Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Pozdrav,
Zanima me da li je realno da većina sela dobije optiku do kraja 2025. Nešto je Brnabićka rekla pre par meseci tako nešto?! Pitam konkretno za okolinu Zrenjanina. Aradac
 
Za to naselje nije planirana zajednička izgradnja širokopojasne infrastrukture iz projekta ministarstva. Ni jedno naselje u Zrenjaninu nije planirano.

Generalno, ni jedno mesto gde Telekom ima VDSL nije planirano.
 
koliko vidim ovde: https://www.mit.gov.rs/tekst/sr/194...ure-u-ruralnim-predelima-republike-srbije.php gomila nekih opstina uopste nije ni izlistana, sad da li zato sto ne spadaju pod termin "ruralno" ili sta vec, boga pitaj
meni iskreno kraj 2025. ne zvuci uopste realno da se pokriju sva sela optikom jer u gomili naselja u okolini beograda nisu ni poceti radovi npr.
doduse, logika sirenja opticke mreze je od starta dosta cudna pa sada imamo i neke gradove koji nisu uopste ili potpuno pokriveni a selo od 4 stanovnika ima itd.
 
Ja u širem centru Novog Sada i dalje nemam uslova za mts optiku (pa time i dostupnost i za druga dva provajdera koji koriste mts infrastrukturu). Nude supernova optiku.
Moj kraj je porodično/višeporodično stanovanje (mix kuća i zgrada), gde zgrade imaju mts optiku, a kuće i dalje poseduju stare mts bakarne parice i adsl pristup internetu. I sada bi trebalo da čekam, ne znam koliko, da MTS totalno "proguta" Supernovu i da kroz njenu optičku infrastrukturu ponudi svoje pakete (koji su bolji nego Supernovini), a takođe i obezbedi pristup drugim provajderima.
 
Nešto je Brnabićka rekla pre par meseci tako nešto?!
Da će svi imati brzi pristup internetu. Jedino što ne kažu je da je brz pristup internetu definisan kao 30/4Mbps, pa samim tim, jedina mesta gde se zajednički ulaže (država i operateri) su mesta gde je dostupan samo ADSL (sporije od 10/1Mpbs) i mesta koja nemaju fiksne linije, a nemaju ni coax. To znači da mesta koja imaju VDSL nisu u okviru projekta.
Ja u širem centru Novog Sada i dalje nemam uslova za mts optiku... Nude supernova optiku.
Tako je i u nekim delovima Niša a i Pirota - skoro svuda imaju Supernova optiku, jer su kupili provajdera koji je pružao optički pristup i spojili u Supernova firmu a kasnije u Supernova brend, a samo u stambenim zgradama imaju mts optiku. U intervjuu za Telesrbija:
Lučić: Zaključili smо da bi kоrisnici Supernоve ipak trebalо da оstanu na Supernоvi. Mislimо da je najbоlje zadržati оva dva brenda, Supernоvu i MTS, jоš nekо vreme. Planiramо u nekоm trenutku da ih spоjimо, ali tržišnо gledanо, vidimо da ljudi lakše razumeju razliku оvakо. Tehnоlоški, razlika između Supernоve i MTS-a je velika.
I sada bi trebalo da čekam, ne znam koliko, da MTS totalno "proguta" Supernovu i da kroz njenu optičku infrastrukturu ponudi svoje pakete (koji su bolji nego Supernovini), a takođe i obezbedi pristup drugim provajderima.
Tako da "ne znam koliko" je za sada javno jedino desinisano kao "još neko vreme".
 
Pola Kule je dobilo optiku [provlacenje kablova uspod ulica i nove bandere], a moj kraj i dalje ceka.

Dok se ne smiluju, mucim se sa najboljim VDSL-om koji mi daju [20/4]. Uvece oko 19-21h ponekad ne mogu ni da gledam 1080p youtube koliko se net uspori.
 
Poslednja izmena:
Pola Kule je dobilo optiku [provlacenje kablova uspod ulica i nove bandere], a moj kraj i dalje ceka.

Dok se ne smiluju, mucim se sa najboljim VDSL-om koji mi daju [20/4]. Uvece oko 19-20 ponekad ne mogu ni da upalim 1080p youtube koliko se net uspori.
Godinama imam 6-7 mb, ranije sam imao i manje oko 3-4 dok nisam izbacio iptv i uveo msat televiziju, tih tvojih 20 je još i odlično 😂
 
Zvali me pre praznika iz MTS-a sa ponudom da sa paketa u kom sam imao 600/300 Mbps pređem na 1000/500 uz 50 % 1+5 meseci. Bio sam pred istekom prve godine ugovorne obaveze. Danas su mi povećali brzinu i nisam zadovoljan. Ne očekujem baš 1000 Mbps ali Speedtest.net meri oko 850, dok je upload bliže 500, oko 480. Reklamirao sam i videću šta će biti. Ne znam kakva su iskustva drugih sa ovom brzinom. Da li da se nadam uopšte da će nešto popraviti ? Dok sam imao 600 Mbps downlod je bio oko 580 Mbps. Koliko je dopušteno da opadne od teorijske brzine ?
 
Preko čega meriš?
Koji sajt?
Koji browser?
Koji komp imaš?
 
Onda bi trebalo da ti pokaže blizu 940/490Mbps.

Preko 940 nećeš videti.
 
Ovako je kod mene u bloku 44 (YuNet, Xiaomi AX3200 router) preko mts optike, PC preko kabla i stari mobilni preko WiFi.
LANspeed.jpg Phone.png
 
Istice mi yettel optika trio paket u julu pa sam mislio da predjem na mts uz neku dobru promociju.
Sta mogu da ocekujem, posto nisam u toku.
Pozdrav i hvala.
 
Pozdrav,
Uvodim po prvi put mts optiku, ukoliko neko radi u mts-u ili ima agenta prodaje bilo bi lepo da mi pošalje/preporuci.
Hvala unapred :)
 
Da li se to raspada defaultni mts dns uveče?
 
Ovako je kod mene u bloku 44 (YuNet, Xiaomi AX3200 router) preko mts optike, PC preko kabla i stari mobilni preko WiFi.

Onda bi trebalo da ti pokaže blizu 940/490Mbps.

Preko 940 nećeš videti.
Problem rešen.
Imao sam malu brzinu downloada 750 - 800 Mb/s. Upload je bio OK.
Ja sam imao svoj router, Asus RT-AC66UB, koji sam spojio na Line 1 port MTS-ovog optičkog modema-routera (Huawei HG8245GQ2). Dva desktop računara su bila spojena na ovaj Asus router, a sa MTS-ovog modema su išla dva LAN kabla za dva televizora. Problem je bio u ovom Asus routeru čiji ulazni LAN port je deklarisan na 1 Gb, ali valjda ne može toliko da isporuči na svakom od 4 izlazna LAN porta koja ima. Čim sam PC spojio direktno na Huawei router dobio sam normalne brzine (u pruilogu).
E sad, zašto mi uopšte treba taj Asus router ? Zato što na 5 GHz Wi-Fi imam veće brzine i bolju pokrivenost u stanu nego sa MTS Huawei routerom.
Taj problem se pojavio tek kada sam prešao na 1000/500 Gb/s, a dok sam imao 600/300 nije bilo problema i imao sam odgovarajuće brzine.
 

Prilozi

  • 16227877676.png
    16227877676.png
    49.7 KB · Pregleda: 157
Možeš da Asus ruter prebaciš u AP mod umesto route mode I onda neće raditi svoje rutiranje/NAT nego samo hardverski switching i trebalo bi da imaš pun 1gbps preko kablova koji idu i kroz njega
 
Radi mu wifi naravno
Neki ruteri imaju specifičnu stranicu gde možeš da izabereš da se prebaci u AP mod I onda sve to uradi automatski (na Asus to je izgleda u Administration-> Operation mode)
Ako to nema, onda mu promeniš LAN IP adresu na 192.168.1.2 ili bilo koju u tom opsegu koja je slobodna, ugasiš DHCP I upnp server, I spajas ga sa glavnim ruterom isključivo preko LAN portova, WAN ostaje prazan
 
Poslednja izmena:
Radi mu wifi naravno
Neki ruteri imaju specifičnu stranicu gde možeš da izabereš da se prebaci u AP mod I onda sve to uradi automatski (na Asus to je izgleda u Administration-> Operation mode)
Ako to nema, onda mu promeniš LAN IP adresu na 192.168.1.2 ili bilo koju u tom opsegu koja je slobodna, ugasiš DHCP I upnp server, I spajas ga sa glavnim ruterom isključivo preko LAN portova, WAN ostaje prazan
Hvala ti mnogo! Sada je protok normalan i preko Asus rutera.
Našao sam (slika u prilogu).
Možeš li da mi objasniš zbog čega sam imao smanjen protok kada je ruter bio u svom default modu ?
Da li je to taj bridge mode o kome se pisalo ovde na forumu ?
 

Prilozi

  • PrtScr capture.jpg
    PrtScr capture.jpg
    156.1 KB · Pregleda: 138
Zato što ruter po defaultu je namešten da je glavni pa radi NAT kada koristi mrežu sa wan porta, taj tvoj Asus izgleda ne može raditi NAT celih 1gbps
Kada je namešten da je sporedni (Ap mod) onda je firewall, Nat, DHCP server isključen(jer glavni to već radi) pa se ponaša samo kao switch što je sve hardverski i ide punom brzinom
 
Evo situacije kod mene selo u okolini Sombora vecinom svi imaju vdsl net u proseku 20/4 mb/s pre koju nedelju su poceli razvlaciti kablove za optiku valjda ce nam pustiti do jeseni kada mi istice ugovor 😁
 
Evo situacije kod mene selo u okolini Sombora vecinom svi imaju vdsl net u proseku 20/4 mb/s pre koju nedelju su poceli razvlaciti kablove za optiku valjda ce nam pustiti do jeseni kada mi istice ugovor 😁
Koje selo , ako nije problem da se kaze , posto sam i ja okolina Sombora . Conoplja !!
 
Dal moze neko da mi objasni sta je ovo za Mts optiku ? 🙈😅 U zemlju je optika sad dal ce se pustati za fizicka lica I kada ?
 

Prilozi

  • IMG-25255c8f90c1960f654906c258d66e35-V.jpg
    IMG-25255c8f90c1960f654906c258d66e35-V.jpg
    354.9 KB · Pregleda: 87
  • IMG-ed1f660f0f054d12aec73e1e4d940986-V.jpg
    IMG-ed1f660f0f054d12aec73e1e4d940986-V.jpg
    277.7 KB · Pregleda: 84
  • IMG-1783f0b9e71d6762a6fee3b081e33a44-V.jpg
    IMG-1783f0b9e71d6762a6fee3b081e33a44-V.jpg
    296.2 KB · Pregleda: 78
Da to je OK(opticki kabl) ciji je ne znam i dal ce pustati za fizicka lica kako mi da znamo na osnovu rupe? Naravno da ce se koristiti najverovatnije za internet a cija je optika ne znam.
 
Od MTS-a je opticari mi rekli pre par nedelja.
 
Da će svi imati brzi pristup internetu. Jedino što ne kažu je da je brz pristup internetu definisan kao 30/4Mbps, pa samim tim, jedina mesta gde se zajednički ulaže (država i operateri) su mesta gde je dostupan samo ADSL (sporije od 10/1Mpbs) i mesta koja nemaju fiksne linije, a nemaju ni coax. To znači da mesta koja imaju VDSL nisu u okviru projekta.
Pa onda njihovom logikom moze da se tumaci da meni ne treba optika jer po njihovoj evidenciji ja koristim box od 50 mbps. Nema veze sto mi je u realnosti brzina interneta 7-8 mbps.
 
Da to je OK(opticki kabl) ciji je ne znam i dal ce pustati za fizicka lica kako mi da znamo na osnovu rupe? Naravno da ce se koristiti najverovatnije za internet a cija je optika ne znam.
sta znas meni nije jasno kako oni onda sire tu mrezu u naselje ? bandera nema blizu najbliza je mozda 20 metara od OK mesta kapiram da stavljaju u kutije na banderu pa vuku preko bandera ?
LOOOOOOOOOOL 2815 stanovnika po popisu iz 2022 godine sta ce vama internet ? XD
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno