Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Q2 ruter = ONT, tako da loše misliš. Plastična kutija = ZOK.
 
Želim da uvedem optiku do tačke u stanu (tu bi bio ONT) odakle bi bakrom odveo mrežu do centralne tačke stana (već razvucen Cat6 SFP kabl u zidu) i potom bakar ponovo pretvorio na optiku i zabo ga u Telekom Huawei GPON. Tako bih postigao da mi taj Q2 ruter bude u centru stana odakle imam sve potrebne kablove prema ostalim prostorijama i ostala bi mi mogućnost da imam odatle i fiksni telefon.

Mislim da ti je jedostavnije da kod ZOK kutijice (gde se optika terminise i dalje ide patch kabl) postavis jedan media konverter, a na centralnoj poziciji LAN kabl ubodes u obican ruter.
Ovako eliminises trosak jednog media konvertera i dodatnih optickih patch kablova i sto je mnogo bitnije imas jednu tacku manje koja moze da omane. Desava se da media konverter nekad zabode pa da mora da se restartuje cupanjem iz struje, nije cest slucaj, ali se desava. Sa ovakvom instalacijom ces imati jedan uredjaj manje koji moze da ti napravi problem.
Sto se podesavanja konekcije tice ako MTS nece da ti da parametre za pristup, sto mislim da bi morali na tvoj zahtev iskreno, postoji nacin da se iz config fajla njihovog ONTa izvuku ove informacije. Koriste PPPoE kao nacin konekcije.
Drugar koristi MTS ONT kao bridge a kabl mu je uboden u PFsense pa je tamo konfigurisao parametre koje je iscupao iz konfig fajla.

Imamo slican problem, kabl je usao u kutiju gde su svi LAN kablovi koji su razvuceni po stanu i postavljen je ZOK. U tu kutiju naravno ne moze da stane ovo ogromno parce plastike koje je supljo unutra i nikad mi nije bilo jasno zasto danas prave ovolike rutere kada je unutra bar za trecinu manja stampana ploca :mad:, pa bih odatle provukao opticki patch kabl kroz jedno prazno bulzir crevo i onda u ONT (ruter).
Problem je sto imam skretanje i nisam siguran ni da li ce proci iako nije velika duzina recimo1.5m i onda sam trazio kabl za tu egzibiciju i nasao sam ga u ranji Nebo u YUBC, doduse nisam se koncentrisao na specifikacije sto se tice talasnih duzina vec iskljucivo na SC konektor, ali patch od 5m trenutno nemaju na stanju, na sajtu stoji cena od ~500 dinara.

Jedna od poslednjih opcija je da razbucam ONT i samo plocu uguram u razvodnu kutiju, kada je stala ploca od SBB rutera stalo bi i ovo sigurno :D Bas mrzim kablove koji se vuku svuda :d

Proveravao sam i Netiks sajt, ali su drasticno skuplji recimo da je SC patch od 5m preko 10e sto mi je mnogo jer postoji mogucnost da cu ga unistiti sa provlacenjem kroz bulzir pa mi se ne daje toliko novca :d

Ovo je kesica u kojoj je bio patch kabl koji su instalirali kod mene, pa ti informacije sa nalepnice mozda budu od pomoci.
Fiber.jpeg

Ako utvrdis definitvno koji kabl nam treba i ako ga nadjes negde ti javi.
 
Poslednja izmena:
Kada sam vec na temi da i ja dam svoj skormni doprinos sa iskustvom oko uvodjenja optike.

Uskoro mi istice ugovor sa SBBom i definitivno sam resio da predjem na placenu IPTV listu za TV, a za net MTS ili Orion optika.

Bio komercijalista na vratima da nudi uslugu 12 meseci za dz + 12 meseci redovna cena, rekoh razmislicu dok sve stavim na papir jer imam i Orion u ulazu.
Zove me sutradan i pita sta sam odlucio rekoh ne znam jos uvek nisam video koja mi se opcija vise isplati da li Box 3 (mob, net i fixni) ili da idem na Orion za net pa da mobilni ostane sa izboksovanim popustom koji sam dobio u MTSu.

Kad sam stavio na papir koliki je godisnji trosak za mob, net i IPTV lista (jer mi fixni naravno ne treba) ispostavilo se da je MTS daleko najjeftiniji.
Zovem MTS komercijalistu i pricam otvoreno sa covekom rekoh vasa ponuda mi deluje ok i razmisljam o Box 3 paketu, iskreno gledam da prodjem sto jeftinije.
Odgovara tip kaze pazi vec imas bas dobar popust na mobilni paket tako da zasto bi zarobio sve na jedan racun, ako hoces iskreno najvise ti se isplati da uzmes Box 2 (net i fixni) jer dobijas odlican net za 2.360 dinara nakon isteka prve godine a za telefon ces uvek dobiti dobar popust kada ti istekne ugovor jer bas izlaze u susret starim korisnicima ukoliko hoce da menjaju mrezu. Kako god okrenes uvek ces dobiti veci popust na pojedinacne usluge nego ako ih imas vise u paketu, a ako se nekad odlucis da i mobilni ubacis u Box dobijas 3 meseca za 1 dinar na konto toga.

Moje misljenje je da je decko ispao vise nego korektan i rekoh pustaj nalog.

Nakon 2-3 radna dana me zovu da zakazu dolazak ekipe za instalaciju sutradan, rekoh odgovara.

Dosli ljudi,splajsovali optiku u hodniku, na moje insistiranje kabl provukli kroz bulzir pored koaksijale, postavili ZOK i splajsovali optiku u stanu.

Sve je bilo gotovo za nesto vise od sat vremena. Od tada prodje vec 20ak dana i net fercera kao lud, da ga ne ureknem.

Jedina zamerka mi je ovaj ONT jer mislim da je malo mrsav sa nekim naprednijim opcijama i generalno da mu interfejs nije bas intuitivan.
 
Želim da uvedem optiku do tačke u stanu (tu bi bio ONT) odakle bi bakrom odveo mrežu do centralne tačke stana (već razvucen Cat6 SFP kabl u zidu) i potom bakar ponovo pretvorio na optiku i zabo ga u Telekom Huawei GPON. Tako bih postigao da mi taj Q2 ruter bude u centru stana odakle imam sve potrebne kablove prema ostalim prostorijama i ostala bi mi mogućnost da imam odatle i fiksni telefon.

Menu uopste nije jasno sta Nerast hoce, cito sam 4 puta i svaki put ostao jos vise zbunjen. E on hoce da na q2 da optiku pretvori na bakar da bi uveo preko bakra koji je vec u zidu i onda da opet pretvori u optiku da bi spojio nazad na q2 ? Ja i dalje stojim iza toga da bolje odma nabode taj q2 odma pored ZOKa i njega da spoji na na taj cat6 sto ide do centra stana i tamo stavi neki drugi ruter.


matke je napisao(la):
Drugar koristi MTS ONT kao bridge a kabl mu je uboden u PFsense pa je tamo konfigurisao parametre koje je iscupao iz konfig fajla.

Kako je izvukao ja kad skinem faj sifra mi je encryptovana, probo sam i onaj dycripter al mi se zali wrong header, hteo sam da ubacim u conf fajl nazad user za ssh/telnet al mi zent da mi ne kaze da je konfig nevalidan i da izgubim net. Posle ako ne moze factory rest na dugme moram kukam MTS podrsci a jedan ukucanin mi radi preko neta tako da bi me ubio dok ceka :)
Je upodovao neko izmenjeni conf ? e ima rivert i te akcije ili da li mogu da drzim reset dugme 20s za faktory reset i da posle sve radi ili nema ukljucenja bez MTS podrske?
 
Danas bili da montiraju optiku kod mog komsije, i ja malo popricao usput sa njima, posto je stan na dva nivoa savetovali ga da za drugi TV uzme power line i da iz dnevne povezu preko njega drugi stb i kazu radi normalno. Eto ako nije bilo na temi da zna neko ko ne zeli da mu razvlace po celom stanu, sad da li stvarno radi saznacu kad poveze.
 
Da,to su i meni savetovali pre neki dan. Mislim ja sam rekao da ne koristim TV uopste u mojoj sobi,nego samo roditelji. Kažu ako nekad budeš hteo,uzmeš taj powerline i kao rešiš problem. Rekoše valjda da je 5500 cena

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Jel ima neka fora da se q2 ruter prebaci u switch mode. Vec je u bridge-u ali bi mi znacilo da iskoristim i njegov switch...
 
Jel ima neka fora da se q2 ruter prebaci u switch mode. Vec je u bridge-u ali bi mi znacilo da iskoristim i njegov switch...

Citajuci prethodnih desetak postova pre tvog, imam ustisak kao da su svi zasli u zonu sumraka...

Ali, ti sa svojim postom si mu *ebao kevu!
 
Gde kupiti opticki kabl u Beogradu? Telekom u zamenu daje kabl bez ikakve zastite pa bi da imam par u rezervni zlu ne trebalo.
 
Sa obzirom da sam ovde zapitkivao za savete evo da prenesem svoja iskustva kako sam upao u promociju od 12 meseci.

Znaci na mojoj adresi je vec postojala box usluga al ne na mom imenu, i taj ugovor je trajao sve do februara 2021. Mogućnosti za optiku imam odavno.
Najpre sam podneo zahtev putem kontakt centra za prevremeni raskid tog ugovora, a posle nekoliko dana mi je poštom stigao dopis u kojem je navedeno koliko treba da se plati za preostale mesece do isteka ugovora, kako bi se raskinuo.

17.12 otišao u poslovnicu sa tim dobijenim dopisom, za 5 min deaktivirane sve usluge sa starog korisnika i raskinut ugovor. A u isto vreme odmah nakon toga na svoje ime otvaram box (fixni + net 200) na sebe (kao novog korisnika) na istoj adresi. Prethodno sam pitao zaposlene da li cu na taj nacin dobiti 12 meseci gratis, rekli su da hocu.

22.12. došli ljudi, nije bilo bušenja jer je već sve postojalo u stanu, namestili za 5 minuta ruter Q2 na željeno mesto, i evo radi kao sat.

Evo screenshot sa wifi speedtesta sa telefona.

68c358199fe32c78bec06e133076f1d0.jpg


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I platio si za 13 meseci usluge koju nisi koristio?!
 
Ne, već samo jedan mesec treba da platim, januar.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pitao sam danas tehnicku podrsku, ako pokvarite podesavanja na ruteru, mozete drzite dugme tj ima rupica/cackalica i faktory reset ce flashovati sve, nazad. Bar tako kazu probacu ovih dana
 
U čemu je fora da lan 1,2 i 3 idu na max 100, 4 komp ide giga. Do kabla nije.
 

Prilozi

  • mts.png
    mts.png
    29.4 KB · Pregleda: 216
Ako nije do kabla onda je do mrežne kartice na uređajima ;) Naravno da STB-ovi imaju 100 Mbps max ethernet portove :p Eon box ti je 300% sigurno sa 100 Mbps portom. I većina SmartTV-ova takođe ima 100 Mbps portove... Kao "ne treba" im više od toga.
 
To je to. Hvala.
 
Postoji li šansa da produže 12m akciju za naredni mesec?

Optika je postavljena u zgradi (Zemun), tehničar je pre tri nedelje rekao da puštaju signal oko 15og dec. Ali u poslovnici kažu da još nije pušten signal na toj adresi, pa to može biti i u januaru (bez popusta, redovna cena)?
 
Ne, već samo jedan mesec treba da platim, januar.
1,5-2,5m ce biti da je...
Imas jos 7 dana ovog meseca, imas januar i ako imas jos koji dan u februaru, kad se sabere bice vise od 1m, barem (ili skoro) 1,5m...
Mada, uzeti promociju od 12m po 1rsd minus ovaj ostatak je bolje nego samo 6m i manje meseci od naredne godine.
Postoji li šansa da produže 12m akciju za naredni mesec?

Optika je postavljena u zgradi (Zemun), tehničar je pre tri nedelje rekao da puštaju signal oko 15og dec. Ali u poslovnici kažu da još nije pušten signal na toj adresi, pa to može biti i u januaru (bez popusta, redovna cena)?

Mts za mobilne pakete produzava akcije uvek za 1 ako ne i 2 meseca, pa moze biti ali i ne mora da ce biti produzena akcija i na januar...
 
Poslednja izmena:
Eh, malo sam se preračunao :)
 
Jeste, malo decembra malo februara. Otprilike oko 1.5 meseca cu im platiti.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Da li neko zna root password za ssh, webui je retardiran i ne znam kako preko njega da blokiram web access ruteru na jednom lan portu
 
Mali update sa moje strane,uspeo sam da nadjem opticki patch kabl koji je na srecu prosao kroz postojeci bulzir u zidu uz malo gimnastike.
Ukoliko nekome bude trebala informacija u pitanju je opticki patch kabl SC/APC na SC/APC (tip konektora) Simplex Single mode i moze se kupiti u radnji Nebo, ali ga trenutno nemaju na stanju link
Ja sam ga nasao kod druge firme An****ll, od koje pretpostavljam da Nebo i nabavlja kabl jer je cena jako slicna ~400 dinara, ali oni rade samo sa pravnim licima pa je moralo da ide preko firme.
Evo slike signala sa 3m kablom
3m kabl.PNG
i ovim od 5m
5m kabl.PNG
 
Mali update sa moje strane,uspeo sam da nadjem opticki patch kabl koji je na srecu prosao kroz postojeci bulzir u zidu uz malo gimnastike.
Ukoliko nekome bude trebala informacija u pitanju je opticki patch kabl SC/APC na SC/APC (tip konektora) Simplex Single mode i moze se kupiti u radnji Nebo, ali ga trenutno nemaju na stanju link
Ja sam ga nasao kod druge firme An****ll, od koje pretpostavljam da Nebo i nabavlja kabl jer je cena jako slicna ~400 dinara, ali oni rade samo sa pravnim licima pa je moralo da ide preko firme.
Evo slike signala sa 3m kablom
Pogledajte prilog 294761
i ovim od 5m
Pogledajte prilog 294762

I mene je ovo zanimalo oko parametara, koliko vidim kod tebe su svi parametri na zlatnoj sredini - svi idealni! :)

ZTE Input Power.jpg

Ovo su na mom ZTE, pretpostavljam da su i oni OK...?
 
Iskreno nemam pojma kakvi parametri treba da budu, ali ako je verovati Huawei-u onda imas referentne vrednosti sa desne strane na mom screenshot-u
 
Postoji li šansa da produže 12m akciju za naredni mesec?

Optika je postavljena u zgradi (Zemun), tehničar je pre tri nedelje rekao da puštaju signal oko 15og dec. Ali u poslovnici kažu da još nije pušten signal na toj adresi, pa to može biti i u januaru (bez popusta, redovna cena)?

Produžili do 31.01.2021.
 
Produžiće i dalje, bar dok ne nestane SBB... Državni projekat, nema veze sa biznisom!
 
Da imaju veze sa biznisom, bilo bi puna cena svih 24 meseca i 150 evra uvodjenje optike.

Šteta što nisu ukinuli akciju i postupili kako treba pa da se pročita par smislenih komentara na forumu.
 
Nazad
Vrh Dno