Šta je novo?

Mini PC ili desktop donje srednje klase za web?

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
Yo drugari!
Vreme je za novi komp za matorce, za kućne uslove, za jednu lokaciju. Jedino što rade je web browse (sa puno YT tabova).
Neki pristojni CPU donje srednje klase i SSD 250GB, bez HDD-a. Tastatura i miš mogu bežični. Poželjno fanless. WiFi. BT poželjno.

Razmišljam (o praktičnosti i ceni):
1) Mini PC (pasivno hlađenje), prenost ugrađen WiFi + BT
2) mini-ITX sa pasivnim hlađenjem (fanless), ona mala LC-POWER kućišta na primer koja dolaze sa napajanjem za male pare, ali su mini-ITX ploče skuplje
- Koji je najjači procesor koji bi mogao da se stavi a da ima fanless hlađenje?
3) Ili da idem na Mini ATX kućište sa procesorom sa kulerom, recimo G5400 (koji bi bio zverina za njih)? I koja ploča?
- Mana desktop rešenja je što su ploče sa WiFi + BT primetno skuplje, pa se zasebno kupuje dongle za WiFi i BT (i sa BT obično problemi).

Kako bi vi razmišljali? Hvala veliko! :)


Edit: Recimo, ovaj Mini PC je iz 2014 , ali kako zvuči za 90€: Asus Vivo vm60
Intel core i3 3217u 2c/4t (ima li smisla?)
Samsung 4GB DD3 1600 + slobodan slot
Intel HD graphic 4000
SSD 128GB 600 mb SATA 3 podržan (šteta što nije 240GB, ali može da se zameni ako ima smisla)
802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth V4.0
LAN 1Gbit
Card Reader
integrisani zvučnici
 
Poslednja izmena:
Moj glas ide u pravcu mATX. Imam NUC-a sa Intelom 8. generacije i, mogu ti reći, samo problemi sa mašinicom - šta god hteo da uradim.

Veća je kontrola situacije sa mATX, a wifi dongle više nije misterija.

Nego, to što si našao za 90e - ima bolje na kp za slične ili iste novce sa i5-4XX0. Pogledaj malo bolje i ne žuri sa kupovinom da ti posle sprava ne presedne..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Polovan brand name desktop (HP, Lenovo) u nekom sff/micro kućištu, sa I5 4.generacije, 8GB ram i SSDom od 120 Gb možeš da najuriš za ~100e.

Kvalitetni u i vrlo tihi, ne zauzimaju puno mesta.

Bonus je što obično dolaze s Win 10 Pro ili Win 7/8 čiji ključ možeš da iskoristiš za W10, tako da imaš i legalan OS da ne zezea matorce krekovani OS i sl.
 
Šta je to dosta tabova? Za nekog je to desetak za nekog nekoliko puta više? 4gb rama je dovoljno za prvu varijantu. Uslovno rečeno dovoljno, zavisi od browsera koji se koristi i sajtova koji se posećuju...

Izaće to dosta skuplje od 100 evra ako želiš da sve bude kako si zamislio.
U bilo kojoj varijanti ne možeš ni blizu za te pare imati tihu mašinu malih gabarita sa wifi bt, procesorom srednje klase, 8gb rama i ssd od 256.
 
Hvala svima na odgovorima! ,)

@poolmaker
Mašina bi bila za web i ništa više. Dosta tabova znači 40-ak, od kojih mnogi imaju video. Ja imam Pentium G4560 sa 8GB RAM i SSD-om i imam preko 100 otvorenih tabova u nekoliko browser-a i to se ne oseća, sve uvek leti (Win 10 LTSB). Dakle, mojima i manje od toga će sigurno završavati posao. U krajnjem, mogu da im uzmem isto, Pentium G5400 (sl. generacija) i imaće daleko više nego što im je potrebno. :)

Mislio sam da je dobra prilika za Mini PC, što nikada nisam imao. Nije do novca. Računao sam da bez 250€ nema ništa (u bilo kojoj varijanti) i to pre nego što su SSD i RAM poskupeli.


@Pega
Intel NUC je toliko nahvaljen, PC Mag awards, priznajem da sam se naložio na to najviše. Ima raznih verzija.
Naravno da je veća kontrola kod mATX, sam sastavim sve, al' mislio da ovde ima potrebe za ispodprosečnom mašinom, zato mi je fanless ili almost silent bio cilj i, naravno, što manje fizički. U krajnjem, da može lako i da se ponese, ko zna kada može da zatreba. ;)

@mighty78
Ima svačega na KP, ali kad bolje pogledaš, izbor je zapravo mali. Puni Intela 3rd Gen, znači to ne, 120GB SSD je malo jer bi to bio jedini medij za skladištenje (OS + data), 240/250GB je dovoljno (imam eksterni 2TB HDD za bekap).
Svakom nešto fali, taman je sve ok, kad ima 120GB SSD, što bih morao da menjam, a ne znam šta bih posle sa 120GB, ili 4GB RAM i sl.

Znači,
1) Mini PC -- Za tako nešto cene kreću od 150, 180€ pa mnogo naviše. Do sada mi se najviše dopao HP EliteDesk 800 G3 Mini/Quad i5-6500T/16Gb DDR4/256Gb SSD -- 270€
Istina, ne treba mi 16GB RAM, jači je od mog Pentiuma, WiFi, BT, bombonica je, dobri prikazi na netu.
hp-elitedesk-800-g3-34-ghz-7th-gen-intel-core-i5-i5-7500-black-silver-desktop-mini-pc-en~2.jpg


Drugi: Dell OptiPlex 3040 Micro /Quad i5-6500T/8Gb/128Gb SSD -- 200€
1454333095_1221098.jpg


Treći: Hp EliteDesk 800 G1 USDT / I5-4590s / 8GB / SSD 128GB / HDD 750GB /DVD rezač -- 220€
s-l640.jpg


2) Da sam sastavim fanless/SSF/almost silent miniITX sa onim LC-POWER kućištima -- za ovo nije bilo komentara

3) Da sam sastavim miniATX komp sa "normalnim" procesorom.
 
Poslednja izmena:
Šta god da sastaviš, koštaće osetno više od tih 200-250€ ako kupuješ novo, samo B450 ITX ploča je 130-150€.
Ostaju ti one polovne mašine (prve dve nisu loše) ili da uzmeš polovnu polukonfiguraciju (nešto poput ovoga, recimo: https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Polukonfiguracije/Asus-B150i-Pro-Aura-ITX-i-CPU-Intel-G4560--92335370-oglas.htm?filter_id=526925002) i dodaješ ostalo, što bi te svejedno koštalo više samo što možeš sam da izabereš više komponenti...

Ona ploča i CPU 100€, 8GB RAM-a nekih 30-ak evra na KP, mini kućište i PICO napajanje mogu da izađu i na 100 ili više evra, slično i ITX kućište i SFX ili FLEX napajanje, neki kuler, SSD...biće minimum 300-350€ ali je izbor komponenti tvoj.
Ako ti se ne petlja s tim, onaj prvi HP je sasvim ok.
 
Uzmi matx
Ploča 50e
2x4ddr4 je 40e
CPU atlon3000 je 50e, rajzen 3200 je 100e, verovatno možeš da nađeš i polovne R3200 ili verovatnije R2200 za manje para.
SSD 40e
I kućište i napajanje nekih 20e.
 
Hvala svima na odgovorima i trudu! :)

Ako ti se ne petlja s tim, onaj prvi HP je sasvim ok.
I ja se slažem sa time. Jedva sam dobio prodavca, 3 dana ne odgovara (nije ni pročitao) KP poruke, ne stižu mu poruke na Viber, pa sam ga danas zvao, nije bio u prilici da priča, pa je vrlo kratak bio razgovor (a ima preko 1k+ prodaja!), vezano za HP EliteDesk 800 G3 Mini/Quad i5-6500T/16Gb DDR4/256Gb SSD -- 270€.

- SSD je prikačen na SATA3, a ne na PCIe u M.2 slotu, što bi bilo bolje rešenje, jer bi mi ostao slobodan SATA3 priključak za eventualno još jedan uređaj. Pitao sam koji je SSD, ne zna i nema vremena da gleda.
- ne dobija se WiFi i BT. U oglasu stoji:
1 x external antenna connector
1 x M.2 PCIe x1-2230 slot za wireless
- Očigledno se ne dobija ni antena. Kako najbolje rešiti WIFi i BT? Da li koristeći nešto od citiranog ili uzeti WiFi dongle i staviti u USB port? I BT dongle u drugi USB port. Postoji li kombo WiFi + BT?
- Postoji li još nešto što bi trebalo da pitam?

Imajući ovo u vidu, da li i dalje vredi kao opcija za 270€ (korišćeno)? Naravno, trebalo bi poterati i neki Sentinel da se vidi koliko je SSD izraubovan. I još ja jurim prodavca koji nema vremena... a time se bavi.
 
ne sentinel već crystaldisk info. sentinel je za klasične ssd
ako ima rp-sma za antenu, logično ima i integrisan wifi. antena je 200 din. bt 5.0 (ako nema) je takođe otpr toliko.

da li vredi? na papiru da. uživo je druga matematika.

inače "mrzovolja" prodavca (koji nije neiskusan) je trgovački trik, kako bi raspalio tvoju užurbanost i time prikrio realne nedostatke robe.
računa da ćeš ti da užurbano kažeš "da, da da, sve u redu, samo mi ga spakuj brzo"

oprez!
 
Poslednja izmena:
Od takvih nikada ne kupujem,neka hvala.Pazi time se bavi,ne zna koji je ssd i nema vremena da gleda?Jasno ti je sve,zanemari ocene...

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Zdravo, opet ja!
Za onaj HP EliteDesk 800 G3 Mini/Quad i5-6500T/16Gb DDR4/256Gb SSD (260€) o kojem smo pričali dobio sam konačno koji je SSD unutra. Priključen je na SATA3, ne na PCIe/M.2, čime bih imao slobodan slot.
UkWkWr6PDUmAPoAD1QV9tQ.c-r.jpg


Oznaka SSD-a je: "Mtfddak256tbn-1ar1zabha", proizvodi Micron.

Evo Sentinel slike:
Y2pXCGs.png

(stigla iz budućnosti, sutrašnji datum)

Evo šturih specs koje sam našao, ne piše koji je kontroler: https://eu.mouser.com/ProductDetail/Micron/MTFDDAK256TBN-1AR1ZABHA?qs=j%2B1pi9TdxUbj/Wjh5CP3Tw==
Zaista sam proverio, ove diskove HP ugrađuje u ovu seriju, nije ništa budženo. SSD je ok? Inače, meni potpuno nepoznat, nema prikaza na netu.

Inače ovo stoji na sajtu za SSD:
Key Features
2.4 GHz transceiver
-93 dBm sensitivity in Bluetooth low energy mode
250 kbps, 1 Mbps, 2 Mbps supported data rates
TX Power -20 to +4 dBm in 4 dB step
TX Power -30 dBm Whisper mode
13 mA peak RX, 10.5 mA peak TX (0 dBm
9.7 mA peak RX, 8 mA peak TX (0 dBm) with DC/DC
RSSI (1 dB resolution)
Kakav 2,4GHz? Kakav BT? Ništa mi nije jasno.

Micron’s solid state drive (SSD) uses a single-chip controller with a SATA interface on the system side and up to four channels of Micron NAND Flash internally.
The self-encrypting drive (SED) features a FIPS-compliant, AES-256 encryption engine,providing hardware-based, secure data encryption, with no loss of SSD performance.
The data encryption is always running; however, encryption keys are not managed and the data is not secure until either TCG/Opal or ATA security feature sets are enabled.
A niže u tabeli stoji:
Encryption Type: Non-Encrypted

Hvala još jednom svima. :)
 
Kupio sam HP EliteDesk 800 G3 Mini/Quad i5-6500T/16Gb DDR4/256Gb SSD (260€) o kojem smo najviše pričali!

Zahvaljujem se svima na pomoći i mišljenju! :D
 
sentinel se ne koristi za ssd, već crystaldisk info. zapamti za ubuduće.

što se kupovine tiče, svaka čast, u zdravlju da te služi.
 
Od svega meni i dalje nije dobro od 100 tabova otvorenih, a matorci oko 40. Šta radite vi ljudi[emoji1787][emoji1787][emoji1787] neka te služi ovo fino izgleda.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
^ Jeste, piše, ima ga, ali je skup i nema ga kod nas. Dok poručim i stigne u ovim okolnostima, šta dobijam u osnosu na WIFi USB dongle? :)
 
Poslednja izmena:
Jedan dongle manje i jedan USB više.
 
Idealno je M.2 Wi-Fi kartica. Štede se USB portovi, bolje interne antene. Ne štrči ništa.

Taj HP EliteDesk 800 G3 Desktop Mini Business PC se standardno isporučuje sa:

Intel 8265 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card, 2x2, 2.4 GHz, 5 GHz, 867 Mbps, 802.11ac, BT 4.2
Intel 7265 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card, 2x2, 2.4 GHz, 5 GHz, 867 Mbps, 802.11ac, BT 4.2

https://support.hp.com/rs-en/document/c05371240

Ima ih lako za pronaći kod nas na tržištu, cene šarenolike, može se uzeti već i za 500 RSD, nema smisla USB uzimati pored toga. Samo elegantno M.2

Poslat PM
 
Vrlo čudno. Pre mesec-dva dana sam uzimao za moje matorce mini pc. Dvoumio sam se između HP i Lenovo. Uzeo sam na kraju ovaj drugi samo zato što sam mogao lično da ga preuzmem. Ali sam bio siguran da i jedan i drugi imaju fabrički ugrađenu karticu za WiFi i BT. Da li si uzeo nov ili polovan mini HP? Da li možeš da postaviš sliku kompa sa zadnje strane i bez gornjeg poklopca?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno