Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Da, taj LC jeste vrlo skucen, ni ostala mini ITX od iste firme nisu nesto veca, a i lose su resena po meni, ali krastavac, nisu skupa puno pa to daje odredjeni balans :d

Tesko je naci kuciste za jedno 4 HDD-a a da je bas kompaktno a jeftino, ja sam sklapao u vise navrata sa LianLi kucistem, ali sam dobijao od preko po nekim finim cenama. Sad trazim i ja nesto slicno za jedan server koji planiram da sklopim, definitivno od kucista treba krenuti jer sve drugo je lakse naci.
 
Ja sam razmatrao Raidmax Hyperion za NAS, ali nije baš kompaktno (373 x 275 x 386mm). Meni se sviđa što koristi standardna napajanja i staju 5x HDD i 2x SSD.

Raidmax Element je kompaktnije (194 x 225 x 370mm), ali staju samo 2x HDD (drugi preko 5.25"-na-3.25" adaptera) i 1x SSD. Sada je izuzetno jeftino, ali vizuelno i nije baš dopadljivo. :)
 
Poslednja izmena:
Da, vidim da si uocio da prvo nije bas kompaktno, posebno jer je micro atx formata, ali ima prostora dosta, to je inace gejmersko kuciste.

A ovo drugo je dosta skuceno po pitanju internih 3.5 mesta..
 
Meni treba maximum 2 3.5 mesta... Sad ću da pogledam to drugo. ☺
 
Sad sam pogledao, meni je i ovo overkill jer ne koristim regularno napajanje, već Pico...
 
Odlicno izgleda ovaj Raidmax Hyperion, ok malo je veci, ali mozes i da napravis od njega neki Proxmox server. I cena je prihvatljiva.
 
QNAP ima opciju single disk, dok Synology nema. Ovo je prilično zgodna opcija za nekoga ko ima samo jedan disk, a naknadno kupuje drugi.

Kako sistem gleda na ubacivanje drugog diska?

Primer: imaš 4-bay QNAP i ubaciš jedan i sa njim se igraš par dana, zatim kupiš još tri diska i naknadno ih ubaciš, šta sistem radi? Da li OS i aplikacije ostaju na prvom a ova tri mu dođu kao eksteni hard diskovi ili i njih povezuje pod jednu celinu pa je kasnije problem ako se izvadi drugi ili četvrti disk? (ne pričam za bilo kakvu RAID kombinaciju već gledam da je svaki hard zaseban)
 
Okay, pokušaću da ti odgovorim na najjednostavniji način.

Zavisi od toga na kojoj arhitekturi počiva NAS: ARM ili INTEL. Pretpostavljam da imaš u vidu 4bay NAS iz donjeg dela ponude - tj. ARM.

Single disk - svaki disk će da bude zaseban; radi kao sat, bez ikakavih problema i zavrzlama. Ubaciš diskove, setuješ single disk opciju i sačekaš da se formatiraju. Koliko je meni poznato glavnina podataka vezana za OS je na prvom disku, dok je na ostalima ono što je potrebno da bi diskovi nesmetano radili u sistemu. Ako hoćeš sutra da izvadiš bilo koji od naknadno dodatih (2., 3. ,4.) možeš to bez ikakavih problema.
Ipak, po meni uzimati 4bay NAS a ne staviti diskove u RAID je bezveze.
A i tu treba dobro razmisliti... Ja trenutno radim build RAID5 na novom NAS-u i to uopšte nije naivna stvar (a uzeo sam TS-453 Pro i stavio mu 4GB RAM memorije i 4x6TB - sa ovih 4 diska od po 6TB prethodni ARM NAS - TS-431 nije mogao da izađe na kraj kako treba).
 
sa ovih 4 diska od po 6TB prethodni ARM NAS - TS-431 nije mogao da izađe na kraj kako treba).

u kom smislu, gde je nedostajalo snage - memorija/procesor?

Kada si stavio u RAID 5 koliko si od 4x6TB dobio na kraju slobodnog prostora?
 
Poslednja izmena od urednika:
Cestitke Ringe na kupovini, napravio si odlican izbor, zelim ti da te dugo dugo sluzi i da te nikad ne izda ;)
 
Prvo, u pitanju je ARM arhitektura koja je 32bitna i ne dozvoljava da volume bude 16TB i veći - ovo je važno kada se pravi RAID5 (ili RAID6), a imaš 4x6TB, pošto je onda veličina volumena nešto preko 16TB, a to ovde neće da može.
Zato je tu Intel sa svojom 64bitnom arhitekturom i mogućnošću da veličina volumena bude mnogo veća.

Drugo, snaga samog procesora i RAM nisu dorasli ovako velikim diskovima. Mislim, radi to, ali se vuče kao prebijeno kljuse, vidi se da je overkill.

Inače, od 4x6TB u RAID5 se dobija tačno 16,35TB prostora, korisnog par GB manje (kod mene će Pool da bude ove veličine, a volume par GB manji).


@seizmos

Hvala drugar...;)
 
Poslednja izmena:
Imas skoro 17TB ali uvek sve sigurno, to jest jedan disk mozes uvek izvuci a sve ce biti na svom mestu.
 
Pa da, zato sam i uzeo 4x6TB i ovaj fenomenalan NAS.
 
Drugari, imam jedan veoma čudan problem.
Sa deska i 2 laptopa (svi win 10) ne mogu da pristupim web interfaceu Synology. Sve lokalna mreža.
Sa laptopa koji ima win7 i android aplikacija se bez problema logujem.
Win 10 računari ni ne vide NAS u mreži, ali mogu da mu pristupim bez problema kucanjem IP adrese. Win 7 mašina ga vidi normalno, kao i file manager sa androida.

Na win 10 je uključen NetBIOS (to je bio problem na onim beta verzijama, kada se nije video NAS u mreži).

Desktop je na kablu direkt u istom ruteru kao i NAS (SBBov Cisco EPC3925), dok su svi ostali laptopovi i telefoni na TP-Link 740N sa dd-wrt (on je nakačen na Cisco).
DNS je OpenDNS, ali juče sam probao i sa Google DNS i ništa se nije promenilo.

Net radi normalno svuda.


EDIT: SSH je trenutno isključen, jer ga nisam ni koristio.
 
Imas skoro 17TB ali uvek sve sigurno, to jest jedan disk mozes uvek izvuci a sve ce biti na svom mestu.

RAID5 u danasnje vreme je strogo zabranjen. Kada rikne jedan disk, nekih 50% su sanse da gekne i neki sledeci u nizu tokom resilveringa, recimo pod uslovom da su svi isto godiste, i da je jedan otisao u vecna lovista iz tih razloga. RAID5 je lazni osecaj sigurnosti. Posebno sa 6TB diskovima. Dzabe bacate i taj manji procenat na nekakvu redudansu.

Ja vozim trenutno 6x 3TB RED-ove, ali na ZFS-u, dakle SAN, preko iSCSI sve. I to striped mirror (50% kapaciteta je prakticno dostupno), pandan RAID 10. Performanse takvog pool-a su izvanredne, eventualni rebuild je najbrzi moguci, a rizik od gubika celog pool-a minimalan. Jedina mana je sto pola kapaciteta biva zrtvovano... ali za te dodatne IOPS-e i write/read performanse vredi.
 
Ja drzim raid 0 na 2x6TB, radi ko blesav :), nema zastite nikakve, ako jedan hdd zataji ode svih 11TB. Ali cu na sledecem vecem nasu drzati raid5, inace raid 1 jeste odlican, posebno na dualcima. Sve zavisi od toga sta se cuva i drzi na diskovima pa otud izbor raid niza koji cuva ili ne cuva podatke...
 
Kakav je Synology DS115j? Ne treba mi za više od jednog hdd-a, išao bi u njega WD 3TB Red i to je to. Alternativa je da se dovuče neki ZyXEL NSA325v2 iz nemačke za iste pare, ali ogroman mi nekako i mislim da je bučan.
 
Imao sam DS115j tako da iz prve ruke govorim da je bučniji od DS215j zato što ide direktno hard na lim NAS-a (nema gumice), dosta je spor, to sam tek utvrdio kada sam kupio DS215j, inače zavisi za šta ti treba.
 
Najviše zbog zgodnosti da ne guram hard u konfu, nego da ga grunem u NAS i sklonim negde dalje, ne znam šta mi tačno donosi veća brzina NAS-a. To i za DLNA.
 
Kakav je Synology DS115j? Ne treba mi za više od jednog hdd-a, išao bi u njega WD 3TB Red i to je to. Alternativa je da se dovuče neki ZyXEL NSA325v2 iz nemačke za iste pare, ali ogroman mi nekako i mislim da je bučan.

Zavisi za šta ti je potreban.

Ako je potrebno samo da pristupaš podacima na nekom hard disku preko mreže, onda je bilo koji NAS rešenje.
Ako bi neki kvalitetniji NAS, da nije preskup, a da pri tome nije ni bučan, mislim da ti je ovaj cross-flashovani Fujitsu što ga prodaje seizmos trenutno možda i najbolje rešenje.
Imao sam ovaj NAS solidno dugo da mogu da kažem da je stvarno odličan 2bay NAS.
Za početak može da ti radi i sa jednim diskom, skoro je bešuman u radu (2bay vs 1bay je uvek bolje rešenje, veći ventilator, sporije se vrti, manje buke), a ima super performanse za jedan Arm based NAS.

Iskreno, na tvom mestu ja bih ovaj bez razmišljanja. U odnosu na Synology DS-115j je mnogo bolje rešenje, kako hardverski, tako i softverski.
 
Najviše zbog zgodnosti da ne guram hard u konfu, nego da ga grunem u NAS i sklonim negde dalje, ne znam šta mi tačno donosi veća brzina NAS-a. To i za DLNA.

Za DLNA će moći 100%, već sam pričao u ovoj temi ali da ponovim, sve radi bez problema, pušta srpske titlove čćžšđ, poster filma, DTS zvuk, bilo koja veličina filma (tipa 30GB Remux), sve super.

Od nedavno mislim da je podržan i Plex tako da ni sa te strane nećeš imati problema, neko će se već javiti ko ima ovaj NAS a ima ih u ovoj temi samo da vide poruku.

Kada govorimo o brzini NAS-a i kada kažem sporo mislim na brzinu otvaranja aplikacija, na DS115j je baš sporo (za razliku od skupljih rešenja).
 
Zavisi za šta ti je potreban.

Ako je potrebno samo da pristupaš podacima na nekom hard disku preko mreže, onda je bilo koji NAS rešenje.
Ako bi neki kvalitetniji NAS, da nije preskup, a da pri tome nije ni bučan, mislim da ti je ovaj cross-flashovani Fujitsu što ga prodaje seizmos trenutno možda i najbolje rešenje.
Imao sam ovaj NAS solidno dugo da mogu da kažem da je stvarno odličan 2bay NAS.
Za početak može da ti radi i sa jednim diskom, skoro je bešuman u radu (2bay vs 1bay je uvek bolje rešenje, veći ventilator, sporije se vrti, manje buke), a ima super performanse za jedan Arm based NAS.

Iskreno, na tvom mestu ja bih ovaj bez razmišljanja. U odnosu na Synology DS-115j je mnogo bolje rešenje, kako hardverski, tako i softverski.

Hvala na odgovoru, kontaktirao sam seizmosa :)
 
Dogovori se sa njim, ovo ti je za te pare najbolje rešenje, veruj mi.
Ja sam taj NAS prodao drugaru, može i on da kaže koju reč, ali mislim da je prezadovoljan kako sve radi.
Ne bih ga ni prodavao da nisam odlučio da idem lestvicu gore i pređem na Intel based NAS, koji je opet neka potpuno druga dimenzija, neuporedivo sa Arm serijom.
 
Super je Fujitsu, ja sam ga sinoć uzeo od seizmosa. :)
 
Evo i ja da se javim, stvarno je odličan Fujitsu-QNAP TS-219 :) Nov sam u celoj NAS priči, ali mi deluje i više nego dovoljno ozbiljno za moje potrebe. Uzeh za sad jedan 2TB Seagate ST2000DL003-9VT1CC32, vrlo fin i skroz zdrav, radio svega 250 dana, za 50 i kusur evrića to mi bila super alternativa u odnosu na onaj novi 3TB WD Red za koji sam planirao da izdvojim ~120 evra... Posle ću da gledam da uzmem još jedan Seagate 2TB i da ih bacim u RAID, neću da žurim. Inače, hvala seizmosu, lepo mi je sve objasnio pre kupovine, preporučujem da ga kontaktirate ako vam treba NAS :) Za sad sam ga ćušnuo ovde u ćošak kod tv-a, lepše se uklopio sa ostalim crnim elementima nego što sam očekivao :) Kabl od njega do rutera knap što se tiče dužine hehe, poklopilo mi se ekstra.


Fujitsu-QNAP TS-219-1 by Dragoljub Radovanović, on Flickr

Fujitsu-QNAP TS-219-2 by Dragoljub Radovanović, on Flickr

Fujitsu-QNAP TS-219-3 by Dragoljub Radovanović, on Flickr
 
Eto drugari, zelim da vas u zdravlju sluzi, bice mi drago kad se sretnemo sledecom prilikom da pijemo kafu i razmenimo po koju rec o istim i slicnim uredjajima.

Hvala Ringe za preporuku, razgrabise mi sve sa oglasa :)

Ja predjoh definitivno na qnap, tako ispade na kraju, posto koristim twonkie i ostale apps kojih na synology nema, jednostavno lakse je manje se muciti i drzati se onog gde je sve skockano po zelji i meri. Jako mnogo su qnap programeri ulozili u razvoj sistema i integrisanih resenja, to se uocava i pri prvom susretu, ko detaljnije sve sagleda razlika je jos veca..
 
@Gizmo

Uzdravlje da te služi, super je to makina, videćeš.

@seizmos

Nema na čemu drugar, ja sam samo preporučivao ono što sam i sam imao i znam da je dobro, da ne bacaju ljudi pare na neka polovična rešenja.
 
Je l' zna neko kakvi su ovi Seagate NAS hddovi? OVaj WD Green AVS 2TB koji ja imam je izgleda malo sporiji za NAS, pa gledam da uzmem nešto drugo.

Mislim konkretno na ST2000VN000.
 
Imao sam do skoro ST4000DM000 (4TB) i fino je radio u DS215j iako nije predviđen za NAS.
 
^^ST2000VN000 je ok disk, kao i DL, samo nemoj DM seriju ovu sto je kod makiacavekia bila ok tih mesec dva dana 4000DM, 2000DM, 3000DM, 1000DM itd...
 
Nazad
Vrh Dno