Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

To je najbliže što možeš da priđeš kalibraciji bez hardverskog kalibratora...
Naravno, niko nije rekao da moraš da ostaviš tako, kad skineš i instaliraš profil slobodno cinculiraj po svojoj želji. Ja sam isto kopirao njihova podešavanja ali sam morao da dodatno smanjim crvenu i boostujem plavu kao i da smanjim brightness dok mi nije delovalo ok...
 
^ zavisi za čega da kalibrise monitor, ako uradi tvojim sistemom onda je to otprilike urađeno.
 
Samo hardverska kalibracija i to ne u sopstvenoj reziji nego od strane nekoga ko to radi profesinalno... Za profi potrebe tako, za ostalo manje je bitno, mozda je najbolje nista ne dirati.
 
Ljudi ja uzeo novi monitor.Sa onim Filipsom sam muke video.Uzeo Aoc ips 32 inča 75hz rezolucija 2560 x 1440.Nema ni trunke probijanja..Moje iskustvo govori da mi je nekako Ips puno bolji.Crna boja nije loša,boje prelepe.Tako da nikad više na Va panel.I savet vam je da ne kupujete monitor preko 27 inča u rez. 1920x1080.Biće vam mutna slika.Iznad 27 inča obavezno 2560x1440.Ovaj moj ima tu rezoluciju i slika je kao kristal.Igre izgledaju odlično a o filmovima da ne govorim.Boje nisu isprane.Ima odlične gejming postavke.You tube izgleda neverovatno čisto ..bela boja je baš bela,nije žućkasta nit plavkasta .Nešto što me je iznenadilo a testirao sam ga u mrklom mraku Glow bleeding nema isijavanja po ćoškovima a kamo li probijanje po uglovima.Ovaj monitor je isti kao nekada što sam imao Benq..Zadovoljan 100%Ali moram da naglasim da sam izludeo dok sam našao panel koji konačno nema ni trunku probijanja.Ako kupujete monitor a desi vam se probijanje bele svetlosti,smesta reklamirajte,ali odmah..Meni je rečeno da je to ipak defekt ..Ali je poenta da što pre podnesete reklamaciju..
 
Imam ga ja preko godinu dana. Sta te tacno interesuje?
 
Uzeh juce Dell G3223Q. Zadovoljan sam monitorom, nesto malo sto sam imao vremena za testiranje, nisam nasao nijednu zamerku. Zavrsna obrada je na nivou, kvalitetna plastika, nema krckanja i slicno. Za ostalo jos ne mogu nista reci jer je koriscen svega sat vremena.

Uzeh ga na popustu, izasao me je 800e, domaca garancija. Najvise mi je bila frka da nema neko probijanje pozadinskog osvetljenja, medjutim ubo sam veoma dobar primerak, nema nikakvog probijanja, cak ni minimalnog po coskovima, na sta sam i navikao kod prethodnih IPS/VA panela.

Ono sto mi je trip u glavi je da je monitor zakrivljen, ali u kontra smeru :D Pre ovog sam koristio Samsung C27HG70 curved 3 godine, citao sam na stranim forumima da prelazak sa qurved na flat moze da baca takav trip u mozgu, mogu vam reci da je apsolutno istina xD
Na prvu sam pomislio da nesto nije u redu sa njim fizicki. Kazu da treba malo vremena da se mozak presalta, otprilike nakon 2 nedelje-mesec dana se naviknemo svi na prelazak.

Tako da eto da znate, ako budete imali isto iskustvo da ne pomislite da ste poludeli, gomila drugih korisnika je prijavljivalo istu stvar 🙂

Uzeo sam ga na nekoj nedeljnoj akcijskoj ceni preko naseg coveka sa KP-a, domaca prodavnica, dobija se fiskalni i domaca garancija od 2 godine (iako kada sam registrovao monitor na Dell sajtu pise da traje do Aprila 2025.). Monitor je A00 revizija, proizvodnja Mart 2022. (kada je i predstavljen).
Bio je ostao 1 komad, po ovoj ceni nisam zeleo da ga propustim. Inace, stranci ga jure po jos vecim popustima, pa njihovim studentima recimo sa standardnim popustom + studentskim vaucerima izadje 620-630e, sto je kradja za ovakav monitor.

Inace sam vagao izmedju ovog i Asus PG32UQ, na kraju izabrao ovaj. Asusov model mema da se kupi u nasim radnjama, ima na KP 1 komad nov ali bez garancije. Plus ga mnogi kritikuju da ima jako primetan response time. Tako da pored svega navedenog, nisam zeleo da rizikujem, iako on recimo ima sertifikovan G Sync.

Sto se tice podrske za G Sync, upoznat sam sa time, kazu da preko HDMI 2.1 nema tih problema, mada licno ne verujem u to. Verujem da ce u bliskoj buducnosti dobiti i on sertifikat od Nvidie, kao sto je i cela Dell-ova serija dobila pri samom izlasku. Samo strpljenja. Testiracu ga detaljnije kada se vratim sa godisnjeg, pa cu probati izmedju ostalog G Sync.

Sto se tice crne boje, posle preko 3 godine koriscenja QLED Quantum dot VA panela, gde je Samsung odradio fantastican posao sa bojama, tako i sa crnom bojom, moram priznati da mi ovaj Dell vuce malo na sivo, cak i kada nije pozadina kompletno crna. Najverovatnije je to do samog IPS panela, jednostavno ce mi trebati vremena da se naviknem. Probao sam sa jacim osvetljenjem i contrastom da resim to, medjutim i dalje sve boje nekako vuku u sivkastu varijantu. Ne cisto crnu ili cisto belu. Opet ponavljam, koristio sam ga svega par sati, mada je za sada ostavio takav utisak na mene.

Cim se vratim sa odmora javljam detaljnije finalne utiske.

Imam taj Dell oko 3 meseca, svaka preporuka za monitor. Uz novi firmware je delimicno i resen problem sa HDR-om (i dalje se u desktop rezimu pojavljuju senke), sem toga sve ostalo je bez greske. Iako zvanicno nema i dalje podrsku za gsync, isti funkcionise bez problema.
Odlican prikaz boje, veoma brz ips panel, zavrsna obrada za svaku pohvalu (standardno za Dell).

Poveze se monitor sa USB kablom, instalira se dell firmware updater na pc-u, za 5 min je sve gotovo.

Senke se pojavljuju u hdr varijanti kada je monitor na 10 bit, u sdr nema tih problema.

Na ovo sam mislio:


Meni licno u tom modu previse vuce u neko sivilo, tipicno za ips. Kako u desktop, tako i u gaming varijanti. Moguce da je to jer sam pre toga koristio Samsungov va qled, koji je imao bas jake boje, pa mi sada ovde deluje tako.
Sa hdr-om se to dosta poboljsava, zato ga i stalno koristim. Ove senke u desktop se resavaju ako se smanji hdr profil, samo u hdr 600 je problematicno.
 
Koju parametar od ponudjenih koristite kod opcije Overdrive? ima ponudjeno weak, medium i strong?
 
Zavisno od modela (panela) monitora, nije za sve isto..
 
Ne ja sam mislio da pričamo o vrstama groždja. Ti misliš da svaki proizvodjač koristi isti IPS panel, kao i PCB, softver, TCON ploču i ostale gluposti.... Znaš li ti koliko postoji ips panela? i na svakom je drugačije podešavanje voltaže pixela, ne možeš to generalizovati, čak i da je isti panel u ASUS i ACER modelu(navodim kao primjer) overdrive nije isti.
 
Ne ja sam mislio da pričamo o vrstama groždja. Ti misliš da svaki proizvodjač koristi isti IPS panel, kao i PCB, softver, TCON ploču i ostale gluposti.... Znaš li ti koliko postoji ips panela? i na svakom je drugačije podešavanje voltaže pixela, ne možeš to generalizovati, čak i da je isti panel u ASUS i ACER modelu(navodim kao primjer) overdrive nije isti.

U redu je druze izvini nisam mislio da vodim polemiku niti bilo sta drugo oko totalno ne bitnih stvari samo samo pitao. Konkretno imam AOC Agon AG275QX i zanimalo me sta bi mi bila najbolja opcija od ponudjenih a da je stavim eto nista vise. Zahvalan na pomoci kako god!
 
Koju parametar od ponudjenih koristite kod opcije Overdrive? ima ponudjeno weak, medium i strong?

Sa strong ćeš imati najveći odziv, ali ćeš za posljedicu imati izraženiji overshot (inverse ghosting). Moraćeš isprobati sve tri opcije i odlučiti koja ti najviše odgovara.

https://www.vssmonitoring.com/what-is-overdrive-on-a-monitor/
If you are experiencing ghosting on your screen, it'll be best to change the overdrive settings upwards to shorten the response time overdrive. You should shift the ticker to the high overdrive setting to achieve the shortest response time that your monitor can achieve. However, if you place the ticker too high, you're likely to experience a pixel overshoot, also known as inverse ghosting caused by too much overdrive.
 
U redu je druze izvini nisam mislio da vodim polemiku niti bilo sta drugo oko totalno ne bitnih stvari samo samo pitao. Konkretno imam AOC Agon AG275QX i zanimalo me sta bi mi bila najbolja opcija od ponudjenih a da je stavim eto nista vise. Zahvalan na pomoci kako god!
Baci pogled na ovaj test:



Ukratko, Medium. Možeš i Weak ako se fps kreće oko 60 i manje...
 
Ako se monitor koristi samo za office upotrebu onda verovatno ne treba ni dirati ta overdrive podešavanja, samo podesiti windows da koristi najviše osvežavanje koje podržava monitor? Kad mi stigne 24g2spae da znam šta da radim 😂
 
Ne moraš ako je striktno office upotreba(možeš vidjet jedino razliku kod skrolanja teksta), ali onda ne vidim svrhu kupovine "24g2spae" koji je rekao bih po spec. "gaming" monitor. Uostalom YouTube je prepun recenzija, u kojim možeš pronaći best overdrive i ostala podešavanja, kao i color profile, takodje https://www.testufo.com/ghosting će ti biti od pomoći.
 
Vec mesec dana koristim Dell G3223D
Odlican monitor sa jos boljim kvalitetom slike i bojama.
 
Samo da napišem ovo:
Imao sam LG 32GK650F-B , 1440p VA panel, ravan ( što je danas gotovo nemoguće naći, jer 99% VA panela je zakrivljeno ), 144 Hz...
Nedavno sam uzeo LG 32GP850-B, 1440p nanoIPS, 165Hz...
Mogu samo da kažem da sam ponovo progledao. U kategoriji ispod 500€ 1440p ovo je Best Bang For Bucks, zajedno sa Gigabyte M32Q koji nisam lično video, ali sam pročitao jednake hvalospeve. Iskreno, očekivao sam da će razlika u kontrastu biti primetno veća, ali nije tolika i oči se sa mnogo više zadovoljstva naviknu na raskošni kolorit IPS panela, nego na kontrast VA ekrana.
 
Nazad
Vrh Dno