Šta je novo?

Moguće poskupljenje telefoniranja

xSeptimus

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
07.05.2002
Poruke
10,732
Poena
1,045
Valjda je ovaj topic u odgovarajucem podforumu..

Elem, evo najnovije vesti:

Beograd -- Telefoniranje i pretplata u fiksnoj telefoniji u Srbiji trebalo bi da poskupe u junu, najavljuju u Republičkoj telekomunikacionoj agenciji (Ratel).

Na okruglom stolu o značaju telekomunikacija u razvoju biznisa u organizaciji Ekonomist medije grupe, izvršni direktor Ratela Milan Janković nije precizirao koliko bi moglo da iznosi povećanje cene impulsa u lokalnom telefonskom saobraćaju.

"Cene telefoniranja u lokalnom saobraćaju u Srbiji su među najnižim u regionu tako da je nephodan rebalans tarifa i Agencija radi na tome", istakao je on.

Janković je dodao da će promena cena telefoniranja biti u skaldu sa pravilnikom o troškovnom modelom cena čija izrada je u toku.

On je naveo i da je mesečna pretlata za fiksnu telefoniju u Srbiji oko jednog evra i značajno je niža nego u regionu gde se kreće oko 15 evra.

"Odluku o promeni cena u fiksnoj telefoniji donosi Ratel", naglasio je Janković.

Direktor samostalnog sektora za strategiju i razvoj Telekoma Srbije Saša Leković kazao je da je cena lokalnog i međumensnog telefoniranja na srpskom tržištu od tri do devet puta niže nego u regionu.

"To otežava poslovanje kompanije i smanjuje finansijski kapacitet za investicije u infrastrukturu", naglasio je on.

Telekom Srbije jedini pruža usluge fiksne telefonije na srpskom tržištu.

Prema podacima sa sajta Telekoma, cena jednog impulsa bez uračunatog poreza, iznosi 0,3037 dinara za građane, odnosno 0,5019 dinara za preduzeća.


Da li nas to ceka pretplata za fixni prikljucak od 15 evra, kao u Crnoj Gori gde su ljudi jednostavno otkazivali prikljucke?
 
Poslednja izmena:
U tom slucaju ja cu definitivno da otkazem fixni... Pored 2 postpaid broja i 2 pri-paid u porodici stvarno mi ne pada na pamet da im poklanjam 15 e za fixni kao sto moramo da im poklanjamo tv predplatu :mad:

Lopine!:mad:
 
Cene impulsa kod nas su nize nego u regionu...cena goriva je kod nas niza nego u regionu...cena hleba je niza nego u regionu...cena mleka je niza nego u regionu...Svi traze da se cene usklade sa cenama u regionu, ali dosad nisam cuo da je iko pravio poredjenja primanja kod nas i u regionu!!!
Voleo bih da "The man" dopusti i drugima da pruzaju usluge fiksne telefonije pa da vidimo kako bi se telekom snasao tada...
 
Ma ne... Ovo nije nista novo... Negde sam citao (a i pomenuo ranije na benchu) da ce pretplata biti tu negde oko 400din.
I kod nas obicno tako ide. Oni smisle cenu onda RATEL pravi neke racunice po kojima bi to moglo da se opravda. RATEL je cista filijala telekoma koja nema nikakvu stvarnu ulogu, osim da nas zamajava nekim odlukama koje sustinski ne menjaju nista.
 
Dopuna clanka shodno izmeni i dopuni na B92 sajtu:

Beograd -- Telefoniranje i pretplata u fiksnoj telefoniji u Srbiji trebalo bi da poskupe u junu, najavljuju u Republičkoj telekomunikacionoj agenciji (Ratel).

Građani Srbije i dalje plaćaju najjeftinije telefonske usluge u regionu. Pretplata u fiksnoj mreži je jedan evro, što je trinaestina cene u zemljama Evropske unije. U Republičkoj agenciji za telekomunikacije (Ratel), međutim, kažu da je ta cene neodrživa i najavljuju nova poskupljenja.

Nove tarife telefonskih usluga trebalo bi da budu utvrđene do kraja jula. Prvo će biti napravljen tzv. troškovni model koji bi, kako kažu, u Ratelu trebalo da pokaže koliko su sadašnje cene telefonskih usluga realne.

"Sada treba razmotriti cene mesečne pretplate i lokalnog poziva što će se pre svega odraziti na međunarodni saobraćaj, cene lokalnog saobraćaj su niske, kao i mesečna pretplata koja je oko jedan evro što je ako se uporedi sa zemljama u EU izuzetno malo. Nove cene? Videćemo ", kaže izvršni direktor Ratela Milan Janković.

Dolazak novih operatora u fiksnoj telefoniji, iako se to očkuje, neće oboriti cenu impulsa u lokalnom saobraćaju, tvrde u Ratelu.

U Telekomu Srbije objašnjavaju da nikome nije u interesu da ulazi u posao koji ne donosi profit.

"Ukoliko se želi napraviti korak ka liberalizaciji da bi ona imala smisla da bi svaki igrač imao interes, što je normalno za svaki posao, morate imati i neku osnovnu minimalnu vrednost tržišta fiksne telefonije koja mora biti podignuta u odnosu na sadašnju vrednost", kaže direktor sektora za razvoj "Telekoma Srbije" Saša Leković.

Na cenu impulsa ne žale se ni domaće ni strane kompanije, ali navode da je veliki problem kvalitet pojedinih usluga i nerazvijena telekomunikaciona mreža.

Da bi povezala dve kancelarije u Nišu i Beogradu, kompanija Telelink mora da plati za izgradnju te mreže od 10 do 15.000 evra. U Bugarskoj je, kako kažu, to mnogo jeftinije.

"U regionu, gde takođe poslujemo, imamo upravo obrnutu situaciju - operateri pošto ih ima više nas jure i sa cenom smo došli do toga da glavni operater u bugarskoj za 500 evra set-apa i manje od 700 evra mesečno upravo nudi povezivanje dva grada i dve kancelarije", objašnjava direktor "Telelinka" Borko Jovanović.

U ovoj kompaniji navode da je za njih najvažnije koliko brzo i po kojoj ceni se dobija određena usluga.

Jovanović, kao i većina predstavnika kompanija koje posluju u Srbiji, misli da bez liberalizacije tržišta i izgrađene mreže usluga, korisnici neće moći dobro da funkcionišu.
 
Cene impulsa kod nas su nize nego u regionu...cena goriva je kod nas niza nego u regionu...cena hleba je niza nego u regionu...cena mleka je niza nego u regionu...Svi traze da se cene usklade sa cenama u regionu, ali dosad nisam cuo da je iko pravio poredjenja primanja kod nas i u regionu!!!
Voleo bih da "The man" dopusti i drugima da pruzaju usluge fiksne telefonije pa da vidimo kako bi se telekom snasao tada...

jok, pogreshno. kod nas su mleko i hleb najskuplji u regionu, a medj top 3 i u evropi.
 
Kada drzava udari na telefon znajte da je doshlo do dna.
Ti paraziti stalno dizu cene chorbe, ali izgleda da tim lopovima ni to nije dovoljno.
 
Ti paraziti stalno dizu cene chorbe...

Ne znam koliko je procenat tacnosti podatka (mozda i nije lazna dojava:d ) ali iz pouzdanih izvora sam cuo da drzava uzima za sebe 60 din po litru benzina :zgran::zgran::zgran: :wall:
 
Moguce da cu ja bagerom da uletim u PTT !!!
 
uz tebe smo :D

btw u stranim zemljama uz pretplatu dobijas gomilu "free" stvari, a ovde prst. ako hoces recimo identifikaciju poziva to je odmah duplo veca pretplata.
 
Cekaj bre za sta da im dam 15 EUR? Za dvojnicki prikljucak???????????????? U 21. ****nom veku ja imam dvojnika i sestocifreni broj!!!
U Makedoniji koja je u 6 puta gorem sranju od nas se telefonski prikljucak i ADSL dobijaju za max 3 dana! Hrvatsku, Bugarsku i Madjarsku da ne spominjem. Sto to niko nije spomenuo kada pricamo o regionu? @#!@#&)!@&@*&)!@_*)(!@#)*@&#)!@#&)!@(**!(@*#
Ma nek se teraju malo u 3 pm:mad::mad::cuss:
 
Poslednja izmena:
Nek dignu cene ali i nek dopuste da se pojavi konkurencija. Fixni telefon mi treba samo zbog ADSL prikljucka.
 
Ocigledno da im je opao promet pa moraju malo da dizu cene. Ako bude cena 15 EUR mesecno ja odjavljujem telefon. Ionako ga ne koristim i imam Wireless.
 
Auuu!
Kutija pogubio živce! ;)

Nije ni čudo u kakvoj državi živimo, umesto da svima omoguće sve moguće servise(pa nek ih i naplate po nekoj razumnoj cifri) . Ovi lezilebovići se "dosetili" kako da povećaju profit-jednostavnim povećanjem cene pretplate. Lopovčine. :-devil-:
 
Ma slaba je vajda od gubljenja zivaca kada ce nas 10% u vrh glave da se iznervira a ostalih 90% ce da prihvati ovu vest zdravo za gotovo i placace....
Isto kao i za TV pretplatu, 10% e pobunilo a 90% sagnulo glave i nikom nista.
 
Poslednja izmena:
...u nekom intervju ovog novog direktora kRadujka :p bilo je reci da ce pretplata biti oko 400din , e sad sta ce biti u paketu ???
 
Ma nece biti €15. Malo loze i nerviraju da bi nam kasnije pretplata od €5 delovala dzabe i kako bi se oni pohvalili kako su opet 3x jeftiniji od regiona. :beat:
 
da, upravo to, sta ce biti u paketu? jer jeste mala pretplata, ali STA SMO ZA TO DOBILI? mogucnost da kazemo halo? neka bude i 15 evra pretplata, ali neka bude free poziva u lokalu, kao sto je bilo onih 150 impulsa. U svim evropskim zemljama je to davno tako, znaci, lokal fiksni fiksni 0 din, pa ti vidi...
 
Za 15€ otkazujem priključak i vraćam se na kablovski Internet. Ionako svi u familiji imamo firmine džabafone i razgovori međusobno nas ne koštaju ama baš ništa.

Za 5€ već i možemo da pričamo, ali samo ako budem imao XX impulsa gratis, zatim identifikaciju, preusmeravanje i šta još može od tih usluga...

Toliko.
 
Bruka.
Šta da rade ljudi koji imaju više linija ?
Ja živim u kući - 4 linije - jedna porodica.
Na dva od ta 4 broja račun obično bude oko 200 din mesečno.
 
Pa tako je to ljudi moji jednostavno to je jedna od stvari koja nedostaje lelekomu u negovim monopolskim spletkama uz pomoc SS RATEL i to ce biti izvrseno .
meni je ovo danas sumljivo sto lelekom opet radi na navlaksi za ADSL imaju promo akciju do 1jula evo ga i linak http://www.telekom.nadlanu.com/isp/default.aspx?ac=snews&ui=30362 mozda se i to sve uklapa u ovu pricu
mene i moje a narocito babu i dedu kao i brata na selu ovo moze samo da obraduje jer ce napokon imati slobodnu liniju mobilnu jer su do sada bili dvojnici baba i deda od pocetka su dvojnici nekih 3o godina ako se nevaram deda je dao 3680 maraka samo za telefon da zatrazi taj ugovor
moji kada su uzimali stan 88 -89 su isto to platili 2600 maraka evo upravo gledam ugovor .
Ovim ce telekom i zvanicno da padne u naj manje 51% jer racunam da neko ko kupuje stan sigurno mu netreba jos par hiljada eura za telefon
lelekom ce da padne sa ovim na naj nize grane ljudi ce se u inat odreci i mts prece na bilo kog drugog operatera iz inata bice isto ko u cg hr i madjarskoj gde su gotovo citave zgrade odjavljivale telefone ali tako im i treba
zao mi samo tih starijih ljudi koji ono niti imaju vida niti bas para a svojim pemzijama za mobilni ali kada cuju cenu brzo ce i oni da se odluce za cvikanje zice a kada padnu kod penzionera treba li im vece propasti
 
WTF? Pa ovi ljudi znaju o ekonomiji koliko i ja o reprodukciji algi u Tihom okeanu! Ako nesto ne ide, ne dizes mu cenu, nego spustas! Pa dokle bre vise? Kradu na kablovskoj, placas TV pretplatu ( dobro ne placas, ali bi trebalo ), akciza za ovo, akciza za ono, zastita pokojne Zastave, zastita proizvodjaca mleka, mesa, ulja, hrane za ribice... ADSL ne mozes da dobijes nikako, jer imas neku nabudzenu drzi-vodu-dok-majstori-odu centralu u sred Beograda, da bi imao kablovski, moras placas kablovsku televiziju, ovi mobilni DERIoperateri zaokruzuju na minut ( mozda ce i u fiksnoj tako da krene, samo zaokruzivanje na 20 minuta ), placas parkiranje, a nemas mesta ni bicikl da parkiras.

E stvarno mi je vise muka. More, ima u sledecoj revoluciji da bude jedno 300 000 streljanih...
 
Ja sam cekao devet godina da me odvoje od dvojnika, i nista. onda sam uveo kablovski internet, pa je svako u mojoj porodici uzeo mobilni - postpaid, i sada tim lopinama dajemo mesecno za fiksni maksimalno 200 dinara. vise i nisu zasluzili.
 
Cene impulsa kod nas su nize nego u regionu...cena goriva je kod nas niza nego u regionu...cena hleba je niza nego u regionu...cena mleka je niza nego u regionu...Svi traze da se cene usklade sa cenama u regionu, ali dosad nisam cuo da je iko pravio poredjenja primanja kod nas i u regionu!!!
Voleo bih da "The man" dopusti i drugima da pruzaju usluge fiksne telefonije pa da vidimo kako bi se telekom snasao tada...

Skoro je u nekim novinama bila uporedna tabela cena poroizvoda iz Srbije u Deltinim prodavnicama ovde, u Bosni i CG. Naravno proizvodi Madi in Serbia su najskuplji u Srbiji.

Ovo me podseca na opravdanja poskupljenja cene benzina pre nekoliko godina: "I pored poskupljenja je najjeftiniji u regionu". Desilo se da sam u 15-ak dana bio u Bosni, Hrvatskoj i Bugarskoj i pogodite sta, svugde je benzin bio jeftiniji.

Vise nije problem u poskupljenjima nego u povlacenju za nos. Setite se kad je pre par godina prepolovljen impulsni interval. Covek iz Telekoma je kategoricki tvrdio da telefoniranje nije poskupelo.
 
Nazad
Vrh Dno