Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

Pa nije to nista novo i tako je generalno svuda. Prednost mts-a je sto ce pre imati 3G u slabo naseljenim podrucjima (planine i sl.), u odnosu na druga dva operatera.
 
Poslednja izmena:
Znači, ovo je katastrofa. Znam da je nemoguće raskinuti ugovor pre isteka ugovorne obaveze (sem da platim sve preostale pretplate), ali, šta je tu je. Moja krivica je što pre potpisivanja ugovora nisam probao MTS na mestima gde se najviše krećem.

Zabiti me ne zanimaju, ne krećem se tamo uopšte. Ali, koliko vidim, za zabiti postoji rešenje, a to je 3G na 900MHz koji se uveliko širi.
 
Najgore je što pre moje kuće jedno 700m ima 3g, i posle moje kuće jedno 500m ima 3g a u području između(gde je i moja kuća) nema...
 
Moja kuca, KV, 1km vazdusnom linijom od centra, jacina i konzistentnost wcdma signala mts vs telenor:

F84j8kS.png
CpMOyuI.png


mts daleko bolji.
 
Juce sam primetio nešto zanimljivo; bar ja nisam znao da tako može da funkcioniše.
Sa drugarom smo merili brzinu 3G neta na mreži mts. Čovek ima dve Xperie, modele Z2 i Z3.
Prilikom pojedinačnog merenja brzine, kod oba telefona je rezultat bio 11-15Mbps za download, odnosno ~1.5 Mbps za upload. Kada smo stavili jedan pored drugog i merili istovremeno brzine, rezultat kod oba telefona je bio 5-8Mbps za download i 0,6-0,8Mbps za upload. Radili smo više proba, barem 7-8 i uvek smo dobijali slične rezultate. Poslednji test je bio da uključimo oba telefona istovremeno, sačekamo da počene merenje i onda na jednom prekinemo merenje. U tom slučaju je bilo primetno da nakon isključivanja jednog telefona, drugi počne da meri veće brzine.
Nismo imali po dve kartice od drugih mreža da isprobamo ovo isto...
Test je rađen u BG, Mirijevo.
 
Ja sam odavno shvatio da je tako za jacinu signala ali nisam merio da potvrdim brojkama za DL.
 
Pa nije mi to logicno. Sta ako oko mene ima 10 ljudi koji koriste net; neko samo surf, drugi skida neke dokumente, treci fotografije, cetvrti proba brzinu, neko gleda klip na yt, itd.?
 
Pa nisu toliko blizu ali utice to :(
 
Moje iskustvo pokazuje da Telenor uopste nije onakav kakvim se predstavlja, bar sto se dostupnosti tice. Mislim da najbolju pokrivenost ima Mts.
Konkretno na Tari, deo gde je hotel Beli Bor, Mts ima maksimalan signal a Telenor ga uopste nema...moras da se vrtis okolo ne bi li na kratko uhvatio mrezu. I to ako budes imao srece. Ima puno takvih primera.
 
Slažem se. Telenor odavno više nije ono za šta se predstavlja. Neopravdano su skupi, a usluga im nije ništa bolja od konkurencije.
 
Nešto mi se raspada net na mt:s-u od četvrtka...

Dva dana Vrnjačka Banja - ajde rekoh gužva je mnogo ljudi na jednu baznu stanicu... Ali ne radi mi ni u Pirotu nešto dobro... Konektuje se napiše 3G/H+ al jednostavno nema protoka nikakvog "korisnog". Da li sam usamljen?

Dešava mi se isto na:
LG G2 / MixNet
iPhone 5 / KT 500
Nexus 5 / MixNet
Huawei E5220 MiFi / Mobilni net (3gnet APN)

Isto je na svim uređajima.
 
Probaj da iskljucis pa ukljucis mobile data. Meni je u BG zezao x2, ali proradi posle reseta mobile data.
 
Evo kako to izgleda...

SS1 - lokacija 15km odavde, vikendica, pre dva ipo sata:
axKeY3P.png

Piše da je GPRS state (packet data) - connected, network type HSPAP, al mrka kapa, ni google servisi nisu uspeli da se povežu.

SS2 - lokacija moja kuća pre neki minut:
ke9Pwrx.png

Piše da je konektovan na HSPA+ al tek po nekad prenese nešto podataka.

SS3 - wifi
DFIXWDr.png

Sve normalno.
 
mt:s 3G - WCDMA 900 - uskoro!

Nekoliko gradova kao test. Javljam rezultate cim puste mrezu :) Bice u Pirotu. Moze da se vidi na ratelu :)
 
mt:s 3G - WCDMA 900 - uskoro!

Nekoliko gradova kao test. Javljam rezultate cim puste mrezu :) Bice u Pirotu. Moze da se vidi na ratelu :)
Јел можеш да ми објасниш шта ће то донети? Појма немам око врста мреже и то, па бих волео да знам.
Иначе знам да су нешто причали да ће 4г бити на френквенцији старих тв-ова, што би требало да значи да ће бити бољи него 2г у теорији, не знам како ће то бити у пракси. Ал ово за 900 3г нису чуо.
И где ти то тачно гледаш?
 
Poslednja izmena:
Ispraviće me poglavica ako grešim, ali bi trebalo da znači bolju pokrivenost 3G signalom.
Mada, opet, kako bolja pokrivenost od ove? :D
 
Dobra vest - osim sto dosta nas na benchu nema WCDMA 900, jer dosta AliExpres telefon i slicnih nemaju ga :D
 
3G WCDMA 900 ima za nijansu bolju pokrivenost od GSM 900 mreže, jer se lakše i bolje snalazi sa slabim signalom od GSM-a pa lepše radi u rubnim područjima.

Druge karakteristike su da je generalno kapacitet mreže manji od "standardne" 3G mreže na 2100MHz, tako da su brzine interneta uz isto opterećenje manje. Realno je očekivati do 20Mbps u retko naseljenim područjima odnosno 2-3Mbps u gusto naseljenim područjima.

Svakako mreža će "forsirati" 2100MHz ukoliko postoji prijem, ali ako ste na granici, umesto da pređe na GSM/EDGE prećiće na 3G/HSPA+ na 900MHz. Tako da ćete umesto ~100-200kbps "pasti" na 2-3Mbps (da ne pominjem latenciju - ping koja je na 3G 10x bolja od 2G). Za razliku od Telenora mt:s planira i neke bazne stanice u samim gradovima, ne samo za retko naseljena područja što je sa Telenorom slučaj. Tako da ciljaju na "zavučene" stanove, kuće i liftove.

Što se tiče LTE-a trenutno radi na 1800MHz - bolja pokrivenost (ako u blizini postoje bazne stanice) od 3G 2100MHz, a tek krajem godine možda krenu sa LTE 800 mrežom - svakako bolja pokrivenost od GSM 900 (uz pretpostavku da će biti isti broj baznih stanica).

Što se ove priče oko 3G 900 tiče - treba da pogledate da li vaš telefon podržava 3G WCDMA HSPA 900MHz bend. Uglavnom svi noviji podržavaju, ali ima i onih koji rade samo na 2100MHz.

Znam da starije (symbian) nokije imaju samo WCDMA 2100. Ali recimo, ovde kod mene imam sledeće telefone koji podržavaju WCDMA 900

ZTE Blade
Huawei G510
iPhone 5
LG G2
LG Nexus 5

Još neki popularni modeli:
Samsung Galaxy S, S2, S3, S4, S5, S6
Google Nexus S, Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6
iPhone 4, 4s, 5, 5s, 5c, 6, 6+

Modemi / Mifi, koje ja imam:
Huawei E3131
Huawei E5330
ZTE MF190

Evo jednog testa našao sam na YT u rubnom području:
 
Poslednja izmena:
Ispraviće me poglavica ako grešim, ali bi trebalo da znači bolju pokrivenost 3G signalom.
Mada, opet, kako bolja pokrivenost od ove? :D

Mogu da se zakunem da je GSM pokrivenost gora od ove mape :D
 
Da, dosta telefona koji se poručuju iz Kine ne radi na WCDMA 900 niti na LTE 800 mrežama.
Primećujem da ljudima to često i nije bitna stavka pri odabiru telefona... što baš i ne mogu da razumem.
 
Poslednja izmena:
На м8 има претпостављам. Мени је битно да добијем 3г у мом крају јер га немам..
 
Zbog WCDMA 900 su promenili konfiguraciju GSM 900 mreze, sada ima dosta problema bar ovde, cekam ponedeljak da vidim sta ce biti.

Telefon mi se prebacuje na GSM stanice koje su 10+km daleko, ispada sa mreze kada radi handover sa 3G na 2G mrezu, lose cujem sagovornike. U prizemlju mi ne pronalazi mt:s, samo Telenor i Vip... Itd.

Valjda ce uspeti da normalizuju stanje.
 
Мени је почео да се губи 2г на местима где се није губио, шта урадити? Како да проверим шта се дешава?
 
Evo kakvo je stanje sad... Kod mene kuci - na periferiji Pirota, samo 2G signal gledam - i mts i Vip imaju bazne stanice na istom mestu (koje mene pokriva najbolje), ocigledno je da je mts stanica koja me najbolje pokriva iskljucena.

Primarni telefon - LG G2, mts:
ZqS7grt.png


Sekundarni telefon - Huawei G510, Vip:
vbB17Ql.png


Nije ni cudo sto se gubi signal... jer je razlika celih 26dBm! Ranije je i mts bio kao Vip, ko zna sta rade.

Telenor sto se GSM-a tice je malo bolji od Vipa kod mene kuci, oce i na -65dBm da dodje.
 
Pitanje je vremena kada ce da uključe, verovatno nećeš dugo da čekaš posto nije kvar vec su je sa namerom iskljucili. Takodje je dobro sto je bazna stanica u gusce naseljenom podrucju i svaki dan kosta mnogo kada bs nije u funkciji.
 
Oba ova su slabe GSM vrednosti, ja nisam video nigde ispod -65dBm, ukljucujuci i autoput i neke prave zabiti oko BG-a.

Koji je ovo program BTW?
 
U indoor uslovima cesto 2g bude iznad -75dBm i u gusto naseljenim podrucjima, i radi ok.

Evo kod mene je sada 2g -81dBm, a 3g -79dBm.


Na Vipu imam -55dBm ali je bs na 70m.
 
Oba ova su slabe GSM vrednosti, ja nisam video nigde ispod -65dBm, ukljucujuci i autoput i neke prave zabiti oko BG-a.

Koji je ovo program BTW?

Nisi ti bio u Pirotu, evo GSM stanja signala na mt:s-u - centar grada, tacno na parkingu kod Banca Intesa i SBB-a danas (bazna stanica sa CID 12909 - PI 09D1 - HEX 326d) se nalazi na 225m odatle vazdusnom linijom u ulici Predraga Boskovica):
sAqRgxa.png


Da ne kacim sad Vip al on na istom mestu ima tek -63dBm. Tako da ja ne da vidjam manje vrednosti od -65dBm, izuzetno retko vidjam vece od tih. Kao sto kaze Septimus na 70m od BS ima -55.

Ovih dana sam utvrdio da GSM - kako tako, radi i na -105dBm, ali to je mucenje. Ovih -73 do -85 kolko imam na Vipu je okej, radi i EDGE i pozivi bez bilo kakvih problema, ali mts trenutno - pa malo je reci katastrofa, ne cujem sagovornike, pucaju pozivi...

Mene inace pokriva najbolje mts GSM BS sa CID 12921 (PI 21D1), a tu su i 22909 (PI 09D2), 12912 (PI 12D1) i 12901 (PI 01D1) - D1, D2, D3 su oznake sektor antena.

Uglavnom CID-ovi kod mts-a idu na GSM mrezi prva cifra je oznaka sektora (1,2,3) onda dve za podrucje - Nis je 05, Bor 27, Zajecar 28, Pirot 29 - za druge nisam gledao, a onda jos dve cifre broj bazne stanice. Neke krecu od 01 pa kolko ih ima, a ima i onih koje su na 81, 82, 83... uglavnom po nekim bas udaljenim podrucjima.

btw. ovo dobijas na vecini androida kucanjem *#*#4636#*#* - znam da radi na CM-u, druge romove nemam trenutno (ova dva su CM).
 
Poslednja izmena:
Aha... taj kod ne radi na Samsung S5 Duos :(
 
Nazad
Vrh Dno