Šta je novo?

msata + SSD

ngtrx

Poštovan
Učlanjen(a)
04.09.2015
Poruke
3
Poena
51
Kupio sam Samsung 850 EVO SSD (256GB) za moj Asus N750JK
do sada je komp imao 1TB HDD sa mSata cache drajvom od 32 GB (SanDiskov) i to je radilo kako tako, pomocu expresscache.a
Od kad je izasao Win 10, Expresscache je imao probleme sa radom, tako da me to ubrzalo u nameri da kupim normalan SSD disk
sada je sistem konfigurisan tako da sistem i sistemske aplikacije rade sa SSd.a a HDD je za skladistenje podataka
Uspeo sm da podesim i RAPID mode za SSD (iako se ceka podrska za win10..ali radi uz mali hack)

Moje pitanje je sledece. Posto je Asus pre koji dan izbacio podrsku za expresscache, da li ima uopste smisla vratiti msata cache disk i konfigurisati ga da radi
ne vidim smisao da on kesira SSD disk a ne znam nacin da ga nateram da kesira HDD (za to mi je potreban RAID mode koji nemam u biosu) imam samo IDE i AHCI tako da ne mogu sa IRST tehnoloijom da mu kazem koji eksplicitno da kesira disk

Koje je vase misljenje, ima li smisla vracati mSata drajv?
Pozdrav
 
Nema smisla, ugasi i RAPID.
I uživaj.
Jer bi efektivno keširao SSD u sporiji SSD.
RAPID samo kešira u RAM i pravi iluziju veće brzine, samo ti troši RAM bez realne koristi.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li taj Asus ima opciju da se samo isključi keširanje, disk u mSATA portu bi trebalo da se vidi onda kao drugi HDD, format i imaš još 32GB prostora. :) Ili ubaciš kasnije neki drugi, veći mSATA SSD ako zafali prostora.
 
Ne znam da li taj Asus ima opciju da se samo isključi keširanje, disk u mSATA portu bi trebalo da se vidi onda kao drugi HDD, format i imaš još 32GB prostora. :) Ili ubaciš kasnije neki drugi, veći mSATA SSD ako zafali prostora.

da, to moze da se uradi... mene je primarno zanimalo da li ima neka caka da ga nateram da kesira HDD koji mi je storage drajv jer ne vidim smisao kesiranja SSD.a
express cache se poziva iz commandprompta i sve sto se moze setovati u njemu je izbor cache diska, ne moze se birati koji disk se kesira, tako da 99% on samo i moze da kesira sistemski HDD
uglavnom hvala vam na savetima, pozdrav
 
Ahaaa, prevideo sam da možeš da smestiš 2x2.5" HDD + mSATA, pa rekoh, što bi keširao SSD :d a u stvari, ti si u stvari dodao SSD pored starog harda, ne čitam pažljivo.
 
Da ja sam imao prazno mesto za jos jedan hdd. Pa sam uzeo ssd. Taj model asusa je dolazio i sa takvom postavkom. 2 harda. Negonsadnimam viska taj msata drive pa me svrbi da se to iskoristi da ne visi uzaludno;).. Al verovatno je to sad cist visak...osim da bude u svrhu smestanja podataka.na njega
 
Nazad
Vrh Dno