Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Nisam iz NS. Studirao sam u NS a nick "shaman" je bio zauzet već ovde :D
 
ukratko kuca na sprat , na tavanu napravljen razvod sa buzirima ispod izolacije i kosuljice kod sina u svaku sobu , trpezariju , dnevni boravak na tri zida da mozes da spustis bilo kakvu vezu kroz buzire .. hocu da predjem, na supernovu posto MTS kod nas ne nudi optiku , treba mi malte ne na 20 mesta da moses da sednes i prikljucis bilo sta od opreme a ne da razvlacis kablove po kuci .. deca su mu jos mala ali doci ce vreme kada ce i njima trebati za skolovanje .. pa sam razmisljao sta od opreme koji switch , patch panel , cable menagement za upravljanje kablovima ,produzni koji orman da stoji na zidu , gledao sam ovaj switch Cudy FS1026PS1 mozda mi ne treba a mozda je i dobar eto nesto tako da imam na 24 mesta mogucnost da se poveze laptop ili komp ...ili da me usmeris ili ti ili ovde ko se razume u tu pricu ..

 
Ja nisam stučnjak na tu temu mrežne opreme tako da ti tu ne mogu pomoći. Moja kuća je "umrežena" najprimitivnije moguće: iz moje sobe koja je u sredini i gde stoji ONT preko tavana sprovedena 2 LAN kabla u dnevnu sobu i u bratovu sobu.

Verovatno ti je bolje da otvoriš novu temu u ovoj sekciji foruma:

 
Hvala na odgovoru.
To sam prvo proverio i nije bio ukljucen SSH pa sam to odradio za Lan i Wan, na zalost nije pomoglo.
Probao sam i Kablom i Wifi isti rezultat.
Da ko sto rece 192.168.1.1 :)

E sad kazem probao sam na portu 4 kablom i laptopom sa Win OS i Desktopom Linux OS preko Wifi.
Isti rezultat samo otvori prozor i nista dalje, ne izbacuje grsku ili da ne moze da se konektuje zbog cega god.
Ako izaberem port 22 umesto 23 onda iskoci greska u povezivanju odmah.
Na moj Asus se povezem na keca cim aktiviram SSH.
Jedino sto mi jos pada napamet da probam na ostalim portovima ili su zapusili rupu.
Ako nemas drugu ideju mozda.
Da li si u Putty prebacio Connection type na telnet? Nije dovoljno da samo promeniš port.

1632316184296.png
 
uzgred ostao sam dužan epilog za odijanje da radi PPPoE konekcija preko bridge hacka.

Dakle pošto posle par dana proba sa isim rezltatom (konekcija se uspostav ali Telekom PPPoE server ne pošalje IP adresu) zamolio sam prijatelja da pita da li su slučajno nešto ukidali/menjali i sl i odgovor je da nisu.

Onda je taj tehničar kod njih prebacio moj ONT u bridge i posle toga je sve proradilo kao što je radilo i ranije, i evo već 7 dana (kuc, kuc) sve radi kako treba.
Ja sam i dalje ubeđen da je ONT negde pobrljavio konf i da su oni pre menjanja u bridge uradili neki hard factory reset.

I jedna usputna opservacija. Pošto sam 7 dana bio prinuđen da držim ONT u router modu i da budem iza duplog NATa, namestio sam DMZ na ONTu prema mom ruteri i svi portovi koje sam proveravao su bili normalno otvoreni.

Tako da i to može biti jedno od rešenja za one ONTove koji ne mogu da se prebace u bridge.
 
uzgred ostao sam dužan epilog za odijanje da radi PPPoE konekcija preko bridge hacka.

Dakle pošto posle par dana proba sa isim rezltatom (konekcija se uspostav ali Telekom PPPoE server ne pošalje IP adresu) zamolio sam prijatelja da pita da li su slučajno nešto ukidali/menjali i sl i odgovor je da nisu.

Onda je taj tehničar kod njih prebacio moj ONT u bridge i posle toga je sve proradilo kao što je radilo i ranije, i evo već 7 dana (kuc, kuc) sve radi kako treba.
Ja sam i dalje ubeđen da je ONT negde pobrljavio konf i da su oni pre menjanja u bridge uradili neki hard factory reset.

I jedna usputna opservacija. Pošto sam 7 dana bio prinuđen da držim ONT u router modu i da budem iza duplog NATa, namestio sam DMZ na ONTu prema mom ruteri i svi portovi koje sam proveravao su bili normalno otvoreni.

Tako da i to može biti jedno od rešenja za one ONTove koji ne mogu da se prebace u bridge.
Meni ta akcija predstoji za vikend pa imam par pitanja.
Po upustvu se prebacuje port1 u Bridge mode, zanima me sta se desava sa ostalim portovima?
Odnosno jel oni nastavljaju normalno da rutuju, ova dva za IPTV cenim da ce nastaviti ali onaj drugi za Internet me zanima.
Tipa jel mogu nesto na njega da nakacim direkt, TV ili sta god.
Takodje jel sem Bridge moda jos nesto podesavam na ONTu kao i na mom Asusu sem PPPOE kredencijala?
 
IPTV je drugi VLAN i trebalo bi da radi normalno (nema IPTV da potvrdim). Telefon radi normalno.

WiFi i dodatni LAN neće raditi, pošto neće proći dalje od ONTa.
U teoriji (nisam proba) bi mogao da se napravi novi bridge VLAN za INTERNET i da se binduje samo LAN1, a da se postojeći routing VLAN ostane za LAN4 i WIFI.
 
Ta ideja bas zvuci interesantno, videcu da li moze da se sprovede.
Mada bi onda bio problem sa DHCP I NAT, koje bi trebao da iskljucim jer ce to raditi moj Asus.
Ali dobro baby steps da prvo ovo postavim pa cu da eksperimentisem.
Portovi 2 i 3 su IPTV a 1 i 4 su Net, makar kod mene tako prikljucili ova dva STB.
 
Sad gledam ovo uputstvo za Bridge mode i nesto mi nije jasno.
Kaze stavite WAN static IP na svom ruteru pa onda ONT u Bridge mode pa onda ostvarite PPPOE konekciju na svom ruteru.
Meni je PPPOE konekcija pod WAN, ako izaberem Fixnu IP ne mogu PPPOE. Moze jedno ili drugo.
Ili je to korak ka tome, fixna + bridge mode pa onda wan u pppoe i kredenciali?
 

Prilozi

  • Screenshot at 2021-09-23 09-25-22.png
    Screenshot at 2021-09-23 09-25-22.png
    19.1 KB · Pregleda: 74
Sad gledam ovo uputstvo za Bridge mode i nesto mi nije jasno.
Kaze stavite WAN static IP na svom ruteru pa onda ONT u Bridge mode pa onda ostvarite PPPOE konekciju na svom ruteru.
Meni je PPPOE konekcija pod WAN, ako izaberem Fixnu IP ne mogu PPPOE. Moze jedno ili drugo.
Ili je to korak ka tome, fixna + bridge mode pa onda wan u pppoe i kredenciali?
Stavi na pppoe i probaj onda trebalo bi da prodje ti tako konekcija.A ono ti je valjda da stavis staticku lokalnu ip na ruteru da kad prebaci u bridge glavni ruter onda zna sa kim da uspostavi konekciju.
 
Namestio sam Bridge mode, pri cemu sam odstiklirao port4 i TV mi ima net direkt od ONTa.


Hvala na pomoci
 
Poslednja izmena:
Da li je neko sa bridgeovanom internet konekcijom na huawei q2 ont-u uspeo da dobije stabilan iptv signal putem huawei edge ont repeatera?
 
Imam optiku u kuci, do 200/80 Mb/s. Posto radim od kuce, pre nekog vremena sam od jedne sobe koja je udaljena od Huawei EchoLife HG8245Q2 dobrih desetak metara napravio radnu sobu. Stara gradnja, debeli zidovi... 2.4 ghz mreza je na -66dBm a 5g na -69 Dbm. Da li bi postavljanje dodatnog rutera u repeat modu , npr Honor Router 3, pomoglo da u toj sobi imam dovoljno stabilnu konekciju za video konference pozive (teams, zoom...) jer, trenutno, cesto imam smetnje i konekcija se povremeno gubi.
 
Ako imaš Box 4 možeš da uzmeš WiFi Extender od mts za 1 din (bar je moglo, ne znam da li važi još).
Ako može, probaj prvo sa njim.
 
Imam optiku u kuci, do 200/80 Mb/s. Posto radim od kuce, pre nekog vremena sam od jedne sobe koja je udaljena od Huawei EchoLife HG8245Q2 dobrih desetak metara napravio radnu sobu. Stara gradnja, debeli zidovi... 2.4 ghz mreza je na -66dBm a 5g na -69 Dbm. Da li bi postavljanje dodatnog rutera u repeat modu , npr Honor Router 3, pomoglo da u toj sobi imam dovoljno stabilnu konekciju za video konference pozive (teams, zoom...) jer, trenutno, cesto imam smetnje i konekcija se povremeno gubi.
Mozes samo na dva nacina: 1. da rutere povezes lan kablom, ili 2. da kupis mesh sistem. Ekstender nema smisla u tvom slucaju. Ne dobijas nista - od loseg signala ne mozes da dobijes dobar. Da bi ekstender imao smisla do njega mora da dolazi dobra wifi konekcija, pa on tu dobru ponavlja do drugog ekstendera i tako dalje.
 
Mogao bi, ako je moguće, repeater da se postavi u neku prostoiju između u kojoj je WiFi signal bolji.
To je, svakako, lošije rešenje oda dodatog APa povezanog kabalom.
 
I mislio sam da proba sa ekstenderom koji, nadam se, može da se postavi u međuprostoru.
Ako je besplatan, zašto da ne proba. Naravno, rešenje sa kablom i APom je bolje.
 
I mislio sam da proba sa ekstenderom koji, nadam se, može da se postavi u međuprostoru.
Ako je besplatan, zašto da ne proba. Naravno, rešenje sa kablom i APom je bolje.
Uzeo sam danas ekstender Huawei WA8021V5, hvala zaxknez(y). Jedan daju za dinar, a svaki sledeci je oko 7000 rsd ako se ne varam. Upario sam ga sa HG8245Q2 preko WPS-a. Postavio sam ga u medjuprostor, tako da je signal u sobi u kojoj radim sada na -46dB (2.4 Ghz) i oko -50dB (5 Ghz ). Protok je prepolovljen u odnosu na glavni ruter ali je stabilan. Istestiracu preko vikenda pa javljam ima li smisla ova kombinacija. Dobra stvar je sto ekstender klonira mrezu, tako da se uredjaji sami prebacuju na jaci signal, bez da se mora rucno ista podesavati.
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da me uputi u to kako da extender iskoristim i povežem sa STBom drugi televizor, bez razvlačenja kablova. ? Hvala.
 
Extender za običnu WiFi mrežu? To neće raditi za STB pošto njemu treba net sa IPTV VLANa

U teoriji ne mogu da probam, bi trebalo da može da se napravi novi WLAN i da se binduje na IPTV VLAN, pa da se taj extender nakaži na taj odvojeni WiFi za TV.

1633186537055.png
1633186611525.png

Ako to ne radi onda su opcije

MTS ruter (LAN 2/3) <-> LAN cabl <-> WiFi AP <-> WIfi AP u cllient modu <-> LAN cabl <-> STB <-> TV
MTS ruter (LAN 2/3) <-> LAN cabl <-> PowerLine 1 <-> PowerLine 2 <-> LAN cabl <-> STB <-> TV
 
@bbK1ng jesi siguran da @uros86 nije pitao za taj Huawei extender / "ONT Edge" koji Telekom daje/ prodaje za 1 din uz Box 4 Plavi pa na dalje? Pošto taj uređaj uparen sa Huawei Q2 ONT nudi upravo to što traži: da IPTV VLAN-u pristupa STB koji je žično povezan na extender (a extender bežično na ONT).
 
@bbK1ng jesi siguran da @uros86 nije pitao za taj Huawei extender / "ONT Edge" koji Telekom daje/ prodaje za 1 din uz Box 4 Plavi pa na dalje? Pošto taj uređaj uparen sa Huawei Q2 ONT nudi upravo to što traži: da IPTV VLAN-u pristupa STB koji je žično povezan na extender (a extender bežično na ONT).
Nisam. Nikad čuo za to :)
 
Više sam mislio eko tehničko uputstvo.

Šta se lan kablom priključuje na ovaj extender?
Ruter ili STB.

Da li MTSov STB ima WiFi?
 
Imam negde uputstvo, postavljao sam ranije i na forum.
Uredjaj pokupi signal sa rutera preko wifi i onda u ovaj uredjaj povezes stb u lan 2.
 
Nazad
Vrh Dno