Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Zdravo..
Imam jedno pitanje
Da li neko zna koja firma ima ugovor sa mts koji instaliranju optiku
Jer bi hteo da se zaposlim
 
Jedna od njih montop, Telekom ima više firmi koje angažuju za postavljanje optičke mreže.
 
Keva prihvatila ugovor agenta prodaje, internet i tv po ceni fiksnog broja koliko plaća pretplatu za fiksni telefon u narednih 2 godine, pitanje imam, da li je moguće prenos paketa na drugoj lokaciji, gde ima pristup mts infrastrukturi npr. ovde u stan imam mogućnost optičkog interneta, a na selu imam pristup adsl preko bakarne parice, da li je izvodljivo prenos sa optike na bakar? ili mora u ovom slučaju bude bakar bakar ili optika optika???
 
Mora bakar na bakar i optika na optiku, u suprotnom se mora potpisati novi ugovor.
 
Juče zvali monteri da najave dolazak, po principu žele usvesti optiku u stan, dok za vikendicu kažu da će uskoro uvesti i tamo optiku (što čisto sumnjam) mala sredina, pa ću moći preseliti tamo kada bude bilo mogućnosti za to, što u mom slučaju i nije neka pogodnost pošto već imam optiku ovde, a tamo ko zna kad može biti uvedena. Da insistiram na adsl ili da uvedem optiku?
 
Imam ja optiku od Exe-neta u stanu već 6 godina, ovako bi imao i od mts i od supernove, želim prebaciti broj na vikendici ali nema mogućnosti za optiku. Inače moj ulaz ima mogućnosti i za Orion Telekom, mts, supernovu, Yettel i SBB.
 
Što bi ti onda uvodili u stan ako već imaš exe tj. supernova sada optiku?

Jedino u zgradu je ok, ovo sa stanom jedino ako želiš da batališ supernovu i imaš neke mogućnosti koje možeš da ostvariš kao novi mts korisnik.

edit: pročitao lepo ispočetka, hvala @markodon, ostalo prešli na pm ali ono što ja mislim jeste da će čovek biti ispaljen kada zaista bude trebalo preseljenje da se desi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, da li neko ima ideju šta bi moglo da bude razlog da Huawei P Smart 2019 telefon i tablet Huawei na mts optici (paket Box 4 plavi lite - 400/200 mbs) jedva dostižu 50 mbs a na istom paketu, Sony Xperia i Sony tablet imaju full brzinu. Govorim o kućnoj optici. Bukvalno hoću da izludim.

Juče, 5.2.2024, uvesmo optički internet na NBGD-u i na ženinom Sony telefonu i tabletu sve ok .... Razbija koliko je to lepo i brzo a na mojim Huawei-jima eto jedva 50 mbs.

Molim vas pomozite, šta bi mogao da bude razlog.

Hvala unapred
 
Pozdrav, da li neko ima ideju šta bi moglo da bude razlog da Huawei P Smart 2019 telefon i tablet Huawei na mts optici (paket Box 4 plavi lite - 400/200 mbs) jedva dostižu 50 mbs a na istom paketu, Sony Xperia i Sony tablet imaju full brzinu. Govorim o kućnoj optici. Bukvalno hoću da izludim.

Juče, 5.2.2024, uvesmo optički internet na NBGD-u i na ženinom Sony telefonu i tabletu sve ok .... Razbija koliko je to lepo i brzo a na mojim Huawei-jima eto jedva 50 mbs.

Molim vas pomozite, šta bi mogao da bude razlog.

Hvala unapred
probaj da se konektujes na 5ghz ako telefon je vidi ako ne onda je vreme da menjas fon :)
 
Hvala ljudi. Jeste, Huawei pokazuje da je wifi optike na 2,4 GHz. U nameštanju rutera 192.168...... pokazuje da je automatski izabrano, ali mi rekoše u MTS-ovom Teledirektu danas da sačekam 24 sata jer je ovo još "tehnička veza". Pa kao ako i posle bude isto da zovem tehničku službu. Pretražih gugl uzduž i popreko, sa hiljadu maltene odgovora, izgubio sam se što telefon ne vidi 5 GHz frekvenciju. 🤐

Ne menja mi se telefon sad, ali ko zna, možda će morati.
 
Promeni naziv 5ghz mreže da bude drugačiji od 2.4g mreže na ruteru pa onda se lako vidi na koju se mrežu kači (i možeš staviti da se kači samo na jedan tip tako)
 
  • Like
Reagovanja: Laf
Promeni naziv 5ghz mreže da bude drugačiji od 2.4g mreže na ruteru pa onda se lako vidi na koju se mrežu kači (i možeš staviti da se kači samo na jedan tip tako)
Hvala Rajko, upravo to uradih. Odvojio sam izgleda na taj način 2,4 GHz od 5 GHz i evo konektovah se na peticu i proradilo.

Hvala još jednom, laknulo mi je skroz.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240206_180626.jpg
    Screenshot_20240206_180626.jpg
    114.6 KB · Pregleda: 77
Samo da pitam, da li je mts optika dobila mogućnost CA modula i gledanja tv programa dirrktno sa tv umesto preko smart box-a kao sto postoji kod SN?
Ako nije da li se govori (zna) hoće li biti, kad će ako će...?
 
Neće biti, mts nije kablovski operater kao što je supernova, tako da nemaju infrastrukturu za emitovanje DVB signala
 
Samo da pitam, da li je mts optika dobila mogućnost CA modula i gledanja tv programa dirrktno sa tv umesto preko smart box-a kao sto postoji kod SN?
Ako nije da li se govori (zna) hoće li biti, kad će ako će...?
Čisto me zanima, jel to nešto bitnije menja gledanje TV-a? Koja je svrha takvog načina? Nisam baš upućen. Jer ja baš raskinuh kod Supernove i uzeh mts optiku, a i kod Supernove smo imali stb uredjaje za tv-e.
 
Zato sto je bolji daljinski od tv-a u odnosu na daljiski od box-a, zato sto "ne kasni" signal preko CA modula dok preko boxa (bilo kog) kasni 20-30sec, zato imam jedan daljinski, zato sto hocu da koristim tv u punom kapacitetu a ne uštrojeni box, necu da nemam tv kad se zabaguje box i necu da cekam da se resetuje box...
Box mozda moze brze da promeni kanal (mozda), dopstupno vracanje kanala je odma na boxu i sve ostalo je na strani daljinkog od tv i CA modula,..
Da, moze se sada upariti daljinski od tv sa boxom ali verovatno nisu podrzane sve opcije, manje je dugmica na daljincu od tv (na mom LG sigurno jeste manje).
Sve su to neki od razloga zasto ja i mnogi drugi zelimo da imamo i CAM opciju.
 
Zato sto je bolji daljinski od tv-a u odnosu na daljiski od box-a, zato sto "ne kasni" signal preko CA modula dok preko boxa (bilo kog) kasni 20-30sec
MTS IPTV box ne kasni toliko jer koristi UDP multicast preko posebne mreze, mozda 3-4 sekundi
to 20-40s vazi za OTT boxeve koji idu preko "normalnog interneta" kao sto je Hipernet, i aplikacije kao sto je Iris GO
 
Kvalitet slike nije nista losiji nego na eon tv , gledao kod ortaka na sbb mrezi je , ja sam na optičkoj . Sve je stvar navike i percepcije , ali se brzo naviknes na stabilnost usluge , pogotovo važi za optiku .
 
Jeste veci komfor kad se korisi CI modul ali nema premotavanja npr.
Meni je to bilo nebitno ali mnogima nije.
 
Zato sto je bolji daljinski od tv-a u odnosu na daljiski od box-a, zato sto "ne kasni" signal preko CA modula dok preko boxa (bilo kog) kasni 20-30sec, zato imam jedan daljinski, zato sto hocu da koristim tv u punom kapacitetu a ne uštrojeni box, necu da nemam tv kad se zabaguje box i necu da cekam da se resetuje box...
Box mozda moze brze da promeni kanal (mozda), dopstupno vracanje kanala je odma na boxu i sve ostalo je na strani daljinkog od tv i CA modula,..
Da, moze se sada upariti daljinski od tv sa boxom ali verovatno nisu podrzane sve opcije, manje je dugmica na daljincu od tv (na mom LG sigurno jeste manje).
Sve su to neki od razloga zasto ja i mnogi drugi zelimo da imamo i CAM opciju.
Polako svi provajderi prelaze na iptv, CA moduli će biti sve manje i manje prisutni.
Tako napreduje tehnologija, sve ide kroz optiku, iptv je mnogo zgodniji način. Ostaće još neko vreme gde je stara infrastruktura ali polako će otići u istoriju
 
Tako napreduje tehnologija, sve ide kroz optiku, iptv je mnogo zgodniji način
Za live sadržaj postoje samo dva "zgodna" načina - koja ne rezultuju potrebom da provajderi imaju veliku infrastrukturu, a da ne štuca svaki put kad je neka popularna utakmica, i koja ne rezultuju kašnjenjem od 10+ sekundi:
  • DVB (koaksijalnim kablom - kroz optiku ili ne, nebitno je) - gde svi prijemnici primaju isti signal bez obzira na to šta trenutno gledaju
  • Multicast (telekomov iris) - gde se paketi za svaki TV kanal šalju u mrežu bez obzira koliko korisnika gleda taj kanal, a switchevi i ruteri u mreži šalju signal u multicast modu svim korisnicima koji gledaju
OTT (Supernova Move IP, Orion, EON van mreže, EON IP, Yettel TV) zahteva veliki broj edge servera koji će svakom pojedinačnom korisniku koji gleda određeni program slati podatke za isti i to je jedan od razloga što se korisnici žale na npr Yettel.

Ni Multicast ni DVB ne rade kroz wifi.
 
^ Ma naravno, sve jasno ali ne govorim o tome. Naravmo da će pojedini provajderi ott-a imati zagušenja ali to su sve dečije bolesti. Kao što je internet pre 20 godina štucao u nekim slučajevima čak i kad treba da otvoriš neku najobičniji web stranicu.
Govorim o tome da iptv, dal kao multicast ili ott nebitno, predstavljaju budućnost i da će se samo ta tehnologija forsirati jer omogućava stvari koje dvb ne može. Premotavanje kanala je sada najaktuelnije ali milion drugih stvari će se u budućnosti koristiti koje ne mogu drugačije nego iptv ili neki njegov derivat
 
Presao sam na Gold paket i sad mi je brzina neta 1707690810885.png
NIje mi jasno zasto ne ide do 1000 Mbps, ako je kad sam imao paket od 600 Mbps, isao do 660 Mbps? Da li treba nesto da podesim u modemu? Nije da se oseca neka razlika, nego me cisto zanima sta je razlog za gubitak od oko 5%.
 
Ne može više od toga na gigabit linku zbog TCP/IP overheada
I na 600 trebao je da ti ide manje od 600, koristi speedtest.net ne googlov, verovatno nije dovoljno precizan(isto tako i fast speed test voli da laže i kaze da imaš 10% više nego što stvarno jeste)
 
Što se tiče samog ethernet standarda, od kako je smišljen, sa standardnom veličinom internet paketa od 1500b, računajući sva TCP i IP zaglavlja i checksum-e i sve što se koristi da bi se ustanovilo da li je paket prošao bez greške kroz ethernet link ili ne, ide grubo računajući - sledeći odnos neto prema bruto saobraćaju kroz ethernet...

StandardBruto (Mbps)Neto (Mbps)
10-base-T109.4
100-base-TX10094
1000-base-T1000940
2.5G-base-T25002350
10G-base-T100009400
 
Da li neko zna koji procenat ljudi u Srbiji je na vdsl-u, koji na docsis-u, a koji na optici? Ne mogu nigde da nađem.
 
Nazad
Vrh Dno