Šta je novo?

Neljubaznost i javasluk prodavacica u Tehnomaniji i primeri u drugim trgovinama

Slaninica

Slavan
Učlanjen(a)
01.08.2010
Poruke
1,396
Poena
210
Svima bih savetovao da obilaze Tehnomaniju u Pancevu u sirokom luku zbog neljubaznosti, nadmenosti, javasluka i opste neprofesionalnosti prodavacica u Tehnomaniji u Pancevu, u parku Aviv. Zgrozen sam da neko toliko moze biti bezobrazan i nadmen. Nas nekolicina ceka na kasi, dok nas 2 prodavacice apsolutno ignorisu vise od 10 minuta. Preturaju po nekim kutijama i robi, iza kase, iako vide da se vec stvorilo dosta kupaca. Osobe prilaze, hoce nesto da pitaju, a one to potpuno ignorisu, seku neke kupone i ko zna sta rade. Zatim daju pogresne informacije o proizvodima, o datumima isporuke i ostale informacije, pa kada im napomenes da su ti rekli jednu stvar bukvalno pre 5 minuta, one to poricu i tvrde neku sasvim drugu pricu. Lepo ih pitamo "Da li radi ovde neko na kasi i da li mozemo biti usluzeni, one odgovaraju "Ne radimo, gledamo televizor". Sve to treba pootpustati i dati posao nekome ko zna da radi na takvoj poziciji. Vise me Tehnomanija nece videti.
 
Da postoji opšta neprofesionalnost i između ostalog nepoznavanje proizvoda od strane prodavaca nije samo slučaj u radnji i firmi koju si pomenuo. Sada da ne grešim dušu ima prodavaca koji svakako rade svoj posao kako treba i potkovani su koliko toliko znanjem da pomognu u izboru pri kupovini proizvoda ali takvih je u manjem broju nažalost. Ono što čudi da se javljaju situacije u kakvoj si se ti našao je što prilikom objavljivanja oglasa poslodavci traže iskustvo u prodaji tehničke robe, kao i poznavanje iste.
 
Da samo znate kakav drill imaju u Tehnomaniji promenili bi mišljenje. Tj.. Razumeli bi ponašanja radnika u prodavnici.
 
uce ih da tako rade?
 
Čovek je verovatno mislio, na nehumane uslove rada.
 
Pa cim rade a ovi ne nude vise znaci da uvek ima ljudi koji ce da rade za te pare.

Ista stvar je sa ovim kurirskim sluzbama i vozacima sto tamo rade. Radno vreme od 8 do 20h a uglavnom i radna subota i to sve za ~30k.

krastavac takvo drustvo,takva "drzava" i zakoni.
 
Poslednja izmena:
Pa to.. Rintaju i onda ih zavlače za plate ili im kažu da mora da rade za praznik do 20h, itd.
 
Opet nije opravdanje za bezobrazluk prema nekome ko je došao da pazari nešto a možda isto tako rinta po ceo dan na svom poslu.
 
Pa to.. Rintaju i onda ih zavlače za plate ili im kažu da mora da rade za praznik do 20h, itd.

Pa i ja rintam ko konj, zavlače me za zaradu, radim non-stop, da bi moj klijent bio zadovoljan, pošto on nema (i ne treba da ima) nikakve veze sa tim što ja radim kod takvog poslodavca.

Kod nas ne postoji osnovna kultura ophođenja prema ljudima, to zna svako ko je prešao granicu.
Juče sam se vratio iz Beča i još sam pod utiskom što na ulici svako sa osmehom želi da ti pomogne da se snađeš. Vidi se iskrena želja, to ne može da se sakrije.
A ovde...smrknuta lica, svi nešto gunđaju, žure, nemaju vremena...
Mi smo ljudi jedno bolesno, ultra homofobično i otuđeno društvo.
Da ne pričam što tamo tinejdžerke ne šetaju po ulici kao klonirane starlete sa napućenim ustima, izblajhanom kosom sa šiškama i tonom šminke na sebi, već izgledaju primereno svom uzrastu i mnogo su lepše nego ove što kod nas vrte rijalitije i trude se da kopiraju propale uzore.

E pa, zato i ove dve gledaju TV, a ne mušterije.
 
Da samo sto se tamo rad adekvatno placa a ovde.. ? Ovde mozes da radis prekovremeno koliko hoces a sef ti nece reci ni hvala a tamo za svaki sat preko mora da te plati. Plus sto je ovde najnormalnije da ti plata kasni 2,3meseca.. Totalno razumem ljude koji su stalno namrsteni a rade na tim pozicijama..

Druga stvar, tamo mladi i imaju nekakvu buducnost dok ovde mogu samo da postanu starlete,krimosi,politicari ili da pobegnu iz zemlje. A da ne kazem u kakve se domove posle skole/bleje vracaju deca iz srbije a u kakve deca iz razvijenih zemalja..
 
Poslednja izmena:
Ja sam svojevremeno tražio posao u radnjama tehničke robe, zanima me tehnika pa sam nekako sebe video tu, ali nisam imao sreće. Verovatno sam bio "nekvalifikovan" za tako nešto. Iskustva u prodaji imam, iskalio sam se u prodaju osiguranja jer tek tu treba istrpeti svašta i zadržati osmeh na licu plus prodati nešto. Nije mi smetala ideja da radim za manje nego što sam imao u osiguranju ali bar bih imao fiksno i manje stresa posao. Išao sam ispod svojih mogućnosti malo da odmorim mozak ali kao sto rekoh ne treba im neko ko zna da prodaje. Valjda se traže ovi sto ćute i rade kako rade.
 
Poslednja izmena:
@RingeRaja:
Shvatam o čemu govoriš. Ne branim zaposlene u Tehnomaniji, već sticajem okolnosti znam neke pojedinosti iz Tehnomanije... Npr, dobar prodavac dobije ponudu od uvoznika da pređe da radi za uvoznika, gazda to sazna i zapreti uvozniku da neće nista više njihovo prodavati, onda uvoznik odustane od ponude radniku, a gazda se posle iživljava na nesrećniku koji se ni kriv ni dužan našao u neprilici.
Što se evropskih metropola tiče, i tu se slažem sa tobom. Generalno smo mnogo zaostali i sve više i više zaostajemo. Ljudi koji putuju to vide i govore o tome, ali velika većina koja nigde decenijama nije mrdnula ne vidi to i dalje ima mišljenje da smo bolji nego što to izgleda...
 
Situacija: 30.decembar 22:15, mini maxi pored moje zgrade, taj dan rade do ponoći (sam bog zna zašto?!). Red za suhomesnato, radnica seče, jedva gleda. Gospođa iz reda: molim vas rekla sam tanje da mi sečete. Radnica: gospođo, ja sam na nogama od 14h danas, i biću do ponoći - danas sečem svima isto!
Bilo mi je baš žao žene... Iako ne opravdavam neljubaznost, smatram da ih zaista mobinguju žešće po svim tim trgovinskim lancima...
S druge strane mnogi, ako ne većina u prodavnicama tehnike se zapošljavaju preko veze. Znači želeli su taj posao. Onda ga brate mili, ili radi kako treba, ili uzmi radi nešto drugo, ili idi sedi kući, pusti nekoga ko će ceniti tu platu da je zaradi...
Uvek ima dve strane medalje...
 
Nema opravdanja za neljubaznost!
To je nešto što se nosi iz kuće i to je to.
 
Mogu da razumem definitivno. Vikend uoči nove godine, nedelja 19:30h uveče, zove me njihov dostavljač da pita može li sad da dostavi monitor. Kad je stigao, pitam ga otkud to da rade u ovo vreme, a on kaže: "Ma ne pitaj, ludnica."

PS i ne treba generalizovati, ja sam npr. prezadovoljan njihovim dostavljačima i servisnom podrškom.
 
Poslednja izmena:
Ovo sto je rekao @yooyo je istina. Izrabljuju radnike do maksimuma, pola njih nista ne zna i ne zanima ih da zna, ali to je vec stvar poslodavca, jer ako njega zabole sto mu zaposleni nista ne znaju, zasto bi i njih bilo briga da se cimaju za 24000 koje ce primiti posle 2, 3 meseca?
To je isto kao da sednes u neki restoran da pojedes nesto i pitas konobara sta sve ide u npr. mix zelenih salata ili da li mogu uz bifter da dobijem kao prilog grilovano povrce, a konobar ti kaze, mmm mislim da nemamo povrce :D (ovo je iz licnog iskustva) Doduse, pisalo mu je na plocici da je pocetnik pa mu ne treba toliko uzeto za zlo, al sam se lepo ismejao kad mi je to rekao. :D
Poenta price je, da ako menadzer primeti da konobar ne zna nesto, sigurno ce ga pitati zasto ne znas i reci mu da nauci, a posto ove iz tehnomanije zabole, logicno da zabole i radnike.


Nema opravdanja za neljubaznost!
To je nešto što se nosi iz kuće i to je to.

Ajde ne lupaj molim te. Svako moze da ima los dan, koliko god bio ljubazan. Mozda nece biti neljubazan i odbrusiti, ali ce delovati nezainteresovano za to sto ga potrosac pita, pa ce taj neko opet reci da je neljubazan. Ne znas ti sta coveka muci pa da mozes da mu sudis.
 
U prolazu sam saznao da im je bio direktor dan pre tvoje posete Tehnomaniji. I da su kažnjeni, verovatno novčano. Šta je tačno bilo nisam pitao.

U ostalom zar nema negde drugde da se kupi to što si hteo. Ja sam trazio hdmi kabal od 1,5 m za komp. U Tehnomaniji je bio od 700 pa na gore. Na kraju sam uzeo u jednoj manjoj radnji za 270 rsd i radi svoj posao.

A što se tiče potrošača i njihovih pitanja , mogli bi malo da pogledaju na internetu šta je i kakvo je nešto.
 
Na poslu treba biti profesionalan. U par prilika je i meni bilo neprijatno kad sam čuo kako moje kolege odgovaraju kupcima. Ok ja imam nežnu narav, ne mogu me ljudi lako iznervirati ali kupci treba da budu poslednji na kome će se prodavac istresati. Radio sam sa baby opremom tako da tu stvarno ume da bude teških ljudi, ne znam kako je sa tehnomanijom i ostalim IT prodavcima.
 
Ceo problem sa (ne)uslovima radnika u Srbiji je vrlo lako resiv. Nemojte da pristajete da radite za dzabe, a pogotovo ne pristajte na bilo kakva izivljavanja poslodavca. Jer sve dok se trpi, nece biti nista bolje..
 
Nisu ni u inostranstvu uslovi rada bolji, ali su ipak daleko bolje placeni. Ko puca sa zivcima ovde, pucice i tamo.
 
Ceo problem sa (ne)uslovima radnika u Srbiji je vrlo lako resiv. Nemojte da pristajete da radite za dzabe, a pogotovo ne pristajte na bilo kakva izivljavanja poslodavca. Jer sve dok se trpi, nece biti nista bolje..


Ahahahaha!!! Aaaahahahaha!!!! :d Pa gde, druže, ti živiš? Pa u ovoj zemlji je toliko nezaposlenih da ili ćeš pristati na uslove ili ćeš sedeti kući dok će drugi pristati na te uslove. Nema druge. Poslodavci se vode onim - ako ti nećeš da radiš tako, ima ko hoće.
Robov... Ovaj, radne snage u ovoj državi ne manjka. ;)
 
Ahahahaha!!! Aaaahahahaha!!!! :d Pa gde, druže, ti živiš? Pa u ovoj zemlji je toliko nezaposlenih da ili ćeš pristati na uslove ili ćeš sedeti kući dok će drugi pristati na te uslove. Nema druge. Poslodavci se vode onim - ako ti nećeš da radiš tako, ima ko hoće.
Robov... Ovaj, radne snage u ovoj državi ne manjka. ;)

+1
 
Ahahahaha!!! Aaaahahahaha!!!! :d Pa gde, druže, ti živiš? Pa u ovoj zemlji je toliko nezaposlenih da ili ćeš pristati na uslove ili ćeš sedeti kući dok će drugi pristati na te uslove. Nema druge. Poslodavci se vode onim - ako ti nećeš da radiš tako, ima ko hoće.
Robov... Ovaj, radne snage u ovoj državi ne manjka. ;)

Има друге. Радити џабе и трпети иживљавања може само неспособан /лењ човек. Сигуран сам да, ако знаш свој посао, и у овој држави ћеш пронаћи други, бољи.
Немојте причати да нема избора.
 
Ali po meni platiti takvog radnika koi ne pravi promet, kao i dovođenje novih, je potpuno bačen novac. Nemaš kvalitetnog radnika da ti pravi promet pa ti se i nemili da ga plaćaš. Ne branim poslodavce, samo ističem koliko su kratko vidi u želji da što više novca ostane njima.
 
Dok je Šijan bio vlasnik, inspekcija mu ništa nije radila jer ih je sve poznavao ili je imao poznanstva da spreči bilo kakvo kažnjavanje firme.
Prijavljivanje za mobing nije imalo nikakvog efekta. Ne znam kako je danas kada je vlasnik Roaming.
 
Има друге. Радити џабе и трпети иживљавања може само неспособан /лењ човек. Сигуран сам да, ако знаш свој посао, и у овој држави ћеш пронаћи други, бољи.
Немојте причати да нема избора.
Ово је углавном теорија, у пракси је другачије. Последњих месеци сам обилазио разне фирме и после разговора (углавном са газдама из којих они укапирају да знам више од њих) сам добијао обећање о неком позиву ако буде потребе. Ниједан се није јавио. Знам како ради већина тих фирми, газде траже клинце који не знају и хоће да раде пар месеци и џ само да нешто науче а неки маторац као ја који довољно зна ће вероватно одмах да очекује паре а то није пожељна особина код запошљавања.

У велике фирме се не може без јаке везе, било родбинске било политичке и ту се ништа не мења годинама, као што није могло пре 5, 10 тако не може ни сада. Плус је ова власт увела забрану запошљавања за јавне фирме (која се понегде прекрши али је далеко мање него код претходника где се са партијским потписом улазило на велико) па и то отпада.

Како год, ако је неко прихватио да ради под одређеним условима, постоји неки праг толеранције и до њега мора да ради максимално. Ако услови оду много испод договореног, увек може да се оде са тог посла а не да се лечи на најчешће недужним муштеријама. Јесте да је тешко радити са људима али мора да се држи неки ниво. Ја проценим продавца где год да купујем, погледам какво је тренутно стање па ако је нека гужва, ако је фрка због празника, ако нешто не делује ОК, онда и ја прећутим и прихватим да и не морају да ми сецкају танко ;) али ако је све кул а продавац хоће да буде мангуп ... е онда и ја умем да будем такав.
 
Па ок, у праву си, све то јесте тако. Хтео сам да кажем да се треба потрудити. Додуше, ја причам о некој другој области, не о продавцима.
 
Ово је углавном теорија, у пракси је другачије. Последњих месеци сам обилазио разне фирме и после разговора (углавном са газдама из којих они укапирају да знам више од њих) сам добијао обећање о неком позиву ако буде потребе. Ниједан се није јавио. Знам како ради већина тих фирми, газде траже клинце који не знају и хоће да раде пар месеци и џ само да нешто науче а неки маторац као ја који довољно зна ће вероватно одмах да очекује паре а то није пожељна особина код запошљавања.

Čekao sam i ja pozive tako. Čak i kad ih niko nije tukao po ušima d će javiti kakav god ishod bio pa ništa. E sad što se tiče znanja i naknade za to, veoma sam realan i znam da se od nečega mora početi pa i ne očekujem neki veliki prihod na samom startu pri zaposlenju. Mada neki napredak ukoliko postoji sa moje strane u vidu prodaje normalno je očekivati bar nešto i sa njihove strane.
 
Kod mene u gradu i nisu toliko neljubazni, mislim, jesu smrknuti i čudni, vidi se da im se ne radi i da su umorni, ali uvijek fino pomognu ako imate neko pitanje. Naravno nije tako u svim radnjama, zavisi bukvalno od radnje i od toga u kakvim uslovima rade ti radnici. Mislim da bi se prije trebali pozabaviti tim posebnim radnjama, odnosno preduzetnicima koji su samo tako naučili, tj. da rade nenormalan profit jer umjesto da imaju 10 radnika, oni uzmu 5 koji rade od jutra do sutra. Da se poštuje malo radno vrijeme, da se regulišu radnička prava, slobodni dani i sve ono što bi dovelo do toga da se radnik više ne osjeća kao rob.

Naravno treba malo i mentalitet mijenjati, ljudi koji su poprimili sve one najgore osobine koje dolaze sa zapada i koje im servira ovo vrijeme, a to je otuđenost, hladnokrvnost i beskrajna žurba ni za čim, a od slovenskih naroda (predaka) sačuvali one najgore osobine nerada i lenjosti.
 
Nazad
Vrh Dno