Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Imamo mi Optiku Mts-a vec treci mesec. Mi smo kod "Zire" i za sada sve radi bez prekida. Paket je Box 2 - 200/80. S`time sto na Ookla testu pokazuje da je upload oko 75 Mb sto nije tacno, jer svaki put kad smo testirali UPLOAD i prebacivali nesto na MEGA.NZ brzina je isla (barem po njihovom merenju ) 8.5 Mb tako da ljude u principu buni taj Ookla test sto pokazuje manje. U svakom slucaju da ne duzimo,neces pogresiti sa MTS optikom. Pozdrav svim clanovima i gostima na ovom forumu...
Jedno je mbps, drugo mBps, nije isto.
 
1 MB/s = 8mbits. Provajderi guraju u prvi plan mbits zbog marketinga, lakse je laicima promovisati velik broj megabita nego mali broj megabajta [slicnu taktiku koriste i proizvodjaci hard diskova].

Tih gore navedenih 8.5MBs je 68mbit-a. Da je linija bas u potpunosti iskoriscena, 80mbit upload bi trebao biti 10MB/s.
 
1 MB/s = 8mbits. Provajderi guraju u prvi plan mbits zbog marketinga, lakse je laicima promovisati velik broj megabita nego mali broj megabajta [slicnu taktiku koriste i proizvodjaci hard diskova].

Tih gore navedenih 8.5MBs je 68mbit-a. Da je linija bas u potpunosti iskoriscena, 80mbit upload bi trebao biti 10MB/s.
Post automatically merged:

Evo izvolite pa procenite sami
 

Prilozi

  • CaptureWiz033.jpg
    CaptureWiz033.jpg
    18.2 KB · Pregleda: 128
  • CaptureWiz032.jpg
    CaptureWiz032.jpg
    12.5 KB · Pregleda: 101
  • CaptureWiz032.jpg
    CaptureWiz032.jpg
    12.5 KB · Pregleda: 88
  • CaptureWiz033.jpg
    CaptureWiz033.jpg
    18.2 KB · Pregleda: 106
Pa ne znam šta ti tačno nije jasno. :D
8.5mBps je zapravo 68mbps(to je upload pretpostavljam?) što je manje više to što plaćaš(70).
Za download možeš da očekuješ nekih 25mBps u idealnom slučaju, ali sve zavisi odakle skidaš, može server da ograniči i na 3mBps(a obično ima neko ograničenje).
 
Upload u tome paketu je zvanično 80 Mbps ;) U praksi niko nema preko 75...
 
Osim toga, brzina koju pokazuje sajt ne mora da bude identična onoj koja stvarno "ide". To možeš da vidiš na statusu mrežnog adaptera u Task Manageru.

Meni kada radim Speedtest prikazuje npr. 44 Mbps na Ookla Speedtest, a na Mikrotiku vidim da je protok na interfejsu 50 Mbps, koliko sam i postavio u /ip queue simple.
 
Imamo mi Optiku Mts-a vec treci mesec. Mi smo kod "Zire" i za sada sve radi bez prekida. Paket je Box 2 - 200/80. S`time sto na Ookla testu pokazuje da je upload oko 75 Mb sto nije tacno, jer svaki put kad smo testirali UPLOAD i prebacivali nesto na MEGA.NZ brzina je isla (barem po njihovom merenju ) 8.5 Mb tako da ljude u principu buni taj Ookla test sto pokazuje manje. U svakom slucaju da ne duzimo,neces pogresiti sa MTS optikom. Pozdrav svim clanovima i gostima na ovom forumu...

Ukoliko si već na optičkoj infrastrukturi, merodavnije je mnogo da instaliraš tu speedtest aplikaciju. Tada će ti pokazivati daleko verodostojnije i probližnije rezultate. To je ono što se preporučuje korisnicima koliko znam, ako već treba da se koristi neki sajt tog tipa za merenje brzine.
Iskreno, najbolje je da probaš da downloaduješ/uploaduješ nešto preko nekog FTP-a ili preko sajta za koji znaš da ima dobar link i da onda tako probaš.
 
Da li je i dalje moguce da se odjavim kad mi istekne ugovor za Box4, pa da se posle dan-dva opet prijavim kao novi korisnik i iskoristim promociju 12 meseci za 1 dinar? Ima li neko skorija iskustva?
Znam da je to ranije moglo, ali ne znam kakva je situacija sada.
I ako ima neki clan foruma da je promoter mts-a koji trazi nove korisnike, nek mi posalje poruku, rado cu se preko njega prijaviti. :)
 
Kako se pristupa ovom telekomov Q ruteru?
192.168. ? I koji su def user i pass?

Hvala.
 
I ako ima neki clan foruma da je promoter mts-a koji trazi nove korisnike, nek mi posalje poruku, rado cu se preko njega prijaviti. :)
i ja ovih dana treba da aktiviram BOX 4 pa ako je neko od clanova promoter nek pusti poruku. Verujem da ce mu znaciti :)
 
Мени је пре неки дан долазио промотер. Имам још три месеца уговор код Сбб-а, па гледам да што више пролонгирам прелазак.
Могу ти дати његов број.
 
Ja se izvinjavam ljudi....ali o kakvim vi promoterima pricate? Jel to ima u ostatku ove naseobine ili je vezano za drzavu Beograd?
 
Промотери су они што иду од врата до врата и нуде да пређете на МТС или где већ. Наравно тамо где постоји инсталација.
 
Da li je neko skoro radio port forwarding na HG8245Q2 na MTS optici i da li mu radi?
Probao sam sve moguce i dalje su mi portovi zatvoreni. Na SBBu je instant radilo. Nisam jos restartovao ruter da probam :)
 
Ja sam radio baš skoro, radi sve ok. Ne treba restart rutera.
Okači ss da vidimo kako si namestio.
 
Da li je neko skoro radio port forwarding na HG8245Q2 na MTS optici i da li mu radi?
Probao sam sve moguce i dalje su mi portovi zatvoreni. Na SBBu je instant radilo. Nisam jos restartovao ruter da probam :)
Mozda nisi ukljucio mapping, ja sam primetio da ne radi dok se to ne ukljuci...ili si nesto drugo pogresno selektovao. Meni svaki put radi, ali Imam Nokijin, no kontam da je isti princip i na Huawei ruteru, moralo bi svuda da radi.

Nego, ja imam neki drugi problem. I dalje kad restartujem ruter, iako sam stavio connection trigger na always on (po Vladimirovoj preporuci), i dalje moram da resetujem komp. da bi se uspostavio net. Kada restartujem, ok, sacekam dok trepere sve lampice, i ona za internet, i cim ona prestane da treperi, i stalno svetli, trebalo bi da bude neta, ali nema...i na tv-u onda isto izbaci da nema neta...sve dok ne restartujem windows, onda sve normalno. Nisam imao taj problem sa SBB-ovim ruterom...nakon restarta bi proradio net u windowsu. Na stranu sto wifi 5 Ghz podesavanja nece da rade iako stikliram i usnimim tako, a ne mogu ni da zovem korisnicki servis ka nemam fiksni, sranje.

I ne samo to, nego nakon restarta kompa, ne radi mi wifi na fonu...a kad udjem na 192.168...stoji da je ukljuceno, i vidi se da je ta sifra...e onda obrisem sifru, ukucam tu istu, save, i proradi wifi na fonu, a dotle ga ne konta...koja logika, zjeee. Ima li neko takve probleme?
 
Da li neko ima problema ovih dana sa MTS optikom? Ja imam 200/80 paket u boksu placen, ali zadnjih dana download rijetko kad moze da prebaci 50Mbit/s. Reset modema je dovodio do toga da se internet ponovo uspostavlja po pola sata - sat... Ja se nalazim u NS, da li neko ima slicnih problema?
 
Sta bi na kraju je l'si resio problem?
 
Moj problem sa forwardom je resio gosn @nightshadow :). Uradio sam glupost i upisao i externe portove :).
 
Imamo mi Optiku Mts-a vec treci mesec. Mi smo kod "Zire" i za sada sve radi bez prekida. Paket je Box 2 - 200/80. S`time sto na Ookla testu pokazuje da je upload oko 75 Mb sto nije tacno, jer svaki put kad smo testirali UPLOAD i prebacivali nesto na MEGA.NZ brzina je isla (barem po njihovom merenju ) 8.5 Mb tako da ljude u principu buni taj Ookla test sto pokazuje manje. U svakom slucaju da ne duzimo,neces pogresiti sa MTS optikom. Pozdrav svim clanovima i gostima na ovom forumu...
Hvala puno na odgovoru. Mislim da ću i ja da se prebacim ako mi ponude da i dalje plaćam samo internet, bez televizije i ostalih usluga koje ne koristim.

Mislim da su ti već objasnili razliku između megabita i megabajta, ali ne množi/deli se sa 10 već sa 8. :)
 
@stoske problem su ti ili mrežni kablovi ili ruter podržava brzinu do 100 Mbps.
Ljudi pomagate LOL

evo sta sam uradio, promenio sam sve Telekom kablove od 2 metra sa kvalitetnim CAT6 kablovima, umesto 2m sada su svi 50cm da bi bilo vise reda. Ja cu postovati fotke da vidite kako izgleda set-up. Zahvaljujuci tebi Milane imam admin pristup ruteru.

Prva zbunjujuca opcija je da moj ruter iako je bocnut direknto u HG8245Q2 ne dobija vise od 100 Mbps, evo screenshot-a i plus dodajem set-up.

Pitanja: Ovaj ruter sigurno ima LAN 1Gbps, kako to enableovati
2. Kako ga tacno staviti u bridge mode? Pokusao sinoc ovom opcijom (screenshot 2), ali nisam dobio net, moguce da mi fali jos neko podesavanje.

Zasto sve ovo radim,

Kao sto vidite ja vec ceo sistem u stanu imam (mreza je razvucena po sobama) I kada je Telekom ruter kod ulaznih vrata, punu brzinu imam samo u dnevnoj sobi, a sto dalje idem gubim na brzini, a negde i nemam signal, recimo na terasi.

Sa mojim ruterom (https://www.asus.com/Networking-IoT...es/AiMesh-AX6100-WiFi-System-RT-AX92U-2-Pack/) imam full signal u celom stanu i mnogo vecu kontrolu nad uredjajima (kojih trenutno imam 30 na WiFi mrezi)

Svaka pomoc je dobrodosla.

P.S. dobijam brzinu 400/160 kada sam na Wifi od HG8245Q2, a nam mom ruteru nece da predje 95/95Mbps

Hvala unpared. :)
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-05-18 09.57.21.png
    Screenshot 2021-05-18 09.57.21.png
    1.5 MB · Pregleda: 71
  • RuterBridge.png
    RuterBridge.png
    2.1 MB · Pregleda: 84
  • Ormaric.jpg
    Ormaric.jpg
    197.8 KB · Pregleda: 88
  • Ormaric1.jpg
    Ormaric1.jpg
    137.6 KB · Pregleda: 85
  • Ormaricq.jpg
    Ormaricq.jpg
    144.2 KB · Pregleda: 86
Poslednja izmena:
Da li neko ima problema ovih dana sa MTS optikom? Ja imam 200/80 paket u boksu placen, ali zadnjih dana download rijetko kad moze da prebaci 50Mbit/s. Reset modema je dovodio do toga da se internet ponovo uspostavlja po pola sata - sat... Ja se nalazim u NS, da li neko ima slicnih problema?
I ja sam u NS, optika 50/8 bez boxa radi sve ok i bez problema.
 
Mislim da je to sto imas VDSL.
 
@stoske Ovaj žuti LAN kabl kojim si povezao Q2 ONT i taj Asus, odakle ti? Jel to od Telekoma (jel to kabl koji imaš od ranije : tipa ako si pre optike koristio DSL ili nekog drugog provajdera gde si imao brizinu do 100 Mbps) ?

Tj ajd ti lepo pogledaj (ili slikaj pa okači ovde) RJ-45 konektor na kraju tog kabla kroz providnu plastiku i vidi koliko žica se vidi : 4 ili 8?

Ako je 4 žice eto ti odgovor zašto na Asus ne ide preko 100 (tj 94-95) Mbps.
 
To je kabal koji sam dobio od njih. Probao isto sa ovim kratkim CAT 6 od 50 cm i isto je
 
Meni taj kabl deluje kao onaj što stiže sa Huawei ONTom i on provereno može do 1 gbps.
 
Da to su njihovi kablovi, ja sam. Za svaki slučaj promenio sve na Cat6 a i trebalo su mi 50cm družine da mogu sve da spakujem u ovaj ormarić
 
Šta piše za brzinu tog LAN porta na koji si povezao Asus, na Q2 pod Status > Eth Port Information?

100 ili 1000?
 
Nazad
Vrh Dno