Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Hvala :)
Sto se tice Atari scene ja sam veoma zadovoljan kako se stvari tu odvijaju. Ai opet oni imaju kompletnu dokumentaciju. Koliko je samo trebalo vremena da se dostigne na Amigi ono sto je Pera Putnik radio za Atari pri tome sve je bilo javno cime je svako mogao da unaprijedi citavu zamisao. I dalje ne postoji upotrebljiv kod za IDE kontroler za Amigu, sta vise tu da se kaze. Sto se tice C64 ja sam jos devedesetih radio neke module i bilo je prilicno jednostavno. Nemojte se puno truditi oko skupljanja para jer je situacija na nasim prostorima takva kakva je pa su to i dalje velike pare. Nadam se da cu tokom vremena uspjeti obezbjediti par ploca pa cu se potruditi da ih posaljem bez naknade naravno. Samo da zavrsim sa ovim strancima.
 
...I dalje ne postoji upotrebljiv kod za IDE kontroler za Amigu, sta vise tu da se kaze...
I tu se stvari popravljaju, evo i kod nas se nešto radi.
Verovatno znaš za DrDma-ov skorašnji projekat - Amiga 500 IDE kontroler sa funkcionalnim device drajverom:
[YOUTUBE]pZeYGl87LYA[/YOUTUBE]

Nemojte se puno truditi oko skupljanja para jer je situacija na nasim prostorima takva kakva je pa su to i dalje velike pare. Nadam se da cu tokom vremena uspjeti obezbjediti par ploca pa cu se potruditi da ih posaljem bez naknade naravno. Samo da zavrsim sa ovim strancima.
Hvala na ponudi, ipak ćemo mi da se isprsimo za nešto, a i vešti smo sa lemilicama pa će i onaj 'open' deo projekta doći do izražaja ;)

ps. Verovatno je već bilo razgovora na tu temu, al ajd da pitam opet: Imaš li planove za dodatke za A1200 ?
 
@popmilo Da razovarao sam sa njim prije par mjeseci. ono sto ja zelim da kazem za IDE kontroler jeste da je on najjednostavnija moguca stvar ali da nije rijesen na Amigi jer postoji samo jedan ili dva koji podrzavaju autoboot a time se citava prica komplikuje. Inace i ti kodovi su neupotrebljivi. Ja sam objavio dio mog koda koji nisam imao vremena da zavrsim jer nemam tastaturu za A500 da bi mogao sve da istestiram kako treba i tu je sve stalo.
 
Kod a500 se koristi serijska komunikacija pa bi tu mogla da se upotrebi neka od sema koja povezuje ps/2 tastaturu na a1200. A500 tastatura ima svoj procesor za razliku os a1200 a cinimi se i a600.

Majsta mislis da je problem auto bootide u open sors varijanti.? Nisam siguran za IDE ali fabrickih auto boot SCSI kontorlera je bilo.
 
Jeste bilo ali oni su radili po drugom principu tj. imali su autoboot na sebi u vidu posebnog kickstarta. Cilj je da se napravi jednostavan kod da se simulira Gayle na A500 cime bi to sve onboard kickstart prepoznao i botovao amigu na diska. Slican kod postoji ali u ABEL-u koji ja ne razumijem, a auto nije u stanju da mi pojasni koji je fazon. Teoretski ja znam sve sta treba se uradi i o tome sam pisao ali u principu u praksi ne radi i negdje grijesim ali nisam puno vremena na ovom radio svega par sati tako da je negdje neka sitnica u pitanju siguran sam ili sam hardverski dio totalno zeznuo.
 
a jel bi bilo mnogo komplikovano napraviti za SATA? jer konektor i kabl su dosta prakticniji, a i sve je manje novih IDE diskova.
 
Iskren da budem pojma nemam jer nikad nisam procitao nikakvu dokumentaciju za SATA kontrolere ali CPU ostaje usko grlo mislim da ne bi dobili neke performanse.
 
a jel bi bilo mnogo komplikovano napraviti za SATA? jer konektor i kabl su dosta prakticniji, a i sve je manje novih IDE diskova.
Sata protokol je mnooooooogo brži nego bilo šta što Amiga može da obradi sama...
Čak i FPGA bi se namučili sa njim bez dodatnih kontrolera.

No možda ima nekog smisla - ima novih čipova čije su cene i mogućnosti 'smešne' ;)
Ideja bi bila iskoristiti moderan čip samo radi interfejsa između Sata, Usb, Lan, Sd, Hdmi i Amige...

Na primer: "Allwinner A10":
http://rhombus-tech.net/allwinner_a10/

Mogao bi da bude lep 'sluga' našim skromnim Amigama ;)

Nisam mogao da zamislim pre par godina da će za ove pare moći ovoliko elektronike da se dobije (i to u jednom čipu!):

1.2ghz Cortex A8 ARM Core
MALI400MP OpenGL ES 2.0 GPU
DDR3 Controller 800MHz 1GB max
2160p Hardware-accelerated Video playback (4x the resolution of 1080p)
2D Accelerated Graphics (G2D) Engine
a NAND Flash Controller that is capable of 8-way concurrent DMA (8 NAND ICs)
4 SDIO interfaces (SD 3.0, UHI class)
USB 2.0 Host as well as a 2nd USB-OTG Interface (USB-OTG can be reconfigured as USB 2.0 Host, automatically)
24-pin RGB/TTL as well as simultaneous HDMI out
SATA-II 3gb/sec
10/100 Ethernet (MII compatible)
a 2nd 24-pin RGB/TTL interface that is multiplexed (shared) on the same pins for a standard IDE (PATA) interface.
GPIO, I2C, PWM, Keyboard Matrix (8x8), built-in Resistive Touchscreen Controller, and much more.

Evo gde ima 5 komada za 50$:
http://www.aliexpress.com/item/whol...o-processing-chip-C4091CA-2531/919723155.html

Pustite maštu na volju i zamislite šta bi jedan ovakav čip mogao da uradi ugrađen unutar Amige ? :)
 
Druze popmilo da se mi jos malko zadrzimo, na ovom projektu :) . Da ga Majsta pritera do kraja (masovnoj proizvodnji) i zapusi usta onim nadri amigistima (za koje pretpostavljam da i nisu pravi Amiga fanovi vec klasicni trolovi), koji nikad nista u zivotu nisu uradili sami. Da se nespustam dalje, ovde cu stati. Pravi Amigisti znaju sta bi sledilo dalje. Samo polako sve po redu ;-).

Majsta, svaka cast na vasem dugogodisnjem i vrednom radu, koji pratim vec duze vreme (par godina), onako iz prikrajka, ne zeleci da ostavljam nikakve komentare jer su vasi projekti takvi, da ostave coveka jednostavno bez komentara :). Toliko su dobri. Svi ljudi koji krenu, da rade nesto korisno, uvek naidju na prepreke i zastoje povremeno, sto je i normalno, kao i na zavidne ........ koji te prepreke po svaku cenu zele jos vise da prodube, sto naravno nije normalno. Stacete... Mnogo je sitnih dusa na ovom svetu.
Oglasio sam se samo zbog nekih zlonamernih komentara upucenih Vama, koji veze neamju sa zivotom a kamoli sa bilo cim normalnim jer, me vredjaju ljudi koji neznaju da cene tudj rad i muku, vec samo znaju da se bune i ostavljaju besmislene komentare. I da dam bar drugarsku podrsku Vasem radu, ako nista drugo.
Nastavite da radite na vasem projektu i neobazirite se na apsolutno nikakve provokacije niti dajte da vas dotaknu. Ko od nas moze, pomoci ce. Ko nemoze neka bude srecan sto uopste imamo nekoga ko se trudi, i neka cutimo srecni. Puno pozdrava od Archangela.
 
Jel je zaista toliko problematican taj edge connector za A1200? Verujem da jeste mada vise pitam u smislu zar nema nekog, ikakvog resenja da se nadje, poruci izrada kod kineza, nesto. Ta ponuda od 25e po komadu mislim da nije normalna. Pa to je priblizno kao cena za fpga.
 
@Archangel hvala na lijepim rijecima :)

@milanca problem je u necemu sto se zove "engineering cost" tj. njima je potpuno svejedno da li proizvodili jedan komad ili 10 000 cime na kolicini cijena opada i upravo zato su PCi konektori tako jeftini. Dakle taj engineering cost se placa zato sto oni moraju stimati masine posebno za neki proizvod i cijena se podize zato sto im se ne isplati stimati svu opremu za malu kolicinu proizvoda. U principu citava ta prica oko engineering cost je prevara jer citavo stimanje masine ne traje dugo niti je komplikovano jer sam nekad radio na PCB masini u Cajevcu u BL. Kad sam im to rekao poceli su da vrdaju sa nekim pricama. U principu sada smo odigrali jednu nepostenu igru, dali smo jednoj firmi da odradi kompletnu dokumentraciju i obecali da cemo konektore raditi kod njih, istovremeno smo tu dokumentaciju poslali svim ostalim proizvodjacima konektora na procjenu i smanjenje cijene :) Malo nepostene igre nije na odmet :)

Idemo dalje, ono sto sam se uvijek potajno nadao se upravo desava. Skoro kompletan Natami tim je poceo da nabavlja A600. I da skoro kompletan Natami tim je poceo da radi na Vampire 600 projektu. Ja sam nekako imao zelju da isforsiram ozbiljne igrace da nabave A600. To sam jedino mogao ako uradim dobar dizajn oko FPGA sto se i desilo. Dakle Natami nije gotov i zazivjece u Vampire projektu veoma brzo :) Ono sto ce se dalje desavat jer smo dobili dozvolu za razvoj drajvera za graficku karticu(upravo ona prica zbog koje je Elbox tuzio par ljudi na A1K forumu koji su poceli nesto samostalno da rade po pitanju grafike). U tome svemu AWeb ce moci ovo da iskoristi i mocice da renderuje slike mnogo brze. Sljedeca stvar jeste da sam pritisnuo covjeka koji razvija Merlin browser za Amigu da to malo ubrza posto zaista vidim neki potencijal u tom programu. Konacan cilj ako sve bude ok jeste da stvorimo dovoljno mocnu masinu za sve danasnje zahtjeve i cini mi se da smo blizu.
 
Poslednja izmena:
@majsta,

Hvala druze na odgovoru. Sve mi je jasno sto se tice konektora. Nadam se da ce ne kraju biti nesto i da cemo imati i fpga accel. za 1200. U celoj toj prici sa firmama sve one u tom poslu igraju prljavo da uzmu vise $$. Nije to toliko neposteno da se covek izbori za bolju cenu.

Natami projekat nisam nikada komentarisao jer zaista nemam reci zbog toga sto mi je stvarno krivo. Imao je ogroman potencijal. S'druge strane drago mi je sto se ljudi iz tima ukljucuju polako u Vampire projekat jer pronalaze buduci potencijal u njemu. Bio sam u toku jedno vreme sa ovim vezano za elbox i radeon drajver tako da znam o cemu se radi. Dok sam radio na kernelu za amithlon momak me kontaktirao, nesto je pucalo pa se nije znalo dali je do drajvera u kernelu ili njihovog drajvera. Na kraju ga ljudi uradili (jednim delom uz pomoc elbox koda i onda bi sta bi). OpenPCI je bila dobra opcija.

Odlicno, znaci radite i po pitanju grafike. Jel nam mozes reci odakle ce ici grafika, iz istog fpga ili nekog drugog chip-a?
 
Grafika ce ici sa istog FPGA u pitanju je nesto manje od 1000 linija koda. Ono sto je bitno je driver na kome ce biti vise posla ali ako dobijemo gotove kodove icice i to brzo. Inace ja vec duze vrijeme imam Natami kodove ali nemam uredjaja da ih pokrenem. u pitanju su isto FPGA ali veoma skupe varijante tako da je meni citava prica oko Natamia i dalje cudna jer ako su mislisli da imaju normalnu cijenu finalnog proizvoda zasto su se opredjelili za 1000 i vise dolara vrijedan FPGA. Neko ce reci prebacili bi onda oni to na jeftiniji FPGA ali nije to bas tako lako ako se zele maksimalne performanse. Ako zelimo nesto osnovno onda da ali koliko ja znam oni nikada nisu ni odmakli dalje od 80MHz cime se radila jedna instrukcija po ciklusu i mislim da bi se to sve ponasalo kao nesto brzi MC68060.
 
@majsta
Vezano za ide ...da bi isti bio prepoznat kao butabilan uredjaj potrebna ti je podrska samog kicka koji je vec na ploci. Znaci na a500 kick rom 1.2 ili 1.3 bi trebalo da provere ide uredjaj, da iscita strukturu diska,particija,fajl sistem, mountuje particije,proveri prioritete particija i butuje sistem s jedne particije. To je nemoguce za rom 1.2 i 1.3 sem uz pomoc spoljne rom podrske kao sto je na gomili scsi kontrolera.
Dobro je da ima interesovanja da natami tim radi dalje na amiga projektu vezanom za fpga ,jer verujem da imaju dosta stecenog znanja koje se moze iskoristiti za dalji razvoj amige. Od samoga starta meni su njihovi ciljevi bili nekako previse visoko postavljeni. Tvoj projekat je opet imao jednostavaniji i dostizniji cilj emulaciju brzog procesora. Ne kazem da je to prosto vec da je lakse i jednostavnije fokusirati se na probleme koji dolaze samo s jedne strane. Takodje je pohvalno sto se eto vec radi na grafickoj akceleraciiji .
 
Da za IDE si u pravu ali vec od naprednijih verzija kickstarta sve ide normalno posto ima ugradjen SCSI device u njemu ali tu je i problem jer taj isti kickstart treba natjerati da prepozna Gayle u A500(kao da postoji) a pri tome svemu Gary pokusava da blokira dekodiranje tog adresnog prostora. Tako da je malo vise komplikovano.
 
Cuo sam da je neki Radisav F. koji mislim radi u Institutu Mihailo Pupin resavao taj problem. Treba ga potraziti.
 
Ma ja sam taj kod priveo kraju ali nemam vremena da ga zavrsim jer imam drugih poslova i kao sto rekoh nemam tastature za A500 niti workbench flopija pa sam tu zaglavio. Ali ne bi trebao biti velik problem, jeste komplikovano ali rjesicemo samo da nadjem malo vremena.
 
Evo samo malo da obnovim temu.
Prije par dana je pocelo testiranje Phoenix core-a unutar Vampire 600 i naravno digla se velika prasina oko toga. Oni koji su bili uvijek protiv ovog projekta i sada su, ali brojevi govore za sebe :)
Vise detalja na mom sajtu ali ako nekog interesuju detalji napisacu ovdje.
poz
 
Samo ti pisi ako ima novosti.
 
Pa u principu sta se izdesavalo.
Prosle godine sam kontaktiran od strane apollo-team grupe ciji su clanovi bili ukljuceni u Natami team. Poslao sam im 3 vampire 600 ploce i tada smo poceli da radimo na Phoenix core-u. U principu trenutno postize bolje rezultate nego MC68060 overklokovana na 106MHz. Kompletan dizajn je pri kraju i ovih dana smo testirali neke demoe. Ekipa u timu je veoma jaka i meni je jako tesko da ih pratim ali i na pocetku ove price moja ideja je bila da svojim radom postaknem ozbiljnije igrace. Dizajn Phoenix-a je meni toliko inovativan da tek sada vidim koliko ljudi znaju. Upotrebljene su neke najnovije tehnologije paralelnog povezivanja dijelova core-a. U principu komunikacija izmedju Amiga bus-a i Fast memorije se odvija istovremeno sto nije bio slucaj sa mojim dizajnom baziranim na TG68. Dakle Phoenix sve sto je vezano za spori amiga bus smjesta u cache i onda povlaci odatle mnogo brze, istovremeno punom brzinom kontaktira fast memoriju. Sve to je uspjelo da stane u mali FPGA koji sam koristio na Vampire 600.
 
koji si FPGA koristio u Vampire 600?
koliko vidim, Vampire 600 si prodaovao za samo 90 eura?! :)

u svakom slucaju, u taj FPGA koji prodajes za 90 evra, moze da se smesti 68K kompatibilan CPU koji je brzi od 060??

svaka cast!

...nesto slicno sam i ranije pitao na atari forumu: u FPGA koji kosta manje od 200e koji je najbrzi 68K CPU koji moze da se smesti i koliko bi bio brzi od 060? :)
a sad vidim da ste u ovaj Phoenix core ubacili sve moguce moderne tehnike... :) http://apollo-core.com/index.htm
 
Cek da ne bude zabune to sve funkcionise na tvojoj verziji FPGA akceleratora ili je radjen i drugi hardver.
Inace je najbolja stvar sto su se ukljucili ljudi sa zavidnim iskustvom u kreiranju core-ova.
Na osnovu rezultata na koliko ispada da radi emulirani cpu? 300 - 400 MHz :)
 
Da sve to funkcionise na starom Vampire 600 :) kao sto sam i planirao zato sam i stavio overclock ready. Phoenix radi na oko 80MHz, jer FPGA koji sam koristio ne moze vise.
Ono sta ljudi u timu rade je toliko iznad mojih mogucnosti da vecinu vremena samo pratim i ukazujem na pojedine bagove, previse je to kompletno sto rade za mene.
Toliko su daleko otisli da su napravili i posebne kompajlere koji ce se koristiti za nove igrice i demoe specijalno napravljene za Phoenix. Prije nekog vremena u tim su se ukljucili i ASM programeri.
U principu ovo je otislo toliko daleko da ni sam nisam vjerovao da ce tako biti.

Sa moje strane ja dizajniram potpuno novi hardver, vjerovatno sa DDR3 memorijom i kako stvari stoje izgleda da cu uspjeti da izdizajniram sve bez potrebe za dodatnim napajanjem, dakle i ova kartica bi trebala biti samo plug-play. Plus dodatci kao sto HDMI i slicne gluposti.

Evo i taj famozni demo koji je digao prilicno bucnu polemiku u Amiga svijetu.

 
Poslednja izmena:
Izgleda će biti :)
Samo je pitanje cene... Majsta će tu pomoći ;)

---------------------------------------------
Poruke od danas:
For A500/ A1000/ A2000 / CDTV.

Card specs are:
* very fast 68K CPU
* 128 MB DDR3 Fast-memory
* SD-card usable/bootable as IDE-device
* Network interface
* RTG Graphics Card (chunky/Hicolor/truecolor) with HDMI out

The physial card design is done.
Testing / Driver development needs to be done.

The boards are in production/shipment.
We expect to receive them this week.
--------------------------------------------
 
Naravno da ce biti :)
Prica ide ovako.
Ja nisam mogao da se usaglasim sa ostatkom tima o tome kako bi citav koncept treba da izgleda. Naime ja sam zelio da se dizajnira potpuno nova kartica, dakle pravi akcelerator, a ne samo ploca koja ce igrati ulogu mosta izmedju Amige i FPGA dev ploce sa Cyclone V FPGA. U principu ideja je dobra ali dizajniranje takve dautherboard ploce je previse jednostavno i ja licno nisam imao nikakvog motiva to da radim. U glavnom ta sema mi je poslata na pregled prije dva dana i ukazao sam im na neke nedostatke koje su otklonili. Naime problem je bio u tome sto CPLD koji se koristi na ploci, mislim da je MAX cip u pitanju, nije bio zasticen od ESD i nije imao nikakvu overvoltage zastitu tako da bi isti vjerovatno pregorio prilikom spajanja JTAG konekcije.
U glavnom gdje se problem desio, ako nesto dizajniram za Amigu onda to treba biti kompletan, gotov proizvod, a ne samo most izmedju neka dva sistema, pa zasto onda samo kablom ne povezati Amigu na PC i uraditi emulaciju akceleratora. kao neki kompromis smo odredili da ja napravim kompletan akcelerator za A600, a da ostali clanovi tima odrade za A500,A1200 i ostale modele. Inace odredjena osoba koja je mene napadala prilikom pocetka Vampire projekta je sada pocela da napada i ovaj projekat. Toliko se daleko otislo da se na sve nacine pokusava blokirati prodaja akceleratora u vecim Amiga shopovima, uslov je ako budu prodavali ovaj akcelerator onda ce doticni povuci sve svoje proizvode iz tih shopova. Nevjerovatno!
Sto se tice samoh Phoenix corea, to je nevjerovatna stvar, kod se nalazi u mom racunaru, i mogu slobodno reci da nikad niko nije napravio nesto slicno, ni IBM ni Motorola, prosto core nema sa cim da se uporedi, cak je i overklokovana MC68060 koja radi preko 100MHz smijesna stvar. Jos nesto, ironija stvari jeste da sam 90% zavrsio A500 akcelerator sa HDMI i slicnim glupostima, da bi na kraju izracunali da napojna jedinica nije u stanju da to sve pokrene bez dodatnog napajanja, tako da na kraju kad se sve sabere mozda je i jedino rjesenje ta dautherboard kartica sa CPLD i FPGA dev board sa eksternim napajanjem. Tu ima jos jedan problem ali rjesice se...
 
Koliko se ja secam amiga500 je skoro uvek zahtevala drugo napajanje ,jace od orginalnog za iole ozbiljniju nadogradnju amige. Poslednji modeli iz serije su dolazili cak sa takvim napajanjem da im je mnogo bila amiga sa prosirenjem na 1mb i spoljni flopy drajv. Comodor je skoro uvek knapirao proizvod taman da radi u fabrickom pakovanju.

Inace ti neki pojedinci se sada osecaju ugrozeno jer se maltene celokupna paleta njihovih proizvoda menja samo jednim prosirenjem koji skoro da je ne ograniceno svojim mogucnostima..

Pozz
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno