Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

ovaj koji sam ja dobio je onaj crni sa belim ventilatorom. kakav sam ciganin ispao, narucivao sam p12 za cpu kuler, i vidim ima 5 komada za 30. treba mi jedan za cpu i dva za izduvavanje, na kraju odlucim da kupim samo jedan za cpu a za izduvavanje da stavim te fractal cetrnaestice, rekoh, dzabe su, nece biti bucne na 500 rpm. ali ispade da na 500 rpm ni ne guraju previse vazduha, a i teze se montiraju nego 12... zezno sam se za medalju
 
Kol'ko vazduha hoćeš da guraju na 500 RPM...to su konfekcijski ventovi...čak ni top ventilatori neće jako da duvaju na toliko malo obrtaja.

Meni 14-ice na kućištu ne duvaju uopšte dok grafička ne pređe 50 stepeni a kad krenu da se vrte, idu na 800-900 RPM pa naviše, zavisno od temperature grafike. Ispod toliko obrtaja praktično nema ni svrhe (a ni potrebe) da se vrte, ili je dovoljno hladno unutra pa nema potrebe da rade ili treba hladiti a onda 500 RPM nije dovoljno...
Trenutno mi procesor stoji na 31 stepen a grafička na 37...rade samo CPU vent na 450 RPM (jer manje ne može) i zadnji izduv na 650, resto (grafička i usis napred) stoji jer nema potrebe da rade...
Nema veze sa temom, čisto da pomenem...
 
Poslednja izmena:
pa ono... maximum rpm na njima je 1000. kapiram da se svaki vent ne cuje na 50%, pa makar bio i najgori. taj p12 bih isto vozio na 50% to je njemu 900 rpm. ovim fraktalovim je 50% = 500 rpm. na max rpm po specifikaciji guraju isto vazduha, trebalo bi da i na 50% guraju isto?
 
@Arthur Morgan Silent Wings 2 su isto losi, tako da je p12 svejedno bolji izbor.
@Skankhunt42 Specifikacije su neuporedive izmedju razlicitih proizvodjaca, a kod nekih kompanije cak ni izmedju sopstvenih razlicitih ventilatora. Nema pravila, zakona niti standarda svako meri na drugi nacin sa drukcijom opremom
 
Poslednja izmena:
nista probacu sa ovim sto imam, proso voz sad
 
edit: znaci ne date mi mira. uzeo sam da povezem vent na bateriju od 9v da steknem utisak da li je stvarno toliko los. on se na 9v apsolutno ne cuje, a duva fino, uopste nije tako los koliko ste ga nacrnili.
 
edit: znaci ne date mi mira. uzeo sam da povezem vent na bateriju od 9v da steknem utisak da li je stvarno toliko los. on se na 9v apsolutno ne cuje, a duva fino, uopste nije tako los koliko ste ga nacrnili.
Ni meni Scythe Genthle Typhoon na 1100 obrtaja ne smeta xD i duva fino, samo sto nesto bolje duva finije i svejedno bih hteo tise (A kontam 60%+ ljudi na svetu bi porazbijalo racunar bejzbol palicom kao odgovor na kako se cuje ovaj Scythe na ovim obrtajima,a i manje vise na bilo kojim obrtajima, lezajevi sa 2 kugle su ipak "steceni ukus", i neretko cujem njihov zvuk i kad ugasim komp nocu, pred spavanje, dok ne zaspim, kad je tiho xD)

"lose", ne znaci uzasno, nisu 50% losiji, odradice posao sa smanjenim ocekivanjima, il dok covek ne proba nesto stvarno fenomenalno. Ako nemas toliko kinte da trosis, niti zelje za najboljim, niti potrebe za brzinama, furaj neko vreme to. Takodje, nadam se da koristis klimu leti xD
 
Poslednja izmena:
Sjutra bi konačno trebalo da odem u ITX, stiže NR200P, V650 SFX Gold napajanje, ploča jedina koju sam imao raspoloživu X570 I AORUS PRO WIFI. Što se hlađenja tiče odlučio sam se za Hyper 212 RGB Black Edition a uzeo sam za bottom i MasterFan SF240R ARGB. Prvobitno sam za CPU htio da uzmem Freezer 34 eSports DUO ali ladno ne staje u ovo kućište.
 
meni je stigao streacom da2, prepakovacu se kad mi stignu odstojnici i srafovi koji mi fale...
 
Odustaješ od kineza? Što? Mada kapiram da ne može da se poredi sa DA2...
 
ne mogu da ga zatvorim i da bude necujan. sa da2 racunam da cu moci da ga zatvorim ako uklonim skroz gornju i donju mrezicu i pustim graficku i dve cetrnaestice odozgo da rade bez prepreke. to bi trebalo i da resi da se vent na napajanju ne pali kad je kuciste zatvoreno... videcemo :)

edit: mada ako cemo iskreno ovo nije proslo pored sff, no dobro... i dalje je malesan. necu ja skoro da se prepakujem, trebace neko vreme da stignu ovi odstojnici koji mi fale...
 
Poslednja izmena:
@Skankhunt42 cek cek, sta si ti imao, koju kombinaciju, koju graficku (koje ventilatore na njoj), koji CPU, kuler i ventilator na njemu, nadam se sve SSD-ove, koje napajanje i koji ventilator u njemu, i koji ventilatori

U kom kineskom kucistu ?, da ti pravi buku, da hoces da bude necujno, i sta mislis kad kazes nije necujno ?, koji tip buke ? (jel imas predstavu odakle ?)

Sve moze da se odradi da bude necujno (naravno ako ne iskoci coil whine neki), samo mora Liquid-Crystal Polymer ventilatori da se koriste.
 
Koliko sam ja shvatio, kolega je ekstremno zahtevan po pitanju tišine, tako da nisam siguran da je uopšte SFF dobar izbor za njega. :)

Možda nešto tipa Meshlicious ili custom mini vodeni setup, mada je i to skoro 15L pa je diskutabilno koliko je SFF, mislim da je nemoguće da ove male mašine budu potpuno nečujne i da im nikad nije ni bila ideja da se ne čuju već samo da se u što manji prostor spakuje nešto pristojne jačine.
 
Koliko sam ja shvatio, kolega je ekstremno zahtevan po pitanju tišine, tako da nisam siguran da je uopšte SFF dobar izbor za njega. :)
Zato i pitam, cudi mi jer je spominjao da su mu ok neki "mediocre" ventilatori iznad (po pitanju buku, itd), a ja bas 80% stvari sto pisem u zadnje vreme je sta su najbolji nacini da se smanji buka a ostave iste/ili povecaju performanse (od kojih je dosta kontra-intuitivno, i generalno mi svi se vatamo ko pijan plota odredjenih zakona fizike, i sta treba da se desava, a stvari nisu iste izmedju definicije iz knjige, pojedinacnih testova i zapazanja i kompleksnog sistema fluidne dinamike). Niti su iste izmedju zapazanja i testo-va gomile razlicitih kompleksnih sistema, i konkretno kucista.

Moze itekako u SFF da se odradi tiho, da bude isto ili tise nego bilo koje drugo kuciste (samo dok ne iskoci coil whine neki cudni), od toga nema lakog leka za ITX.

A posto @Skankhunt42 novac, vreme, i dobavljivost iz Kine nisu nikakav problem do sad bili, ne moze da skodi da prodjemo kroz konfiguraciju, mozda je nesto jednostavno i prosto da se zameni, optimizuje. (Nevezano koje kuciste na kraju bude iskorisceno).
 
Poslednja izmena:
ne mogu sad da pisem detaljan post i da quotujem sve poruke jer pisem sa telefona pa je malo nezgrapno. ali odgovoricu caskom na pitanja.

komponente su: ryzen 3700x koji se drzi stock i hladi se thermalright silver arrow 130 kulerom sa svojim stock ventom. ssd-ova nema osim jedan m.2 na ploci. napajanje je corsair sf750 koji cim upali vent cujem ga kako se okrece i izludjuje me. graficka je powercolor 6800 non xt red dragon. e sad - coil whine nemam. barem ne u uslovima u kojim sam koristio komp do sada. ovo sve je spakovano u kinesko kuciste od 11 litara koje je najmanje kuciste koje moze da pojede ove monstruozne graficke bez rizera nego da se bodu direkt u plocu. kada je kuciste otvoreno, obe stranice su otvorene, komp ne cujem. znam da je to subjektivno, ali ako cemo o brojkama to je 800 rpm za graficku, 700-800 rpm za cpu cooler, na napajanju se ne pali vent. ovo je u igricama, u idle je sve isto samo se i graficka ugasi. e sad, zurka krece kad zatvorim kuciste. jako brzo se ugreje i onda mogu ili da skuvam komponente na tihoj vatri ili da pustim ventove da urlaju. jedini vent na kucistu je noctua od 9cm koja ne pomaze puno. u tim uslovima se pali vent na napajanju, ne zbog potrosnje vec zbog temperature, i kad se to desi prilicno me iznervira jer ga cujem, tacno znam kad se on upalio i pored toga sto ostali urlaju. nije sad to neka buka da se razumemo, ali je cujno. jednostavno komp se cuje / naspram toga kad je otvoren ne cujem ga uopste.

e sad, ovo kuciste je jako malo, i nemam mesta za dodatne vemtove. gledajuci tako kucista video sam ovaj streacom da2 i vidim da on moze da pojede dve cetrnaestice gore, i da graficka zbog dizajna kucista bukvalno moze da bude otvorena, sto je odlicno. ventovi koje cu da stavim su fractal silent iz r6 kucista i svi su se slozili da nisu dobri, na kraju krajeva buraz koji ih je dobio uz kuciste ih nikad nije ni koristio, vec odmah zamenio za noktue, bez i da ih proba. kad ste ih ocrnili ovde uzeo sam da ih probam, ali posto nisam imao gde (nisam kuci, na putu sam) povezao sam ih na 9V bateriju :D i ono sto sam cuo - nisam ih cuo :D to mi je i namera, da ih vrtim na najnizim mogucim obrtajima, da prave promaju na kucistu.

nisam hteo da kupujem nista drugo sad (noctua 14cm) jer sam saznao da ce noktua da izbaci nove cetrnaestice, pa cu do tad da premostim sa ovim koje sam dobio za dz. pokolebao sam se samo kad sam shvatio da za 30 eur (cena jedne noktue) mogu da dobijem 5 (PET) Arctic p12 ventova! pa to je trebalo da uzmem pa sve i da ih poklonim, al ajde sad uzeo sam samo jedan za 10 (da zamenim stock thermaltake vent na 130 kuleru).

da2 mi je stigao, deluje bas lepo kuciste, ali kao sto rekoh, daleko je to od sff, dosta je veliki :/ al ne moze i jare i pare.
 
Zar nije on potencirao kako sve preko 10 litara nije "pravi SFF"...? A sad kuka na buku jer je kućište malo pa ne može da smesti tiho ATX napajanje i Noctuu D15...
E, moji Srbi...
 
ovo kuciste je u pitanju: https://item.taobao.com/item.htm?id=594683870420

ja sam stvarno zadovoljan kucistem i sistemom, lepo izgleda, malo je, i temperature su odlicne i komp je necujan - dok je otvoreno :D

jeste. ja i dalje tvrdim da ovo nije pravo sff kuciste. ali sta da mu radim, necu da trpim turbinu na stolu a ni ne zelim da imam pravo atx kuciste, a ni kompromise koje donosi itx build. odakle ti to da zelim atx napajanje, necu da menjam napajanje.
 
Pa žališ se da ti je Corsair bučan...a tišeg SFX napajanja nema.

Bar si skontao da ne može jare i pare...ako hoćeš što manji build, moraš da se pomiriš da nema tišine kao veliki. Mada, ne mora da bude ni bučno, kao što je Optimus Tech pokazao, al' ovde ste svi sluhisti, tako da...osuđeni smo da čitamo šizofrene postove.
 
Definitivno je previse restriktivno kuciste za stock/oc za graficku+cpu koje imas, al opet cudi me da je ventilator od napajanja problem. Mozda si ipak preosetljiv na buku/ili te samo nervira paljenje/gasenje, ali mozda ti nije dobar setup u kucistu.

Undervolt-ovao si barem graficku ?, i/ili cpu ? Ta graficka i procesor su na granici/ili prelaze preko sta to kuciste moze da podrzi, i prva stvar koja mora da se odradi kad koristis miniITX je undervolt. ko sto @jurodivi spomenuo Optimus Tech redovno pokazuje da razlika izmedju stock graficke i undervolt-a je razlika izmedju glavobolje i podnosljivog zvuka.

I kako ti je okrenuto napajanje, odnosno isprobao si obe varijante, da izduvni ventilator uvlaci vazduh direktno u silver arrow 130 (u kome je ventilator okrenut naopacke), i onda sve to u napajanje, i standardnu varijantu gde je napajanje okrenuto ka vazdusnom kuleru i vazdusni izbacuje u exhaust 92mm vent i napolje.

Znam da je kontra-intuitivno malo, ali ponekad u ovakvim kucistima, lakse je za ceo komp (i napajanje je tise), ako sav vazduh koji ulazi u kuciste, prolazi kroz vazdusni kuler, i ide kroz napajanje. Sam protok vazduha cak iako je topao, pomaze napajanju.

@jurodivi je kompletno u pravu nema tiseg napajanje od Corsair SF750

Na stranu ako svejedno neces da se cimas za staro kuciste, isprobavanje svih varijanti pozicija i orijentacija ventilatora (cak iako si ubedjen da nema logike da ce da radi bolje) ce ti trebati i za Streacom DA2, ako slucajno i sa njim ne budes zadovoljan
 
Poslednja izmena:
Pa žališ se da ti je Corsair bučan...a tišeg SFX napajanja nema.

Bar si skontao da ne može jare i pare...ako hoćeš što manji build, moraš da se pomiriš da nema tišine kao veliki. Mada, ne mora da bude ni bučno, kao što je Optimus Tech pokazao, al' ovde ste svi sluhisti, tako da...osuđeni smo da čitamo šizofrene postove.
sf750 je skroz pasivan u mom scenariju koriscenja, tako da nije bucan. a mali komp moze da bude tih, moj jeste necujan, ali je otvoren :D sad idem lestvicu vise, ali i dalje ispod atx. a i svidja mi se kuciste, jel zabranjeno da se ima dva? narucicu jos neko, sledece je ghost s1, pa ncase m1. formd t1 necu nikad da vidim jedino, ali zelim i njega.

Definitivno je previse restriktivno kuciste za stock/oc za graficku+cpu koje imas, al opet cudi me da je ventilator od napajanja problem. Mozda si ipak preosetljiv na buku/ili te samo nervira paljenje/gasenje, ali mozda ti nije dobar setup u kucistu.

Undervolt-ovao si barem graficku ?, i/ili cpu ? Ta graficka i procesor su na granici/ili prelaze preko sta to kuciste moze da podrzi, i prva stvar koja mora da se odradi kad koristis miniITX je undervolt.

I kako ti je okrenuto napajanje, odnosno isprobao si obe varijante, da izduvni ventilator uvlaci vazduh direktno u silver arrow 130 (u kome je ventilator okrenut naopacke), i onda sve to u napajanje, i standardnu varijantu gde je napajanje okrenuto ka vazdusnom kuleru i vazdusni izbacuje u exhaust 92mm vent i napolje.

Znam da je kontra-intuitivno malo, ali ponekad u ovakvim kucistima, lakse je za ceo komp (i napajanje je tise), ako sav vazduh koji ulazi u kuciste, prolazi kroz vazdusni kuler, i ide kroz napajanje.

@jurodivi je kompletno u pravu nema tiseg napajanje od Corsair SF750
hvala puno za predlog, ali ja pokusavam da drzim napajanje pasivnim. vent mu je bucan, a iskreno ne zelim da menjam vent na njemu za noktuu jer cu da upropastim garanciju. trenutno je napajanje okrenuto tako da ima svoj vazduh, ali da, dobra ideja je da izduvni vent sa kucista uvlaci vazduh u silver arrow, i onda dalje da ide u napajanje. bas na tu ideju sam dosao skoro i hocu da je isprobam u da2. samo sam ja smislio da opet okrenem napajanje tako da njegov vent ne gleda u silver arrow kuler, vec posto ce imati 14cm vent iznad njega uvlacice vazduh kroz bocnu stranicu i izbacivati gore, bice strujanje svezeg vazduha kroz napajanje bez da radi vent od napajanja

Na stranu ako svejedno neces da se cimas za staro kuciste, isprobavanje svih varijanti pozicija i orijentacija ventilatora (cak iako si ubedjen da nema logike da ce da radi bolje) ce ti trebati i za Streacom DA2, ako slucajno i sa njim ne budes zadovoljan
za da2 sam vec smislio taj setup koji si ti predlozio i mislim da je to odlicna ideja. znaci devetka pozadi ce da uvlaci vazduh direkt u silver arrow, koji ce posle da duva u kuciste, a 2x14cm gore ce da izvlaci sav taj vruc vazduh napolje i da pravi strujanje kroz napajanje. graficka je prica za sebe dole, ispod nje nece biti nista, dobijace uvek svez vazduh jer takav je dizajn kucista, da mozes da otvoris dole skroz a i dalje je "zatvoreno". opet vruc vazduh koji graficka izbacuje u kuciste ce ici napolje preko 2x14 on top. probacu pa cu da javim kako je uspelo. jedino sto moze da me zezne je da 2x14 ne uspeju da izbace dovoljno vazduha napolje, sto cu da resim kupovinom krstenih ventova.
 
jel zabranjeno da se ima dva?
Otkud to pitanje ?, specificno napisah, da iako ti savet za staro ni ne treba, koristice ti za ubuduce, inace mozda pokupujes sva kucista do ATX-a i opet ne budes zadovoljan bukom (a sve sto je trebalo je da isprobas sve pozicije ventilatora u kucistu, jer su miniITX kucista cudna).

Ne moze pasivno, tu ideju moras da izbacis iz glave, sa tim procesorom i tom grafickom, ne moze pasivno napajanje da radi. Ne znam ni zasto bi hteo da radi pasivno napajanje, kad ventilator na manjim obrtajima ne moze nikako biti glasniji od graficke. do 40%-50% opterecenosti SF750 ventilator bi trebalo da je necujan, ili barem prijatnog zvuka.

napajanje okrenuto tako da ima svoj vazduh, a
Cek tebi je napajanje okrenuto da je otvor ventilatora za uvlacenje ka prednjoj strani koja nema proreze ? P.S. Za Streacom DA2, naravno, da, drukcija opcija, ovo sto si napisao je najbolji setup za pocetak proveriti.
 
Poslednja izmena:
to naravno nije bilo upuceno tebi, nego je odgovor na to da ja pisem sizofrene postove :D

savet koji si dao je vrhunski i bas ce mi koristiti za sledeci build. uostalom ako ne koristi meni, koristice nekom, to je cela poenta foruma. ali mislim da je jako korisno sta si napisao.
 
Btw, iako je Corsair SF600/SF750 najtise SFX napajanje, Enchance ENP 7660b FlexATX/1U(jos manji standard za <6L miniITX) je jos tisi (odnosno duze slicne/malo manje buke dok cak 480W) xD
Sta vise 600W Enhance cak mislim da je generalno jako slican/malo tisi i kad se poredi sa Corsair SF750 sto je fenomenalno.
2f5ecd_3998e382fbab464a9153ca71ebc2de53~mv2.jpg


jedino sto se javlja coil whine cesto :(. Valjda ce neko da uzme da saradjuje sa Enhance, da izbaci na zapadno trziste, na primer opet Corsair.
 
Poslednja izmena:
vent na mom sf750 krcka, bas ga jasno cujem kad se upali. mozda je napajanje falicno, ali taj vent se cuje. ovaj thermalright sto je dosao sa silver arrow 130 ne cujem recimo.
 
sasvim je moguce da vent nije u redu, ali mi nije dovoljan razlog za reklamaciju.
 
pa da. kad se upali vent onda krcka, kad je ugasen onda ne cujem nista. moguce da napajanje krcka kad se optereti za to bi morao da nabijem prst unutra dok radi, a nije mi dostupno sad. nije ni bitno toliko, ja ne prelazim 200w nikako, tako da vent ne pali. kad ga bude ladio airflow od izduvnih ventova jos manje ce da bude problem.

da2 mi ne staje na sto 🤦‍♂️ moram da vrsim preraspodelu sad...
 
Sjutra bi konačno trebalo da odem u ITX, stiže NR200P, V650 SFX Gold napajanje, ploča jedina koju sam imao raspoloživu X570 I AORUS PRO WIFI. Što se hlađenja tiče odlučio sam se za Hyper 212 RGB Black Edition a uzeo sam za bottom i MasterFan SF240R ARGB. Prvobitno sam za CPU htio da uzmem Freezer 34 eSports DUO ali ladno ne staje u ovo kućište.
Niko da viče da ni Hyper 212 ne staje ovdje, ladno sam se 2 puta zajebao... :D Letimično guglao, vidio par komentara na reditu gdje kažu da staje i odmah ga poručio. Mada kuler staje, ali sa mesh panelom samo, sa staklenim neće da može. Moja zamisao je bila staklenim panelom ali je i ovaj mesh prelijep, vjerovatno ću ga i ostaviti tako + mnogo bolje hlađenje. Što se tiče ostatka sistema tiče koga zanima - Ryzen 5600x, 2x16GB KINGSTON FURY Beast RGB 3200MHz (stiže u ponedeljak do tada stari moduli). Gigabyte RTX 3070 8GB Gaming OC, Samsung 980 PRO 500GB (i gledam još koje SSD-ove da stavim pošto ploča ima samo 1 m.2 slot) Ove fabričke ventilatore 2x120mm što dođu za bottom nisam ni stavljao jer bukvalno se dodiruju sa grafikom a moja čak i nije među najvećim prasicama (2.5 slota zauzima).

Sve u svemu jako zadovoljan, uživo mnogo bolje izgleda, oduševljen sam kućištem, što kvalitetom izrade što izgledom + rasporedom unutra.
 

Prilozi

  • 20211002_160810.jpg
    20211002_160810.jpg
    375 KB · Pregleda: 36
  • 20211002_182452.jpg
    20211002_182452.jpg
    457.5 KB · Pregleda: 43
  • 20211002_222135.jpg
    20211002_222135.jpg
    307.6 KB · Pregleda: 41
  • final.jpg
    final.jpg
    221.1 KB · Pregleda: 41
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno