Šta je novo?

Neljubaznost i javasluk prodavacica u Tehnomaniji i primeri u drugim trgovinama

U cbt u ns su bili baš ljubazni svi, al je bilo više zaposlenih neg mušterija uglavnom i vidim da su zatvorili :(
 
Ahahahaha!!! Aaaahahahaha!!!! :d Pa gde, druže, ti živiš? Pa u ovoj zemlji je toliko nezaposlenih da ili ćeš pristati na uslove ili ćeš sedeti kući dok će drugi pristati na te uslove. Nema druge. Poslodavci se vode onim - ako ti nećeš da radiš tako, ima ko hoće.
Robov... Ovaj, radne snage u ovoj državi ne manjka. ;)

Ja zivim ovde, preziveo sam i inflaciju 90ih i sva sranja posle ali nikada nisam radio po svaku cenu i trpeo bilo sta, zato ni na jednom poslu nisam bio duze od 3-4 meseca, a radio sam ih najmanje 20.

Raditi za 25k dinara pod poznatim uslovima je samo lazni osecaj sigurnosti i zacarani krug kome nema kraja, to mora da radi samo onaj ko je lenj i ne zna nista u zivotu, jer te pare ces uvek zaraditi sedeci kod kuce, samo ako to zelis, a dobra je sansa da ces zaraditi i mnogo vise, samo moras da nadjes ono sto te interesuje jer tako ti nije tesko da radis posao, i tako mnogo brze ucis i napredujes. I to je pogotovo upotrebljivo na sve tehnike sa ovog foruma.
 
Poslednja izmena:
Па ок, у праву си, све то јесте тако. Хтео сам да кажем да се треба потрудити. Додуше, ја причам о некој другој области, не о продавцима.
Ни ја нисам мислио на продавце (изгледа да одосмо у оф) јер сам цео досадашњи радни век провео у ИТ (једино се никада нисам бавио програмирањем што је изгледа била грешка) али не бирам посао па опет ништа. Скоро свуда као прво крену приче о лошој ситуацији, лошем послу фирме, слабим парама и одмах ми је јасно где то иде.
Небитно, ипак и могу да разумем те продавце из теме и не могу. Можда и то има везе, код пријема се вероватно ишло на избор оних мање обећавајућих који ће све да трпе.
 
Silno grešite.
To je odraz i slika kulture i vaspitanja tog prodavca. Ako je je neko vadpitan i kulturan biće takav i za 20k i za 50k i za 150k. Isto tako i za nevaspitanje i kulturu.

Ako, teoretski, tim prodavcima podignete platu na 150k bić neki efekat na ponašanje biće možda prvih 10-ak dana, ali i to je pitanje. Nevaspitan će uvek biti nevaspita. A za 3 meseca će opet biti izgovor da plate nusu 175k i tako dalje.

Tako da objašnjenje "malo su plaćeni" nema ikakve osnove. Iz ličnog iskustva znam da oni koji svoj loš rad pravdaju malom platom nisu postajali bolji radnicu ni kada se plata povećavala, delili dodaci, razni benefiti itd. Oni su uvek bili nezadovoljni, gunđali, sabotirali i, ono najgore, huškali druge.
 
Ja sam to pokušao da kažem ranije ali niko nije slušao....
Vaspitanje i kultura nema veze sa mesečnim primanjem, aman ljudi!!!
 
Efekat stimulacije (novac) nikada nije doneo pogrešan smer, nego baš naprotiv radnici u tom slučaju imaju elan i volju za radom, a sa druge strane imate onaj psihološki momenat koji odlučuje o svemu tome. Nije isto kada radite za 35-45k dinara (plata redovna) i kada radite za "minimalac" i plus imate kašnjenje od mesec-dva, pa nije teško uočiti razliku jednostavno to je psihološki momenat koji utiče na produktivnost radnika, nije teško sprovesti u delo takav eksperiment (dokazan ne samo kod nas nego u svetu).

E sad naravno da nije opravdanje za ponašanje radnica na lošoj usluzi kao i odgovora od tih radnika, jednostavno to je efekat koji se desio posle posete direktora i kazne koje su dobile. Nema tu neke nauke, samo efekat koji je izazvan tom posetom i kaznom. Naravno postoji još tu "unutrašnjih problema" kada je poslovanje u velikim sistemima u pitanju kao što je Tehnomanija (nije prodavnica sa jednim direktorom, sekretaricom i radnicom) nego kompleksnija situacija, pa samim tim ima više razloga koji mogu uticati na nezadovoljstvo radnika i to je očigledno, i samim tim ako u tom sistemu ima razumevanja uvek ima mogućnosti da se sve poboljša i reši kvalitetno kako nijedna ni druga strana ne bi trpele posledice, a najmanje kupac koji donosi novac toj firmi.

Primer: Direktor zbog neke odluke menaždera propisano "nariba", taj menadžer onda to sprovede na šefa poslovnice, šef poslovnice onda na radnika kojeg okrivi za sve i to je realnost, a da li je tako bilo ili nije to niko neće priznati.

I baš me čudi kako niko nije pošao od toga kako u "velikim sistemima" funkcioniše razgovor za prodavca na primer "pola sata duže se ostaje, plata malo kasni, ali to je normalna pojava", a kada počnete da radite uverite se u suprotno, i normalno da će to na Vas psihološki da utiče isto kao onaj što ima hipoteku ili kredit na kući u odnosu na onog ko nema tako je i sa platom veća vs manja...

Postoje ljudi koji nemaju motivaciju da rade za 100k dinara i oni će imati svoju logiku idealnog posla i odnosa prema klijentima, dok postoje oni koji bi za 100k imali dobru motivaciju, i imali razloga da uvek budu nasmejani i zadovoljni kada krenu na posao, prosto im milina...

Drugo niko nije takođe uzeo u obzir i odnos poslodavca prema radniku (ne nije opravdanje, ali slučajeva kakvih god hoćete), šta mislite kako bi Vi reagovali kada bi Vas poslodavac nazvao nekim pogrdnim imenom, jedno vreme trpeli, a posle bi vam pukao film, a pri tome kasni plata mesec dana (samo naveden primer) i sad se nađe neko da kaže da to ne utiče na produktivnost kada spojite dve stvari, da nije malo preterano.

Ili kada čujete u npr. Zapadna Srbije (dve farbike) vode svoje zaposlene na izlet jednom godišnje, nova godina paketići za decu besplatni, trinaesta plata godinama unazad, osnovna plata prosek u Srbiji, redovan godišnji odmor, plaćeno redovno socijalno i penziono, odnos direktora, menadžera u sistemu fer i korekan (posao da se uradi ne traži ništa više) i koji je zaključak iz cele ove priče... sami prosudite... ili uporedite sa nekim "ko sprovodi svoje odluke "Ja sam uvek u pravu i tačka"

Sistemi se uvek grade na poverenju, ako je zdravo poslovno okruženje bez smicalica, nadmenosti i svega što prati jedno društvo onda je i radnik apsolutno zadovoljan, ako postoji razumevanje (ne preterivanje i korišćenje situacije), opet imate zadovoljnog radnika za 30k dinara, ako Vi tog radnika "propisano" naribate, i kažete mu sve i svašta, zakidate na svakom ćošku, omalovažavate, pa kakav efekat možete očekivati kao brend?

I za kraj da se nadovežem, sa menadžerom iz navedenog primera (realnog primera) on uvek ima vremena da dođe do radnika, uvek su vrata otvorena, uvek je tu da sa radnicima popriča kako da se unapredi njihovo radno mesto, uvek je tu za svaku sitnicu koja se može veoma brzo i lako otkloniti, nikada se ne postavi iznad njih kao "svevišnji" i "nadmen" nego ima razumevanje, jer ima i zdrav poslovni sistem, i nikada nisu imali problema uopšte u funkcionisanju celog sistema.
 
Poslednja izmena:
Zadovoljan si platom, sve super, onda dodje poslovođa i izmisli neki problem i svima skine 10-20% od plate... Ne zato što problem postoji, već zato sto firma nema para da isplati plate pa mora da sa iživljava na radnicima.
Koliko vas da si kulturan i vaspitan, pukneš na nepravdu.
 
Ja mogu da kažem da sam imao izuzetno dobra iskustva sa prodavcima Tehnomanije u Bg (Sarajevska).
 
Ja zivim ovde, preziveo sam i inflaciju 90ih i sva sranja posle ali nikada nisam radio po svaku cenu i trpeo bilo sta, zato ni na jednom poslu nisam bio duze od 3-4 meseca, a radio sam ih najmanje 20.

Raditi za 25k dinara pod poznatim uslovima je samo lazni osecaj sigurnosti i zacarani krug kome nema kraja, to mora da radi samo onaj ko je lenj i ne zna nista u zivotu, jer te pare ces uvek zaraditi sedeci kod kuce, samo ako to zelis, a dobra je sansa da ces zaraditi i mnogo vise, samo moras da nadjes ono sto te interesuje jer tako ti nije tesko da radis posao, i tako mnogo brze ucis i napredujes. I to je pogotovo upotrebljivo na sve tehnike sa ovog foruma.


Znači sad sa 30 godina treba da sedim kući i da me roditelji izdržavaju jer neću da radim iz razloga što niko ne pruža uslove koji meni odgovaraju?
Savršena logika!
Dovoljno je što radim od svoje 19. godine sa manjim pauzama i imam svega 3,5 godina radnog staža, a da sam svud bio prijavljen gde sam radio imao bih sigurno 8, a radio sam svašta, od nekretnina, preko par kurirskih službi i obezbeđenja, do trgovine tako da u svim tim granama znam kako je. Ne može više da se bira jer su uslovi za život i onako teški, a od sedenja kući nemam ništa. Trenutno sam već godinu dana u jednoj radnji gde je plata redovna, veća je od standardnih u trgovini, niko me ne cima, ali kada sam gazdi spomenuo prijavu samo mi je rečeno da ili ću raditi ovako ili će naći drugog.
Naravno, tražim svo vreme drugi posao ali svi nude osetno manju platu što mi u sadašnjim uslovima života nikako ne odgovara.
 
Ceo problem sa (ne)uslovima radnika u Srbiji je vrlo lako resiv. Nemojte da pristajete da radite za dzabe, a pogotovo ne pristajte na bilo kakva izivljavanja poslodavca. Jer sve dok se trpi, nece biti nista bolje..
Konačno i ti nešto pametno da napišeš na forumu!
 
Lako je reci, ali ima ko nema izbora....Sindikata nema ....Posla nema...Zagarantovana miminalna plata je komedija.
 
Blago vama kad možete da ne pristajete na poslove, a niste zaposleni recimo.
 
Може неко да буде незапослен али има приходе у породици или послиће са стране. Има и нас који смо сами и немамо помоћ са стране а нешто (да не кажем лебац јер је то строго забрањена храна у неким темама) мора да се поједе. :(
 
Blago vama kad možete da ne pristajete na poslove, a niste zaposleni recimo.
Ako imaš znanje za neki ili neke poslove, ali vrhunsko, nema šta da pristaješ na bilo kakve ucene. Pre bi iskreno krao nego radio za 200,300 evra.
Svojim trudom sam se izborio da mogu vrlo često da biram poslove koje radim i da me zovu ljudi koji cene kvalitet, što verujem da može svako da ostvari, samo je pitanje volje.
O ljubaznosti prodavaca ne treba trošiti reči, odavno sam shvatio da bi ostvario svoja prava kao kupac idem sa namerom da se i pobijem ako treba, ne vredi na žalost skoro nikad na finjaka. Inspekcija mi je na speed dial, kad neće da uvaže garanciju ili tako neke slične gluposti.
 
Imam ja znanje da mogu sa strane pare da dograbim, ali ne zivim tako i uvijek cu naci nekakav siguran prihod. Ne znam, ljudi su razliciti i tesko je to posmatrati samo iz jednog ugla.
 
Ne treba ničiji rad omalovažavati, ali muka mi je više od ljudi oko mene koji kukaju da nemaju dinara, rade već 5-10 godina na istom poslu (gde neki ne rade ništa, državna firma naravno),pljuge od 300din svaki dan bitnije od leba. Tiket svaki dan, čekaju se pare s neba. Još u svojoj bednosti usude se da pljuju ljude koji rade non stop da su prokleti za pare.
 
Tu se mogu složiti da jeste tako da dosta njih ni ne želi da se potrudi da učini nešto, a kukaju.
Ja nemam šta sa kukam... Ne pijem, ne pušim, ne kladim se, pare trošim na osnovne stvari i pomalo na opremu za hobi jer mi je to jedini izduvni ventil. Malo i od toga kane para, možda bude nekad i malo ozbiljnije...
Da je zeznuto, zeznuto je, ali ja uvek vidim pozitivno i u lošem. Ako se ukaže prilika za bolje, super, ako ne onda ništa, guram dalje.
Najgore je sad ostati bez posla u ovoj situaciju, ako nemaš druge prihode.
Pored toga, nikad ne bih mogao sebe da nateram da radim non stop da bih imao ne znam koliko keša. Više sam za to da živim skromno, a da imam vremena za sebe i za stvari koje volim... Kad od onog što volim da radim u Srbiji nema 'leba. :d
 
Bitno je makar u slobodno vreme raditi stvari koje voliš i koje su ti psihički odmor od posla i negativnosti i biti naravno što više okružen sa dobrim, pozitivnim ljudima.
 
Vidim ovde da mnogi brane prodavce jer su im male plate. Da Vas pitam, zar im mala plata daje za pravo da budu neljubazni ? Kolika plata treba da im bude da bi se promenili? Plata ne sme nikako da bude faktor kako ce neko obavljati posao.
 
Vidim ovde da mnogi brane prodavce jer su im male plate. Da Vas pitam, zar im mala plata daje za pravo da budu neljubazni ? Kolika plata treba da im bude da bi se promenili? Plata ne sme nikako da bude faktor kako ce neko obavljati posao.
Naravno da same I treba... Ti kada odes u neki fensi restoran onaj konobar iskrivi kicmu oko tebe, a kada odes u lokalnu kafanu ako dodje do tebe super...
Ali onaj prvi radi za vece pare, a I baksis je bolji.. Jer zasto bi se neko lomio za nesto vise od onoga sto je placen.. Da mu se nece mozda gazda zahvaliti?
 
Silno grešite.
To je odraz i slika kulture i vaspitanja tog prodavca. Ako je je neko vadpitan i kulturan biće takav i za 20k i za 50k i za 150k. Isto tako i za nevaspitanje i kulturu.

Ako, teoretski, tim prodavcima podignete platu na 150k bić neki efekat na ponašanje biće možda prvih 10-ak dana, ali i to je pitanje. Nevaspitan će uvek biti nevaspita. A za 3 meseca će opet biti izgovor da plate nusu 175k i tako dalje.

Tako da objašnjenje "malo su plaćeni" nema ikakve osnove. Iz ličnog iskustva znam da oni koji svoj loš rad pravdaju malom platom nisu postajali bolji radnicu ni kada se plata povećavala, delili dodaci, razni benefiti itd. Oni su uvek bili nezadovoljni, gunđali, sabotirali i, ono najgore, huškali druge.

Ti druze izmisli novu ekonomsku teoriju plata. Po tvom rezonu, budale su sve firme (i na zapadu) koje dobro placaju radnike, mogu odma` da ih prebace na minimalac, i bice sve ok. 10 dana ce da gundjaju, i onda rade.
Drugim recima...nemas pojma o cemu pricas. Kad covek radi za minimalac, onda mu i gubitak posla nije neki gubitak, jelte, jer nema mu nekog znacaja isti. Zato i dozvoljava sebi ispade ako se oseca sikaniranim.
 
Kvalitet se placja i .(svuda sem u Srbiji).
 
Vidim ovde da mnogi brane prodavce jer su im male plate. Da Vas pitam, zar im mala plata daje za pravo da budu neljubazni ? Kolika plata treba da im bude da bi se promenili? Plata ne sme nikako da bude faktor kako ce neko obavljati posao.
Pa rade i kupci za male pare a to je najveći problem. Da ima para i velikog prometa i prodavci bi zarađivali više.
 
Не зависи увек од плате, често зависи од газде. Знам фенси кафиће који нешто ситно плаћају раднике а коме се не свиђа, моментално долази неко други да ради. За исте мале паре. Ако је газда рекао да морају да буду љубазни, онда ту нема избора. Друга прича је ако неће нико да ради за мале паре па газде или толеришу нерад и нељубазност или повећају плате.

Већи проблем је што као продавци (или конобари) раде они којима то није посао, који се нису школовали за то и није им ни у блиском плану за будућност. Клинци који још студирају или су завршили и траже посао у струци, они мало маторији који су остали без посла па прихватају било шта или неко ко хоће још мало да заради па ради и дупло. Некада су у продавницама радили школовани трговци и школовани угоститељски радници који су имали и предмет о понашању према муштеријама. Е да, њихови шефови су били слични, данас су газде често неки локални муљатори или мафијаши који су шанирањем дошли до пара па хоће да множе.
 
Po prodavnicama su prodavci uglavnom ljubazni i izlaze u susret. U slucaju Tehnomanije, veoma je moguce da je bio neki gazda ili neko iz uprave, sa ciljem da smanji trosak, nasao je neku glupost, izdrao se na radnike i svima ukinuo 20% plate. Cesto se desavalo da npr. radnici zbog takvog postupanja napuste Tehnomaniju i onda u velikoj radnji ostane 2-3 radnika. Udje kupac, zavuce se izmedju rafova, ukrade nesto i onda ona 2-3 nesrecnika moraju da nadoknade vrednost ukradene robe, a realno nisu u mogucnosti da pokriju celu radnju. Konkretno u Tehnomaniji ima previse kamera.. ne mozes nos da izduvas a da te neka od kamera ne snimi. Kada se desi kradja, oni to vide na snimcima kad pregledaju, ali krastavac. radnici (prodavci) placaju.
Mnogi ne znaju za ta pravila, pa kada se prvi put desi, ili puknu i napuste posao, ili saviju kicmu i istrpe izivljavanje gazde ili nadredjenog.
Pre ili kasnije puknu. Zbog toga ne posecujem Tehnomaniju.
 
Poslednja izmena:
Po prodavnicama su prodavci uglavnom ljubazni i izlaze u susret. U slucaju Tehnomanije, veoma je moguce da je bio neki gazda ili neko iz uprave, sa ciljem da smanji trosak, nasao je neku glupost, izdrao se na radnike i svima ukinuo 20% plate. Cesto se desavalo da npr. radnici zbog takvog postupanja napuste Tehnomaniju i onda u velikoj radnji ostane 2-3 radnika. Udje kupac, zavuce se izmedju rafova, ukrade nesto i onda ona 2-3 nesrecnika moraju da nadoknade vrednost ukradene robe, a realno nisu u mogucnosti da pokriju celu radnju. Konkretno u Tehnomaniji ima previse kamera.. ne mozes nos da izduvas a da te neka od kamera ne snimi. Kada se desi kradja, oni to vide na snimcima kad pregledaju, ali krastavac. radnici (prodavci) placaju.
Mnogi ne znaju za ta pravila, pa kada se prvi put desi, ili puknu i napuste posao, ili saviju kicmu i istrpe izivljavanje gazde ili nadredjenog.
Pre ili kasnije puknu. Zbog toga ne posecujem Tehnomaniju.

To je isto kao i u Liliju sto radnici placaju svu pokradenu robu... Zato te i uhode kada udjes u lokal.
Inace mislim da ne/ljubaznost radnika i odnos prema poslu veoma zavisi od "zadovljstva" koje taj posao donosi sto psihicki sto finansijski, a i okruzenje(psihicko i fizicko) u kome se radi ima ogroman uticaj... Da se ne lazemo Konobar ili trgovac i nema neko zadovljsvto od svog posla(duhovno) ali makar moze da ima neku pristojnu(ne dobru/odlicnu) platu kada vec radi, a ne da ga ponizavaju i zlostavljaju za 20k pa cak i neverovatnih 30k...
Znate sta. Evo moj otac radi kao vozac i ima platu 30k radi svaki dan od 7 do 7 (bukvalno), znaci 12h dnevno radi(Vozi, utovatra, istovara..) i gazdi ne pada napamet da im poveca plate ili da zaposli jos ljudi da ih rastereti...
Nije zavrsio velike ckole, nema kuma u skupstini, nema knjizicu partijsku pa da vozi nekog budzu novom(japanskom) mazdom za 70k mesecno...I eto nema trenutno drugih opcija...Ali to ne znaci da neko treba da te izrabljuje do iznemoglosti..
I u tome je problem. Sto poslodavac zna da moze da te zaj**ava koliko hoce i da ce za 2h naci jos njih 10 koji hoce da rade i za manje pare...Te odatle proistice sav taj bes i nezainteresovanost za posao..To je barem neko moje generalno vidjenje ..
 
Poslednja izmena:
Upravo. Ako neces da radis za 25.000 ima ko hoce.. Zato je ovde idealno biti poslodavac ako imas vezu u vlasti.(takvih je u Srbiji najvise) Naklepas brda para za par godina.
 
Poslednja izmena:
Poslodavci se ponasaju bahato jer je ogromna navala na nisko kvalifikovane poslove. Kao kupac ne ocekujem besprekoran nivo usluge jer sam video obe strane. Da li je fer, prema zaposlenom, prema poslodavcu, prema kupcu? Nije. Svi su osteceni. To je jedan uzrocno posledicni krug koji ne mozes da prekines. Nije jednostavno da prodavca platis 750e, jer neces prodati nista zbog siromasnog trzista, konkurencija i dalje placa radnike 200e, a razliku moze da ulozi u sirenje posla. Bilo kakav zdrav model poslovanja na visoko korumpiranom i kriminalizovanom trzistu nije moguc.
 
Poslodavci se ponasaju bahato jer je ogromna navala na nisko kvalifikovane poslove. Kao kupac ne ocekujem besprekoran nivo usluge jer sam video obe strane. Da li je fer, prema zaposlenom, prema poslodavcu, prema kupcu? Nije. Svi su osteceni. To je jedan uzrocno posledicni krug koji ne mozes da prekines. Nije jednostavno da prodavca platis 750e, jer neces prodati nista zbog siromasnog trzista, konkurencija i dalje placa radnike 200e, a razliku moze da ulozi u sirenje posla. Bilo kakav zdrav model poslovanja na visoko korumpiranom i kriminalizovanom trzistu nije moguc.
Apsolutno se slazem da je nemoguce platiti trgovca 750e ali mislim da u najmanju ruku mozes da se potrudis da stvoris pozitivno/prijatno radno okruzenje posto je to samo deo problema..
 
Nazad
Vrh Dno