Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Podneo sam zahtev sredinom jula za uvodjenje optike, ali jos nista.
Nesto sam cuo da namerno odugovlace sa izlaskom na teren, da bi smanjili jedan mesec gratis usluge.
Da li je ovo tacno?
Ugovor bi trebao da tece tek kada puste usluge?
 
Kad puste uslugu to je prvi mesec, ma koliko dana ostalo do kraja meseca
 
@PJ
Onda verovatno još nisu namestili, za prebacivanje u bridge mode ne treba restart rutera, samo će se promeni internet WAN servis. Za statičku se dobija novi PPPoE nalog na @open.telekom.rs
Meni je proradilo početkom nedelje, posle skoro mesec dana od uvođenja, a još je rešavano preko veze u telekomu :)

@darkony
Svaka čast za pronalazak


Ako neko nađe kako se dekriptuje lozinka za VoIP (ali na isti način su kriptovane za PPPoE, Wifi itd., sve osim Web i CLI login) iz konfiguracionog fajla neka javi :) U nekim starijim modelima huawei rutera to je bilo aes-128-cbc kriptovano i base64 enkodirano, gde su AES ključ i IV bili poznati i onda se lako dekriptovalo, ali za ove to nije slučaj.


A to što im je i dalje radius realm xdsl.isp.telekom.yu je najmanji problem sa telekom-om, po mom mišljenju :D
 
Aj jedno, verujem za vecinu laicko pitanje. Zasto bridge? Sta gubim ako lan kablom bez bridge moda povezem telekom modem i moj switch ili ruter? Do sada sam uvek tako, ali treba za neki dan da mi uvedu optiku pa da vidim jel nesto gubim.
 
Ako do sada nisi primetio da ti nešto smeta na taj način, onda i nemaš brige.
Ako nije bridž, onda je taj drugi ruter na koji spajaš uređaje natovan
 
Da se nadovezem na to pitanje. U planu je Ubiquiti Edge Router X za QoS kako bi se resio problem bufferbloat: https://www.youtube.com/watch?v=o-g2P3R84dw
Pretpostavljam da je onda obavezno podesiti bridge mode kao sto se navodi u video-u?
 
Naravno, da bi imao potpunu kontrolu
 
Ajde da pitam ovde pre nego sto presecem.

Imam na SBB vec 10+ godina net i sve ostalo, jos imam drugara tamo na visoj poziciji podrske te reklamacije lako resavam, sada sam na SBB 300/30 trio paketu, a uveli mi optiku u zgradu i svakako sam planirao da uzmem Note 10+ na mts racun.
Pa kada sam sve sabrao, ispada da je par hiljada jeftinije da uzmem to sve, a dobijam mnogo vise(Box 4 beli, 400/160 net).
Ja koristim samo net, dok matorci koriste TV, tako da mi to sto nema TV smart aplikacije ne smeta previse...

Ima li razloga da ne prelazim sa SBB-a, sta su minusi kod MTS-a?
Brzina uploada mi je dovoljan razlog da predjem, ali ne bih da se zaletim kao muva samo zbog brzine.

Jedini minus za sada kod toga je sto bih morao svuda (na fazon 100 mesta) da promenim svoj sbb mail preko kog sam skoro svuda registrovan...
 
Poslednja izmena:
Ajde da pitam ovde pre nego sto presecem.

Imam na SBB vec 10+ godina net i sve ostalo, jos imam drugara tamo na visoj poziciji podrske te reklamacije lako resavam, sada sam na SBB 300/30 trio paketu, a uveli mi optiku u zgradu i svakako sam planirao da uzmem Note 10+ na mts racun.
Pa kada sam sve sabrao, ispada da je par hiljada jeftinije da uzmem to sve, a dobijam mnogo vise(Box 4 beli, 400/160 net).
Ja koristim samo net, dok matorci koriste TV, tako da mi to sto nema TV smart aplikacije ne smeta previse...

Ima li razloga da ne prelazim sa SBB-a, sta su minusi kod MTS-a?
Brzina uploada mi je dovoljan razlog da predjem, ali ne bih da se zaletim kao muva samo zbog brzine.

Jedini minus za sada kod toga je sto bih morao svuda (na fazon 100 mesta) da promenim svoj sbb mail preko kog sam skoro svuda registrovan...

Ako matorci gledaju Fox kanale i SK, onda je to minus, pošto ih nema, a verovatno ih nikada neće ni biti.
Plus je što je net odličan, i kad radi radi, kako prvog, tako poslednjeg dana.
 
Поздрав свима. Колико сам схватио из свега прочитанога (сви постови из 2018/2019.) потребно је уложити одређени труд и исцимати се са техничком подршком како би сва опрема у кући функционисала како треба :)

Замолио бих искусне да ми одговоре на неке дилеме, а моја размишљања и планови су:
- узео бих BOX4 црвени пакет па ме интересује да ли подразумијевано уз њега долази спомињани Q2 уређај или не?
- на сваком фабрички подешеном Huawei уређају су 1. и 4. порт доступни за коришћење у било коју сврху, док су 2. и 3. резервисани за IPTV?
- имам Asus RT-AC68U којим сам презадовољан...може ли се тражити да се Huawei пребаци у bridge приликом подношења захтјева или тек накнадно са техничком подршком?
- ако успијем у томе, каква је физичка ситуација са портовима? Сва 4 порта на Huawei-ју постају доступна за коришћење, па у било који повежем Asus који би био прави рутер са свим својим опцијама и могућностима, или остају портови за IPTV?
- има ли неких напредних функција на Q2 да бих избјегао цимање? Навикао сам на подешавање мреже за госте, контролу протока, ограничавање појединих уређаја, апликација итд...а и штета би била да ми скупља прашину поменути Asus, али с друге стране ако ћу се намучити са подршком и захтјевима можда бих се навикао на "фабричко стање"...у том случају, може ли се тражити откључавање још једног порта за "општу употребу", а да само један остане на IPTV, јер ми више није потребно?

Надам се да нисам превише замрсио, унапријед хвала на одговорима! cheers
 
Nisu LAN1 i LAN4 dostupni u bilo koje svrhe pošto u "bilo koje" svrhe spada i IPTV a na tim portovima ti ne bi radio STB. 1 i 4 su mapirani na internet WAN konekciju a 2 i 3 na IPTV WAN konekciju.
Pošto si navikao na kontrolu pritoka a i imaš "kršten" ruter zahtevaj da ti taj njihov Huawei prebace u bridge mode i sve po starom koristiš Asus... to ćeš gotovo sigurno morati da pišeš mail ili na drugi način stupiš u kontakt sa "naprednom podrškom" nakon što ti uvedu / povežu / puste optiku.
Teško da ćeš uz najjeftiniji Box4 paket da dobiješ Q2 uređaj... a realno i ne treba ti kad imaš Asus.
Čak šta više možda ispadne i bolje za tebe da ti daju onaj drugi Huawei (koji nema 5GHz WiFi) ako budu i na tom primerku ovi admin login podaci koji su konačno postali javno poznati... jer ako imaš admin pristup uređaju možeš sam da odradiš sve te stvari koje bi inače morao da se ganjaš sa tehničkom podrškom. Sam "izvadiš" PPPoE login podatke, sam prebaciš uređaj u bridge mode, sam ako treba uopšte menjaš port binding / port mapping za LAN 1, 2, 3 i 4.

Što sa Q2 uređajem za sad još uvek nije opcija kad nisu poznati admin login podaci.
 
^ Хвала ти много, од тебе увијек корисни одговори cheers

Нисам размишљао на тај начин, али си дефинитивно у праву. Нећу онда размишљати који ћу уређај добити, који год да добијем тражићу да га пребаце у bridge па ако не буде ишло глатко потрудићу се да сам пронађем како то да одрадим (под условом да добијем "H" уређај)... Објасни ми молим те још и начин повезивања, из Huawei-ја би ишао кабал из порта 1. или 4. у мој Asus WAN, па бих на њега могао било шта да накачим на интернет у његова 4 LAN порта, а на Huawei-ју би и даље остали 2. и 3. за IPTV (да не морам чачкати сам port binding / port mapping)?
 
Trebalo bi da bude tako nakon prebacivanja internet WAN konekcije (na Telekom uređaju) u bridge mode... ali ja lično nemam iskustvo na tu temu pošto ne koristim njihov IPTV (a kod ćaleta u firmi gde je Box paket sa IPTV uređaj nije bridge-ovan pošto ne poseduje svoj bolji ruter) tako da će to neko drugi morati da ti potvrdi da bude 100% sigurno. Kao i potvrda da će "fixni preko optike" da radi.

Što se tiče povezivanju Huawei - - Asus: jeste ako imaš PPPoE podatka kabl ide u WAN port Asus-a i on pravi PPPoE konekciju.
 
Poslednja izmena:
Da, kada se prebaci Internet konekcija u bridge sve ostalo ostaje isto, radiće IPTV i fiksni.

Mene zanima jel neko ikada tražio od podrške da se ruter prebaci u bridge mode (bilo za optiku ili ADSL, VDSL), hoće li oni to uopšte da urade? Govorim za fizička lica... za firme na zahtevu za fiberbiz paket ima da se označi "route" ili "bridge".

Dok sam rešavao to što mi nije bio namešten bridge i statička IP na fiberbiz učinilo mi se da je preduslov za bridge da se ima statička IP adresa (nije tehničko ograničenje, naravno bridge može bez statičke), ali nisam nikad direktno pitao jer mi nije bilo bitno pošto statička svakako dolazi uz fiberbiz.
 
Bili mi sad iz MTS-a doneli mi Q2 jer onaj N nije pogodan za brzine 400/160, ali nisu uspeli da ga spoje jer na optici svaki uredjaj je vezan za korisnika kroz serijski broj i to im je u sistemu, a posto je u Sapcu jos sve to novo nisu sigurni kako da ga izmene pa ce valjda doci sutra spremniji :)
 
Ako su ti ostavili povezan uređaj, sve ostalo bi trebalo da srede iz centrale.
 
@Ultimo,u kom si delu grada?Pitam jer sam ja na Trkalistu pa me zanima da li su i tamo sproveli optiku.
 
@pj nisu ostavili povezan jer mi treba net tako da je stari ruter jos aktivan, radim od kuce...

@simmke ja sam u novoj zgradi kod ekonomske, rekose mi da smo mi prva zgrada sa optikom u gradu, a ja sam bio prvi prikljuceni korisnik :) Ali i oni ljudi kazu da im je sve novo pa sam im ja zamorce, ovo je treci ili cetvrti put da dolaze...
 
Bili mi sad iz MTS-a doneli mi Q2 jer onaj N nije pogodan za brzine 400/160, ali nisu uspeli da ga spoje jer na optici svaki uredjaj je vezan za korisnika kroz serijski broj i to im je u sistemu, a posto je u Sapcu jos sve to novo nisu sigurni kako da ga izmene pa ce valjda doci sutra spremniji :)

Kad stigneš, probaj da li je korisno nešto od ovih podataka za admin pristup koji su podeljeni za N model.
 
@Ultimo,znam koja je zgrada al to je opet blizu centra.Nadam se da ce do sledeceg septembra doci i do mene posto mi tad istice ugovor..
 
bbK1ng na mom ruteru su pisali parametri za pristup pozadi na nalepnici telekom/telekom i sa tim sam i ulogovan na njega. Model je HG8245H. Cini mi se da sam i na Q2 video da pise ali nemoj me drzati za rec.

Koji user/pass zelis da probam?
 
telekom/telekom nisu podaci od administrator korisnika. sa tim "telekom" korisnikom je sakrivena gomila opcija.

Probaj / testiraj ovo:

username: admin
password: 20HWont17


Mada valjda već imamo potvrdu da su to ti podaci, tako da ne znam zašto je @bbK1ng tražio da probaš...
 
telekom/telekom nisu podaci od administrator korisnika. sa tim "telekom" korisnikom je sakrivena gomila opcija.

Probaj / testiraj ovo:

username: admin
password: 20HWont17


Mada valjda već imamo potvrdu da su to ti podaci, tako da ne znam zašto je @bbK1ng tražio da probaš...


Mislio sam i na ovaj drugi post.

Za 20HWont17 bi probao recimo i 20HWont18 ili 20HEont19.

Liči da bi mogla biti godina kada je uređaj stigao Telekomu



koristi putty:
telnet na IP rutera port 23

login:
root
adminHW

ukucaj komandu:
display access system info

trazi [email protected]
i videces pass

na kraju postavi static WAN IP na svom ruteru, ako je telekom 192.168.0.1 (posto sam svoj ruter stavio na 192.168.1.1) onda 192.168.0.2 na svom, mozes i bilo koji drugi osim 2 ali ja sam tako postavio
 
telekom/telekom nisu podaci od administrator korisnika. sa tim "telekom" korisnikom je sakrivena gomila opcija.

Probaj / testiraj ovo:

username: admin
password: 20HWont17


Mada valjda već imamo potvrdu da su to ti podaci, tako da ne znam zašto je @bbK1ng tražio da probaš...
Na Q2 modelu ne radi ova kombinacija.
 
Jel postoji negde mapa pokrivenosti optikom? Zanima me da li ima u Valjevu?

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Naravno da NE postoji. Barem ne dostupna javno za građane.
Moraćeš da zoveš Telekom i da se raspitaš za svoju adresu.
 
Nazad
Vrh Dno