Šta je novo?

Moguće poskupljenje telefoniranja

ok, opustite se, cuh danas da je ratel rekao da cene ostaju iste... do daljnjeg, sta god mu to znacilo. ono sto je interesantno jeste to da su najavili da ce uskoro dati licencu za jos jednog operatera fiksne telefonije, kao i da ce se okrenuti analizi cena mobilne telefonije:)
taman sam se ponadao kada ide izjava tipa: ne mora da znaci da ce cene poskupeti, moze da se desi i da ostanu na istom nivou i u buduce... toliko o mogucem pojeftinjenju...
rekose i da kada (ako) se formira vlada, pregovarace i o cetvrtom operateru za mobilnu telefoniju....
 
15e nema shanse....5e, sa besplatnim impulsima i identifikacijom je ok....al` 5e sa pdv! :D
 
Ne vidim zasto bi net poskupeo...
Pa ako dignu cene, svi ce da predju kod drugih ili na kablovski. Jedinu ako ne budu poceli da zavrcu usi i drugim provajderima da i oni dignu cene. A onda se to svede na isto.
Ma lopovi.

A koliko je meni poznato, posto je jedan poznanik potpisao ugovor skoro, da je obaveza 1 godina. Za sada nije 24 meseca...
 
Poslednja izmena:
Znači, odo ja u Tunguziju. Pa mi sa dialupom smo sad totalno nayebali :wall:
Znači, nemam wirelles, nemam adsl, nemam kablovski - a za satelitski nemam pare :S:
Do sad sam plaćao telefon oko 3500 mesečno samo zbog interneta, pita qrca kol'ko će sad biti. Sad ću tek nayebem. A ništa, vratiću se pisanju pravih pisama, pa u sanduče, kome još treba email :wall::wall::wall:
 
Veza i dalje treba, iako je prikljuchak 6000....Meni je (chitaj celoj zgradi) trebala veza (chitaj mito od 50ak e po liniji) da bi se dobio prikljuchak...gistro nema tehnichkih uslova (chitaj fali 5m kabla od shahta do zgrade)...Meni je rachun 300-400 dinara zbog preplate, identifikacije, nekoliko poslatih faxova u inostranstvo i to shto zovem caleta i kevu koji su u drugom gradu...Da imam net preko kabla a fixni 15e mesechno, odjavio bih ga, uplatio malo skype kredita, faxove skenirao i slao mailom, a cela familija+prijatelji imaju skype...tako da ono, skru ju madafakaz...
 
Cela priča oko poskupljenja se i vrti zbog Skype... Juče su na vestima i rekli nešto kao da "... verovatno razgovori neće poskupeti, ali korišćenje interneta hoće..."
 
Pa koriscenje DialUp-a je u direktnoj vezi sa poskupljenjem cene impulsa i pretplate :)
 
Ma ljudi do izbora sigurno nema poskupljenja telefona !!!
A posle izbora je druga pricha :d:d:d:d
 
Ma ljudi do izbora sigurno nema poskupljenja telefona !!!
A posle izbora je druga pricha :d:d:d:d

Bash tako! Izdrzacemo jos tih 15-ak dana pa cemo onda da vidimo ko ce nas sve i koliko *ebati :hump:
 
Poslednja izmena:
Izgleda da ce cena u lokalnom saobracaju izgledati, mada mi ta racunica nije najjasnija:

1min = ~3din (jak saobracaj)
1min = ~1.5din (slab saobracaj)


Izgleda takodje solidno skupo pozivati preko fixnog telefon druge gradove u Srbiji


Sve u svemu, mislim da je greska i da je u donjem textu trebalo umesto "impuls" da stoji "minut".


Evo najnovijih vesti: (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=09&dd=30&nav_id=321244 )


Telekom Srbija zatražio je povećanje cene pretplate tri puta, kao i dvostruko povećanje cene impulsa u domaćem saobraćaju.

Telekom Srbija uputio je Republičkoj agenciji za telekomunikacije (RATEL) predlog povećanja cena pretplate i impulsa, po kojem bi pretplata poskupela 200 odsto, a impuls u domaćem saobraćaju 100 odsto. Novi cenovnik mogao bi da važi već od Nove godine. U RATEL-u kažu da je poskupljenje izvesno i opravdano, ali da precizna računica tek treba da pokaže koliko će biti odobreno poskupljenje.

„Srbija ima najniže cene u fiksnoj telefoniji u okruženju, a one nisu menjane već dve godine. Do kraja 2007. uradiće se rebalans tarife, a od sledeće će se prema Telekomu primenjivati troškovni princip, pošto su oni operater sa značajnim tržišnim udelom. Razmotrićemo zahtev ovog preduzeća i uskladiti cenovnike, ali ne mora da znači da će on biti u potpunosti prihvaćen”, objašnjava Aleksandra Stefanović iz RATEL-a.

Ako bi, ipak, predlog Telekoma prošao, pretplata bi umesto dosadašnjih 74,75 dinara (bez PDV-a), bila tri puta skuplja - 224,25 dinara. Dvojnici bi, do duše, prošli nešto bolje, pošto bi plaćali 168,18 umesto 56,06 dinara.

Međunarodni pozivi jeftiniji?

Telekom Srbije nije zahtevao poskupljenje međunarodnog saobraćaja, a iz RATEL-a su u proteklom periodu stizale najave da bi poziv ka inostranstvu mogao i da pojeftini. Razlog za to su žalbe građana da je međunarodno "halo" preskupo, ali i sve češća primena VoIP-a. Trenutno, Telekom tarifira razgovore sa inostranstvom po pet zona - u prvoj (države koje se graniče sa Srbijom) minut razgovora košta 14,05 dinara, a u petoj (Afrika i Azija) 44,55 dinara.

Impuls u lokalnom pozivu koštao bi 0,608 dinara u jakom i 0,304 u slabom saobraćaju (od 15 do 17 i od 21 do 7 časova). Jedan impuls u jakom saobraćaju s pretplatnikom u drugom gradu stajao bi 3,036 dinara, odnosno 1,518 dinara u slabom saobraćaju. I ove cene su, takođe, bez PDV-a.

Međumesni impuls "kuca" na svakih 12 sekundi u jakom, odnosno na 24 sekunde u slabom saobraćaju.


Jedna od mogućnosti je, kako saznajemo, da se izjednače cenovnici za privatne i poslovne korisnike.

U Agenciji dodaju da prihodi od fiksne telefonije padaju, a da "novih igrača" u ovoj oblasti telekomunikacija neće biti ako se ne povećaju cene. Nedavno je i Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo, kazala da očekuje da će u 2009. godini pozivi u fiksnoj telefoniji poskupeti, ali da će Internet pojeftiniti.
 
Poslednja izmena:
Tреба исфинансирати повећање пензија и стално подизање плата буџетским корисницима (пре свега мислим на просвету).
Tако то иде: узмеш од једних и даш другима - Pобин худ економија :wall: :S:.
 
Ako i ISDN pretplata poskupi 3x, to će iznositi najmanje 700 dinara. Previše.
 
Jedan od većih problema u ovoj zemlji je to što mi praktično nemamo medije. I onda mogu da se pojave Radunović i Jasna Matić i da pričaju šta im padne na pamet, o "cenama u regionu", o ovome, o onome... A da, očigledno, u ovoj državi više nema ni jednog novinara koji je u stanju da prikupi tačne podatke i da im ih nabije na nos (oni koji to mogu odavno su, ovako ili onako, odstranjeni iz medija).

Pa neka pokaže već jednom Radunović te "cene u regionu", da vidimo kakve su "cene u regionu".

Ja sam naveo da "u regionu" ADSL 9 Mbps (12 Mbps)/ 1 Mbps, flat, košta 1000 din u našem novcu. Posle sam saznao da mi primer uopšte nije dobar, jer je ovo paket najskupljeg ADSL provajdera u Bugarskoj. Ima i znatno brže. I onda dođe Radunović da mi priča o "cenama u regionu".
 
Vrh Dno