre tamo na koju godinu.
 
Bilo bi dobro da svi imaju sansu da odu na godinu dana preko, da rade bilo sta. Tad bi shvatili da moramo sami da se ovde izborimo za neke promene i mnogo veci broj ljudi bi se aktivirao oko znacajnih drustvenih tema, ne bi bilo cekanja na gotovo. U Londonu su studenti protestovali jer su hteli da povecaju godine kad se ide u penziju. Ti ljudi su svesni da ce to najvise njih da pogodi, pa gledaju da taj proces uspore. Kod nas smanjene penzije i plate, nikom nista.

Razmisljam da krenem da ucim madjarski, imam srecom jednim delom vojvodjanske korene. Jedino me brine sto citam po netu da treba da prepricavam nekakve knjige na madjarskom, a to ni na engleskom verovatno ne bih znao (iako sam negde izmedju b2 i c1).
 
Kad imas para, dobro je i u Srbiji.
A ne treba mnogo, hiljadarka dovoljna za sve pa i za letovanje i zimovanje ako se racionalno trosi tokom godine

Realno, hiljadarka nije dovoljna za porodicu (govorimo o ukupnoj plati - 2 x po 1000e je već nešto:D ). Ni ovde a ni u većini evropskih zemalja. To ti kažem ja koji imam ženu i dete i idem na letovanje po dve nedelje i skijanje i još neki izlet u proleće/jesen. I ima još milion troškova.

Za single može da bude dovoljno ali čim dobiješ prikolice...
 
Da li si ozbiljan, daješ 500 evra u 2016. godini za iznajmljivanje stana u Beogradu?
Ne, imam svoj stan, ali toliko bi me kostao DOBAR stan od 60-70m2, proveravao sam izbor stanova. Naravno, mislim na Dorcol, eventualno Vracar, Vidikovac blizi centru, jer sam fokusiran u tom delu zbog mnogo toga (mada ni NBG nije jeftiniji).
Mogu ja na Karaburmi i u Bolecu naci za 200e mnogo vise, ali onda mogu i vratiti se u Nis i imati jos vise za 200e :)
Da dajem 500e za stan, tj. nemam svoj, ja bi vec godinama bio vani, sigurno! Nemacki znam dovoljno da bi se sve mogao snaci (sem za ugovore, gde bi trazio prevod, ali u Nemackoj to nije problem), mada mi za IT ne treba za vizu uopste znanje nemackog, kao ni u Koreji korejskog.


Bilo bi dobro da svi imaju sansu da odu na godinu dana preko, da rade bilo sta. Tad bi shvatili da moramo sami da se ovde izborimo za neke promene i mnogo veci broj ljudi bi se aktivirao oko znacajnih drustvenih tema, ne bi bilo cekanja na gotovo.
Slazem se!
Nazalost, ima u slucajeva gde je to imalo suprotnog efekta, npr. moja sestra :(
 
Poslednja izmena:
Ovde su sretni koji mogu i taj izlet da priuste, o moru i skijanju da ne govorim!
 
Ne, imam svoj stan, ali toliko bi me kostao DOBAR stan od 60-70m2, proveravao sam izbor stanova. Naravno, mislim na Dorcol, eventualno Vracar, Vidikovac blizi centru, jer sam fokusiran u tom delu zbog mnogo toga (mada ni NBG nije jeftiniji).
Mogu ja na Karaburmi i u Bolecu naci za 200e mnogo vise, ali onda mogu i vratiti se u Nis i imati jos vise za 200e :)
(

Mislim da nisi duže vreme pratio cene stanova u Beogradu, dajem ti primere za koje lično znam za koliko se iznajmljuju. Cerak vinogradi, 2. sprat, vojne zgrade, protočna topla voda, cg, 85 kvadrata, četvorosoban, za 180 evra, Banjica, 77 kvadrata, 1. sprat, takođe protočna topla voda i cg, trosoban, 230, evra, Rakovica kod Premijera (kod nadvožnjaka) 35 kvadrata, ET/TA 150 evra, Zemun 28 kvadrata, AC 150 evra.

Sad smo svi rođeni na DorČolu pa moramo tu da iznajmljujemo stan.
 
Ne, ali ja ovde imam dosta razloga da budem, pa stalno dolasci bi me smorili i oduzeli previse vremena.

Lepo i rekoh, da idem u te krajeve, ja onda bolje u Nis da se vratim (ja bi pre na Petlovo Brdo otisao, cistiji vazduh od centra). Pratim cene. Skoro je ovde <10m2 lokal iznajmljen za 400e. Nesto sto je meni bilo nepojmljivo i 2008.
Ima i za 200e nesto, ali kazem u te zgrade ja ne bi mogao uci bez da me alergija sledecih 10 dana ne drzi za krevet..
 
Poslednja izmena:
Ne razumem kako je tamo povoljnije stanovanje. Kazes u centru Beograda iznamljivanje dobrog stana 500 evra? Pa dobro. U Becu za 500 evra mozes van grada nesto da iznajmis. Kada kazem van grada to i mislim. Ja sam bio u apartmanu koji nije nista specijalno, u centru (3. Bezirk kod Urania hotela). Mesecna kirija 2000 evra i to je bio neki popust cini mi se. Mnogo je skupo stanovanje tamo, ma sve je mnogo skupo. Osim onoga sto drzi globalnu cenu poput tehnike, odece itd. Ali usluge, hrana, pice, mnogo skuplje nego kod nas. Luksuz je (opravdano) neverovatno skup. Sto je super jer ljudi ne piju i ne puse kao po Beogradu.
 
Ne, ali ja ovde imam dosta razloga da budem, pa stalno dolasci bi me smorili i oduzeli previse vremena.

Lepo i rekoh, da idem u te krajeve, ja onda bolje u Nis da se vratim (ja bi pre na Petlovo Brdo otisao, cistiji vazduh od centra). Pratim cene. Skoro je ovde <10m2 lokal iznajmljen za 400e. Nesto sto je meni bilo nepojmljivo i 2008.
Ima i za 200e nesto, ali kazem u te zgrade ja ne bi mogao uci bez da me alergija sledecih 10 dana ne drzi za krevet..

Ja ne znam šta ima na DorČolu/Vračaru osim zgrada i drvoreda. Ja sam na Banjici okružen šumama. U životu ne bih živeo u centru Beograda, da ja svaki dan tražim 10-15 minuta parking, ma doviđenja. Ako koristiš auto ništa nije daleko, treba da se biraju samo rute gde nema gužve u špicevima, ako već može da se bira.
 
Vracar je sirok pojam ali ima lepih lokacija za zivot. Dorcol sa druge strane... mozda ja ne poznajem dovoljno kraj ali ono je ciganska mahala. Mozda se ljudi koji tu zive ponose tim "rusticnim" (raspadnutim) kucama i zgradama. Nikada tamo ne bi stan platio 500 evra, to je van pameti.
 
Ja ne mogu da vozim (legalno slep), sve mi je dostupno pesacki ovde, taxi uzmem 3x godisnje sada, bus 10ak puta, skoro sve do Tempa.
Parking me ne pogadja nimalo licno, ali ima ga kod moje zgrade uvek.

Sem toga, moram i na alergije na pazim, tako da sam bas atipican slucaj. Vise potrosim u bgu mesecno nego u FR ili Seulu u svakom slucaju :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno