Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Mislio sam na soluciju već postojećih koaksijalnih (iz zida), ali kapiram da tako nešto nije tehnički izvodljivo.
 
Ne, mora lan kabl do svih potrošača... [emoji16]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kad smo kod bridga.
Koliko znam ne postoji mogućnost da se ostavi WiFi na Q2 da bude u funkciji dok je bridge na LAN1. Prosto nema šta da rutira saobraćaj sa klijenata.
Ili ima neki način?

Kad ruter bridgeuje on postaje modem, pa zato ne mozes imati wi-fi na njemu. Kad motociklu skines motor, postaje bicikl.
 
Mislio sam na soluciju već postojećih koaksijalnih (iz zida), ali kapiram da tako nešto nije tehnički izvodljivo.

Ne znam na sta se tacno odnosi ovaj tvoj komentar u odnosu na ono sto je @Zeha rekao.

Generalno, u nekim slucajevima uz manja ili veca novcana ulaganja, veza izmedju rutera i uredjaja (dakle, kucna mreza) moze da se ostvari putem:

1. LAN kablova (CAT5e, CAT6, CAT7) - ovo je najbolja opcija
2. koaks kablova [uz adaptere Ethernet Over Coax (EoC)]
2. optickih kablova [uz adaptere Fiber to Ethernet Converter]
4. strujnih kablova [uz strujne adaptere]

Sve moze kod nas da se kupi. Nesto je skuplje, a nesto jeftinije.
Koaks ima smisla samo ako koaks intalacija svuda po stanu vec postoji. Optika ima smisla samo ako neko mora da razvalci kablove po stanu a ne zeli da mu se vide i uglavnom izbegne busenja, a nije mu zao para. ;)
 
Poslednja izmena:
Ja pitam, jer sam svojevremeno hteo da uvedem Exe net, a oni nisu znali kako da mi uvedu. A svakako da ne želim da mi se buši po stanu, pa sam mislio da se, eventualno, iskoriste postojeće instalacije, uvedeni koaksijalni kablovi kroz strukturu zgrade.
 
Jedino da se provuce kud idu ti kablovi AKO je moguce u protivnom mora negde neka rupa.
I Sta je problem probusiti 1,2,3, 10 rupa negde u cosku zida, pod plafonom il uz pod ne vecih od hemijske olovke, da bi se provukli kablovi?
Stare ostavis pa ako kad zatreba, nove postavis i mozes svake 2 godine da rotiras uslugodavca...
 
Kakvo je stanje sa optikom u Beogradu u delu od Dimitrijale ka Groblju i Zvezdarskoj bolnici? Ima li tamo nekih optickih radova? Ako neko ima optiku kakav je kvalitet.
 
Kako da namestim Cloudflare DNS na Q2 ruteru ?
 
LAN > DHCP Server Configuration > popuniš "Primary DNS (server (staviš 1.1.1.1) i" Secondary DNS Server" (sa 1.0.0.1).

Loguj se ka admin ako fale te opcije sa telekom/telekom.
 
Kako da blokiram pristup ruteru q2 :80 sa jednog lan porta( ili ako ne moze bas lan porta moze ip/mac), preko web UI nigde ne vidim neke iptable ili nesto?
 
LAN > DHCP Server Configuration > popuniš "Primary DNS (server (staviš 1.1.1.1) i" Secondary DNS Server" (sa 1.0.0.1).

Loguj se ka admin ako fale te opcije sa telekom/telekom.

da, mora kao admin
 
Imam opticki Box3.

Kako mogu da snimim neki od filmova iz Video kluba?
Pod tim mislim da ga snimim kao video fajl na kompu.

Da li postoji interfejs kroz koji se video klubu moze pristupiti direktno sa racunara?
Ili uopste tv kanalima sa racunara?

Hvala!
 
Ne može ništa od toga
 
LAN > DHCP Server Configuration > popuniš "Primary DNS (server (staviš 1.1.1.1) i" Secondary DNS Server" (sa 1.0.0.1).

Loguj se ka admin ako fale te opcije sa telekom/telekom.

Kako da se ulogujem kao admin ?

EDIT: Sredio sam sve i namestio.
 
Poslednja izmena:
Hmm ako vec niko ne zna kako da blokne pristup Lan portu, Da li je iko od vas uploadowao config file, ako premenim config file i nesto nevalja na njemu sam osudjen na smrt i tehnicku podrsku ili mogu samo drzim dugme 20sec i faktori reset ce vrati sve na staro?
 
Auuu sine, koji su ovo diletanti...!!!
Vreme čekanja na javljanje operatera je duže od 5 minuta, posle 15 minuta čekanja sam prekinuo vezu, wtf!?
Zvao 064/733 pa me prebacila negde da čekam za box pakete.
Pre pet dana sam ih kontaktirao i ostalo da čekam poziv, sad zvao da vidim šta se dešava i da vidim da li su ubacili treći STB i premotavanje unazad ( posto se to doplacuje za box4 crveni) nema ona pojma za to dodatno niti koga da pitam.

Jel ima neki broj ili mail striktno za box pakete i optiku ?
Ovo je yebo lud zbunjenog.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam cekao cesto po pola sata

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nikada duže od 4-5 min nisam čekao kod SBBa.

Na koji broj zoveš za box i optiku, ja ovde videh neko napisao 733 ali ova ženska sa call centra kaže da je to za mobilnu..a posto je nešto nervozna nije mi rekla na koji broj da zovem samo me prebacila gde sam čekao 15 min i odustao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pola sata se čeka da se jave. Zvao 3 puta, sva tri puta se javili oko 29og min.
 
Je li to dovoljan razlog da mi zamene H sa jacim Q2 ili ce da otkace?

Na Q2 na 2.4 i na 5ghz bezicno ide max brzina koju imam, nikad nije ispod 206/75.
Merim preko ookla speedtest aplikacije telefonom honor20pro.
Q2 kod mene ima mnogo bolji ucinak od sbbovog ubee rutera i pokrivenost i brzina.
 
Na 5 ide max, na 2.4 nema šanse.
 
To već zavisi i od telefona pre svega i stanja u "etru". Za većinu korisnike preko 100 Mbps na 2.4 GHz je retkost.
 
Ni kod mene. Telefon 2.4GHz neće preko 50,a laptop 5GHz udara u plafon paketa 200/80.

Poslato sa STK-L21 pomoću Tapatoka
 
Nizak vam plafon :D Kod mene mob ni preko 5 GHz ne izvlači max (500 Mbps).
 
Želim da uvedem optiku do tačke u stanu (tu bi bio ONT) odakle bi bakrom odveo mrežu do centralne tačke stana (već razvucen Cat6 SFP kabl u zidu) i potom bakar ponovo pretvorio na optiku i zabo ga u Telekom Huawei GPON. Tako bih postigao da mi taj Q2 ruter bude u centru stana odakle imam sve potrebne kablove prema ostalim prostorijama i ostala bi mi mogućnost da imam odatle i fiksni telefon.

Jasno je da mi za to trebaju dva komada, A i B media konverteri za jednim vlaknom. Po netu sam čitao karakteristike tog Telekom Huawei rutera, da bi dokontao kakav optički signal Telekom šalje, pa nađoh da je "1310tx 1490rx single mode".

Takodje, koje karakteristike tih media konvertera treba da budu? Koliko sam shvatio bauljajuci po netu, tražim media konvertere sledećih karakteristika:
(1310nm/1490nm A) i (1490nm/1310nm B)
Single core (jedno vlakno)
Single mode
SC konektor

Želim da ih kupim pre nego dođu monteri da bi odmah testirao da li to sve zajedno radi.

Da li moze instrukcija na osnovu onoga gore koje media konvertere da kupim i još bolje ako znate i gde? I da li sam u pravu i za tip konektora i za ostalo?

Ako mi zaista trebaju 1310/1490, onda sam u problemu jer na Aliju na primer, uopšte ne nadjoh takve (tamo su ili 850nm ili 1310/1550 ili čak 1490/1550 i slično). Ali nadam se da u necemu grešim?

Hvala!

Poco X3 NFC
 
Zasto jednostavno kad može komplikovano...
Jednostavnije i jeftinije je "baciti" (odbaciti) staru mrezu koja vise nije funkcionalna, nego je prilagodjavati novoj opremi...
Napusti to i razvuci sve novo pa taman islo lajsnom od parketa.
Mada "šta ja znam"...
 
Nerast
Hmm preveri prvo mozda mozes da izvuces taj cat6 i da proguras opticko vlakno tuda. Za media convertere stvarno ne znam al mislim da bi te vise kostalo i veca komplikacija bila nego da samo uzems jos jedan ruter i odradis bridge. Znaci bukvalno gde ti je taj ONT(predpostvljam da mislis na onu plasticnu kutiju MTSa odakle isace opticko vlakno) kod vrata ili sta vec odma stavis tu ovaj q2 ruter i njega spojis bakrom do drugog rutera koji ti stoji u centru kuce. q2 ima ge portove tako da bi ti to bilo sasvim ok :)
 
Nazad
Vrh Dno