Šta je novo?

Nekoliko početničkih Android pitanja...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

darkos

Čuven
Učlanjen(a)
23.03.2003
Poruke
2,209
Poena
679
Od sinoć sam ponosni vlasnik LG GT540, i to mi je ujedno prvi susret sa Androidom. Nakon celog dana čačkanja po telefonu, muči me par stvari:

1. Da li je moguće naterati telefon da koristi imenik sa SIM kartice? (prethodni mob je "crkao" pa ne mogu ništa da sinhronizujem; a kada me zovu ljudi koji su memorisani na kartici, piše mi samo broj telefona, ne i ime - isto važi i za SMS) Znači, kako da telefon prikaže ime onog ko me zove, ako je taj neko samo u SIM memoriji?

2. Kako da znam koju verziju Androida imam? Kad odem na Postavke - Osnovni podaci o telefonu - Verzija firmvera je "2.1-update1", verzija jezgra "2.6.29 lg-electronics@si-rd10-ubld01 #1", a verzija softvera "GT540-V20b-DEC-10-2010" (telefon bi trebalo da dolazi sa verzijom 1.6, ali me buni ono 2.1 pod firmver)

3. Da li je normalno dok surfujem ili npr igram Angry Birds, da mi se u ćošku ekrana vrte google reklame? I da li to može da se "ubije" nekako?

Toliko za sad, nadam se da pitanja nisu previše banalna :)
 
prilicno sam siguran da imas Android 2.1
 
Za reklame root i ad free sa marketa (ovo važi za aplikacije koje imaju reklame, mada većina ima i paid da se nađu), ne znam o kakvim reklamama pričaš dok surfuješ.
 
Verovatnovkoristi neki ad browser...

Sent from my android tablet using Tapatalk
 
Koristim neki browser koji je došao uz telefon... sad gledam, zove se "Pregledač" :D i ne znam kako da vidim koji je u pitanju. Potražiću posle u temi za aplikacije šta se preporučuje.

Root nekad kasnije, dok povežem osnovne stvari, trenutno sam n00b^2 ;)

Još аko neko ume da reši stavku 1., ili da počnem ručno da kreiram imenik na telefonu (tj. na kompu pa da sinhronizujem; ali opet dosadno :/)

I hvala na odgovorima _o/
 
Ja mogu da ti napišem kako je na samsungu
uđeš u kontakte, klikneš meni pa more i odabereš display options.
 
@Telep
Neće tako... sešću jedan dan i otkucati ceo imenik, i to je to :)


Nego, pitanje sa slikom :) Ova reklama na dnu je posledica toga što aplikacija (u ovom slučaju AppBrain) vrti neke reklame? Da li postoji verzija AppBraina koja se plaća ili "plaća", a da nema reklame?
 

Prilozi

  • snap20110212_090550.jpg
    snap20110212_090550.jpg
    70.2 KB · Pregleda: 235
Tako je. Ta reklama je posledica sto je aplikacija moguce za downlaod na marketu ali sa tim reklamama. Da bi ih izbegao placas ad free verziju.
Ili rootujes telefon i isntlrias neki ad blocker.

A naravno da postoji verzija koja se "plaća" za sve poznate programe/igre ali takvim stvarima nije mesto na ovom forumu ;)
 
Kad otvoriš kontakte pritisni dugme iznad otvorene slušalice u meniju imaš opciju prikaži grupu (tu određuješ šta će biti vidljivo), a imaš i opciju još gde se nalazi uvoz/izvoz pa možeš kontakte iz SIM kartice da prebaciš na telefon.
 
Dva nova pitanja:

1. Da li je moguće isključiti sav GPRS protok na telefonu? Idem u Bosnu na 4-5dana, i ne bih voleo da me MTS obraduje računom sledećeg meseca...grps u roamingu - jako skupo zezanje :) E sad, znam da mogu da odem u Settings, pa "Postavke naloga i sinhronizacije", pa tu da isključim "Prenos podataka u pozadini" i "Automatska sinhronizacija", ali ne znam da li je to dovoljno?


2. Kako mogu da obrišem/deinstaliram aplikacije koje su došle uz telefon? Konkretno mislim na "Pregledač" - nepoznati web browser koji je došao uz telefon (da napomenem da je telefon još u prodavnici, pre kupovine, prebačen sa 1.6 na 2.1 - nisam ja to tražio, već su ga tako prodavali). OperaMini mi mnogo bolje leži, tako da mi ovo čudo ne treba.Kad odem u Settigns, "Aplikacije", "Upravljanje aplikacijama" tu ga nema na spisku, već samo stvari koje sam ja instalirao..
 
imas sve u settings, nemoguce da nisi video ako si sve prelazio 20x :)

1. u settings, pa wireless & networks settings, pa mobile networks iskljucis Data roaming
2. u settings, pa applications, pa manage applications nadjes tu aplikaciju koju zelis da uninstall, tap na nju i dobijes podatke o njoj kao i button Uninstall gore desno
 
Lepo meni draga kaže, ne može da se vozi tenk i drnda telefon istovremeno! ;)

1. Hvala, prošao sam pored toga pre neki dan, isključeno je, ali sam i zaboravio da sam isključio :)
2. Problem je što ovog "Pregledača" nema tu u spisku aplikacija. Takođe, tu nema ni "Foursquare", ni "Layar" i sl. - a sve je došlo uz telefon, tj. nisam ih ja instalirao... znači, kako da ih obrišem ako ih nema u spisku aplikacija?
 
Ne mozes obrisati te aplikacije ako ih nema u spisku aplikacija. Idi na settings, pa applications, pa manage applications, pa all tab, tu ces sve aplikacije videti, ako ih tu nema, ne mozes ih obrisati, ali i ako ih ima kad kliknes na njih, opcija uninstall ce ti biti siva, neces moci da obrises. Meni je uvek iskljucen GPRS, osim kad mi posalju MMS pa ga onda aktiviram. Ako ti treba precica za to na Home screen, preporucujem aplikaciju Widgetsoid, potrazi je na marketu, mozes da stavim na home screen widget koji ti menja onaj default widget power options. Upomoc te aplikacije mozes namestiti gomilu stvari da upalis/ugasis sa home screena, bez ulazenja u menije. Mislim da default browser (pregledac) ne mozes obrisati. Pozz.
 
Idi na settings, pa applications, pa manage applications, pa all tab, tu ces sve aplikacije videti...
Boldovani deo sam preskočio, zato ih nije bilo na spisku (tj. kod mene postoji Filter, pa tu biram da li vidim sve aplikacije, samo one pokrenute ili samo aktivne) . A opet, sad kad ih vidim, ne mogu da ih obrišem... uvek sam mrzeo preinstalirane aplikacije koje ne mogu da obrišem :/
 
Ja sam instalirao skoro custom ROM na HTC Magic, verziju Androida 2.2 sa TMobile mreze za US, pa imam recimo Amazon MP3, Faves i jos par takvih aplikacija koje mogu samo da gledam, a necu ih u zivotu otvoriti :) navikni se na to u Android svetu :) jedino ako ces sam napraviti ROM pa da ubacis sta ti treba :D
 
te aplikacije su u /system/app i mozes ih ukloniti samo ako odradis root i s-off (moze i bez s-off ali onda moras praviti skriptu pa kroz custom recovery)
 
Root sam odradio, neku 1-click varijantu, a za "s-off" i "custom recovery" se javim sa pitanjima kasnije, bar da pročitam šta su, kako se rade itd ;) Bitno mi je da od vas ovde dobijem ovakve smernice (tipa "uradi root i s-off), pa posle mogu da kopam dalje po netu ;)

Fala drugari :)
 
posle s-off instaliraj Root explorer sa njim mozes pristupiti root particiji pa odes u /system/app i brisi sta ti volja (samo nemoj da obrises neku bitnu aplikaciju :D), najbolje prvo copy na /sdcard kao backup pa delete iz /system/app
 
Skini Operu mini i zaboravi default browser.

Zasto? Po prvi put ne vidim svrhu koriscenja drugog browsera na telefonu. Default android je sasvim dobar, da ne kazem odlican.

@darkos Nezeljene aplikacije mozes uninstalirati pomocu Titanium Backup. Najlaksa i najsigurnija metoda. Root potreban.
 
@darkos Nezeljene aplikacije mozes uninstalirati pomocu Titanium Backup. Najlaksa i najsigurnija metoda. Root potreban.
Ovo je extra, pobrisao sam sve što me je nerviralo :D Hvala!

Nije default browser loš, ali navikao sam na OperuMini, a i hoću da probam Firefox za Android (beše Fenec?) da vidim da li rade neki addons-i koji su mi "potrebni"... nego idem korak po korak, još ne znam koja su ograničenja Androida, šta može a šta ne može, pa zato zapitkujem i neke možda glupe stvari, tipa "da li ovo može da se obriše".
 
Dolphin hD ako oces gomilu addons-a ;)
 
Ja sam se razočarao u firefox za android. 5 minuta sam ga koristio na telefonu i puko je bar 5 puta. Deinstalirao sam ga i nastavio da koristim operu mobile i default browser.


---
Ttalk
 
Kad prebacim telefon u "silent" mod, vibracija se po defaultu NE uključuje. (mob zaključan, kliknem bilo koje dugme, pojavi se na ekranu unlock i silent - tako ga utišam) Onda uđem u settings, sound, i tu uključim vibraciju. Kako da podesim da se vibracija pali uvek kad je telefon stišan?

I da, što se tiče default browsera, moj LG ima rezistivni ekran, i kad hoću da zumiram imam +/- na ekranu pa je malo smaranje; dok u OperaMini zumira se deo ekrana koji dodirnem, to mi je mnogo zgodnije... ovo verovatn one važi za multitouch ekrane (ovaj "problem" sa zumiranjem)
 
ne znam kako je kod LG, ali u Androidu imas tri moda Normal, Vibrate only i Silent
 
kako dolazis do tih opcija? ja kad drzim "crvenu" slusalicu imam opcije ugasi mob, silent (bez vibracije), avio mod i bez mreze... nema vibrate only.
***** :) Našao sam na googlu, spustim "notification" bar, i tu kad kliknem na silent mogu da izaberem 3 stvari koje si naveo :)


Da li mogu nekako da saznam koje mi aplikacije koliko troše GPRS? Na dnevnom nivou, ili nešto slično? Naime, ceo dan sam na WiFi-ju, uz pauze od ~30min, i opet mi ode 3-5Mb dnevno, što mi je puno ako uzmem u obzir da sve radim preko WiFi-ja... isključena sinhornizacija FBa, Gmaila, kao i automatska sinhronizacija; upaljen samo "prenos podataka u pozadini". Da mi je da otkrijem šta mi pravi toliki protok, pa da znam gde da bijem :/
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno