Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Koliko vidim defaultno na ovom kućištu kavez za napajanje ne dođe okrenuto ovako, ovo je samo ya ATX format, za SFX ide bočno.
Opet izbacuje gore, i sad izbacuje gore, a ulaz je i u toj poziciji, kao i sad direktno spolja. Ali da, bilo bi visestruko bolje takvo montiranje jer onda topao vazduh ne bi udarao u lim od napajanja i grejao ga, kao i deo vazduh-a od graficke. nego sve zaobilazilo napajanje i izlazilo napred kroz mesh.

Ali na zalost ne moze sa mATX plocama, ta FSP marketing slika je previse povrsna/polovicno tacna, samo mATX ploce koje su sirine ko ITX ploce (jako mali broj ultra jeftinih Asrock), mogu da omoguce takvo montiranje, svaka krstena normalna mATX ploca blokira i onda ne moze na stranu tako.

Svaka krstena mATX zalazi u 1/3 sirine napajanje/sirine kaveza na slici iznad
 
Mada ruku na srce obično su kućišta manje litraže dizajnirana za neko AIO hlađenje eventualno neki slim vazdušni kuler. Ova njegova Fuma mrcina sigurno da pravi problem sa izduvavanjem. :)
 
Mada ruku na srce obično su kućišta manje litraže dizajnirana za neko AIO hlađenje eventualno neki slim vazdušni kuler.
Ne bas, samo mora da se radi kako sam naveo iznad. Machines & More youtuber je pokazao da je to mit, da ne mogu vazdusna hladjenja u ovakvim kucistama, samo treba ici kontra ustaljenoj logici. i za svaki tip malih kucista, mora kontra ustaljenim normama, i eksperimentisati za njegov tip
Ova njegova Fuma mrcina sigurno da pravi problem sa izduvavanjem.
Ne bas sasvim, nije fuma toliko siroka, samo mora da se prilagodi sve Fumi xD, to je i zlatno pravilo SFF sfere, uvek obrnuto. U kucistima normalnih velicina, ventilatori i kuleri se prilagodjavaju kucistu, u malim kucistima, sve se prilagodjava ventilatorima i kulerima. Jeste da bi malo nizi kuler kao ID-Cooling SE-207-XT Slim ili Silver Soul 135 ili Noctua NH-D12L omogucio gornjih ventilatorima da prodisu, ali opet stvarno nije toliki problem.

Isto sto kabliranje mora uvek obrnutim redosledu i malim kucistima, najbolje ubaciti sve konektore od napajanja prvo na maticnu, pa maticnu u kuciste sa montiranim hladjenjem, pa tek na kraju ubaciti modularne krajeve u samo napajanje, inace posle ne moze da se uglavi EPS konektor za procesor nikako od velikog vazdusnog kulera, a najverovatnije ni ATX, ni ostali.
 
Poslednja izmena:
Ponavljam, kod mene u H1 V1 koji je sinonim za sami pakao je napajanje mlako skroz, grafika bude do 67c max, za hotspot do 85c, dok procesor ne dira 60c. :)
Kad dođe ljeto ide custom front mesh i vozi miško :)
 
pakao je napajanje mlako skroz
Da ne izlazi topao vazduh iz napajanja, je opasnije, nego da pece ruku na izlazu. Opet kontra-intuitivno, ali ako izlazi puno toplog, to znaci da radi kako treba hladjenje u kucistu. Ako je mlako na izlazu, to znaci, da ima toplotnih dzepova negde i da je toplota zarobljene negde gde ne bi trebalo da se zadrzava xD
 
Al ste se raspisali :)
Da, FSP lažni marketing za mATX ploče.
Dogzilla sad si me zaintrigirao. Potrudiću se da probam u skorije vreme pa javljam rezultate.
Šteta što nema neke temperaturne sonde u napajanju da se isprati ponašanje.
Generalno što se tiče temperatura komponenti sve je u granicama normale. GPU maks 70 kao i CPU. Naravno bez preterane buke.
 
Mada ruku na srce obično su kućišta manje litraže dizajnirana za neko AIO hlađenje eventualno neki slim vazdušni kuler. Ova njegova Fuma mrcina sigurno da pravi problem sa izduvavanjem. :)
Manji AIO često pomaže kod malih kućišta koja imaju problema sa izduvom. Dok sam koristio Raijintek Thetis, uzeo sam Arctic 120mm AIO iako sam već imao 2 pristojna vazdušna kulera jer je layout takav da vazdušni kuler komplikuje stvari i AIO olakšava izbacivanje vrelog vazduha...
 
Potrudiću se da probam u skorije vreme pa javljam rezultate.
Uf ja tek sad videh da ti imas 3 ventilatora na vazdusnom, to je ima kompletno suprotan efekat :(

Najednostavniji, najefikasnije:
1. Skini prvo slim ventilator sa Fume, on pravi dar mar na vise od jednog nacina (pa vidi da li je ok onda).
2. Posle toga skini izduvni ventilator iznad napajanja (pa vidi da li je ok onda napajanje, a i ostale temp).
3. I na kraju ako nema efekta, ili skacu ostale temp, okreni napajanje da uzima vazduh iz kucista (mozes da ostavis gornji a i ne moras, samo u svakom slucaju slim mora da leti sa Fume xD)
 
Ne bih dirao vent iznad napajanja, on svejedno izvlači vreo vazduh iza kulera i smanjuje količinu istog koja završi u napajanju.
Pre bih skinuo onaj drugi gornji vent, odvlači svež vazduh od kulera i nema nikakvu drugu funkciju...
 
A da zatvori tu mesh stranicu od napajanja, ona u ovoj konfiguraciji bukvalno nikakvu ulogu ne igra. Propusta topao vazduh od slim venta sa cpu kulera tj. umesto da potpomaze disperziju toplote ona ima kontra efekat.
Racunam da bi se i samo strujanje vazduha u napajanju poboljsalo. (Jedan ulaz ,jedan izlaz)
A ventilator iznad bi dodatno preuzeo izbacivanje toplog vazduha jer bi se isti odbijao od stranicu napajanja a ne prolazio kroz nju.
Na kraju krajeva sta da ima neko drugo napajanje bez te mesh stranice.
 
Ponavljam, kod mene u H1 V1 koji je sinonim za sami pakao je napajanje mlako skroz, grafika bude do 67c max, za hotspot do 85c, dok procesor ne dira 60c. :)
Kad dođe ljeto ide custom front mesh i vozi miško :)
Ja gledao V2, nije to uopste lose, samo pitanje kako ce se pokazati kuler pre svega na duze staze. Napajanje verujem da ce biti ok, ako je SS unutra.
 
Ja gledao V2, nije to uopste lose, samo pitanje kako ce se pokazati kuler pre svega na duze staze. Napajanje verujem da ce biti ok, ako je SS unutra.
Odavno vise nije Seasonic u NZXT H1, to je bilo samo u ogranicem kolicinama za prvu verziju, posle je bilo off-the shelf High-Power NO-804 platforma (slabija verzija onog sto je u be quiet! SFX-L napajanjima, a sad je SFX (CWT CSI) koji je u Montech Mini i Silverstone SX-G SFX. Svejedno downgrade od Tier A seasonic-a na Tier B napajanje je NZXT odradio.
 
Pa onda se ne ispalti uzimati kuciste a menjati napajanje, mada za neke midrange komponente na 5 godina mislim da je ok.
 
Šta milsite o ovom kućištu?
Mechanic Master C28

Na korak sam da ga poručim, trenutno vagam samo zbog cene :) Po nekim mojim kriterijumima skoro pa savršeno kućište.(naravno bez ručke za nošene)

1. kompaktno 17,9l ( pogotovo za ono šta nudi)
2. prima velike vazdušne kulere (do 162mm)
3. mATX i ITX MB
4. ATX i SFX PSU (140x150)
5. GPU do 335mm (4 slota)
6. bočna providna stranica i mesh prednji panel
7. potencijalno odlične temperature za CPU,GPU i PSU jer u zavisnosti od orijentacije svakoj komponetni je direktno dostupan hladan vazduh spolja.

Ja sam prezadovoljan sa trenutnim A4 H2O ali me i malo smorilo. Kad jednom sve uklopiš kako treba nema puno mesta za neke promene i to mu je najveca mana.

Evo jedne slike sa redita kad sve sve uklopi, lepota :)
7due1ln2ya581.jpg
 
Možeš da se nspraviš pretragu na r/sffpc, znam da su ga neki nabavili, i baciš pogled na buildove. Ima i za nijansu veću verziju, ako se dobro sećam...
 
Proizvođač ima prodavnicu i na Aliju, tako da može da poruči tamo a cena je povoljnija nego na sajtu 126e+66e dostava, što i nije "puno" kad se uzme u obzit i lična satisfakcija. :)
Ostaje jos harač koji će naši da naplate i nada da se neće raspasti u dvomesečnom transportu iz Kine.
 
Nije lose, 240 radijator moze gore i dole, odlicno i za custom vodeno.
 
Vidim niste pominjali Revolt 3, djeluje kao odlična varijanta za nas koji volimo itx tower kućišta. Dosta više prostora, bolji air flow nego recimo kod H1, može da primi i recimo 7900 XTX ili većinu 4070 Ti, bočno se može instalirati i do 280mm radiator, top fan 80mm...
 
Meshlicious može slično ako ne i više, a manji je i bolje hlađen...
Mada, Revolt jeste solidan.
 

 
Nije lose ali nije sffpc case. Malo manje od AP201 koje sam porucio jer mi se vise svidja.
Ovakvih Chiefteca bez prozirne stranice (passé) je bilo i 2000. godine.

Prednost Asusa u odnosu na FSP i Chieftec je sto nema logo firme.
I ja bi Jonsbo ali nismo u Kini...
 
Poslednja izmena:
Korektno kućište.
Nije mi jasno samo zasto vecina testiraju kućišta onako kako su došla, uglavnom sa min. br. ventilatora.
Evo npr. kod ovog Chiefteca, loše GPU temerature al zato opušteno nisu stavili ni jedan intake vent, grafa podignuta skoro 10cm od dna uz nesto gušće filtere i eto loših rezultata.
Bitno je su stavili 3.5hdd jos malo da spreči pasivan ulaz vazduha.
 
Nije lose ali nije sffpc case. Malo manje od AP201 koje sam porucio jer mi se vise svidja.
Ovakvih Chiefteca bez prozirne stranice (passé) je bilo i 2000. godine.

Prednost Asusa u odnosu na FSP i Chieftec je sto nema logo firme.
I ja bi Jonsbo ali nismo u Kini...
Ima Jonsbo kod komsija, bezmalo svi modeli.



@MegaSkot
Malo vece NR200 bi bilo vrh, atx psu i recimo 2x240 rad sa 60cm prostora, da moze 40-45cm rad da stane i slim ventovi.
Ovaj MM je bezmalo preslikan nr200 unutra.
 
Poslednja izmena:
Taj dizajn (a la NCase M1) se pokazao kao vrlo efikasan sa prostorom...zato je sada popularan. Ma istu foru je i Raijintek Thetis, recimo, jedno od najmanjih ATX kućišta sa svega 27L...

Inače, ima i NR200 Max koji bi trebalo da je za nijansu veći i sa već ugrađenim hlađenjem i napajanjem.
 
Ja sam ga htio uzeti još davno ali je (koliko vidim još uvjek) dostupno samo u onoj maslinastoj boji samo što mi je bio dealbreak.
 
Uf ja tek sad videh da ti imas 3 ventilatora na vazdusnom, to je ima kompletno suprotan efekat :(

Najednostavniji, najefikasnije:
1. Skini prvo slim ventilator sa Fume, on pravi dar mar na vise od jednog nacina (pa vidi da li je ok onda).
2. Posle toga skini izduvni ventilator iznad napajanja (pa vidi da li je ok onda napajanje, a i ostale temp).
3. I na kraju ako nema efekta, ili skacu ostale temp, okreni napajanje da uzima vazduh iz kucista (mozes da ostavis gornji a i ne moras, samo u svakom slucaju slim mora da leti sa Fume xD)
Update. Trebalo mi je vremena pošto sam testirao dosta kombinacija.
Ispostavilo se sledeće:

  • Slim fan je veoma bitan. Bez njega procesor je 5 stepeni topliji. (Više puta proveravano). Sa i bez njega situacija je skoro ista. Doprinos teperaturi oko napajanja je zanemarljiv.
  • Glavni krivac je grafička karta. Primeti sam da zagreje ceo prostor oko nje. Dobra stvar je što je prednja strana kućišta mesh pa dosta temperature se oslobadja na taj način. Ovde bi bio idealan Founders Edition dizajn sa ventilarom na gore.
  • Što se napajanje tiče. Ono je zapravo mlako na izduvu kao i kućište samog napajanja. Ono što zbunjuje je zagrevanje kaveza u kojem napajanje stoji i celog prostora oko njega. Okretanjem napajanja temperatura na izduvu je primetno i neprijatno veća. Znam da na papiru to ne smeta napajanju ali mi nekako ne mogu da prekačim da puštam sav vruć vazduh preko napajanja. Da je to jedina opcija onda OK.

U medjuvremenu sam nabavio P12 Max ventilatore pa je situacija može se reći bolja u tom džepu oko napajanja. Generalno odnos temperatura komponenti/buka je odličan što mi je na prvom mestu.
 
Ono što zbunjuje je zagrevanje kaveza u kojem napajanje stoji
Toplotni dzep
Slim fan je veoma bitan. Bez njega procesor je 5 stepeni topliji. (Više puta proveravano).
Onda skroz levo 120mm, mozes najverovatnije da skines, ali generalno ako je tebi buka ok, nema potrebe
Slim fan je veoma bitan. Bez njega procesor je 5 stepeni topliji.
Ali zato bi trebalo graficka da bude hladnija, da se brze njena toplota izbacuje
Znam da na papiru to ne smeta napajanju ali mi nekako ne mogu da prekačim da puštam sav vruć vazduh preko napajanja.
To je to generalno, sasvim ocekivano. samo biras sta ces najvise da "trosis" i sta ce biti najtoplije. Ako ti je CPU niska temp i napajanje nezagrejano, trosi se, ostecuje i greje graficka. Ako skines slim ventilator i okrenes napajanje, onda slim ne pravi toplotni dzep i ne-zagreva kavez, nego vazdusni kuler kupi visak GPU toplote i zato je 5c vise.

A napajanje kupi ostatak GPU toplote i izbacuje ga napolje.

1. Ili umire najbrze graficka
2. ili umire najbrze napajanje + procesor

S tim sto opet ako si ti zadovoljan sa bukom i same temperature na grafickoj su ok, onda ispadne kako ti je originalno bilo namesteno da je najbolje, jer sta je najvise zagrejano, kavez i prostor oko kaveza za napajanje, odnosno kompletno nebitan deo racunara.

A procesor i samo napajanje mlaki xD
 
Poslednja izmena:
Znam da na papiru to ne smeta napajanju
Nema tu na papiru, nista od toga nije "samo teorijski". napajanje ce da ti da do znanja ako je previse toplo u njemu = ventilator ce postati previse bucan. Tako je dizajnirano.

Ako napajanje nije ukljucilo OTP zastitu i iskljucilo komp, nije u neposrednoj opasnosti.

Ako napajanje nije neprijatno ubrzalo ventilator, nije u srednjoj/dalekoj opasnosti da se od pregrevanja brze ostecuju komponentu u njemu.

Za razliku od drugih komponenti, kod napajanja su stvari prilicno crno bele. Ili radi ili ne radi. Ili se ostecuje, ili ne, i imas fizicke pokazatelje koji ti govore o tome. barem kvalitetnija i barem Corsair* (hvala bogu pa na Cybenetics/HWbusters/Techpowerup mozemo lako da vidimo da li je neko napajanje lose namesteno i nema ove zastite adekvatno odradjene, i ne moramo vise da nagadjamo kao u proslosti).
 
Koje bi ste kućište preporučili za ovu grafiku? Dobio sam je u zamjeni ( referentna 7900xt ispustila dušu) ali iskreno nisam baš oduševljen jer sam morao da promijenim kućište.
Grafika je ozbiljna mrcina i sad za sad sam prebacio komponente u ASUS Prime AP201 ali iako je matx nekako mi djeluje ogromno posle H1.

Tj. u suštini mi je bitan što manji footprint tako da visina nije problem, da li uopšte postoji tower kućište koje bi moglo da primi ovu grafiku? :)
 
Nazad
Vrh Dno