Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Thermaltake Core V1
IMG_20220525_102316_copy_2000x923.jpg
Odlično malo kućište pritom i lepo. Lako prenosivo.
FB_IMG_1664810525617_copy_540x721.jpg
IMG_20230131_181144_copy_3000x4000.jpg
Stao je kuler BE QUIET! Dark Rock TF 2
 
Konačno sam došao u posed egzotičnog ventilatora za cpu kuler. Egzotičnog pre svega zbog debljine od samo 13mm a koja je bila neophodna za kombinaciju Prolimatech Samuel 17 i Lian Li A4H2O kućišta. U pitanju je Raijintek Aeolus β 14cm.
Sad pored cpu-a hladim i skoro celu matičnu i komponente na njoj. :) , npr. temperatura NVMe diska je pala 6-7 stepeni u odnosu na period dok je bio 12cm ventilator na kuleru.

20230210_140623.jpg20230210_141957.jpg20230210_141922.jpg20230210_135644.jpg20230210_135746.jpg20230210_135710.jpg20230210_142156.jpg
 
 
Sta je tu tacno compact?? :ROFLMAO:
 
ploca :)
 
Ja sam razmišljao da pređem na V2 sa V1 ali sam odustao, mnogo para. Stiglo mi danas Corsair SF750 napajanje, čim nađem malo vremena ide zamijena mada ruku na srce i fabričko Seasonic 650W 80+ Gold tjera ovu 7900 XT bez ikakvih problema, prije toga RTX 3070 dvije godine radila na njemu. :)
 
Ja sam razmišljao da pređem na V2 sa V1 ali sam odustao, mnogo para. Stiglo mi danas Corsair SF750 napajanje, čim nađem malo vremena ide zamijena mada ruku na srce i fabričko Seasonic 650W 80+ Gold tjera ovu 7900 XT bez ikakvih problema, prije toga RTX 3070 dvije godine radila na njemu. :)
Ma da i V1 je top malo je manji ali ta prica za pozare je tanka. Ja sam jako zadovoljan, nije mi padalo na pamet da ga uzmem dok nije za vreme praznika spao na 250$
 
Kod V1 nije kućište bilo problematično već riser koji je dolazio uz, ja sam dobio novu, sređenu verziju risera tako da nemam problema.
 
Konačno se nakanio da ugradim novo napajanje, mislim da nije bilo ni potrebe, već mjesec dana fabričko napajanje bez problema guralo konfiguraciju iz potpisa (probao raznorazne stres testove) ali kako sam ga već poručio bio prije...

Uglavnom piljkav posao na malom H1, dosta šarafa trebalo skinuti ali operacija uspješno izvršena, na usput stigao i da ga očistim od prašine koje je bilo iznenađujuće minimalno.
 

Prilozi

  • IMG_0371.jpg
    IMG_0371.jpg
    337.3 KB · Pregleda: 43
  • IMG_0373.jpg
    IMG_0373.jpg
    425.6 KB · Pregleda: 44
  • IMG_0372.jpg
    IMG_0372.jpg
    363.8 KB · Pregleda: 38
  • IMG_0374.jpg
    IMG_0374.jpg
    240.2 KB · Pregleda: 38
  • IMG_0375.jpg
    IMG_0375.jpg
    221.6 KB · Pregleda: 39
Corsair SF750
 
vidi se na slikama :D

koliko para?
 
205e, jača cijena ali bukvalno nisam imao alternativu. Duže vrijeme nema v850 Gold SFX od Cooler Mastera a treće varijante nema na našem tržištu.
 
SFF pa jos Platinum :) jbga kosta


video sam jednu cenu na kp, nerealnu, sigurno se covek z.
 
Ma kontaktirao ih sve, na kraju je i ovo najjeftinije što sam dobio, kod ovlašćenog distributera u CG sa 5 godina garancije. :)
 
Moram ovde da pitam kad se već pominje SF750. Nije tema o napajanjima ali spada u miniITX domen.
Primetio sam da se dosta greje. Grafička max povuče 300W i procesor oko 90W. Kućište je dobro provetreno ali prostor oko napajanja je baš topao.
 
 
Nije se bas usrecio sa tim cpu kulerom.
 
Moram ovde da pitam kad se već pominje SF750. Nije tema o napajanjima ali spada u miniITX domen.
Primetio sam da se dosta greje. Grafička max povuče 300W i procesor oko 90W. Kućište je dobro provetreno ali prostor oko napajanja je baš topao.
Da ga nisi naopako okrenuo? Ja sam greškom prvi put okrenuo da izduvava unutra umjesto spolja kroz mesh, haos kako je vrelo bilo, srećom primijetio sam to odmah posle pola sata.
Postavio ga kako treba, sada se čini mlako i posle višesatnog gaminga.
 
Da ga nisi naopako okrenuo? Ja sam greškom prvi put okrenuo da izduvava unutra umjesto spolja kroz mesh, haos kako je vrelo bilo, srećom primijetio sam to odmah posle pola sata.
Postavio ga kako treba, sada se čini mlako i posle višesatnog gaminga.
Nisam. Vidi se ventilator kroz prednji mesh. Pre će biti da ga možda zeza topao vazduh sa CPU kulera i sa grafičke.
Ovakva je trenutan postavka ventilatora.

Raspored.jpg
 
Vjerovatno nije dobar air flow, da ga ne grije grafika i procesor? Vidim da su top fanovi okrenuti da izvlače toplotu but still...
Djeluje mi kao da ovdje ima nekog sudaranja vrelog vazduha pa je moguće to problem, probao bih ipak da okrenem napajanje da izduvava frontalno, koliko vidim nemaš prednjih fanova?

Raspored.jpg
 
Vjerovatno nije dobar air flow, da ga ne grije grafika i procesor? Vidim da su top fanovi okrenuti da izvlače toplotu but still...
Djeluje mi kao da ovdje ima nekog sudaranja vrelog vazduha pa je moguće to problem, probao bih ipak da okrenem napajanje da izduvava frontalno, koliko vidim nemaš prednjih fanova?
To je i meni palo na pamet ali onda će napajanje da propušta kroz sebe kompletan vruć vazduh iz kućišta+što bi imalo ovu sitnu rešetku ispred. Inače nema mesta za prednji fan :(
U planu mi je da zamenim gornje ventove za P12 Max da vidim kako će se to ponašati.
 
Makni taj slim ventilator sa kulera, nemaš potrebe za 3 venta na njemu...plus on drektno baca vreo vazduh u napajanje i onaj vent gore ne može ni da odradi svoj posao kako treba.
 
Primetio sam da se dosta greje. Grafička max povuče 300W i procesor oko 90W. Kućište je dobro provetreno ali prostor oko napajanja je baš topao.
Tako i treba, za to je i dizajniran, da kupi sav vreo vazduh iz kucista, i da sluzi kao exhaust, sve u roku sluzbe, dokle god je tebi buka oka, kompletno nebitna stvar, potvrdjeno, od coveka koji ga je dizajnirao, najboljeg nezavisnog review-era na svetu trenutno, najuspesnijeg i najboljeg dizajnera SFF kucista, drugih dizajnera/inzenjera, fizicira, drugih reviewe-ra, ljudi koji se bave time.

To je i meni palo na pamet ali onda će napajanje da propušta kroz sebe kompletan vruć vazduh iz kućišta
To, bas to, tako i treba, kako mislis da ne valja, to je bolje za napajanja, nego ovako kako je namesteno sad. Znam da zvuci kontra-inuitivno, ali jednostavno je tako, desetina hiljada ljudi sa SFF build-ovima tako koristi, i nemaju problema vec godinama.

Airflow je airflow, nema veze da li je vazduh topao ili hladan, prolazak vazduh je uvek superioran, koje god temp vazduh bio (u granicama normale)

Ima desetina clanaka i video-snimaka na temu, gde je intake od pozadi, i ulazak u napajanje, najbolje za sve temperature svakog parceta hardware-a u kucistima malog formata koje su tipa kao sto ti imas.
 
Poslednja izmena:
Makni taj slim ventilator sa kulera, nemaš potrebe za 3 venta na njemu...plus on drektno baca vreo vazduh u napajanje i onaj vent gore ne može ni da odradi svoj posao kako treba.
Slim mi je došao uz kuler. Ovaj zadnji sam dodao da ubacuje svež vazduh. Videću da testiram mada mislim da ću dobiti koji stepen na cpu.
 
Videću da testiram mada mislim da ću dobiti koji stepen na cpu.
Dobici ce verovatno biti neznatni, mada mozda bude bolje, ali opet najkorisnije i najbitnije ti je da okrenes napajanje da topao vazduh ide iz vazdusnog kulera u grill pa u napajanje i onda kroz napajanje iz kucista.

Najstetnije za napajanje je da stoji na polici da se ne koristi, protiv svega ostalog je "osigurano", ima zastite.

Makni taj slim ventilator sa kulera, nemaš potrebe za 3 venta na njemu...plus on drektno baca vreo vazduh u napajanje i onaj vent gore ne može ni da odradi svoj posao kako treba.
da, zagreva napajanja sa spolja i pravi toplotni dzep, skidanje vent-a moze da pomogne, ali najvise ce pomoci da topa vazduh od celog sistema ide u napajanje.
što bi imalo ovu sitnu rešetku ispred.
Opet kontra-intuitivno ali koliko je obstruktivan ulaz kod napajanje je mnogo manje bitno nego izlaz (ulaz moze da bude nesrazmerno vise blokiran, ali dokle god je izlazni mesh efikasan, izlazni mes vadi pricu). Mislim da ti takodje pravi problem malo sto deo gornjeg ventilatora blokira adekvatan izlaz vazduha iz napajanja takodje.
 
Poslednja izmena:
Ja sam dva Scythe ventilatora zamenio jednim Noctua A12x25, doduse na vecem RPM i dobio sam par stepeni nize temp. Jedan Scythe sad hladi RAM.
 
Djeluje mi kao da ovdje ima nekog sudaranja vrelog vazduha pa je moguće to problem, probao bih ipak da okrenem napajanje da izduvava frontalno, koliko vidim nemaš prednjih fanova?
Ne postoji nazalost nacin da napajanje izbacuje napred, sa stock montiranjem u FSP CST350 Plus-u, niti mogucnost prednjih ventilatora, sa ovom velicinom maticne. Generalno nisu tako dizajnirana SFF kucista ovog tipa.

Korist prednje prolazne maske kod FSP-a je sto pomaze evakuaciji toplota sa graficke, malo
 
To je i meni palo na pamet ali onda će napajanje da propušta kroz sebe kompletan vruć vazduh iz kućišta+što bi imalo ovu sitnu rešetku ispred. Inače nema mesta za prednji fan :(
U planu mi je da zamenim gornje ventove za P12 Max da vidim kako će se to ponašati.
Koliko vidim defaultno na ovom kućištu kavez za napajanje ne dođe okrenuto tako, to kako si monirao je za ATX format, za SFX ide bočno ovako.
Trebalo bi ovako da ti bude bolji protok, tj. da napajanje ne bude na nišanu tog masivnog vazdušnog kulera.

s03_case_mb.png
 
Nazad
Vrh Dno