Šta je novo?

Mikrotik hapAC2 WiFi problem

Dusan K

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
3,182
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600, Noctua C14S, 2x Noctua NF-A14
Matična ploča
B550I AORUS PRO AX
RAM
2x16GB Kingston 3600MHz
GPU
Asus TUF 3080 10GB
Storage
Adata SX8200 Pro M.2 512GB, Lexar NM710 2TB, Western Digital Green 2.5 2TB
PSU
Corsair SF750
Kućište
Cooler Master NR200P
Monitor
Philips 65PUS7354
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kucna mreza mi se sastoji od dva Mikrotik hapAC2 rutera (CapsMan konfiguracija). Posto se sa Mikrotikom nikada nisam toliko "druzio", kolega mi je sve to podesio i prakticno nisam imao ni jednog jedinog problema (svakako ni jedan koji restart nije uspeo da resi) duze od 5 godina... do juce.

U jednom trenutku su svi telefoni pogubili WiFi konekciju. Posle nekog vremena su se ponovo nakacili, ali je veza bila uzasno nestabilna i vise nego spora (~Speedtest vraca rezultat od oko 2Mbps). Uredjaji spojeni na LAN rade bez problema (~950/475Mbps na Orion optici).

Kada sam se preko Winboxa ulogovao na primarni ruter primetio sam da je kao Band 2Ghz izabran b. Probao da to izmenim na b/g/n, klikom na Apply samo se vraca na b (odnosno ne prihvata nikakvu izmenu tog podesavanja). Izmene na 5Ghz kanalu mogu sacuvati, to radi bez problema.

Ima li neko ideju sta se desilo i kako da resim ovu situaciju :)
 

Prilozi

  • mikrotik.JPG
    mikrotik.JPG
    35 KB · Pregleda: 41
I Router Board-a obavezno.
 
malo temeljniji restart da uradiš... otidi u CAPsMAN na ruteru, na jezičku "CAP Interface" obriši sve kreirane interfejse, pa otidi na jezičak "Remote CAP", selektuj oba hapAC2-a i klikni na Provision. Isprati sad na "CAP Interface" kreiranje novih interfejsa, da li su svi interfesi na svim kanalima kreirani onako kako ti odgovara i testiraj protok. ako nešto nisi menjao u konfiguracijama ili provisioning pravilima, trebalo bi da proradi.

ne zaboravi da proveriš kablove prema CAP-ovima

i reci mi odakle ti je onaj screenshot? nešto mi ne liči da si to uhvatio iz CAPsMAN-a
 
Da lici da je screenshoot iz quick set tu mislim da ne mozes capman da podesavas, mislim nikada nisam odatle koristi konfiguraciju udji u meni capsman i podesi ono sto je potrebno.

Posto imas ac2 uredjaje moja preporuka je updetuj na 7.13.XX i OBAVEZNO ubaci nove drajvere za wireless ali pazi ako ubacis nove drajvere SVA podesavanja za wireless moras da konfigurises opet.
Prenost radi punoooo, punoooo bolje nego sa novijim drajverima plus imas podrsku za WPA3 i OWE i podrsku za roming ako su ti uredjaji u CAPMAN.

Ako rucno updetujes pazi moras da prebacis ogovarajuci drajver posto vise nisu u osnovnom paketu ni jedan od njih, ako ti sam updetuje skinuce stari koji vec imas i updetovace ti, opet moras rucno da predjes na nove nije neki problem.
 
Nazad
Vrh Dno